Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Α! δεν έχω πρόβλημα με το να μαθαίνω γλώσσες είναι κάτι σαν το χόμπι μου! και εγώ φίλε έμαθα γερμανικά και το μετάνιωσα αλλά βλέπεις είναι η 2η πιο σημαντική γλώσσα! Λοιπόν εσύ τι προτείνεις ιταλικά ή ισπανικά?

 

κοιτα κ εγω 15 χρονων ειμαι κ εχω τελειωσει μ τα Αγγλικα.Απο 10 χρονων κανω Ιταλικα κ τα θεωρω ευχαριστη γλωσσα.φετος τελειωνω

κ σκεφτομαι για αργοτερα τα Ισπανικα...αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ σκέφτομαι για Ισπανικά,αλλά που,τεμπελιά.

Έχω ακούσει πως μαθαίνονται εύκολα και σε 1 χρόνο έχεις πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι για Ισπανικά,αλλά που,τεμπελιά.

Έχω ακούσει πως μαθαίνονται εύκολα και σε 1 χρόνο έχεις πτυχίο.

 

Καλα...ισως οχι κ σε ενα χρονο αλλα πιο συντομα απο Αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο εύκολο να φτάσεις σε επίπεδο proficiency στα ιταλικά ή στα ισπανικά?

Στα ισπανικά φυσικά.

Τα ιταλικά έχουν κάπως πιο σύνθετη γραμματική σε σχέση με την ανύπαρκτη των ισπανικών, και πολύ πιο πλούσιο λεξιλόγιο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αγγλικά(κλασίκα όπως όλοι,Ιταλικα , Γερμανικά ! Άλλα εχω φάει ένα κόλλημα τωρα κ θέλω να μάθω Κινέζικα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά ξέρω πολύ καλά.Τώρα τελευταία μου κόλλησε να μάθω ισπανικά.Όχι για πτυχία και τέτοια αλλά γιατί απλά το θέλω.Αλλά προτιμώ να μάθω μόνος μου(με το δικό μου ρυθμό) παρά σε φροντιστήριο με πιεστικό πρόγραμμα.Έχω και το πρόγραμμα Talk Now Spanish για αρχάριους αλλά μάλλον δε με βοηθάει.Μόνο κάτι απλές λέξεις σου μαθαίνει(χρώματα,χώρες,φαγητά) και κάτι βασικές εκφράσεις αλλά δε σου μαθαίνει γραμματικούς κανόνες κλπ.Ξέρει κανείς κανένα καλό βιβλίο για εντελώς αρχάριο για να διαβάσω μόνος μου?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω αγγλικα αλλα ακομη δεν εχω παρει το πτυχιο(απαραδεκτος,5 φορες εδωσα για lower)

θελω παρα πολυ να μαθω ρωσικα.εχω κολλησει με αυτη τη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας. Είμαι μια Κινέζα φοιτήτρια που έχει μάθει Ελληνικά για τρία χρόνια στην Σαγκάη και τώρα σπουδάζω στο Α.Π.Θ.

Αν κανείς στην Θεσ/ίκη θέλει να μάθει Κινέζικα, το e-mail μου είναι :

{email removed}

 

Μιλάω Κινέζικα, Ελληνικά και Αγγλικά. @_@

 

Γεια σου!Είμαι η Ευτυχία και μ 'ενδιαφέρει πολύ να αρχίσω να μαθαίνω κινέζικα.Σε περίπτωση που είσαι ακόμα διαθέσιμη το τηλ. μου είναι ***

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!Είμαι η Ευτυχία και μ 'ενδιαφέρει πολύ να αρχίσω να μαθαίνω κινέζικα.Σε περίπτωση που είσαι ακόμα διαθέσιμη το τηλ. μου είναι ***

 

Συμβουλή. Ποτέ μη δίνετε δημοσίως στο Internet προσωπικά στοιχεία όπως κινητά τηλέφωνα κ.α.

 

Ευτυχία μπορείς να στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα http://www.myphone.gr/forum/private.php?

στη φίλη που παραδίδει μαθήματα. Ευχαριστώ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

kai twra mathainw tourkika!!!

 

 

Και εγω θα θελα να μαθω!

Ασε που παω και Τουρκια διακοπες σε λιγες μερες και δεν ξερω τιποτα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αγγλικά,γαλλικά και λίγα γερμανικά.Επίσης μια δόση από ισπανικά και τούρκικα.Tα ισπανικά θέλω να τα μάθω πολύ καλά.BARBIE24 turkce konusuyorsun?Cok guzel! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω αγγλικα κ λιγα ιταλικα... θα η8ελα ισπανικα κ γαλλικα να μαθω αλλα εχω ακομα... να ρωτησω εδωσα το celi 1 τον ιουνιο ξερει κανεισ ποτε βγαινουν τα αποτελσματα??? ευχαριστω εκ των προτερων...
Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω αγγλικα κ λιγα ιταλικα... θα η8ελα ισπανικα κ γαλλικα να μαθω αλλα εχω ακομα... να ρωτησω εδωσα το celi 1 τον ιουνιο ξερει κανεισ ποτε βγαινουν τα αποτελσματα??? ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Λογικα δεν θα αργησουν.Οταν εδωσα το celi 2 περιπου τετοια περιοδο βγηκαν τα αποτελεσματα.Κ εγω τωρα περιμενω να ακουσω για το diploma.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

 

Τα ισπανικά θεωρούνται εύκολα?Προφορά κτλ.Πόσο χρόνο θέλει για πτυχίο?Ψήνομαι άσχημα να ξεκινήσω μια νέα γλώσσα.Γερμανικά δεν παίζει.Τα χω ξεχάσει εντελώς :P.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

 

Τα ισπανικά θεωρούνται εύκολα?Προφορά κτλ.Πόσο χρόνο θέλει για πτυχίο?Ψήνομαι άσχημα να ξεκινήσω μια νέα γλώσσα.Γερμανικά δεν παίζει.Τα χω ξεχάσει εντελώς :P.

Αν το θέμα σου είναι το πτυχίο, τότε τα ισπανικά είναι η γλώσσα που πρέπει να μάθεις.

 

Από την άλλη, πλέον ισπανικά μιλάει και η κουτσή Μαρία.

Αν θέλεις κάτι πρωτότυπο, μπορείς να στραφείς στα Πορτογαλικά. Πιο δύσκολη γλώσσα αλλά και πιο ενδιαφέρουσα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σου είναι το πτυχίο, τότε τα ισπανικά είναι η γλώσσα που πρέπει να μάθεις.

 

Από την άλλη, πλέον ισπανικά μιλάει και η κουτσή Μαρία.

Αν θέλεις κάτι πρωτότυπο, μπορείς να στραφείς στα Πορτογαλικά. Πιο δύσκολη γλώσσα αλλά και πιο ενδιαφέρουσα.

 

Ναι αλλά σκέψου σε πόσες χώρες μιλάνε Ισπανικά και σε πόσες Πορτογαλλικά; Η μόνη που μπορώ να σκεφτώ εκτός φυσικά της ίδιας της Πορτογαλλίας είναι η Βραζιλία.

 

Γιατί καλό το να είναι μια γλώσσα ενδιαφέρουσα, αλλά και ο παράγοντας χρησιμότητα παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σκέψου σε πόσες χώρες μιλάνε Ισπανικά και σε πόσες Πορτογαλλικά; Η μόνη που μπορώ να σκεφτώ εκτός φυσικά της ίδιας της Πορτογαλλίας είναι η Βραζιλία.

 

Γιατί καλό το να είναι μια γλώσσα ενδιαφέρουσα, αλλά και ο παράγοντας χρησιμότητα παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Όλες μαζί οι χώρες της Νότιας Αμερικής που μιλάνε Ισπανικά έχουν ελάχιστα μεγαλύτερο πληθυσμό από της Βραζιλίας, κι ας είναι μια χώρα. Εντάξει, αν μετρήσουμε και Ισπανία-Μεξικό τότε η διαφορά αυξάνεται, αλλά και πάλι είναι στην ίδια τάξη μεγέθους. Και οι δύο γλώσσες είναι στις 10 κορυφαίες γλώσσες του κόσμου από άποψη αριθμού ομιλητών.

 

Επίσης, κάποιος που ξέρει καλά Πορτογαλικά μπορεί να καταλάβει εξαιρετικά εύκολα τους Ισπανούς και να μάθει πολύ εύκολα και Ισπανικά μετά.

Το ανάποδο ισχύει σε πολύ μικρότερο βαθμό. Οι Ισπανοί καταλαβαίνουν ελάχιστα τους Πορτογάλους.

 

Τέλος τα Πορτογαλικά είναι πραγματικά πιο ενδιαφέροντα.

Τα Ισπανικά έχουν πολύ απλή προφορά για εμάς τους Έλληνες. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες μιλάνε καλά τα ισπανικά (κάνοντας δύο λάθη που μου τη δίνουν), ακόμα κι αν έχουν ασχοληθεί ελάχιστα. Η προφορά των Πορτογαλικών αποτελεί μια πρόκληση, αλλά όταν καταφέρεις να την κατακτήσεις ανταμείβεσαι.

Ενώ οι Ισπανοί βγάζουν ένα μονότονο πράγμα, ο τρόπος ομιλίας των Πορτογάλων είναι πολύ πιο... σέξι.

 

ΥΓ. Ξέρω ήδη πολύ καλά Ισπανικά, και μαθαίνω τώρα Πορτογαλικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλες μαζί οι χώρες της Νότιας Αμερικής που μιλάνε Πορτογαλικά έχουν ελάχιστα μεγαλύτερο πληθυσμό από της Βραζιλίας, κι ας είναι μια χώρα.

Εκτος απο τη Βραζιλια, σε ποια αλλη χωρα της νοτιου Αμερικης μιλανε Πορτογαλικα? :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάποιος που ξέρει καλά Πορτογαλικά μπορεί να καταλάβει εξαιρετικά εύκολα τους Ισπανούς και να μάθει πολύ εύκολα και Ισπανικά μετά.

Το ανάποδο ισχύει σε πολύ μικρότερο βαθμό. Οι Ισπανοί καταλαβαίνουν ελάχιστα τους Πορτογάλους.

ΥΓ. Ξέρω ήδη πολύ καλά Ισπανικά, και μαθαίνω τώρα Πορτογαλικά.

 

Συμπέρασμα: Λάθος γλώσσα έμαθες πρώτη. :p

 

Εκτος απο τη Βραζιλια, σε ποια αλλη χωρα της νοτιου Αμερικης μιλανε Πορτογαλικα? :confused:

 

Σε ... καμία! http://www.laymark.com/i/m/m183.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τη Βραζιλια, σε ποια αλλη χωρα της νοτιου Αμερικης μιλανε Πορτογαλικα? :confused:

Ισπανικά ήθελα να γράψω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλες μαζί οι χώρες της Νότιας Αμερικής που μιλάνε Ισπανικά έχουν ελάχιστα μεγαλύτερο πληθυσμό από της Βραζιλίας, κι ας είναι μια χώρα. Εντάξει, αν μετρήσουμε και Ισπανία-Μεξικό τότε η διαφορά αυξάνεται, αλλά και πάλι είναι στην ίδια τάξη μεγέθους. Και οι δύο γλώσσες είναι στις 10 κορυφαίες γλώσσες του κόσμου από άποψη αριθμού ομιλητών.

 

Kαι τι με νοιάζει εμένα ως (ας πούμε) ταξιδευτή πόσοι άνθρωποι μιλάνε την κάθε γλώσσα; Θα πάω στη Βραζιλία (που, ΟΚ, είναι και μεγάλη σε έκταση) θα μιλήσω τα Πορτογαλικά μου, και μετά μου μένουν μισή ντουζίνα χώρες στις οποίες μιλάνε Ισπανικά ;)

 

Ο αριθμός των ομιλητών από μόνος του δεν παίζει ρόλο.

 

Βέβαια το άλλο στοιχείο υπέρ των πορτογαλικών είναι ότι η Βραζιλία είναι μιά από τις 4 πιο ανερχόμενες οικονομίες παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...