Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά βλακία.

 

ούτε πάλι έφτιαξαν το θέμα με τα vista.

 

είναι ντροπή για τη RIM να μη μπορεί να φτιάξει ένα πρόγραμμα σοβαρό.

 

πρέπει να έχεις το UAC = on για να δουλέψει. και πώς γίνεται αυτό? με restart...

 

edit:

 

ακολούθησα τα βήματα εδώ (το πιο βασικό είναι ο λόγος 4) και όλα οκ :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι σταθερό πάντως...

 

Τσάμπα το έβαλα.. Το μόνο που προσφέρει, είναι το πιο ωραίο gui...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι πολύ σταθερό. κάνει αμέσως sync και συνδέεται με το bt με το που ανοίξω το κινητό :)

 

σε τι περιβάλλον το τρέχεις? έκανες τα παραπάνω βήματα?

 

ευτυχώς που απουσιάζει το roxio.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Vista.. Γονατίζει συνέχεια, και στο synchronization δεν μου περνάει ελληνικά...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

κάτι λάθος θα έκανες. εμένα σε vista (της δουλειάς) αγγλικά περνάει και ελληνικά αμέσως.

 

και ούτε που κολλάει. για ξαναδοκίμασε installation (με τον τρόπο που έδωσα παραπάνω)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κι άλλες συζητήσεις γύρω από το DM 4.3 εδώ:

 

http://*****berry.com/blackberry-desktop-manager-4-3-available-download-vodafone

 

(αν βλεπετε αστερακια το link αντικαταστηστε τα με τη λεξη c.rack χωρίς την τελεία)

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ που διαβάζετε το μήνυμα μου,

 

είμαι μεταπτυχιακος φοιτητής στην Αγγλία, και αυτή την περίοδο είμαι στην διαδικασία αιτήσεων για δουλειά σεαγγλικές εταιρίες, που σημαίνει full emails τα οποία πρέπει να κοιτάω σχετικά συχνά! :)

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Θα πάρω τωρα κινητό με σύνδεση, και είμαι μεταξύ του Nokia 8600 luna και του Blackburry 8800! Ξέρω ότι είναι άσχετα μεταξύ τους, αλλα τι να κάνω! Θέλω λοιπόν να την γνώμη και τα φώτα σας όσον αφορά το Bl 8800! Αξίζει για έναν φοιτητή σαν και μένα, ή απευθύνεται μόνο σε επαγγελματίες, βολεύει η χρήση του και ως κινητού τηλεφώνου και ότι άλλο θεωρείτε ότι θα πρέπει να ξέρω. Εν τέλει στην θέση μου ποιο από τα 2 θα επιλέγατε???:blink:

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

ama einai na paikseis poli email, ennoeite to blackberry, an kai tha sou proteina na pas se kana 8310, pou einai poio mazemeno se megethos apo to 8800

(oi diafores ektos tou megethous, einai oti to 8310 exei camera, alla to 8800 exei megalyteri aftonomia)

 

to allo thema einai oti ama pareis blackberry tha prepei na pareis kai blackberry service ston provider sou... (BIS)

to opoio exei kai kapoio extra kostos, opote prepei na to deis kai afto..

na exeis ypopsin Blackberry syskevi, xoris Blackberry service, DEN paizei...

 

san tilefono paizei tzami! kanena provlima..

 

exei qwerty keyboard pou seimenei grafeis mail kai sms, sfaira!

(ama synithiseis to qwerty den ksanagrafeis se aplo meta :))

 

e afta se genikes grammes

 

apo kei kai pera einai diko sou thema!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα πηρα καινουργιο Blackberry 8300 αφου μου αντικατεστησαν το αλλο... ολα πολυ καλα... τωρα εαν θελω να κανω εγκατασταση καποια προγραμματακια που πιθανως να βρω...αυτο πως γινετε???
Link to comment
Share on other sites

Thank u gia tin grigori apantisi! Genikotera tha perimenw apanthseis apo etairies gia interviews gia douleia, + ta email tou panepistimiou mou! Dn einai epigousas shmasias, alla kalo thatan na ta koitaw! Thewreis oti gia kapoion pou dn einai hardcore epaggelmatias, xreiazetai ena blackberry?? Genikotera mou aresei san kinito!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους από την βροχερή (αν κ ευτυχώς όχι όπως συνήθως) Αγγλία!

 

Σκεφτόμουν για αγορά το Blackberry 8800 ή το 8820, μέχρι που είδα το 8310 εδώ στην Αγγλία και ξετρελάθηκα! Δυστυχώς όμως δεν υποστηρίζει Wifi. Αντίθετα, η νέα του έκδοση, το 8320 που κυκλοφορεί ήδη στην Αμερική υποστηρίζει και Wifi. Έχετε ακούσει τίποτα για το πότε και αν θα φέρουν το 8320 στην Ευρώπη??

 

Επίσης, θεωρείτε ότι το Wifi είναι σημαντικός παράγοντας για το blackberry? Να κοιτάξω να αγοράσω το 8310 που έτσι κ αλλιώς είναι εξαιρετικό, ή να περιμένω μέχρι άγνωστο πότε το 8320 γιανα χω και Wiifi????

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, ναστε όλοι καλά!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον.

Ξέχνα την λογική που υπάρχουν στους υπολογιστές για το πως αξιοποιούνται τα MB.

Στο blackberry χρειάζεσαι πολλά λιγότερα.

 

Δεύτερον

Αν έχεις αρκετά σημαντικά email την ημέρα και δεν βρίσκεσαι συνέχεια σε WiFi hotspot τότε πρέπει να γίνει συνδρομητής σε κάποια BIS υπηρεσία του παρώχου κινητής τηλεφωνίας στον οποίο ανήκεις.

Είναι πολύ μαμάτο να προχωράς και να στέλνει email!

 

Τρίτον.

Χρειάζεσαι το GPS ή απλός θα κάνεις χαβαλέ με το συγκεκριμένο;

 

Σκέψου τι πραγματικά θέλεις και κάνε την ανάλογη αγορά.

Φυσικά κάνε και καμία έρευνα αγοράς για τις υπηρεσίες BIS που προσφέρονται στην Αγγλία.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Το Holdster περιλαμβανετε στην συσκευασια τελικα, και μου ελησε τα χερια με το θεμα κλειδωμα πληκτρολογιου, πολυ καλο αυτο!!!;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα πηρα καινουργιο Blackberry 8300 αφου μου αντικατεστησαν το αλλο... ολα πολυ καλα... τωρα εαν θελω να κανω εγκατασταση καποια προγραμματακια που πιθανως να βρω...αυτο πως γινετε???

ο πιο εύκολος τρόπος είναι να μπεις στη σελίδα της εφαρμογής από το bb και να κάνεις από εκεί download.

 

ο άλλος τρόπος είναι μέσω του desktop manager + cable.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μιάς και ασχολούμαι με ένα 8300 ενός γνωστού (πρώτη φορά έπεσε στα χέρια μου τέτοια συσκευή και μπορώ να πω ότι ζήλεψα) πώς μπορώνα χρησιμοποιήσω το ΒΒ σαν Modem για τον υπολογιστή; Voda είναι η σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους-ες όσους διαβάζουν το μήνυμα μου!:)

 

Αποφάσισα επιτέλους να αγοράσω ένα Blackberry 8300 εδώ στην Αγγλία με συμβόλαιο Ο2.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω 3 πολύ σημαντικές ερωτήσεις:

 

1ον: Η ο2 μου δίνει 2 επιλογές, unlimited connection to the internet με 10 λίρες τον μήνα, ή 2.7 λίρες ανά MB. Επειδή δν έχω ιδέα, ήθελα να ρωτήσω σε πόσα απλά εμαιλς (χωρίς attachments) και άνοιγμα ιστοσελίδων, αντιστοιχεί 1ΜΒ?? Ένα MB ανά μήνα, θα φτάνει για να ανοίγω 5-6 εμαιλς και 1-2 ιστοσελίδες την ημέρα??

 

2ον: To 8300 είναι κλειδωμένο? Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στην Ελλάδα με ελληνική simcard και να μπαίνω στο ίντερνετ και στην Ελλάδα?

 

3ον: Αν δεν βάλω το unlimited connection, αλλά εκείνο με τα 2.7 λίρες ανά MB για όσα κάνω, θα χρεώνομαι κάθε φορά που θα μπαίνω στο msn messenger??

 

Σας παρακαλώ πάρα πολύ, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, ώστε να προχωρήσω στην αγορά του τηλεφώνου! Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά! ¨)¨)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους-ες όσους διαβάζουν το μήνυμα μου!:)

 

Αποφάσισα επιτέλους να αγοράσω ένα Blackberry 8300 εδώ στην Αγγλία με συμβόλαιο Ο2.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω 3 πολύ σημαντικές ερωτήσεις:

 

1ον: Η ο2 μου δίνει 2 επιλογές, unlimited connection to the internet με 10 λίρες τον μήνα, ή 2.7 λίρες ανά MB. Επειδή δν έχω ιδέα, ήθελα να ρωτήσω σε πόσα απλά εμαιλς (χωρίς attachments) και άνοιγμα ιστοσελίδων, αντιστοιχεί 1ΜΒ?? Ένα MB ανά μήνα, θα φτάνει για να ανοίγω 5-6 εμαιλς και 1-2 ιστοσελίδες την ημέρα??

 

Κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει, γιατί μόνο εσύ ξέρεις πόση χρήση θα του κάνεις. Ο καθένας μας εδώ, άλλο traffic σπαταλάει...

 

Οπότε, ξεκινάς με το unlimited και μετά από 2-3 μήνες που βλέπεις τι traffic κάνεις, διαλέγεις αν θα παραμείνεις στο unlimited ή αν σε παίρνει στο pay as you go.

 

2ον: To 8300 είναι κλειδωμένο? Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στην Ελλάδα με ελληνική simcard και να μπαίνω στο ίντερνετ και στην Ελλάδα?

 

Δεν ξέρω. Της Vodafone πχ δεν είναι.. Ρώτα σε κάνα ξένο forum που έχουν Orange να σου πουν.

 

3ον: Αν δεν βάλω το unlimited connection, αλλά εκείνο με τα 2.7 λίρες ανά MB για όσα κάνω, θα χρεώνομαι κάθε φορά που θα μπαίνω στο msn messenger??

 

Έτσι κι αλλιώς θα χρεώνεσαι. Απλώς στο unlimited δεν θα σε νοιάζει πόσα KB τρως, ενώ στο άλλο θα τα πληρώνεις...

 

Κάθε φορά που μπαίνεις στον messenger πχ, θα τρως bandwidth.

 

By the way, ποιον messenger θα χρησιμοποιήσεις; Υπάρχουν κάποιοι που παίζουν με sms, κάποιοι που παίζουν με συνδρομή/έτος/μήνα και κάποιοι που είναι standalone και παίζουν απευθείας με το messenger service.

 

Τσέκαρε το λίγο...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου πάντως που το πήρα απο USA, ήταν T-Mobile κλειδωμένο, βρήκα άνετα στο Ebay κάποιον που για καμια 15δολλάρια σου στέλνει κωδικό ξεκλειδώματος.

 

Το κλείδωμα γίνεται όμως πάντα απο τον εκάστοτε provider οπότε καλό είναι να το ψάξεις λίγο. Φαντάζομαι πως αν του φορέσεις καθαρό λειτουργικό πρέπει να σβήνει κλειδώματα και χαζο-logo, μην σε πάρω στον λαιμό μου όμως

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως αν του φορέσεις καθαρό λειτουργικό πρέπει να σβήνει κλειδώματα και χαζο-logo, μην σε πάρω στον λαιμό μου όμως

 

logo, nai, afou einai theme stin ousia..

 

simlock oxi..

 

mono me kodiko..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μιάς και ασχολούμαι με ένα 8300 ενός γνωστού (πρώτη φορά έπεσε στα χέρια μου τέτοια συσκευή και μπορώ να πω ότι ζήλεψα) πώς μπορώνα χρησιμοποιήσω το ΒΒ σαν Modem για τον υπολογιστή; Voda είναι η σύνδεση.

 

 

otan vazeis to BB desktop manager

ean valeis pano to berry sou vazei modem driver, opote paizeis me afto..

 

den ksero omos kata poso paizei sto 8300

exo tin entyposi oti kai kala den ypostirizei tethered modem

opote mporei na min paizei...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εαν έχει κατι αντιστοιχο η Wind, παντως με Vodafone χροισιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια το Visto Mobile (με το οποίο στήνεις έως και 4 ξεχωριστά e-mail accounts) και με το οποίο ειμαι αρκετά ευχαριστημέμος. Το έχω σε Νοκια Symbian 60 και μάλιστα στο Ν73.

Μπορείς βέβαια και με άλλες συσκευές, όπως την σειρά Ε της Νοκια και ειδικά με ενα Ε61 ή Ε61ι θα μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα λόγω μεγάλης οθόνης και πιό γρηγορης πληκτρολόγησης. Εχω περάσει και απο Blackberry, πολύ σταθερές συσκευές, αλλά δεν έχουν ίσως κάποιες άλλες λειτουργίες, που ίσως να μην σε ενδιαφέρουν καθόλου.

 

Η λειτουργία Push mail που αναφέρεις περιλαμβάνει και webmail (πχ gmail ή hotmail). Επίσης τι γίνεται σε περίπτωση εταιρικού email SBS όπου για να διαβάσεις τα mails πρέπει να 'σηκώσεις' VPN? Εκεί σε καλύπτει ένα Ε65 ή θέλει Blackberry? Η' μήπως λαπτοπ μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Στο εταιρικό mail, αν έχεις OWA πχ, μπορεί και τον διαβάζει ο BIS.

Αλλιώς, βάζεις BES και καθαρίζεις.

Και η τρίτη επιλογή (και πιο αξιόπιστη/γρήγορη για να παίζεις το εταιρικό σου με BIS) είναι να κάνεις forward από τον exchange πχ όλα τα email σου στο blackberry mail ;-)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

BIS? Και τι εννοείς forward? Έχω 15 folders στο account μου δυστυχώς και δεν γίνεται να καναφτιαχτούν φίλτρα :(
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...