Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το 3τ είναι η πιο αδιάφορη συσκευή μακράν από την 2η.Δεν είχε κανένα λόγο ύπαρξης εκτός απο την αρπαχτή

 

Αν δεν είχες το 1+3, πως είναι αρπαχτή το 1+3t?

 

Καλύτερη μπαταρία, καλύτερη οθόνη, sapphire τζαμακι στην κάμερα, καλύτερο SoC και καλύτερη μπροστινή. Με 40€ παραπάνω.

 

"αρπαχτη"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν είχες το 1+3, πως είναι αρπαχτή το 1+3t?

 

Καλύτερη μπαταρία, καλύτερη οθόνη, sapphire τζαμακι στην κάμερα, καλύτερο SoC και καλύτερη μπροστινή. Με 40€ παραπάνω.

 

"αρπαχτη"

 

Να διορθώσω ότι η οθόνη είναι ακριβώς η ίδια και το SoC (MSM8996) είναι ακριβώς το ίδιο απλά είναι overclocked απο 2.15 GHz σε 2.4 GHz,σε όλα τα άλλα συμφωνώ. :rolleyes:

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω ότι η οθόνη είναι ακριβώς η ίδια και το SoC (MSM8996) είναι ακριβώς το ίδιο απλά είναι overclocked απο 2.15 GHz σε 2.4 GHz,σε όλα τα άλλα συμφωνώ. :rolleyes:

 

Πώς γίνεται να "διορθωσεις" κάτι 100% ορθό και σωστό?

 

Ο 821 ΔΕΝ είναι ίδιος με τον 820 και το πάνελ στο 1+3t είναι άλλο που έχει αρκετά καλύτερη απόδοση χρωμάτων.

 

Το να λες ότι είναι "απλά οβερκλοκ " είναι λαθος, έχει την ίδια κατανάλωση με τον 820.

 

Αν κράταγε πχ το ίδιο ρολόι στον 821, θα είχες λιγότερη κατανάλωση (όπως έκανε η Google στο Pixel)

Link to comment
Share on other sites

ίδιο κινητό είναι και ίδιο τσιπάκι για αυτό και παίρνουν ίδιες ρομ.Αν ήταν άλλο δεν θα ταίριαζαν.Η οθόνη έχει καλύτερα χρώματα λόγο του ότι κάνανε άλλο καλιμπράρισμα, κατα τα άλλα ίδια είναι.ο 821 είναι απλά ένας overclock 820 για αυτό όπως ξαναείπα παίρνουν τις ίδιες ρομ.

 

Και να μην είχα το 3 πάλι αδιάφορο θα ήταν το 3τ και πάλι την ίδια άποψη θα είχα.Απλά πούλαγε σαν τρελό και σου λέει τι βλάκες που ήμασταν και το πουλάμε τόσο φτηνά, δώσε σανό στα πρόβατα και βάλε +40 από το τιποτα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ίδιο κινητό είναι και ίδιο τσιπάκι για αυτό και παίρνουν ίδιες ρομ.Αν ήταν άλλο δεν θα ταίριαζαν.Η οθόνη έχει καλύτερα χρώματα λόγο του ότι κάνανε άλλο καλιμπράρισμα, κατα τα άλλα ίδια είναι.ο 821 είναι απλά ένας overclock 820 για αυτό όπως ξαναείπα παίρνουν τις ίδιες ρομ.

 

Και να μην είχα το 3 πάλι αδιάφορο θα ήταν το 3τ και πάλι την ίδια άποψη θα είχα.Απλά πούλαγε σαν τρελό και σου λέει τι βλάκες που ήμασταν και το πουλάμε τόσο φτηνά, δώσε σανό στα πρόβατα και βάλε +40 από το τιποτα.

Ok αδερφέ, μας έπιασαν κορόιδο εμάς που το πήραμε, ενώ εσείς τους πιάσατε κότσους.

Κάτι άλλο;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παραπάνω τι γράφετε και έχω να πω και εγώ με την σειρά μου ότι δεν βλέπω ούτε διαφορές στις φωτογραφίες ούτε στην οθόνη ούτε στο άνοιγμα των εφαρμογών με το 3T και το λέω μιας και το έχει ο κολλητός μου και το βλέπω συνέχεια.\

 

Η μόνη του διαφορά θεωρώ είναι στην μπαταρία αν και σε αυτό του κρατάει το ιδιο με το δικό μου το 3αρι και στον χώρο.

 

Και απλά τα λέω γιατί τα συγκρίνω σχεδόν καθημερινά.

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελενεστε. Εμπορικό κόλπο είναι ιδικά το 64gb είναι κάτι σαν τα facelift στα αυτοκίνητα. Αλλά για κάποιον που δεν έχει το 3 και μπόρεσε και πήρε το 128gb είναι κάτι παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τρελά wakelocks, το βγάζω από την πρίζα και χωρίς να κάνω τίποτα σε 1 λεπτό πέφτει 2%.έχουν πολλά wakelock τα google services.Σκέφτομαι να γυρίσω στην 6 μόνο και μόνο για να δουλέψει το amplify που τα περιόριζε χωρίς να τα κόψει ή να παίξω με καστομ.δεν υποφέρεται τόσο drain από το google.Δεν βρίσκω και άλλο τρόπο να τα περιορίσω εκτός απο amplify.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν γίνεται να λέω κάποια πράγματα και να τα αγνοείτε τελείως.

 

 

ίδιο κινητό είναι και ίδιο τσιπάκι για αυτό και παίρνουν ίδιες ρομ.Αν ήταν άλλο δεν θα ταίριαζαν.Η οθόνη έχει καλύτερα χρώματα λόγο του ότι κάνανε άλλο καλιμπράρισμα, κατα τα άλλα ίδια είναι.ο 821 είναι απλά ένας overclock 820 για αυτό όπως ξαναείπα παίρνουν τις ίδιες ρομ.

 

Και να μην είχα το 3 πάλι αδιάφορο θα ήταν το 3τ και πάλι την ίδια άποψη θα είχα.Απλά πούλαγε σαν τρελό και σου λέει τι βλάκες που ήμασταν και το πουλάμε τόσο φτηνά, δώσε σανό στα πρόβατα και βάλε +40 από το τιποτα.

 

ΟΧΙ, δεν είναι ίδιο τσιπάκι είναι 10-15% γρηγορότερο με ίδια κατανάλωση.

ΟΧΙ, δεν είναι ίδιο πάνελ, έχει άλλο πάνελ το Τ και δεν είναι μόνο θέμα "καλιμπραρισματος"

Εχει sapphire γυαλί στην κάμερα, έχει 400mah παραπάνω μπαταρία, έχει άλλη μπροστινή

 

Κάτοχος του 1+3 είμαι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί πρέπει σονυ και ντε να υποστηρίζετε αυτό που αγοράσατε και να βγάζετε τους άλλους "πρόβατα";

 

Είσαι πιο έξυπνος δλδ εσύ;

 

Διαβάζω παραπάνω τι γράφετε και έχω να πω και εγώ με την σειρά μου ότι δεν βλέπω ούτε διαφορές στις φωτογραφίες ούτε στην οθόνη ούτε στο άνοιγμα των εφαρμογών με το 3T και το λέω μιας και το έχει ο κολλητός μου και το βλέπω συνέχεια.\

 

Η μόνη του διαφορά θεωρώ είναι στην μπαταρία αν και σε αυτό του κρατάει το ιδιο με το δικό μου το 3αρι και στον χώρο.

 

Και απλά τα λέω γιατί τα συγκρίνω σχεδόν καθημερινά.

 

Τι διαφορά να δεις, θέλεις μικροσκόπιο και super slow motion.

Εδώ οι διαφορές είναι ελάχιστες με το 1+5....

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν γίνεται να λέω κάποια πράγματα και να τα αγνοείτε τελείως.

 

 

 

 

ΟΧΙ, δεν είναι ίδιο τσιπάκι είναι 10-15% γρηγορότερο με ίδια κατανάλωση.

ΟΧΙ, δεν είναι ίδιο πάνελ, έχει άλλο πάνελ το Τ και δεν είναι μόνο θέμα "καλιμπραρισματος"

Εχει sapphire γυαλί στην κάμερα, έχει 400mah παραπάνω μπαταρία, έχει άλλη μπροστινή

 

Κάτοχος του 1+3 είμαι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί πρέπει σονυ και ντε να υποστηρίζετε αυτό που αγοράσατε και να βγάζετε τους άλλους "πρόβατα";

 

Είσαι πιο έξυπνος δλδ εσύ;

 

και εγώ το ίδιο θα αγόραζα, αν δεν είχα πάρει το 3, αλλά δεν παύει να μας περνάνε για χαζούς πλασάροντας το ίδιο κινητό πιο ακριβά.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να "διορθωσεις" κάτι 100% ορθό και σωστό?

 

Ο 821 ΔΕΝ είναι ίδιος με τον 820 και το πάνελ στο 1+3t είναι άλλο που έχει αρκετά καλύτερη απόδοση χρωμάτων.

 

Το να λες ότι είναι "απλά οβερκλοκ " είναι λαθος, έχει την ίδια κατανάλωση με τον 820.

 

Αν κράταγε πχ το ίδιο ρολόι στον 821, θα είχες λιγότερη κατανάλωση (όπως έκανε η Google στο Pixel)

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν κάνεις overclock τον 820 δεν καίει παραπάνω, confirmed από xda

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τρελά wakelocks, το βγάζω από την πρίζα και χωρίς να κάνω τίποτα σε 1 λεπτό πέφτει 2%.έχουν πολλά wakelock τα google services.Σκέφτομαι να γυρίσω στην 6 μόνο και μόνο για να δουλέψει το amplify που τα περιόριζε χωρίς να τα κόψει ή να παίξω με καστομ.δεν υποφέρεται τόσο drain από το google.Δεν βρίσκω και άλλο τρόπο να τα περιορίσω εκτός απο amplify.

 

Κάνε ένα clear cache & data από google play services και δες πάλι, το έκανε και μένα και έστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και άλλο ένα που βρήκα στο xda για αυτά τα wakelock. Με την 6 δεν είχα ποτέ κάτω από 6 ώρες ότι χρήση και αν έκανα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και άλλο ένα που βρήκα στο xda για αυτά τα wakelock. Με την 6 δεν είχα ποτέ κάτω από 6 ώρες ότι χρήση και αν έκανα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Εγώ δωκιμαζω resurrection remix. Βλέπω πάει καλά αλλά όχι πάντα. Με την μαμά μετά την αναβάθμιση ήταν για κλάματα. Μου αρέσει που η Google σε κάθε αναβάθμιση λέει καλητερη μπαταρία και πάει χειρότερα. Είναι τραγικό παντός 2017 και να μην υπάρχει μια σωστή ρομ να μην ξεσκιζει την μπαταρία. Εγώ βλέπω μεγάλη κατανάλωση όταν έχω ανοιχτό μειλ. Η 6 πήγενε πολύ καλύτερα πάντως με ίδια χρήση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δωκιμαζω resurrection remix. Βλέπω πάει καλά αλλά όχι πάντα. Με την μαμά μετά την αναβάθμιση ήταν για κλάματα. Μου αρέσει που η Google σε κάθε αναβάθμιση λέει καλητερη μπαταρία και πάει χειρότερα. Είναι τραγικό παντός 2017 και να μην υπάρχει μια σωστή ρομ να μην ξεσκιζει την μπαταρία. Εγώ βλέπω μεγάλη κατανάλωση όταν έχω ανοιχτό μειλ. Η 6 πήγενε πολύ καλύτερα πάντως με ίδια χρήση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν αλλάζει και κάτι απο ρομ σε ρομ μιας και το θέμα το έχει η google.Το amplify έχει την δυνατότητα να περιορίζει τον χρόνο που θα τρέχει το κάθε wakelock ή αλαρμ και έτσι κάνει εξαιρετική διαχείριση στην μπαταρία χωρίς να χάσεις κάτι.Δεν το απενεργοποιεί δηλαδή απλά το περιορίζει κάθε πότε θα τρέχει.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το τρελό είναι ότι μόλις έβαλα την ρομ το ρύθμισα έπεσα για ύπνο και το πρωί έλεγε υπόλοιπο μπαταρίας 4 μέρες. Μετά από κάποιες μέρες αρχήσε να κατεβενει γρήγορα. Το έκανα προχθές μια επανεκκίνηση και σήμερα στην αναμονή μου έβγαλε πάλι 2 μέρες υπόλοιπο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει και τόσο νόημα αυτό γιατί υπολογίζει με βάση τι τρέχει εκείνη την ώρα.Φυσικά τα google services στο background κάνουν πανηγύρι αφού το doze τα εξαιρεί.Εγώ γύρισα σε στοκ με ΑΚΤ mod και zhana profile αν και με ξενερώνει που δεν έχει υποστήριξη substratum η στοκ.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει και τόσο νόημα αυτό γιατί υπολογίζει με βάση τι τρέχει εκείνη την ώρα.Φυσικά τα google services στο background κάνουν πανηγύρι αφού το doze τα εξαιρεί.Εγώ γύρισα σε στοκ με ΑΚΤ mod και zhana profile αν και με ξενερώνει που δεν έχει υποστήριξη substratum η στοκ.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που είμαι με RR τώρα και θυσιάζω την ποιότητα της κάμερας.

Η resurrection μου φαίνεται πως έχει λίγο καλύτερη διαχείριση από τη στοκ ρομ. Μεγάλο + το privacy guard που έχει όπου ρυθμίζεις τι τρέχει και τι όχι στο background είτε είναι system app είτε όχι και απότι τσέκαρα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις την μαμα κάμερα στην RR.Προσωπικά για φωτογραφίες προτιμώ την snapdragon camera.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις την μαμα κάμερα στην RR.Προσωπικά για φωτογραφίες προτιμώ την snapdragon camera.

 

Την έχω βάλει. Και η Snapdragon και η μαμά είναι υποδεέστερες σε σχέση με τα αποτελέσματα των στοκ ρομ. Αλλάζει το processing των φωτογραφιών και το αποτέλεσμα είναι αρκετά κακό.

Το processing που κάνει η στοκ ρομ με HQ/HDR δε συγκρίνεται δυστυχώς με το αντίστοιχο της custom rom. Το βίντεο επίσης σαφώς ανώτερο με στοκ ρομ (στα ίδια settings πάντα).

 

Μεταξύ stock και snapdragon λίγες οι διαφορές. Η δεύτερη όμως έχει παραπάνω επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει. Και η Snapdragon και η μαμά είναι υποδεέστερες σε σχέση με τα αποτελέσματα των στοκ ρομ. Αλλάζει το processing των φωτογραφιών και το αποτέλεσμα είναι αρκετά κακό.

Το processing που κάνει η στοκ ρομ με HQ/HDR δε συγκρίνεται δυστυχώς με το αντίστοιχο της custom rom. Το βίντεο επίσης σαφώς ανώτερο με στοκ ρομ (στα ίδια settings πάντα).

 

Μεταξύ stock και snapdragon λίγες οι διαφορές. Η δεύτερη όμως έχει παραπάνω επιλογές.

 

Αφού είναι η ιδια κάμερα πως είναι υποδεέστερη?Η snapdragon για μέρα είναι πολύ καλύτερη από την στοκ που κάνει 1 ώρα να κάνει φοκους.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι η ιδια κάμερα πως είναι υποδεέστερη?Η snapdragon για μέρα είναι πολύ καλύτερη από την στοκ που κάνει 1 ώρα να κάνει φοκους.

 

Η επεξεργασία αφού τραβηχτεί η φωτο (η επεξεργασία του raw file ουσιαστικά) είναι τελείως διαφορετική και εμφανώς υποδεέστερη με τη στοκ ρομ. Το μόνο που είναι ίδιο είναι το UI της κάμερας. Ακόμα και το "processing" που γράφει όταν επιλέξεις HQ/HDR είναι κάτι που στη στοκ ρομ δεν το κάνει.

Η στοκ ρομ με HQ mode κάνει παπάδες από πλευράς μείωσης θορύβου και διατήρησης λεπτομερειών. Δυστυχώς με τις custom roms αν και κερδίζουμε σε customization, ίσως και μπαταρία, χάνουμε σε αυτό.

Στο παραπάνω ούτε και η Snapdragon κάμερα πλησιάζει δυστυχώς και είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να αφήσω την RR και να γυρίσω σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

για μένα η snapdragon είναι πολύ καλύτερη γιατί η στοκ μέχρι να κάνει φοκους έχεις χάσει την φωτογραφία
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...