Jump to content

P800: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο Νο2


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην επικοινωνία που είχα με το Customer Care μου έστειλαν

δύο δοκιμαστικά MMS. Ήρθαν στη στη συσκευή ως ειδοποίηση,

αλλά δεν μπόρεσα να τα λάβω... :wacko:

 

Πήγα σε ένα Vodafone shop μπας και βγάλουν αυτοί άκρη.

Το μόνο που κατάφεραν είναι να πιστοποιήσουν ότι είναι

πρόβλημα στη συσκευή και όχι στο δίκτυο. Από κει και πέρα

μίλησα και με το Customer Care της Sony Ericsson όπου σαν

πρόταση είχαν να πάω σε κάποιο Sony Ericsson Service Center

να το δουν και να περάσουντο ίδιο λογισμικό από πάνω...

Ρε παιδιά τί θα μπορούσε να μπλοκάρει το GPRS από το να

δουλέψει σωστά; Μου κάνει εντύπωση που στα καλά καθούμενα

"κατέβασε γενικό".... :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ligo voitheia vre paidia an kserei kapoios.

 

Esthsa sto P800 mou to Opera 6.31 (molis to katevasa apo to site ths Opera) kai trexei kanonika, alla molis pathsw sto menoy Edit -> Preferences, kanei crash, kleinei kai moy petaei ena parathyro poy leei :

Programma Kleisto

Programma Opera

Kwdikikos Aitias LDR-IMPORT

Arithmos Aitias 2

 

Mhpws kserei kaneis ti ftaei kai ti mporw na kanw?

Thanks in advance.

 

gand

 

1) Σε ποιόν δίσκο στο κινητό έχεις κάνει την εγκατάσταση; Δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον browser στον άλλον δίσκο και δες αν τρέχει. Αν όχι, κλείσε όλες τις εφαρμογές που τρέχουν και μετά άνοιξε τον Opera ξανά.

 

2) Έχεις κάποια άλλη έκδοση του Opera για να κάνεις εγκατάσταση στο κινητό και να δεις αν είναι οκ; Πολλά μπορεί να φταίνε για το Ldr-import (δεν ενημερώθηκε σωστά κάποιο dll κ.λ.π. από ότι είδα = βγάλε άκρη...), οπότε ή δοκιμάζεις να κάνεις εγκατάσταση την προηγούμενη έκδοση του browser ή βλέπεις αν τρέχει ο Opera μετά από φορμάτ που θα κάνεις στο κινητό, χωρίς να εγκαταστήσεις άλλη εφαρμογή πριν από τον Opera (κάτι που θα δείξει αν φταίει μια άλλη, ήδη εγκατεστημένη εφαρμογή).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα που να στέλνει συγκεκριμένα μηνύματα, αποθηκευμένα βέβαια, σε προκαθορισμένο χρόνο και παραλήπτη;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα Vodafone shop μπας και βγάλουν αυτοί άκρη.

Το μόνο που κατάφεραν είναι να πιστοποιήσουν ότι είναι

πρόβλημα στη συσκευή και όχι στο δίκτυο. Από κει και πέρα

μίλησα και με το Customer Care της Sony Ericsson όπου σαν

πρόταση είχαν να πάω σε κάποιο Sony Ericsson Service Center

να το δουν και να περάσουντο ίδιο λογισμικό από πάνω...

Ρε παιδιά τί θα μπορούσε να μπλοκάρει το GPRS από το να

δουλέψει σωστά; Μου κάνει εντύπωση που στα καλά καθούμενα

"κατέβασε γενικό".... :cry:

 

Αν έχεις και άλλη sim στην διάθεσή σου (άλλης εταιρίας), δοκίμασε και με εκείνη. Ίσως δεν φταίει η συσκευή.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και άλλη sim στην διάθεσή σου (άλλης εταιρίας), δοκίμασε και με εκείνη. Ίσως δεν φταίει η συσκευή.

 

Πέρη δοκίμασα και με άλλη κάρτα αλλά το πρόβλημα παραμένει...

Οπότε κατέληξα στο να κάνω επαναφορά εργοστασιακών

ρυθμίσεων (οπότε και ξεμπλόκαρε το GPRS) και πέρασα όσα

προγράμματα ήταν αποθηκευμένα στη μνήμη του τηλεφώνου

ξανά, καθώς και κάποια κλειδιά για εφαρμογές που έτρεχαν

στην κάρτα μνήμης... Πλέον ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφορίες συστήματος, δες εκεί που λέει "organizer" και όχι την έκδοση τηλεφώνου. Εκείνη την έκδοση πρέπει να κατεβάσεις. Π.χ. CXC162001 R2B03. Το αρχείο θα έχει ονομασία κάπως έτσι: ΠΚΚΘκΓΙγ_cxc162001 R2B.sis

Η έκδοση τηλεφώνου είναι CXC162002 R2F, το organizer λέει CXC162001 R2D02. Έχω την τελευταία αναβάθμιση που μπορει να παρει το Ρ800 ή όχι;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση τηλεφώνου είναι CXC162002 R2F, το organizer λέει CXC162001 R2D02. Έχω την τελευταία αναβάθμιση που μπορει να παρει το Ρ800 ή όχι;

 

Ναι έχεις την πιο πρόσφατη.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις την πιο πρόσφατη.

Ευχαριστώ τα μάλα που λένε. Και μια ερώτηση. Μήπως αυτό P800/900/910 Apps & Games Requests ( 1 2 3 4 5 6 ... » ) έχει γίνει αρκετά μεγάλο;

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα.. καλως ηλθα στο club με ενα P800 που μου δωρισαν σχεδον καινουριο... Αν και εχω siemens προσπαθω να το συνηθισω.. Εχω ενα προβλημα που μου εχει σπασει τα νευρα... Εγκατεστησα ολο το λογισμικο και δεν εχω βρει τροπο να εχω προσβαση στα αρχεια του κινητου... Ενω στην εγκατασταση λεει οτι εγκαθιστα καποιον file manager δεν βρισκω κατι... Μονο ενα ηλιθιο εικονακι στο desktop που λεει My P910i και οταν το ανοιγω ανοιγει ενα παραθυρο εχοντας μεσα ενα αλλο εικονακι που λεει not connected. Βεβαια το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο κανονικα μπορω να κανω sync και να ανεβασω εφαρμογες οταν τις τρεξω... Κανω καμια βλακεια???

 

Επισης επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν εχω ολα τα cd μεσα στην συσκευασια ειχε ενα cd PC Suite και ενα αλλο Handandgo demo software... μηπως λειπει καποιο multimedia for p800 που αναφερει και στο manual?? Που μπορω να το βρω αν λειπει? ειναι σημαντικο?

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις... ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα.. καλως ηλθα στο club με ενα P800 που μου δωρισαν σχεδον καινουριο... Αν και εχω siemens προσπαθω να το συνηθισω.. Εχω ενα προβλημα που μου εχει σπασει τα νευρα... Εγκατεστησα ολο το λογισμικο και δεν εχω βρει τροπο να εχω προσβαση στα αρχεια του κινητου... Ενω στην εγκατασταση λεει οτι εγκαθιστα καποιον file manager δεν βρισκω κατι... Μονο ενα ηλιθιο εικονακι στο desktop που λεει My P910i και οταν το ανοιγω ανοιγει ενα παραθυρο εχοντας μεσα ενα αλλο εικονακι που λεει not connected. Βεβαια το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο κανονικα μπορω να κανω sync και να ανεβασω εφαρμογες οταν τις τρεξω... Κανω καμια βλακεια???

 

Επισης επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν εχω ολα τα cd μεσα στην συσκευασια ειχε ενα cd PC Suite και ενα αλλο Handandgo demo software... μηπως λειπει καποιο multimedia for p800 που αναφερει και στο manual?? Που μπορω να το βρω αν λειπει? ειναι σημαντικο?

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις... ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ :)

 

Πήγαινε εδώ και κατέβασε τον Pc file manager.

Κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα στο pc σου και θα μπορείς να βλέπεις τα folders των δίσκων του κινητού.

 

Αν δεν καταφέρνεις σύνδεση πάλι (το ερωτηματικό στο εικονίδιο του Ρ910), δες αν παίζει κάτι με κάποιο firewall που έχεις (των ΧΡ ή κάποιο άλλο) και δώσε πρόσβαση από το firewall, στο Pc Suite.

 

Αν πάλι δεν γίνεται σύνδεση, πήγαινε εδώ και κατέβασε το Greek PC Suite release 3.1.1 (την νεότερη έκδοση του Pc Suite). Κάνεις απεγκατάσταση την προηγούμενη, επανεκκίνηση στο pc και εγκατάσταση την νεότερη. Δες μετά αν είναι οκ η σύνδεση με το Pc.

 

Το cd της Handango που λες, δεν το είχα όταν πήρα το Ρ800. Το άλλο cd περιλαμβάνει ήχους και εικόνες που τα βρίσκεις εδώ, αλλά και κάποια προγράμματα που βρίσκονται εδώ. Δες και στο μενού της σελίδας (αριστερά), υπάρχουν και άλλα για download.

--------------------

Καλή Ανάσταση σε όλους!

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα, Χριστος Ανεστη!.

 

Ευχαριστω πολυ για την λεπτομερεστατη απαντηση σου. Τον file manager τον ειχε στο CD της handandgo και το εβαλα απο κει, φαινεται να δουλευει... Το pc suite το εχω κατεβασει ηδη αλλα το εβαλα πανω απο το παλιο (english version) λες να τα βγαλω ολα και να το ξανακανω απο την αρχη? Το δε εικονιδιο ρ910 παραμενει not connected οταν το ανοιξω.. ΟΚ με τον file manager βεβαια βλεπω... ομως δειχνει φακελους αλλα τελικα στον καθενα μεσα καταληγει σε εναν unfiled ( η καπως ετσι..) γιατι το γραφει αυτο?

 

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα, Χριστος Ανεστη!.

 

Ευχαριστω πολυ για την λεπτομερεστατη απαντηση σου. Τον file manager τον ειχε στο CD της handandgo και το εβαλα απο κει, φαινεται να δουλευει... Το pc suite το εχω κατεβασει ηδη αλλα το εβαλα πανω απο το παλιο (english version) λες να τα βγαλω ολα και να το ξανακανω απο την αρχη? Το δε εικονιδιο ρ910 παραμενει not connected οταν το ανοιξω.. ΟΚ με τον file manager βεβαια βλεπω... ομως δειχνει φακελους αλλα τελικα στον καθενα μεσα καταληγει σε εναν unfiled ( η καπως ετσι..) γιατι το γραφει αυτο?

 

Ευχαριστω και παλι

 

Τα folders είναι αυτά που βλέπεις σε c και d.

D:/media files/audio, image κ.λ.π. Εκεί μεταφέρεις τα περιεχόμενα που θέλεις, ανάλογα το αρχείο (mp3 στο folder "audio"). Είναι σαν τα Windows, έτσι δες το. Φυσικά μπορείς να φτιάξεις και εσύ φάκελο μέσα στο "Audio", π.χ. φάκελο με το όνομα mp3 και ένα άλλο με το όνομα midi. Αυτά τα κάνεις και μέσα από το κινητό. Στον φάκελο unfield, αν θέλεις βάζεις αρχεία ή φτιάχνεις άλλα folders όπως είπα παραπάνω, δεν έχει σημασία, γιατί πάλι θα βλέπεις όλα τα αρχεία από το πρόγραμμα της μουσικής π.χ., αν έχεις επιλέξει από το μενού επάνω "Όλα" (θα βλέπει τα αρχεία και των 2 δίσκων).

 

Με το Pc Suite, καλό είναι να το κάνεις απεγκατάσταση και να περάσεις μετά την τελευταία έκδοση. Κάνε και επανεκκίνηση στο pc. Μην ξεχάσεις να τσεκάρεις κάποιο firewall που μπορεί να μην δίνει την δυνατότητα σύνδεσης με τα Windows και τσέκαρε επίσης το εικονίδιο διασύνδεση σύνδεσης τηλεφώνου στην μπάρα εργασίας, για να δεις αν γράφει εκεί ότι έγινε σύνδεση μέσω usb.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

εχω το p910i περιπου ενα μηνα οταν πηγα να ανοιξω το κινητο μου σταματαγε στο σημα τησ sony ericsson και δεν μπαινει στο menu οταν ανηγωκληνω το πορτακι μου εμφανιζει το menu για πολυ λιγο ξερει καποιος τι μπορει να εχει παθει ?μηπως υπαρχει κανα κρυφο menu?τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά

σε όλους! Φίλε kypant17 θα ήταν καλό

να κάνεις την ερώτηση στο σωστό topic

μια και αυτό είναι αποκλειστικά για P800.

Για το πρόβλημά σου πάντως, θυμάσαι αν

είχες "γεμίσει" την εσωτερική μνήμη του

κινητού σου; Είναι πολύ πιθανό να σου

προκαλεί αυτό το πρόβλημα λόγω έλλειψης

ελεύθερου χώρου. Αν ναι μπορώ να σκεφτώ

δύο λύσεις.. Είτε με ένα file manager από το

PC σου να καταφέρεις να σβήσεις ό,τι μπορείς

(και θεωρείς "άχρηστο"), είτε αν δεν πετύχει

αυτό να μπεις στο κρυφό menu και να κάνεις

format. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα πλήκτρα

που πρέπει να πατήσεις...

Link to comment
Share on other sites

εχω το p910i περιπου ενα μηνα οταν πηγα να ανοιξω το κινητο μου σταματαγε στο σημα τησ sony ericsson και δεν μπαινει στο menu οταν ανηγωκληνω το πορτακι μου εμφανιζει το menu για πολυ λιγο ξερει καποιος τι μπορει να εχει παθει ?μηπως υπαρχει κανα κρυφο menu?τι μπορω να κανω?

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

 

Βγάλε την κάρτα μνήμης από το κινητό και δοκίμασε να το ξεκινήσεις. Αν κολλάει πάλι, βγάλε την μπαταρία και άστο για μισή ώρα περίπου, χωρίς την μπαταρία και την κάρτα μνήμης μέσα στο κινητό. Μετά βάλε την μπαταρία, βάλτο να φορτίζει και ξεκίνα το.

 

Αν μπει στο λειτουργικό, κάνε τα εξής με κλειστό το πληκτρολόγιο:

 

Jog Πάνω (μία φορά)

*

Jog Κάτω (μία φορά)

Jog Κάτω (μία φορά)

*

Jog Κάτω (μία φορά)

*

 

Μετά έχει ένα μενού όπου μπορείς να κάνεις διαμόρφωση (φορμάτ) του δίσκου. Θα σβήσουν όλα από το κινητό και του λειτουργικό θα γίνει εγκατάσταση μόνο του.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

florinaperis σε ευχαριστω και παλι.. Θα τα δοκιμασω αυτα που μου ειπες να δω τι θα καταφερω..

 

Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά που ρωτάω και δεν ξέρω αν έχει ξαναρωτηθεί , αλλά μήπως υπάρχει τρόπος τα πλήκτρα με κλειστό το πορτάκι να γράφουν Ελληνικά και όχι Αγγλικά;;;
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά που ρωτάω και δεν ξέρω αν έχει ξαναρωτηθεί , αλλά μήπως υπάρχει τρόπος τα πλήκτρα με κλειστό το πορτάκι να γράφουν Ελληνικά και όχι Αγγλικά;;;

 

Δεν γίνεται να σου βγάλει πρώτα τους Ελληνικούς χαρακτήρες. Πρέπει να πατάς συνεχώς το πλήκτρο, μέχρι να πάει στο Ελληνικό γράμμα που θέλεις.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει <<κανονικά>> το RepliGo 2.00 στο τηλέφωνο και στον Η/Υ, αλλά δεν μου ανοίγει κανένα άλλου είδους αρχείο πχ θέλω να διαβάζει PDF.Tί δεν κάνω καλά;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει <<κανονικά>> το RepliGo 2.00 στο τηλέφωνο και στον Η/Υ, αλλά δεν μου ανοίγει κανένα άλλου είδους αρχείο πχ θέλω να διαβάζει PDF.Tί δεν κάνω καλά;

 

Κάνεις μετατροπή τα αρχεία pdf μέσα από το πρόγραμμα του υπολογιστή για να τα βλέπει το κινητό με το plugin της repligo;

 

Κατέβασε και από εδώ αυτό:

Additional Viewer from Stellent.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μετατροπή τα αρχεία pdf μέσα από το πρόγραμμα του υπολογιστή για να τα βλέπει το κινητό με το plugin της repligo;

 

Κατέβασε και από εδώ αυτό:

Additional Viewer from Stellent.

Δεν ήξερα ότι χρειάζεται πρώτα μετατροπή στον ΗΥ. Έτσι όμως δεν είναι άμεσο και πρακτικό. Υπάρχει κάτι που να τα διαβάζει όλα χωρίς άλλη παρέμβαση;Ή έστω μόνο τα αρχεία pdf;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι χρειάζεται πρώτα μετατροπή στον ΗΥ. Έτσι όμως δεν είναι άμεσο και πρακτικό. Υπάρχει κάτι που να τα διαβάζει όλα χωρίς άλλη παρέμβαση;Ή έστω μόνο τα αρχεία pdf;

 

Additional Viewer from Stellent:

"You will be able to open and obtain high-fidelity views of email attachments and other business content such as Microsoft Office documents and Adobe PDF files"

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...