Jump to content

ZTE Blade L110


smooth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω πτώσης του απαρχαιωμένου android κινητού μου, χρειάζομαι άμεσα να το αντικαταστήσω και δεν περισσεύουν λεφτά :O.Δεν χρειάζομαι βαριές και απαιτητικές εφαρμογές.Αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/165653-zte-blade-l110-dual-sim-black, δείχνει vfm.Καλή τιμή(50 ευρώ), καλή μάρκα, 4 πυρήνες, 1 gb ram, 8 rom, 4'' οθόνη=χαμηλότερη κατανάλωση(ή όχι; ).Το έχει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είναι VFM υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις βέβαια και με τις ανάλογες υποχωρήσεις αφού αγοράζεις μια συσκευή με κόστος κάτω των 50 ευρώ.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενημερωτικά δεν γίνεται encrypt το τηλέφωνο. Βγάζει ότι υπάρχει πρόβλημα , ίσως δεν "διαβάζει" την εσωτερική μνήμη. Μπορεί να θέλει root αλλά δεν το πειράζω μέχρι να λήξει η εγγύηση. Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To έχει πάρει κάποιος εδώ μέσα?

 

Για να μας πει εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα εγώ τελικά.Ποιότητα κατασκευής καλή. Μου έκανε άσχημη εντύπωση το launcher της ZTE, MIFavour(κάτι τέτοιο), δύο οθόνες με συντομεύσεις! Έβαλα το atom launcer. Αδειάζει η μπαταρία ΠΟΛΥ,ΠΟΛΥ γρήγορα ,αλλά με 1400 mA,τι άλλο να περιμένω.Όμως είναι γρήγορο και δεν έχει κολλήσει καθόλου.Sygic,Rockmyrun,Twitter, Impetus Timer ,όποια εφαρμογή του έβαλα, μια χαρά έτρεξαν.Πολλά ενημερωτικά τρέχουν άνετα , ΠρωτοΘέμα, Σκάι κ.ά. φορτώνουν άνετα.Μάλιστα στο Σκάι , βάζω το live tv και παίζει τέλεια (δεν θέλω σχόλια :) ). Μια μέρα έβγαλα το ακουστικό , και η συσκευή το έδειχνε πως ήταν μέσα.Reset, τίποτα , το πρόβλημα παρέμεινε. Στο κοτσόβολο για σέρβις και μπαίνω στη 2η εβδομάδα αναμονής.Στο κοτσόβολο μάλιστα, ένας άλλος έδινε το ίδιο κινητό για σέρβις, "γιατί του τελείωνε η μπαταρία σε μία ώρα (με χρήση)". Πάντως , δεν κατάλαβα γιατί στο πίσω μέρος της συσκευής, είναι γραμμένο μια λέξη με κεφαλαία, μια λέξη Μ...(κάτι) , και όχι ZTE!
Link to comment
Share on other sites

Στο λευκό γράφει ZTE κανονικά. Σημαντικότερο πρόβλημα ( πέρα από την μπαταρία ) είναι οι γωνίες θέασης , πρέπει να το κρατάς σε συγκεκριμένο σημείο για να μην θολώνει ας πούμε.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από service ZTE. έχει κανείς; Το κινητό έχει φύγει από το Κοτσόβολο στις 24/10/16 και δεν έχω καμία ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δυστυχώς το WiFi όταν είναι ενεργοποιημενο η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα. Κρίμα γιατί τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά για τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Όταν δεν είμαι σε WiFi και είμαι εξω, με μουσική και Runkeeper, η μπαταρία έχει μια λογική διάρκεια. Με Wi-Fi, πρέπει να έχεις το φορτιστή μόνιμα συνδεδεμένο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έβγαλε κανένα update ( 12MB ) στις συσκευές σας; Βλέπω έφτιαξε η εφαρμογή για τις αναβαθμίσεις και δείχνει πλέον πότε ελέγχει για ενημερώσεις.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες το πήρα για την κόρη μου... ε, μια χαρά τηλεφωνάκι είναι.

Τι έπαθε από χτες το βράδυ: κάνει αυτή την κίνηση με τις εφαρμογές που ενημερώνονται, το android αναβαθμίζεται, και όταν φτάνει στο τέλος κάνει loop, ξεκινά απ' την αρχή και μένει κολλημένο στην αρχική άσπρη οθόνη που λέει zte...

 

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; το έχει κάνει σε κάποιον άλλο; μπας και το σώσω να μην πάει Αθήνα στο σερβις από εκεί που το πήρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Ενημερωτικά δεν γίνεται encrypt το τηλέφωνο. Βγάζει ότι υπάρχει πρόβλημα , ίσως δεν "διαβάζει" την εσωτερική μνήμη. Μπορεί να θέλει root αλλά δεν το πειράζω μέχρι να λήξει η εγγύηση.

 

Απαντάω στον εαυτό μου :

Μια χαρά γίνεται γρήγορα και απλά. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων - αφαιρούμε την κάρτα sim και micro sd - δεν πειράζουμε καμία άλλη ρύθμιση - μπαταρία στο 100% και κατά την διάρκεια δεν βγάζουμε την συσκευή από το ρεύμα. Κομπλέ!

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κυρίως ερώτηση

Απο εσας που το εχετε αγορασει, και το εχετε πλεον καποιους μηνες στην κατοχη σας, θα ηθελα να εχω ενα feedback για το πως παει, και αν τελικα αξιζει.

Θα ηθελα να το παρω, οχι ως κυριως τηλεφωνο αλλα ως εφεδρικο, για χρηση ως

- music player και αποστολη ηχου σε ηχειου μεσω bluetooth, με μετρια συχνοτητα χρησης

- gps στο αυτοκινητο, περιστασιακα

- και καμια προχειρη φωτογραφια μια στο τοσο.

Θα τα κάνει ή θα μου βγαζει την ψυχη;

 

Επικουρικες ερωτησεις:

Το 1gb εσωτερικης μνημης, φτανει να βαλουμε καμια εφαρμογη;

Ξερει κανεις αν γινεται ευκολα root?

Στην sd μπορουν να μεταφερθουν εφαρμογες με την 5αρα εκδοση android, εστω και εν μερει, ωστε να υπαρχει χωρος στην internal memory?

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ερώτηση

Απο εσας που το εχετε αγορασει, και το εχετε πλεον καποιους μηνες στην κατοχη σας, θα ηθελα να εχω ενα feedback για το πως παει, και αν τελικα αξιζει.

Θα ηθελα να το παρω, οχι ως κυριως τηλεφωνο αλλα ως εφεδρικο, για χρηση ως

- music player και αποστολη ηχου σε ηχειου μεσω bluetooth, με μετρια συχνοτητα χρησης

- gps στο αυτοκινητο, περιστασιακα

- και καμια προχειρη φωτογραφια μια στο τοσο.

Θα τα κάνει ή θα μου βγαζει την ψυχη;

 

Επικουρικες ερωτησεις:

Το 1gb εσωτερικης μνημης, φτανει να βαλουμε καμια εφαρμογη;

Ξερει κανεις αν γινεται ευκολα root?

Στην sd μπορουν να μεταφερθουν εφαρμογες με την 5αρα εκδοση android, εστω και εν μερει, ωστε να υπαρχει χωρος στην internal memory?

 

Για Music player μια χαρά αλλά GPS δεν νομίζω να βλέπεις σε 4" οθόνη με κάκιστες γωνίες θέασης. Επίσης να γνωρίζεις ότι η αυτονομία που έχει είναι άστα να πάνε ιδιαίτερα αν έχες ενεργό το WiFi. Φωτογράφιες όταν έχει καλό φωτισμό θα είναι ok με τις ανάλογες υποχωρήσεις βέβαια για το κόστος του. Το 1GB ram φτάνει οριακά για επιπλέον εφαρμογές , για root δεν γνωρίζω και δεν θα ασχοληθώ μέχρι να λήξει η εγγύηση. Έχει επιλογή για να γίνει μεταφορά των εφαρμογών στην κάρτα SD.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

archaic thanks για τις πληροφοριες.

Απο εκδοση android ελαβε καμια official αναβαθμιση;

Γενικα ειχες αλλα προβληματα, πχ κολληματα, ασχετα reboots κλπ?

Link to comment
Share on other sites

archaic thanks για τις πληροφοριες.

Απο εκδοση android ελαβε καμια official αναβαθμιση;

Γενικα ειχες αλλα προβληματα, πχ κολληματα, ασχετα reboots κλπ?

 

Καμία αναβάθμιση ( Official ) μέχρι στιγμής εκτός από την εφαρμογή για τον έλεγχο ενημερώσεων του λειτουργικού συστήματος , το smartphone έχει θέματα με τα εφέ. Δηλαδή το ξεκίνημα των εφαρμογών δεν δείχνει να γίνεται άμεσα και προτείνω αν τελικά το αγοράσεις να γίνει απενεργοποίηση από την λειτουργία για προγραμματιστές. Από κει και πέρα κανένα reboot στο άσχετο , γενικά το firmware δουλεύει σωστά με το τηλέφωνο.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον, το παρελαβα το τηλεφωνο,

και σε γενικες γραμμες το βρισκω αξιοπρεπες!

Σιγουρα δεν μπορεις να εχεις και πολλες απαιτησεις, ομως για τα βασικα ειναι οκ νομιζω.

Θα δειξει βεβαια και στην πορεία...

 

Μια πρωτη απογοητευση παντως την πηρα.

Ηθελα να στρημαρω/να στειλω ηχο απο το κινητο σε bluetooth ηχειο, και ενω το βρισκει, δεν κανει pairing με τιποτε! Βγαζει μηνυμα λαθους.

Γιατι αραγε αυτο το προβλημα; Αν ειχα πχ bt handsfree, τα ιδια θα μου εκανε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το παρελαβα το τηλεφωνο,

και σε γενικες γραμμες το βρισκω αξιοπρεπες!

Σιγουρα δεν μπορεις να εχεις και πολλες απαιτησεις, ομως για τα βασικα ειναι οκ νομιζω.

Θα δειξει βεβαια και στην πορεία...

 

Μια πρωτη απογοητευση παντως την πηρα.

Ηθελα να στρημαρω/να στειλω ηχο απο το κινητο σε bluetooth ηχειο, και ενω το βρισκει, δεν κανει pairing με τιποτε! Βγαζει μηνυμα λαθους.

Γιατι αραγε αυτο το προβλημα; Αν ειχα πχ bt handsfree, τα ιδια θα μου εκανε;;;;

 

Ποιό ηχείο έχεις και τι μήνυμα λάθους αναφέρει η συσκευή;

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ηχείο έχεις και τι μήνυμα λάθους αναφέρει η συσκευή;

 

To ηχειο ειναι αυτο εδω, ειναι πολυ καλο, και πολυ διαδεδομενο, και το εχω δοκιμασει με tablets, κινητα, υπολογιστες κλπ, παιζει με ολα....

http://www.e-shop.gr/forever-bs-100-bluetooth-speaker-black-p-TEL.026565

Link to comment
Share on other sites

To ηχειο ειναι αυτο εδω, ειναι πολυ καλο, και πολυ διαδεδομενο, και το εχω δοκιμασει με tablets, κινητα, υπολογιστες κλπ, παιζει με ολα....

http://www.e-shop.gr/forever-bs-100-bluetooth-speaker-black-p-TEL.026565

 

Δυστυχώς δεν έχω το συγκεκριμένο ηχείο, αγόρασα πρόσφατα το V7 SP6000. Μπορεί να υπάρχει θέμα συμβατότητας με την έκδοση του Bluetooth.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω το συγκεκριμένο ηχείο, αγόρασα πρόσφατα το V7 SP6000. Μπορεί να υπάρχει θέμα συμβατότητας με την έκδοση του Bluetooth.

Μπορει, τι να πω;

Παντως το ηχειο λειτουργει με αλλα κινητα, κι επισης και με tablets που εχω δοκιμασει.

Μονο με το zte φαινεται να μην λειτουργει....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει, τι να πω;

Παντως το ηχειο λειτουργει με αλλα κινητα, κι επισης και με tablets που εχω δοκιμασει.

Μονο με το zte φαινεται να μην λειτουργει....

 

Σίγουρα δουλεύει με αυτό που σου είπα , το ηχείο μήπως έχει όριο συσκευών; Δες αν γίνεται με κάποιο τρόπο reset και δοκίμασε ξανά.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δουλεύει με αυτό που σου είπα , το ηχείο μήπως έχει όριο συσκευών; Δες αν γίνεται με κάποιο τρόπο reset και δοκίμασε ξανά.

 

Καπου σε εχασα, τι εννοεις οτι δουλευει με αυτο που σου ειπα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...