Jump to content

Xiaomi Mi 5S


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 988
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα πηγα και το παρελαβα απο τα Ελτα στο ταχυδρομειο της περιοχης μου μιας και μου ειχαν αφησει ειδοποιητηριο.

Η συσκευη πεταει και ειναι πανεμορφη αν και θα την προτιμουσα ισως σε μαυρο χρωμα αν γινοτανε ποτε διαθεσιμο απο τα μαγαζια.

Αυτη την στιγμη κανει ενα update στην επισημη stable που φορουσε και μετα προχωραω στις διαδικασιες ξεκλειδωματος:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!!! :D baiosss με ποια έκδοση το είχες παραγγείλει? International???? Γενικά είναι λίγο μπέρδεμα με τις rom που κυκλοφορούν.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!!! :D baiosss με ποια έκδοση το είχες παραγγείλει? International???? Γενικά είναι λίγο μπέρδεμα με τις rom που κυκλοφορούν.

Ευχαριστω πολυ!

Με official stable ηρθε. Την αγγλοκινεζικη δηλαδη. Πηρε ενα update τωρα και αυτη τη στιγμη του περναω την Developer κινεζικη για ξεκλειδωμα.

 

Edit. Μολις μου ηρθε και η θηκη που ειχα παραγγειλει απο ebay. Απιστευτος συντονισμος!

Και τωρα το γνωστο ερωτημα των 2,5D οθονων. Που θα βρουμε ενα δοκιμασμενο καλο τζαμακι που να εφαρμοζει σε ολοκληρη την οθονη και δε θα αφηνει περιθωρια στα πλαινα της?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει τζαμάκια σε 2.5D οθόνες πάντα είναι πιο στενά. Ενας φίλος μου πρότεινε τζαμάκια της nillkin.

baiosss από πιο κατάστημα το πήρες και πόσο καιρό έκανε να έρθει???

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.,εχει παραγγείλει κανεις απο geekbuyingτπ πλήρωσα στις 08/11 και ακομα ειναι κατασταση ''Processing'',λενε 2-7 εργασιμες αλλα περασαν .εστειλα και μαιλ ,δεν πηρα απαντηση

 

Τι πράγματα είναι αυτά.. Έτσι είναι σαν να μην υποστηρίζει το 64 αρι της.. Έπρεπε σε όλες τις εκδόσεις να είχε 4gb RAM έλεος δηλαδή..

 

Χτες την ανακοίνωσαν. Υποθέτω καλή για όσους θέλουν 4άρα ραμ αλλά δεν καίγονται για αποθηκευτικό χώρο.

 

Φιλε μου πιστεύω ότι κομμάτι στο έχουν αργήσει.. Στο σαιτ η έκδοση που πήρες ήταν στοκ όταν το παράγγειλες η όχι?? Δεν πιστεύω να το πήρες χωρίς PayPal..??

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω στην παραγγελιαμ δεν το εχουτν στςιλει καν,αλλιως θα ειχε tracking mumber.η παραγγελια εγινε και πληρωθηκε μεσω πιστωτικης αμμεσα στις 08/11.μεχρι σημερα κανενα νεο,ουτε απαντανε στο μειλ μου..τι να κανω υπομονή,εχω ακουσει οτι ειναι σοβαρο καταστημα,αν και πρωτη φορά περνω απο εκει.

 

επιτελους προχτες το εστειλαν μεσω σιγκαπουρης.δε το δειχνει ακομα το συστημα αλλα εχω tracking number..για να δουμε ποσο καιρο θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη πολυ θες τωρα

εγω 11-11 πηρα νουμερο

19-11 εφυγε απο εκει και τωρα παρακαλαω να περασει ανετα στην χωρα

γιατι πλεον υπαρχουν καποια κρουσματα απο τελωνειο και γενικα μια κατασταση παραξενη

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα. Ως κάτοχος και το Mi5, έχω αν το πω οτι το Mi5s είναι καλύτερη συσκευή, αλλα όχι αρκετά για να σκεφτείτε αναβάθμιση απο το 5 σε αυτό. Καλύτερη κατασκευή, ακόμα καλύτερη στο κράτημα, και αρκετά πιο Snappy αίσθηση, μπορεί επειδή είναι άδεια ακόμα.

 

Απο Gearbest την πήρα, κανα μήνα έκανε να έρθει (28 μέρες για την ακρίβεια) και ήρθε με πειραγμένη multilanguage γλώσσα.

 

Αύριο μεθαύριο και το Review.

 

Κάμερα και Fingerprint Scanner είναι πάντως σίγουρα καλύτερα απο το mi5

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει τζαμάκια σε 2.5D οθόνες πάντα είναι πιο στενά. Ενας φίλος μου πρότεινε τζαμάκια της nillkin.

baiosss από πιο κατάστημα το πήρες και πόσο καιρό έκανε να έρθει???

Από vickmall το πήρα. Άργησε λιγάκι να έρθει σε σχέση με άλλες αγορές που έχω κάνει στο παρελθόν. Σίγουρα πάνω από 20 μέρες. Και της nillkin από όσο ξέρω αφήνουν κενά και αναγκαστικά θα πρέπει να περάσουμε φιλμ και όχι glass που είναι πιο σκληρό και δεν καμπυλώνει.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161125/a72172ae73da3dc802d51291983ac96d.jpg

 

Και ένα antutu bench από την πρώτη μέρα έτσι για το καλό ;)

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Κάμερα και Fingerprint Scanner είναι πάντως σίγουρα καλύτερα απο το mi5

 

Άλλοι λένε πως η κάμερα του Mi5 είναι σαφώς καλύτερη. Για πες μιας και έχεις και τα 2.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καλοδούλευτα τα κινητά παιδιά ωραία!! Έχει κανείς παραλάβει σε μαύρο?? Επίσης αν κάποιος έχει και τα 2 ας μας πει στης φώτο ποιο έχει ποιο πολύ θόρυβο η όχι!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

copolla στο review του link που έστειλες βγάζει το Mi5 καλύτερο του Μi5s, κάτι που κάποιοι είχαν αναφέρει στο φόρουμ, ειδικά στην φωτογραφική. Πάλι μπερδευτηκα. :P
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

copolla στο review του link που έστειλες βγάζει το Mi5 καλύτερο του Μi5s, κάτι που κάποιοι είχαν αναφέρει στο φόρουμ, ειδικά στην φωτογραφική. Πάλι μπερδευτηκα. :P

 

Προσωπικη αποψη αν και δεν ειχα το Mi5, ειναι πως το Mi5s ειναι πιο ομορφο και σιγουρα δεν ειναι φτιαγμενο απο υλικα που γλιστρανε στο χερι.

Δε χρειαζεται να του φορας θηκη με λιγα λογια και δεν εχεις το αγχος να σου σπασει το τζαμι της πλατης η να σου φυγει κομματι απο το κεραμικο που σε πτωσεις ειναι πολυ πιθανο να συμβει (οπως στα drop tests του Mi Mix). Το Mi5 νομιζω οτι η μονη διαφορα που εχει εναντι του Mi5s στην καμερα ειναι το OIS που το κανει λιγο καλυτερο, αλλα κατα τ αλλα σε δειγματα φωτογραφιων που εχω δει στο διαδικτυο νομιζω το Mi5s εστω και λιγο βγαζει καλυτερες φωτο.

 

Αυτο που λεει ο Πακης στο βιντεο και συμφωνω, ειναι πως το Mi5s δεν ειναι σιγουρα ο διαδοχος (successor) του Mi5 μιας και του λειπουν χαρακτηριστικα οπως για παραδειγμα το IR η το Gorilla glass 4. Απλουστατα ειναι δυο ισαξιες συσκευες συγκριτικα με λιγο πιο εξελιγμενο επεξεργαστη για το Mi5s. Αν καποιος εχει το Mi5 (κυριως το 4/128) σιγουρα δε χρειαζεται να κανει την μεταβαση, αν δεν το εχει ομως το Mi5s ειναι μια πολυ καλη αγορα και η πιο προσφατη τουλαχιστον.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα review που είδα άκουσα την καλύτερη ατάκα. Λέει ο reviewer φανταστείτε τον Hugo Barra να ανακοινώνει το mi5 σαν διάδοχο του mi5s, καταφέραμε να το κάνουμε πιο ελαφρύ να το κάνουμε πιο λεπτό να προσθέσουμε ois στην κάμερα και να είναι εξολοκλήρου φτιαγμένο από gorilla glass 4!!!

Άσχετα με τα παραπάνω το design του mi5s δεν μου αρέσει καθόλου γιατί μου θυμίζει πολύ iPhone όμως η κάμερα σαν hardware είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σήμερα.

Υστερεί σε software βέβαια αλλά είμαι αισιόδοξος για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Ακόμα και τα πρώτα δείγματα του mi5 όταν πρωτοβγηκε ήταν μέτρια, μετά κάποια update όμως κατέληξε να είναι καταπληκτικες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα review που είδα άκουσα την καλύτερη ατάκα. Λέει ο reviewer φανταστείτε τον Hugo Barra να ανακοινώνει το mi5 σαν διάδοχο του mi5s, καταφέραμε να το κάνουμε πιο ελαφρύ να το κάνουμε πιο λεπτό να προσθέσουμε ois στην κάμερα και να είναι εξολοκλήρου φτιαγμένο από gorilla glass 4!!!

Άσχετα με τα παραπάνω το design του mi5s δεν μου αρέσει καθόλου γιατί μου θυμίζει πολύ iPhone όμως η κάμερα σαν hardware είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σήμερα.

Υστερεί σε software βέβαια αλλά είμαι αισιόδοξος για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Ακόμα και τα πρώτα δείγματα του mi5 όταν πρωτοβγηκε ήταν μέτρια, μετά κάποια update όμως κατέληξε να είναι καταπληκτικες.

Μάλλον εννοείς το ίδιο review που έχει μπει πιο πάνω.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι baioos αυτό είναι, δεν το είχα δει. Γενικώς το c4etech και το techtablets.com είναι τα κανάλια του YouTube που προτιμώ για review κινεζικων συσκευών. Είναι ταχύτατοι και κάνουν πραγματικά review,όχι μια απλή παρουσίαση, και όσο να ναι ακούς και κανονικά αγγλικά.
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια ξεκαθαρη απαντηση για την καμερα οχι μονο εδω αλλα και σε αλλα νηματα δεν βρηκα.Για να μην παρεξηγηθω οι προλαλησαντες ειναι κατατοπιστικοι απλως θα ηθελα να διαβασω οχι εδω γενικα αναφερομαι πιο λεπτομερεστερα σχολια του στυλ π.χ πιο ειναι καλυτερο στις βραδυνες,αν την ημερα βγαζουν το ιδιο και γενικα αν υπαρχει μεγαλη διαφορα .Το λεω αυτο γιατι θα βοηθησει καποιον που ειναι αναμεσα στην αγορα του mi5 και mi5s.Ενα προσωπικο συμπερασμα που βγαζω με συτα που ακουω ειναι οτι την δεδομενη στιγμη συμφερει το mi5 λογω τιμης και απλως το mi5s εχει μια μικρη βελτιωση στην καμερα. (Αυτο βεβαια με σιγουρια το ξερουν μονο οι κατοχοι και των δυων συσκευων)

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Ηθελα να πω με την σειρα μου χωρις να εχω καποιο συμφερον οτι πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχα βρεθει με εναν φιλο απο εδω του φορουμ που ειχε το mi5s και να τα δουμε και τα 2 απο κοντα μιας καιο εχω το mia5 εγω..!!! Και τα 2 κινητα ειναι πολυ ομορφα και γρηγορα με πολυ καλα χρωματα στην οθονη..Αρα απο το θεμα ομορφιας ειναι ο καθενας τι θελεικαι του αρεσει ποιο πολυ !!

Μου αρεσε στο mi5s που το δαχτυλικο ξεκελιδωνει με ενα απλο αγγιγμα οταν ειναι ξεκλειδωτο!!Αυτο που μας παραξενεψε και τους 2 ηταν οτι το μεσημερι βγαλαμε στην καφετερια αρκετες φωτο μαζι με ιδιο τοπιο ρυθμισεις κλπ και το mi5s ειχε θορυβο. Στο ζουμ το εβλεπες κανονικα ενο το mi5 δεν το ειχε , αντιθετα ειχε ποιο καθαρες φωτο.Αυτο που σκεφτικαμε τελικα και το συσζητησα και με ενανα φιλο μου φωτογραφο πως το OIS παιζει αρκετο ρολο τελικα στο αποτελεσμα !!! Απο εκει και περα ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα σας πω οτι η καμερα του mi5s ειναι σιγουρα καλύτερη απο το mi5 ειδικα την νυχτα !!το mi5 οταν το ειχα ειχε μια ταση το βραδυ να βγαζει καπως πιο κιτρινα τα παντα για να φωτίσει την φωτο!!απο την αλλη το mi5s βγαζει αρκετα καλυτερα και αν θελει η xiaomi μπορει να το κανει τοπ στην φωτογραφια!!δειτε τι κανει το pixel ας πουμε που εχει το ιδιο σενσορα!!!εγω την θεωρώ παρα πολυ καλη καμερα παντως!!εχει μια ταση στο αυτοματο να ανεβαζει πολυ ψιλα το iso και για αυτο και πιθανόν ειχε πιο πολυ θόρυβο το mi5s !!!;) δειτε μεριμες φωτογραφιες που εχω βγαλει εγω σε ολες της συνθήκες και κρινεται μονη σας και μερικες σε low light εχουν iso 6400 και ο θόρυβος ειναι παρα πολυ λιγος με τοσο υψηλό iso!!!

και σιγουρα το προτιμω σαν ποιοτητα κατασκευης που το mi5 μου αφηνε μια αισθηση σαν να κραταω κατι ψευτικο!!κατα τα αλλα και τα δυο τηλεφωνα μου αρεσουν πολυ με λιγο περισσοτερο το mi5s!!!;)

 

30763123072_80f7ac1c61_c.jpgIMG_20161109_165037_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

30618077760_ddfbc1377b_c.jpglow light by manthos kalaitzidis, on Flickr

30748198442_1da7416798_c.jpgIMG_20161108_190353 by manthos kalaitzidis, on Flickr

30284830664_fb741e4b57_c.jpglow light by manthos kalaitzidis, on Flickr

30694003560_aa08ac0a3d_c.jpgIMG_20161114_121517 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

https://www.igeekphone.com/xiaomi-mi5s-vs-mi5s-plus-vs-xiaomi-mi5-design-antutu-camera-function-review/

 

Εδω ειναι ενα καλο review που τεσταρει διαφορες συσκευες (Mi5, Mi5s, S7 edge, Mi5s Plus) και στην φωτογραφικη οπου το βγαζει λιγο καλυτερο απο to Mi5. Δεν λεω πως ειναι αντικειμενικο review αλλα δε λεω να το προσπερασουμε κιολας.

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση θεωρω. Το ενα εχει OIS που του δινει ενα πλεονεκτημα και το αλλο εχει πιο προσφατο αισθητηρα που με τα καταλληλα updates μπορει να γινει καλυτερο στο μελλον, οπως εγινε και το Mi5 καλυτερο στην καμερα σε σχεση με τον πρωτο καιρο.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέτε το ένα με το άλλο κινητό συμπληρώνει το άλλο..

Μάλλον όταν βγει με το καλό το νέο mi6 αυτό θα έχει διαφορά!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...