Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο Νο2


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα (η μαλλον, καλημερα).

 

Ξεθαψα το p900 μου το οποιο ειχα περιπου 1 χρονο να χρησιμοποιησω και θελω να ρωτησω το εξης:

 

Θυμαμαι και πιο παλια οτι δεν μπορουσα να ρυθμισω το τηλ. ετσι ωστε οταν δεχεται κατι μεσω bt, να μην τα σωζει στη main memory αλλα στο memory stick η τουλαχιστον να σε ρωταει. Με τη version που εχω τωρα (CDA162003/4 Προγραμμα R4B03) ξερω οτι δεν γινεται αυτο.

 

Επειδη θα το χρησιμοποιησω σαν phone σε συνεργασια με το pocket pc μου και οι μεταφορες αρχειων θα ειναι πολυ συχνες, μηπως η update version που υπαρχει τωρα στο site της SE μπορει και το κανει αυτο ωστε αν κανω update αυτο να δουλεψει οπως θελω ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 461
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα (η μαλλον, καλημερα).

 

Ξεθαψα το p900 μου το οποιο ειχα περιπου 1 χρονο να χρησιμοποιησω και θελω να ρωτησω το εξης:

 

Θυμαμαι και πιο παλια οτι δεν μπορουσα να ρυθμισω το τηλ. ετσι ωστε οταν δεχεται κατι μεσω bt, να μην τα σωζει στη main memory αλλα στο memory stick η τουλαχιστον να σε ρωταει. Με τη version που εχω τωρα (CDA162003/4 Προγραμμα R4B03) ξερω οτι δεν γινεται αυτο.

 

Επειδη θα το χρησιμοποιησω σαν phone σε συνεργασια με το pocket pc μου και οι μεταφορες αρχειων θα ειναι πολυ συχνες, μηπως η update version που υπαρχει τωρα στο site της SE μπορει και το κανει αυτο ωστε αν κανω update αυτο να δουλεψει οπως θελω ??

ουτε η καινουργια εκδοση δεν το κανει αυτο R5B01. αυτο γινεται παντα και με την επιλογη save μεταφερεται χειροκινητα στην καρτα μνημης.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

ουτε η καινουργια εκδοση δεν το κανει αυτο R5B01. αυτο γινεται παντα και με την επιλογη save μεταφερεται χειροκινητα στην καρτα μνημης.

 

Κριμα...ετσι δεν μπορω να μεταφερω μεσω BT μεγαλα αρχεια μιας και δεν θα χωρανε στη main ram για να τα μεταφερω μετα στο stick...Τεσπα, σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτα απ'ολα να χαιρετησω ολους τους παλιους χρηστες οπως επισης και τους νεους. :)

 

Παιδες υπαρχει προβλημα και μου εχει σπασει τα νευρα! Εκει που εχω καταληξει ειναι οτι τα jammerακια στο κινητο δεν κανουν καλη επαφη με τα δοντακια στη βαση συνδεσης! Με αποτελεσμα να μη μπορω να τα συνδεσω!

ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!! :mad:

 

 

Ειχα δοκιμασει να "τριψω" τα "σιδερακια" με παλια οδοντοβουρτσα και μπορω να πω οτι πετυχε... τοτε...! Τωρα τι κανουμε που δε πιανει αυτο το κολπο!

 

Δειχνουν φαγωμενα και δεν μπορω να καταλαβω απο που???? :cry:

Το κινητο δεν εχει "φαει" σκληρη χρηση ουτε ειναι παραμμελημενο!

 

Βοηθηστε γιατι θα φαει κανενα σουτ απο το παραθυρο στο τελος!

 

 

 

 

Bill σου ειχα στειλει ΠΜ πριν μηνες... ουτε φωνη ουτε ακροαση αδερφε! :(

 

 

Ευχαριστω in advance! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εκανα σημερα φορματ στο τηλέφωνό μου. Είχα κρατήσει ένα backup πριν το φορματ και θέλω από το backup να κρατήσω μόνο τα μηνύματα. Άνοιξα το backup με το backup inspector και προσπάθησα να κάνω αντιγραφή το αρχείο index απο το φάκελο mail μέσω του filemanager της epocware αλλά μου βγάζει σφάλμα. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να πας c:/ system/data/mail και υπαρχουν παρα πολλοι φακελοι και υποφακελοι μεσα κα απο κει θα τα παρεις ολα ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ και θα τα βαλεις παλι στους ιδιους φακελλους στο τηλεφωνο. δεν ειναι μια απλη διαδικασια. εαν αξιζει τον κοπο κανε το. η συμβουλη μου ειναι να το ξεχασεις.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το powermp3 το έχει κανείς;αλλά όχι σε trial version...έχει επίσης κανείς τον κωδικό για το sky force?και μια και είμαι καινούργιος πως γίνεται ρε παιδιά να κάνω κλήση με απόκρυψη από το P910???έχω λιώσει το manual και δεν έχω βρει τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να πας c:/ system/data/mail και υπαρχουν παρα πολλοι φακελοι και υποφακελοι μεσα κα απο κει θα τα παρεις ολα ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ και θα τα βαλεις παλι στους ιδιους φακελλους στο τηλεφωνο. δεν ειναι μια απλη διαδικασια. εαν αξιζει τον κοπο κανε το. η συμβουλη μου ειναι να το ξεχασεις.

 

Το θέμα είναι οτι ενώ όλους τους φακέλους μπορείς να τους αλλάξεις, το αρχείο index το οποίο είναι και το μεγαλύτερο και προφανώς πολύ σημαντικό δεν μπορώ να το αλλάξω. Μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η διαγραφή του αρχείου από το κινητό. Γίνετει με κάποιο τρόπο να το αντικαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι ενώ όλους τους φακέλους μπορείς να τους αλλάξεις, το αρχείο index το οποίο είναι και το μεγαλύτερο και προφανώς πολύ σημαντικό δεν μπορώ να το αλλάξω. Μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η διαγραφή του αρχείου από το κινητό. Γίνετει με κάποιο τρόπο να το αντικαταστήσω?
δεν το γνωριζω αυτο....
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Με το Mumsms μπορώ να κρατήσω backup τα μηνύματα στο memory stick? Αν ναι μπορώ ανά πάσα στιγμή να τα διαβάσω ή χρειάζεται κάποια περίπλοκη διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα εδώ και καιρό με το τηλέφωνό μου. Ενώ δείχνει ότι έχω σήμα ξαφνικά χάνεται και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα φαίνεται οτι ξαναέχω αλλά δε μπορώ να κάνω ούτε κλήσεις ούτε να στείλω μηνύματα. Συνέχεια μία δείχνει ότι έχω και μία ότι δεν έχω σήμα. Επίσης όταν (μετά από πολλές προσπάθειες) καταφέρω να κάνω κάποια κλήση ξαφνικά η σύνδεση κόβεται και μετά για μερικά λεπτά δεν μπορώ να ξανακαλέσω. Φυσικά δε χρειάζεται να αναφέρω ότι όταν μιλάω με άλλους δε με ακούν σχεδόν καθόλου. Σήμερα ξαναπέρασα την τελευταία έκδοση του λογισμικού από το site της sonyericsson μήπως και λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν έγινε τπτ. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πριν το πάω σε service center της ericsson? Έχει αντιμετωπίσει κανεις στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα εδώ και καιρό με το τηλέφωνό μου. Ενώ δείχνει ότι έχω σήμα ξαφνικά χάνεται και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα φαίνεται οτι ξαναέχω αλλά δε μπορώ να κάνω ούτε κλήσεις ούτε να στείλω μηνύματα. Συνέχεια μία δείχνει ότι έχω και μία ότι δεν έχω σήμα. Επίσης όταν (μετά από πολλές προσπάθειες) καταφέρω να κάνω κάποια κλήση ξαφνικά η σύνδεση κόβεται και μετά για μερικά λεπτά δεν μπορώ να ξανακαλέσω. Φυσικά δε χρειάζεται να αναφέρω ότι όταν μιλάω με άλλους δε με ακούν σχεδόν καθόλου. Σήμερα ξαναπέρασα την τελευταία έκδοση του λογισμικού από το site της sonyericsson μήπως και λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν έγινε τπτ. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πριν το πάω σε service center της ericsson? Έχει αντιμετωπίσει κανεις στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!
οταν εκανες την αναβαθμηση, δοκιμασες το τηλεφωνο πριν,η μετα απο restore;
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Και πριν και μετά. Μου έχει σπάσει τα νέυρα!
τοτε φιλε μου μονο σε service center θα λυσεις το προβλημα σου.
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Και πριν και μετά. Μου έχει σπάσει τα νέυρα!

 

Πρόβλημα πομποδέκτη!! Πήγαινε στο σέρβις!! Μην το ψάχνεις δεν γίνεται τίποτα με αναβαθμίσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσο περίπου θα κοστίσει η επισκευή? Αξίζει να το φτιάξω η δε συμφέρει? Επίσης ποιο service προτείνεται για Αθήνα? Είχα πάει κάποτε στην teleservice στον Κηφισό αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πόσο περίπου θα κοστίσει η επισκευή? Αξίζει να το φτιάξω η δε συμφέρει? Επίσης ποιο service προτείνεται για Αθήνα? Είχα πάει κάποτε στην teleservice στον Κηφισό αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος!

 

Αν το καλύπτει η εγγύηση τίποτα!! Αν όχι κλάφτα Χαράλαμπε!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Στην κυριολεξία δηλαδή η φράση μιας και το ονομά μου είναι Χαράλαμπος. Δηλαδή για πόσα να υπολογίζω? Ποιο service center προτείνεται για Αθήνα? Το κοντινότερο σε μένα είναι αυτό του Ιλίου. Έχει πάει κανείς? Κάνουν καλή δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

:mad: :worry:Παιδες καλησπερα. Εχω ενα p900 απο τον Ιανουαριο 2004.Ολα πηγαιναν καλα μεχρι το Οκτωβριο του 2005 που αλλαξα οθονη επειδη καηκε.Πληρωσα 110,91€.Σου δινουν και τρεις μηνες εγγυηση.Πριν απο καμια βδομαδα (κατα την διαρκεια μιας κλησης) το τηλεφωνο αρχισε να αναβει κοκκινο λαμπακι σαν να μην ειχε μπαταρια ,μετα απο λιγο ξαναγυρισε σε πρασινο.(η μπαταρια δεν ηταν αδεια) Τελος παντων αυτο συνεχιστηκε μεχρι την παρασκευη που το πηγα απο εκει που μου αλλαξαν την οθονη.Σημερα λοιπον με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι ειναι προβλημα πλακετας και οτι δεν φτιαχνεται και αν θελω να κανω ανταλλαγη με ανακατασκευασμενο p910 (παλι τρινηνη εγγυηση) με κοστος 151€.Κανονικα δεν επρεπε να με καλυψουν με την τριμηνη εγγυηση που δινουν?Αξιζει να κανω την αλλαγη ή να περιμενω να βγει το p990.Να τους κυνηγησω ή να κανω την παπια και να δεχτω την ανταλαγη με το αναλογο κοστος?Συνολικα εχω δωσει 754,00€(αγορα) + 110,91€(οθονη)+151€(ανταλαγη)=1015,91€ για ενα τηλ(που κανει πολλα, δεν λεω)
Link to comment
Share on other sites

Να τους κυνηγήσεις δεν μπορείς, διότι σου έδωσαν εγγύηση για την οθόνη και όχι για την πλακέτα που χάλασε τώρα, και σιγουρα όχι για όλο το τηλέφωνο. Εγώ θα περίμενα το 990.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κι εγώ εχω το P900 απ'τον Ιανουαριο 2004 και αρχισε και σε μενα αυτό το μικροπρόβλημα τον Οκτώβριο 2005 ;) Συνέβη αυτό που φαντάστηκα κι όχι πρόβλημα στην πλακέτα κλπ. Αλλαξα μπαταρία και το πρόβλημα λύθηκε. Απλά είχα ξεσκήσει την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

και τώρα μια ερώτηση. Η βάση του P900 (DSS-25) εκτός απ'τη σύνδεση USB έχει απο κάτω υποδοχή για φορτιστή. όταν συνδεσω τον φορτιστή εκεί και τοποθετήσω το κινητό στη βάση δεν φορτίζει. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη βάση μου ή είναι γενικό το πρόβλημα. (σημ. ο ίδιος φορτιστής όταν συνδεθεί κατευθείαν στο κινητό φορτίζει κανονικά)
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα πομποδέκτη!! Πήγαινε στο σέρβις!! Μην το ψάχνεις δεν γίνεται τίποτα με αναβαθμίσεις!!

 

Το πήγα τελικά χτες στο σερβις. Είχε σπάσει ο antenna connector και μου τον άλλαξαν! Ευτυχώς τη γλίτωσα με μόνο 35€!

Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη βάση μου ή είναι γενικό το πρόβλημα...

 

Υπάρχει πρόβλημα με τη βάση σου, κανονικά πρέπει να φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...