Jump to content

Redmi 3S


Baniko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είδα πολλούς να προτείνουν σθεναρά την global stable που έχει και ελληνικά, θεωρείτε ότι είναι καλύτερη από αυτή που βγάζει η ελληνική κοινότητα;

 

Στο RN2 το δικό μου πάντα έβαζα τις ελληνικές (συνήθως stable, είτε τις επίσημες είτε του gkalen) και δεν είχαν προβλήματα... Μάλιστα προχθές πέρασα την 8.1.3.0 και είναι σχεδόν άψογη... Με ενδιαφέρει να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών (για τους 160 χαρακτήρες στα SMS δεν καίγομαι και τόσο) και να είναι όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη. Το να περάσω μετά από 2-3 μήνες μια νεότερη έκδοση για βελτιώσεις και διορθώσεις είναι κάτι το αναμενόμενο...

 

η επίσημη δεν έχει t9 (τουλάχιστον σε μένα δεν δουλεύει :) στον dialer Και τα γράμματα στα ελληνικά (η μπάρα στα δεξιά) για γρήγορη πρόσβαση στις επαφές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η επίσημη δεν έχει t9 (τουλάχιστον σε μένα δεν δουλεύει :) στον dialer Και τα γράμματα στα ελληνικά (η μπάρα στα δεξιά) για γρήγορη πρόσβαση στις επαφές

 

Μάλλον θα το ξεκλειδώσω μια και μετά θα μπορώ να βάζω ότι θέλω από twrp χωρίς να μπερδεύομαι με φλασαρίσματα (δεν τα χωνεύω καθόλου)... Για το δικό μου έχω ένα στικάκι με διάφορες rom και εργαλεία όπως xposed κλπ και ανά πάση στιγμή περνάω ότι θέλω :)

Link to comment
Share on other sites

η επίσημη δεν έχει t9 (τουλάχιστον σε μένα δεν δουλεύει :) στον dialer Και τα γράμματα στα ελληνικά (η μπάρα στα δεξιά) για γρήγορη πρόσβαση στις επαφές

 

Καλά που μου το θύμισες... :) Έχω περασμένη την global stable και στον dialer (μπάρα δεξιά) μου τα γράφει στα αγγλικά. Τι πρέπει να κάνω για να μου τα εμφανίζει στα Ελληνικά..; Το δουλεύει η γυναίκα και τα θέλει στα Ελληνικά.. καμμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το ξεκλειδώσω μια και μετά θα μπορώ να βάζω ότι θέλω από twrp χωρίς να μπερδεύομαι με φλασαρίσματα (δεν τα χωνεύω καθόλου)... Για το δικό μου έχω ένα στικάκι με διάφορες rom και εργαλεία όπως xposed κλπ και ανά πάση στιγμή περνάω ότι θέλω :)

 

Φίλε αν θες πες και σε εμένα ποια έκδοση xposed ταιριάζει στο 3s?

Προσπάθησα κάποια στιγμή να βρω το ή τα κατάλληλα αρχεία αλλά φέρω ήξερα πια ακριβώς έπρεπε να περάσω και πως και το παράτησα.

Αν μπορείς να τα ανεβάσεις κάπου θα με διευκόλυνε παρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν θες πες και σε εμένα ποια έκδοση xposed ταιριάζει στο 3s?

Προσπάθησα κάποια στιγμή να βρω το ή τα κατάλληλα αρχεία αλλά φέρω ήξερα πια ακριβώς έπρεπε να περάσω και πως και το παράτησα.

Αν μπορείς να τα ανεβάσεις κάπου θα με διευκόλυνε παρα πολύ.

 

Φίλε μου δεν έχω παραλάβει ακόμα το 3S της συζύγου.

Μιλούσα για το δικό μου το Redmi Note 2 Prime...

 

Φαντάζομαι θες την έκδοση για 64bit και android 6...

 

Πήγαινε σε αυτό το νήμα:

http://en.miui.com/thread-78894-1-1.html

 

και θα πας σε αυτό εδώ το κομμάτι:

http://i66.tinypic.com/2vdgzll.jpg

 

Κατεβάζεις το apk και το Framework for 64bit processors

Εγκαθιστάς πρώτα το apk και μετά από recovery φλασάρεις το zip και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως -για να μην τρελαίνονται και οι νέοι χρήστες με τα φλασαρίσματα κτλ- εγώ με την global beta δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε ενάμιση μήνα χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον φίλο agmg για την άμεση και διαφωτιστική απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως -για να μην τρελαίνονται και οι νέοι χρήστες με τα φλασαρίσματα κτλ- εγώ με την global beta δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σε ενάμιση μήνα χρήσης.

 

Επειδή και εμένα με global beta μου ήρθε. Πρακτικά σημάνει κάτι. Γιατι εχω σκοπό να το δώσω στην μάνα μου και δεν θα ήθελα να έχει προβλήματα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να το πάρω για τον αδερφό μου αύριο (την έκδοση με τα 3GB/32GB), υπάρχει κανένα γνωστό πρόβλημα ή είναι κομπλέ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

εκτός από την Συλλογή που παγώνει κάποιες φορές, έχω παρατηρήσει ότι το ίδιο έχει συμβεί και στις ρυθμίσεις. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πήγε καλά κατά flash της ROM. Την ROM που κατέβασα είναι η Redmi 3S/Prime Latest Global Stable Version Fastboot File Download και την κατέβασα από http://en.miui.com/a-234.html.

 

α) δεν έλεγξα αν είναι unlock η συσκευή, θα έπρεπε να το ελέγξω;

β) κατά την διάρκεια που έτρεχε το MIFLASH (και χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία), το κινητό βγήκε από FastBoot, ξεκίνησε μόνο του και μου εμφάνισε το MIUI8 Wizard (όπως όταν το πρωτοανοίγεις), ενώ η εφαρμογή MIFLASH έτρεχε. (δεν είδα STATUS COMPLETED ή κάποιο παρόμοιο μήνυμα). Παρόλα αυτά η 8.1.1.0.MALMID την έδειχνε εγκατεστημένη.

γ) ποιο path ορίζω στο MIFLASH; Το folder όπου βρίσκονται όλα τα αρχεία ή το folder\images ?

δ) στο dialer δεν μου εμφανίζει στην μπάρα δεξιά γρήγορη αναζήτηση επαφών στα Ελληνικά, αλλά στα Αγγλικά. Μετά το flash της ROM θα έπρεπε να τα βλέπω στα Ελληνικά;

 

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη ας μου απαντήσει γιατί το έτερο ήμισυ δεν το έχει ευχαριστηθεί το κινητό όπως θα έπρεπε και θα φάω καμιά παντοφλιά. :)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

εκτός από την Συλλογή που παγώνει κάποιες φορές, έχω παρατηρήσει ότι το ίδιο έχει συμβεί και στις ρυθμίσεις. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πήγε καλά κατά flash της ROM. Την ROM που κατέβασα είναι η Redmi 3S/Prime Latest Global Stable Version Fastboot File Download και την κατέβασα από http://en.miui.com/a-234.html.

 

α) δεν έλεγξα αν είναι unlock η συσκευή, θα έπρεπε να το ελέγξω;

β) κατά την διάρκεια που έτρεχε το MIFLASH (και χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία), το κινητό βγήκε από FastBoot, ξεκίνησε μόνο του και μου εμφάνισε το MIUI8 Wizard (όπως όταν το πρωτοανοίγεις), ενώ η εφαρμογή MIFLASH έτρεχε. (δεν είδα STATUS COMPLETED ή κάποιο παρόμοιο μήνυμα). Παρόλα αυτά η 8.1.1.0.MALMID την έδειχνε εγκατεστημένη.

γ) ποιο path ορίζω στο MIFLASH; Το folder όπου βρίσκονται όλα τα αρχεία ή το folder\images ?

δ) στο dialer δεν μου εμφανίζει στην μπάρα δεξιά γρήγορη αναζήτηση επαφών στα Ελληνικά, αλλά στα Αγγλικά. Μετά το flash της ROM θα έπρεπε να τα βλέπω στα Ελληνικά;

 

Αν έχει κάποιος την καλοσύνη ας μου απαντήσει γιατί το έτερο ήμισυ δεν το έχει ευχαριστηθεί το κινητό όπως θα έπρεπε και θα φάω καμιά παντοφλιά. :)

 

ευχαριστώ

Eιχα γραψει ποιο πριν

H τελευταια rom ειναι η Version: V8.1.1.0.MALMIDI.

Θα σου ελεγα να βαλεις τη Version: V8.0.3.0.MALMIDG , μετα να κανεις OTA Update για να πας στη V8.1.1.0 και εκει να κανεις μια επαναφορα και μετα να "στησεις" το τηλεφωνο. Αν κανεις επαναφορα να εχεις στο νου σου οτι μπορει να κανει 10-15 λεπτα για να ανοιξει.

Τη Fastboot ROM Version: V8.0.3.0.MALMIDG θα την βρεις εδω http://en.miui.com/thread-370826-1-1.html

Οδηγος εγκαταστασης υπαρχει εδω http://en.miui.com/thread-327861-1-1.html

Σε εμενα που πηγα απο την V8.1.1.0 στη V8.0.3.0 με fastboot rom το MiFlash οταν τελειωσε το φλασαρισμα ανοιξε το τηλεφωνο μονο του και το "time" στο MiFlash συνεχιζε να γραφει :confused:

 

Την παρασκευη παρελαβα ενα για την κουμπαρα μου, φοραγε μια "μουφα" rom και φλασαρα τη Global Stable ROM V8.1.1.0, εκει μου εσκασε error, τελος παντων ανοιξε το τηλεφωνο με την V8.1.1.0 αλλα ειχε προβληματα. προσπαθησα να ξαναφλασαρω την V8.1.1.0 και μου εβγαζε παλι σφαλματα οπως 0x80004005 failed (remote: critical partition flashing is not allowed. Τελικα οπως εγραψα και στην αρχη φλασαρα πρωτα τη V8.0.3.0 και εκανα ΟΤΑ update και πηγα στην V8.1.1.0

Δοκιμασε να δεις τι θα γινει και γραψε αν μπορεις τα αποτελεσματα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ας μου λύσει κάποιος μια απορία. Το μαύρο Redmi δεν έχει γκρι πλάτη και το άσπρο ασημένια; Γιατι εμένα το μαύρο ειναι με ασημένια πλάτη. Σε ολες τις φωτο στα κινέζο σάιτ ειναι με γκρι σκούρα πλάτη. Τελικα τι παίζει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μαύρο (μπροστά) είναι ασημί, έτσι είναι το δικό μου. Αλλά αυτοί το λένε γκρι. Τα άλλα είναι από πίσω καρό.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Καρό είναι το Redmi 3, όχι 3s.

Το μαύρο μπροστά είναι γκρι-ασημί πίσω.

Το άσπρο μπροστά είναι κανονικό ασημί πίσω.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καρό είναι το Redmi 3, όχι 3s.

Το μαύρο μπροστά σε είναι γκρι-ασημί πίσω.

Το άσπρο μπροστά είναι κανονικό ασημί πίσω.

 

Να πω την αλήθεια το περίμενα γκρι ανθρακί. Το ασημί με ξενέρωσε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω εγώ κάτι κουφό . ο φορτιστής που έχει μέσα είναι αξιόπιστος η να βάζω ένα 1.5 Α από samsung που εχω ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου μου φαίνεται μια χαρά. + το ότι δίνει 2 αμπέρ. Αν δώσεις στο κινητό 1,5 αμπέρ θα αργεί να γεμίσει.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Eιχα γραψει ποιο πριν

 

Δοκιμασε να δεις τι θα γινει και γραψε αν μπορεις τα αποτελεσματα

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Έχω ξεκινήσει και κατεβάζω την ROM.

 

Αφου ολοκληρώσω το flash, θα μου εμφανίζει στο dialer την μπάρα δεξιά της γρήγορης αναζήτησης επαφών στα Ελληνικά; ΟΤΑ update πως κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αφου ολοκληρώσω το flash, θα μου εμφανίζει στο dialer την μπάρα δεξιά της γρήγορης αναζήτησης επαφών στα Ελληνικά;

Χμμμμ δεν ξερω, δεν εχω αυτο το τηλεφωνο, για την κουμπαρα το πηρα.

ΟΤΑ update πως κάνω;

Υπαρχει εφαρμογη "update", την ανοιγεις και πατας να ψαξει για update, θα βρει και θα την κατεβασει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Karthan7, ενώ ξεκινάω το κινητό με recovery, πατάω download όπως λέει ο οδηγός αλλά στο device manager δεν φέρνει το Qualcom που γράφει ο οδηγός. Στα ports com δεν φέρνει τίποτα για την ακρίβεια, σαν να μην γινεται εγκατάσταση ο driver. Επιπροσθέτως όταν πατάω το download το κινητό κάνει boot και ανοίγει. Είναι σωστή συμπεριφορά, έτσι πρέπει να κάνει;

 

Το αναγνωρίζει ως portable device Redmi 3S

Edited by dionisis71
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι, εχεις ενεργοποιησει τον "εντοπισμο σφαλματων usb" στο τηλεφωνο ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω ενεργοποιήσει, τουλάχιστον μέχρι εκείνο το σημείο δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ο οδηγός.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Έκανα μια επαναφορά του κινητού και θα περιμένω την επόμενη stable global μέσω Ota.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.ebay.com/itm/Xiaomi-Redmi-3S-5-0-inch-Snapdragon-430-Octa-Core-4100mAh-4G-Smartphone-/291938859503?var=&hash=item43f8e979ef:m:m28HVHFkDGt4aJHq7PboncA

Εγώ που αγόρασα international από ebay δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Edited by odi
Odi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...