Jump to content

Φορητότητα/νέα γραμμή - Διαδικασίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει καμία καλή προσφορά για double play που να μην έχει και τέλη ενεργοποίησης?

Στο χωριό των δικών μου μόνο η forthnet έχει δίκτυο εκτός τον ΟΤΕ φυσικά (που είναι πανάκριβος)

Τωρα έχουνε αυτό της Vodafone με τη sim

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή λογικά δεν υπάρχει φυσική γραμμή(χρησιμοποιούν δίκτυο κινητής), οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίζεις για τέλη ενεργοποίησης σε νέα γραμμή, τα οποία είναι διπλά(70 αντί 35) στη forthnet. Aν και δε βλέπω κάποια προσφορά για δωρεάν τέλη ανεργοποίησης, όταν υπάρχει κάτι τέτοιο συνήθως είναι για υφιστάμενη τηλεφωνική σύνδεση. Για νέα το βλέπω λίγο δύσκολο δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή λογικά δεν υπάρχει φυσική γραμμή(χρησιμοποιούν δίκτυο κινητής), οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίζεις για τέλη ενεργοποίησης σε νέα γραμμή, τα οποία είναι διπλά(70 αντί 35) στη forthnet. Aν και δε βλέπω κάποια προσφορά για δωρεάν τέλη ανεργοποίησης, όταν υπάρχει κάτι τέτοιο συνήθως είναι για υφιστάμενη τηλεφωνική σύνδεση. Για νέα το βλέπω λίγο δύσκολο δυστυχώς.

 

Το παλιό μας σταθερό καλούν όσοι μας παίρνουν, ως αριθμός ισχύει. Απλώς όταν καλούν οι δικοί μου βγαίνει άγνωστος αριθμός αφού έχει μια σιμ Vodafone μέσα τύπου 695...

Θα το ρωτήσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Φυσικά και ισχύει το νούμερο γιατί έχει γίνει φορητότητα. Αλλά γραμμή "κανονική" με καλώδιο δεν υπάρχει ενεργή στο κτίριο. Αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει από τη στιγμή που διακόπτεις μια γραμμή έχεις περιθώριο 6 μήνες να την ενεργοποιήσεις, διαφορετικά θέλει κατασκευή νέας, με το ανάλογο κόστος. Αλλά ρώτα καλύτερα να μάθεις στα σίγουρα.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή νέας από ποια άποψη; Έρχεται κανείς και ξηλωνει το last mile? Έρχεται κανείς και ξηλωνει το κουτι στην είσοδο του σπιτιού;

Τί ακριβώς νέα κατασκευή γίνεται;

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η γραμμή από τον ΟΤΕ μέχρι το ΚΑΦΑΟ μπορεί να εκχωρηθεί σε άλλον.

Σε περιοχές που υπάρχει περιορισμένη διαθεσιμότητα γραμμών αυτό μπορεί να αποδειχτεί προβληματικό

Αν υπάρχουν πολλές γραμμές στην περιοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλιώς περιμένεις να κατασκευαστεί νέα γραμμή ή να ελευθερωθεί κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που είχα στο εξοχικό μου για 2 χρόνια μια σύνδεση και την διέκοψα, και μετά από ένα χρόνο έκανα νέα σε άλλη μου είπαν πως δεν γίνεται στην παλιά και αναγκαστικά πλήρωσα 85€ έξοδα. Με νέο αριθμό φυσικά. Δεν με πείραξε το κόστος γιατί το πάγιο ήταν πολύ μικρό και με συνέφερε συνολικά. Ίσως παίζει ρόλο που η παλιά ήταν στον ΟΤΕ και η νέα σε άλλον πάροχο. Πάντως όταν είχα κάνει τη διακοπή από τον ΟΤΕ μου είχαν πει τηλεφωνικά όταν επικοινώνησαν για κάποια επιβεβαίωση ότι αν ξανακάνω σύνδεση εντός 6 μηνών δεν θα έχει κάποια χρέωση, ενώ αν περάσει αυτό το διάστημα θα πρέπει να κάνω νέα γραμμή. Αυτό έγινε το 2013. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει έλλειψη γραμμών, αλλά ίσως είναι πολιτική των εταιρειών για να βγάζουν χρήματα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν είχα έρθει για να ενεργοποιηθεί η 2η γραμμή, στην αρχή περιμέναμε τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Το μόνο που έκαναν ήταν να έρθουν στο κουτί που καταλήγει το καλώδιο από το σπίτι και να κόψουν τα καλώδια... Για να πάει μετά και καλά ο τεχνικός της άλλης εταιρείας να τα συνδέσει.

Link to comment
Share on other sites

Και ένας άλλος στ χωριό με την ίδια περίπτωση ξαναγυρισε σε κανονικό σταθερό αλλά διατηρεί το αρχικό του αριθμό. Δεν ξέρω τι πλήρωσε, αλλά αριθμό έχει τον ίδιο που είχε εδώ και δεκαετίες
Link to comment
Share on other sites

Εντός 6 μηνών από την διακοπή μπορείς να ζητήσεις τον αριθμό σου ξανά.

Άρθρο 10 εδάφιο 10 του κανονισμού εκχώρησης αριθμοδοτικών πόρων της Ε.Ε.Τ.Τ.

Αν περάσουν οι 6 μήνες τον έχασες .

 

10. Σε περίπτωση λήξης της δευτερογενούς εκχώρησης ή επιστροφής αριθμού από χρήστη, πρέπει να περάσει περίοδος τουλάχιστον έξι μηνών από το ως άνω γεγονός μέχρι ο αριθμός αυτός να εκχωρηθεί δευτερογενώς εκ νέου. Σε περίπτωση που, εντός της εξάμηνης ανωτέρω περιόδου, ο χρήστης ζητήσει νέα σύνδεση με το δίκτυο του παρόχου στον οποίο έχει πρωτογενώς εκχωρηθεί από την ΕΕΤΤ ο αριθμός, με χρήση του αριθμού αυτού τότε ο εν λόγω πάροχος υποχρεούται να εκχωρήσει στο χρήστη δευτερογενώς εκ νέου τον αριθμό αυτό.

ΦΕΚ Β 170 /2013

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι. Το είχαν σε λειτουργία 1 χρόνο με φορητότητα στο πρόγραμμα αυτό που λειτουργεί με δίκτυο κινητής. Αν το είχαν κόψει 1 χρόνο ίσως τον έχαναν.

 

Λέω ίσως γιατί ενδεχομένως να μπορείς να τον πάρεις πίσω αν δεν τον έχουν δώσει σε κάποιον άλλον ξανά. Πχ είχαμε πολλά χρόνια έναν αριθμό που διεκόπη προ δεκαετίας και ήταν στο όνομα της γιαγιάς μου. Όταν έκανα σύνδεση ζήτησα αν γίνεται να πάρω αυτό το νούμερο, αλλά μου είπαν πως δεν το δίνουν -αν και είναι διαθέσιμος - φοβούμενοι μην τον ζητήσει η γιαγιά. Τους είπα ότι η γιαγιά δεν ζει, και ζήτησαν βεβαίωση από ληξιαρχείο. Και κάπου εκεί το παράτησα, και πήρα νέο αριθμό.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήγω πως ήταν μεγάλη βλακεία αυτό το πρόγραμμα αν όντως χάσουμε τον αριθμό αναγκαστικά θα πρέπει να παραμείνουμε στο υπάρχον πρόγραμμα. Όπως και να χει αύριο θα πάρω ένα τηλέφωνο στη forthnet και ελπίζω να ξέρει ο εκπρόσωπος. Θα ενημερώσω :)
Link to comment
Share on other sites

τροποποίησα το μήνυμα μου παραπάνω με την εξής προσθήκη , την βάζω ξανά εδώ.

10. Σε περίπτωση λήξης της δευτερογενούς εκχώρησης ή επιστροφής αριθμού από χρήστη, πρέπει να περάσει περίοδος τουλάχιστον έξι μηνών από το ως άνω γεγονός μέχρι ο αριθμός αυτός να εκχωρηθεί δευτερογενώς εκ νέου. Σε περίπτωση που, εντός της εξάμηνης ανωτέρω περιόδου, ο χρήστης ζητήσει νέα σύνδεση με το δίκτυο του παρόχου στον οποίο έχει πρωτογενώς εκχωρηθεί από την ΕΕΤΤ ο αριθμός, με χρήση του αριθμού αυτού τότε ο εν λόγω πάροχος υποχρεούται να εκχωρήσει στο χρήστη δευτερογενώς εκ νέου τον αριθμό αυτό.

ΦΕΚ Β 170 /2013

Link to comment
Share on other sites

Το να έχει δοθεί το ζεύγος καλωδίων (μαζί με τον πρωην αριθμό σου) από τον ΟΤΕ ως καφαο και απλα να σου κουμπωσουν άλλο, περισσευουμενο, ζεύγος καλωδίων (με άλλο αριθμό προφανώς) που τους βρισκεται μέσα στο καφαο....δύσκολα μπορεί να δικαιολογήσει τον ορο "νέα κατασκευή" μάλλον. Αν το έχουν βρει κόλπο να το ονομάζουν έτσι, για να δικαιολογήσουν τα υψηλά αυτά κόστη για τον ιδρώτα που θα χύσει ο τεχνικός για ένα απλό βιδωμα 2 καλωδίων...πάω πάσο :D Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν γνωρίζω ποια είναι. Πάντως στον 2ο πάροχο που είχα πάει πριν 3 χρόνια, μου είχε στείλει και sms που έλεγε(περίπου) "εκτιμώμενη ημερομηνία κατασκευής γραμμής". Μπορεί να είναι κάτι απλό, μπορεί και όχι. Αν θυμάμαι καλά η αριθμοδότηση γινόταν από Ρόδο(το σπίτι βρίσκεται στην Τήνο). Τέλος το off topic.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφή σε δίκτυο ΟΤΕ δεν υπάρχουν τέλη μεταφοράς ή ενεργοποίηση. Πριν από μερικούς μήνες είχα ενεργοποιεί για 2 μέρες στην Vodafone ,γύρισα ΟΤΕ και δεν πλήρωσα τίποτα. Ο φίλος ας το ψάξει λίγο με την εξ.πελατών του ΟΤΕ τηλεφωνικά. Άλλες προσφορές δίνει ο ΟΤΕ και το κάθε δίκτυο τηλεφωνικά και άλλες μέσω Internet και καταστημάτων.

Δεν έχω και πρόχειρο το νούμερο ειδικών προσφορών του ΟΤΕ .αν το έχει κάποιος άλλος ας του το δώσει.

Τώρα πληρώνω με full pack ote tv+24αρι adsl με 30 λεπτά προς κινητά σύνολο 40 κάτι ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...