Jump to content

windows phones or what? Επιλογη φτηνης συσκευης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας χρηστες του myphone!

 

θελω την αποψη σας για μια φτηνη συσκευη με οσο τον δυνατον καλυτερη μπαταρια και οχι μεγαλου μεγεθους! οπως καταλαβατε απο αυτα που ζηταω ειμαι λιγο ιδιοτροπος αλλα ας πουμε πως δεν τα παω καλα με τα smartphones. Δεν με ενδιαφερουν τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου. Η χρηση που κανω με το κινητο ειναι τηλεφωνα-μηνυματα-ιντερνετ-αντε και καμια φωτογραφια ισως να τραβηξω. Αυτο ομως που δεν αντεχω ειναι το καθημερινο φορτισμα. Η συσκευη που ειχα αλλα πλεον δεν χρησιμοποιω ηταν το sony ericsson live with walkman το οποιο φορουσε custom rom και ηταν android 4.4.4 χωρις να κολαει καθολου (ευτυχως). Αν εξαιρεσεις την υπερβολικα μικρη μπαταρια που ειχε αυτη η συσκευη μου αρεσε παρα πολυ γιατι ειχε ακομη και φλας στην καμερα (φακος) αλλα αγανακτισα οταν χρειαζοταν να την φορτιζω μερικες φορες και πριν το τελος της μερας και την πεταξα στο ντουλαπι και αργοτερα εσπασε και η οθονη του απο την κοπελα μου αλλα θα το επισκευασω να βρισκεται. (συνεχιζω σε 2ο ποστ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(δυστυζως το crapsung που χρησιμοποιω ουτε ενα μεγαλο ποστ δεν μπορει να κανει σωστα) επισης να αναφερθει το οτι δεν μμε βολευουν οι μεγαλες συσκευες, δηλαδη μια συσκευη 4 ιντσων μου ειναι αρκετη πιστευω. Αντε με πολυ βαρια καρδια 4,5".

με αυτα και με τα αλλα πιστευω οτι θα βολεφτω καλυτερα με καποιο windows phone διοτι ακομα και τα φτινιαρικα τους μοντελα τρεχουν αψογα και το λειτουργικο ειναι ελαφρυ γενικοτερα (συμφωνα με αυτα που λενε). Ετσι ημουν αναμεσα σε lumia 435 και lumia 550. Το 550 ειναι σαφως καλυτερο και σιγα την διαφορα των χρηματων αλλα το κακο ειναι οτι ερχετε με win10 προεγκατεστημενα οπου εχουν πολλες περισσοτερες απαιτησεις απο τα 8,1 των 435 κανοντας το και να αδειαζει πολυ γρηγοροτερα την μπαταρια αλλα εχει και καποια θεματα υπερθερμανσης μαζι με αλλα επιπλεον μικροθεματακια και ολα αυτα συμφωνα με την μελετη που εκανα απο αποψεις αλλων. Οποτε τεινω ποιο πολυ στο 435. Παρολα αυτα αν γνωριζετε καποια αλλη συσκευη ακομα και android στην τιμη των lumia κοντα (max 80) ειμαι ολος αυτια.

Link to comment
Share on other sites

@celtic1453

 

πολυ μεγαλο για τα μεγεθη μου αλλα μπορεις να γινεις ποιο συγκεκριμενος οταν λες απο κινα? Το μονο κινεζικο site που ξερω ειναι το vickmall, εκει ομως θα το βρω αυτο το ουκιτελ να του ριξω μια ματια? (δεν μπορω να τσεκαρω με αυτη την συσκευη που εχω τωρα)

Link to comment
Share on other sites

@demelene

 

μακαρι να μπορουσα να διαλεξω μια τετοια συσκευη οπως ενα αθανατο sony ericsson, αλλα δυστυχως το developement τετοιων συσκευων εχει σταματησει. Εχουν ξεμεινει στην αγορα κατι nokia και κατι samsung ισως και καποια μπακατελ. Ομως ακομα και να διαλεξω ενα feature phone δεν μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ πληρως. Γιατι το ιντερνετ πλεον διαμορφοποιητε ετσι ωστε να ειναι πληρως προσβασιμο μονο αν εχεις smartphone. Περα απο κατι φορουμς και το facebook οι περισσοτερες σελιδες δεν φορτωνουν σωστα η και καθολου απο τους java browsers αυτων των συσκεων. Εισαι αναγκασμενος δηλαδη στο να αγορασεις κατι "του σημερα". Ακομα και οι εφαρμογες που κινουνται στην αγορα (περα απο τα παιχνιδια), τρεχουν μονο σε android/ios/wp. Ως εκ τουτου τα feature phones αργοπεθαινουν μεχρι να διαγραφθουν εντελως.

 

(παρεπιπτοντως ειναι η 3η φορα που γραφω αυτο το κειμενο απο την αρχη γιατι το feature phone που εχω τωρα ειναι αυτοβουλο οσο αφορα την συμπεριφορα του απεναντι στην προσπαθεια μου στο να πατησω "απαντηση" σε εσενα)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ζητάς και την χρήση που κάνεις η μοναδική επιλογή σου είναι τα Windows phones.

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το 550 πολύ καλύτερη συσκευή από το 435 και με το Anniversary Update των Windows 10 η μπαταρία έχει φτάσει τα επίπεδα των Windows 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ζητάς και την χρήση που κάνεις η μοναδική επιλογή σου είναι τα Windows phones.

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το 550 πολύ καλύτερη συσκευή από το 435 και με το Anniversary Update των Windows 10 η μπαταρία έχει φτάσει τα επίπεδα των Windows 8.1.

 

Δεν ξέρω.. Εσύ έχεις το 550 και το λες αυτό; Διότι διαβάζω και για bugs και για υπερθέρμανση στα Win10, είμαι πολύ επιφυλακτικός...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα πριν απο 2 μηνες το motorola e2. Τιμη, 70 ευρω απο σκρουτζ.

 

Μπαταρια εξαιρετικη που βγαζει 2 ημερες βαριας χρησης. Ειναι 4g.

Δεν κολλαει, λειτουργει απροβληματιστα, εχει παρει την 6.0 , εχει ραδιο και ηχογραφιση απο ραδιο, η οθονη του εχει αριστη φωτεινοτητα κατω απο τον ηλιο, και με γυαλια και γενικα θα μπορουσα να το ειχα και σαν κυριο κινητο μου, αν δεν ειχα λοξα γενικοτερα με τα κινητα.

 

Δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο και με τετοια μπαταρια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.. Εσύ έχεις το 550 και το λες αυτό; Διότι διαβάζω και για bugs και για υπερθέρμανση στα Win10, είμαι πολύ επιφυλακτικός...

 

Δεν έχω το 550 αλλά το 640 παρόλα αυτά τα Windows 10 παλιότερα μπορεί να είχαν κάποια προβλήματα σήμερα είναι μια χαρά και χωρίς bugs .

 

Για την χρήση που κάνεις όπου στην ουσία το μόνο που χρησιμοποιείς είναι ο browser ένα θετικό τον 10 είναι o Edge που είναι πολύ καλύτερος του Internet Explorer τον 8.1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...