Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου πάντως ήταν με ξεκλειδωτο bootloader

Και το έβγαλαν εγώ από την ζελατίνα

Προφανώς ο κινέζος σφράγισε αφού είχε πειραγμενη ρομ και ήταν και unlock

και ποσο ασφαλες ειναι να παραλαβεις με ξεκλειδωτο bootloader?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικα...! Υπαρχει τροπος να μαθουμε σε τι mhz παιζει το 4G σε συγκρκιμενες περιοχες ή παμε στα τυφλα? :cry:

 

Εδω ειναι ολες οι εταιριες και συχνοτητες που εκπεμπουν:http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

Δεν βρηκα κατι που να λεει σε ποιες πολεις χρησιμοποιουν την 800αρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο aliexpress λεει unlock phones=yes σημαινει οτι ο bootloader ειναι ξεκλειδωτος?

 

προφανως εννοει οτι δεν ειναι κλειδωμενο σε καποιον παροχο

 

 

Ναι αυτο εννοει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο ολους τους παροχους.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την ταχεια φορτιση ισχυει οτι πρεπει να εχουμε και το αναλογο φορτιστη ?

 

Σιγουρα πρεπει να εχεις αναλογο φορτιστη που να μπορει να βγαζει στην εξοδο τουλαχιστον πανω απο 1Α.Απο εκει και περα και 10Α φορτιστη να εχεις παιζει ρολο το τηλεφωνο που θα φορτισεις ποσα Α τραβαει για να φορτισει.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ποσο ασφαλες ειναι να παραλαβεις με ξεκλειδωτο bootloader?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Καλο ειναι αν φοραει Multi rom να περασεις μια official rom και θα κλειδωσει αυτοματα παλι τον bootloader.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αν φοραει Multi rom να περασεις μια official rom και θα κλειδωσει αυτοματα παλι τον bootloader.;)

 

Γιατι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ το έχω τώρα μία εβδομάδα και δεν μ αρέσει καθόλου. Νορμαλ κάμερα σαν τα υπόλοιπα μοντέλα που είχα από την σειρά Redmi.. μετρια μπαταρία.!!!απογοήτευση ο ΜΤΚ ακόμα μία φορά. Το έκλεισα από την τριτη μέρα και το έβαλα στο κουτί του και είμαι πάλι με το Redmi 3 pro που είχα. Σταθερή αξία snapdragon και σε διαχείριση ενεργειας-μπαταρια και σε γρηγοραδα.

Όποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει ας μου στειλει πμ το πουλάω όσο το αγοράσα 200€. Μην μ στείλετε για παζαρια επειδή το χρησιμοποίησα 2 μέρες. Ούτε σκόνη δεν έχει. Είναι με official cn και σε δύο μέρες είναι στην πόρτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πρεπει να εχεις αναλογο φορτιστη που να μπορει να βγαζει στην εξοδο τουλαχιστον πανω απο 1Α.Απο εκει και περα και 10Α φορτιστη να εχεις παιζει ρολο το τηλεφωνο που θα φορτισεις ποσα Α τραβαει για να φορτισει.;)

Οκ θα το ψαξω οταν το παρω! :)

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ το έχω τώρα μία εβδομάδα και δεν μ αρέσει καθόλου. Νορμαλ κάμερα σαν τα υπόλοιπα μοντέλα που είχα από την σειρά Redmi.. μετρια μπαταρία.!!!απογοήτευση ο ΜΤΚ ακόμα μία φορά. Το έκλεισα από την τριτη μέρα και το έβαλα στο κουτί του και είμαι πάλι με το Redmi 3 pro που είχα. Σταθερή αξία snapdragon και σε διαχείριση ενεργειας-μπαταρια και σε γρηγοραδα.

Όποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει ας μου στειλει πμ το πουλάω όσο το αγοράσα 200€. Μην μ στείλετε για παζαρια επειδή το χρησιμοποίησα 2 μέρες. Ούτε σκόνη δεν έχει. Είναι με official cn και σε δύο μέρες είναι στην πόρτα σας.

 

Χωρις να το εχω στα χερια μου και με βαση τα οσα διθυραμβικά εχω διαβασει για το κινητο αυτο,μηπως φταιει η CN?

δε γινεται να διαβαζω φοβερα σχολια απο δω κι απο κει ,τα ρεβιους του να ειναι τρομερα και τωρα να διαβαζω ακριβως το αντιθετο!

το μονο διαφορετικο που βλεπω σε σενα σε σχεση με τους αλλους ειναι οτι εχεις CN rom!σ ενα κινητο που βγηκε πριν 1 μηνα!αρα φανταζομαι οχι και πολυ προχωρημενη ρομ!

θελω να μου κανεις μια χαρη!

προσπαθησε να του περασει την official και κανε αλλη μια προσπαθεια και μετα ξανα πες μας τις εντυπωσεις σου!

Ολα αυτα τα λεω και για καλο δικο σου και δικο μας!

σε καμια περιπτωση δε θελω να φανω ειρωνικος η οτιδηποτε αλλο!

απλα θελω να το αγορασω κι εγω και μ εβαλες σε σκεψεις!

Αν και παλι δε δεις διαφορα τοτε ισως να φταιει η συσκευη!απο που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντως... Αν ειναι να επηρεάσει τη κρίση σου για την αγορά του ενός συντοπιτη που για τον Α ή Β λόγο δεν του "έκατσε" ή συσκευή, τότε δεν νομίζω ποτέ να επιλέξεις κάποια συσκευή... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή έχω official chinese. Εννοείς να του περάσω official global stable??

Εννοω ότι δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Λέω την γνώμη μου και αυτό που βλέπω από αυτό που παίρνω. Υπαρχει και ή πιθανότητα αστοχίας προς θεού. Εδώ το note 7 σκάει μόνο του.

Edited by ryan13
Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που επηρεαζομαι ειναι οτι πουλησα το Meizu MX4 Pro για να παω στο Νote!

(παρενθεση...το MX4 Pro ειναι απ τα καλυτερα κινητα που εχουν βγει ποτε τολμω να πω!)

εχανε πολυ στη μπαταρια ομως το Μειζου γι αυτο και παω στο Νοτε 4 που στυνδιαζει μπαταρια με αλλα ωραια στο χαρτι χαρακτηρηστικα!

δε θα ηθελα να πεσω πολυ στην αγορα!

υποτιθεται οτι πουλησα το Μειζου για κατι καλυτερο!

προφανως καπου θα χανει αλλα θελω στα σημαντικα να ειναι τουλαχιστον ιδιο!

οπου σημαντικα βαλε gps,Καλη μπαταρια,να μην ειναι απογοητευση ο ΜΤΚ...για τον οποιο διαβαζω οτι σε συγκρικηση με καποιο μοντελο snapdragon,ειναι καλυτερος!

γενικα εχω αγορασει κι εχω πουλησει 3 φορες κινεζικα!

ποτε δεν επεσα εξω γιατι το μελεταω πολυ!

οπως εχω μελετησει πολυ και το Νοτε4...δεν επηρεαζομαι στο σημειο να μην παρω το ΝΟΤΕ4...επηρεαζομαι στο σημειο του να ψαξω και κατι αλλο παρ ολο που ειχα κλειδωσει(και μαλλον εκει θα καταληξω) στο Νοτε4

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη τη στιγμή έχω official chinese. Εννοείς να του περάσω official global stable??

Εννοω ότι δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Λέω την γνώμη μου και αυτό που βλέπω από αυτό που παίρνω. Υπαρχει και ή πιθανότητα αστοχίας προς θεού. Εδώ το note 7 σκάει μόνο του.

 

Εγραψες πιο πανω οτι φοραει την Official CN.αυτη ειναι ρομ της Cyanogen και δεν ειναι official του κινητου αλλα official των προγραμματιστων της Cyanogen!

δεν εχεις ΜIUI για ρομ...δοκιμασε να περασει την official stable αγγλοκινεζικη MIUI!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι θα το έγραψα εκ παραδρομής.. έχω οfficial stable english-chinese MIUI 8.0.9.0. Ή γνώμη μου είναι είτε να πας 1. στο note 3 pro που πραγματικά σκοτώνει σε όλα και ειδικά σε μπαταρία.. 9-10 ώρες οθόνη εβγαζα αλλά είναι άσχημο. Και το πούλησα για να πάρω το νοτε 4. Είχα και το Redmi pro το οποίο το έχω κρατήσει. 2. Μι5 που με 270 από vickmall ειναι καλή πρόταση.
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι θα το έγραψα εκ παραδρομής.. έχω οfficial stable english-chinese MIUI 8.0.9.0. Ή γνώμη μου είναι είτε να πας 1. στο note 3 pro που πραγματικά σκοτώνει σε όλα και ειδικά σε μπαταρία.. 9-10 ώρες οθόνη εβγαζα αλλά είναι άσχημο. Και το πούλησα για να πάρω το νοτε 4. Είχα και το Redmi pro το οποίο το έχω κρατήσει. 2. Μι5 που με 270 από vickmall ειναι καλή πρόταση.

 

Το mi5 3/32 κοίταξα από geekbuying που είναι 250 αλλά ξεφευγω πολύ από μπατζετ... Πραγματικά με έχεις σκαλωσει πολύ.... Έχω διαβάσει κι όλες τις συγκρίσεις μεταξύ 3 προ και 4 και πάντα καταλήγουν στο 4....πφφφφ!σκέφτομαι μήπως πέτυχες προβληματική συσκευή! Από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αν φοραει Multi rom να περασεις μια official rom και θα κλειδωσει αυτοματα παλι τον bootloader.;)

 

Γιατι αυτο?

Αυτο γινεται γιατι επειδη στη rom που φοραει απο το εργοστασιο η Xiaomi εχει κλειδωσει τον bootloader,για να μην μπορει καποιος να περασει unofficial rom χωρις πρωτα ν εχει ξεκλειδωσει bootloader. Για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να εχει λογαριασμο στην Xiaomi και να κανει αιτηση για ξεκλειδωμα,κατι που δεν κανουν τα κινεζομαγαζα που πουλανε με multi rom.

Το κακο ειναι οτι αν περαστει η rom με τον unofficial τροπο που περνανε οι κινεζοι εχει ως αποτελεσμα να μην ειναι τοσο σταθερη και να δημιουργει προβληματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Το mi5 3/32 κοίταξα από geekbuying που είναι 250 αλλά ξεφευγω πολύ από μπατζετ... Πραγματικά με έχεις σκαλωσει πολύ.... Έχω διαβάσει κι όλες τις συγκρίσεις μεταξύ 3 προ και 4 και πάντα καταλήγουν στο 4....πφφφφ!σκέφτομαι μήπως πέτυχες προβληματική συσκευή! Από που το πήρες?

 

Εγω βασικά δεν εχω καταλαβει ακομη ποιο υπερισχυει μεταξυ rn4 και rn3pro σε κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της απάντησης για το πρόβλημα που έχω με το Redmi Note 3G (ποστ #5528) είμαι στη διαδικασία αναζήτησης νέας συσκευής. Παρά τα θέματα που αντιμετώπισα με την παραπάνω συσκευή, όπως προβληματικό μικρόφωνο για κάποιο διάστημα, αδυναμία φόρτισης στην παρούσα φάση, μπορώ να πω οτι έμεινα πολύ ικανοποιημένος για 26 μήνες με αυτό το κινητό λάμβάνοντας υπ΄όψιν το κόστος αγοράς του. Όποτε σκέφτομαι να επιλέξω την αρκετά αναβαθμισμένη εκδοσή του, δηλαδή το Redmi Note 4 Pro με 3αρα ραμ και 64gb αποθηκευτικό χώρο. Μιας και έχω μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις με τα κινεζομάγαζα, αξίζει ακόμα το to2c, από το οποίο είχα αγοράσει χωρίς πρόβλημα, άλλα 2 xiaomi το 2014 ή να στραφώ σε κάποιο άλλο;

Επίσης στο συγκεκριμένο κατάστημα η παραπάνω έκδοση σε γκρι χρώμα έχει 193,52 ευρώ, αλλά η ασημί, που εξίσου μου αρέσει με official global rom έχει 170,68 ευρώ. Πως μπορείτε να δικαιολογήσετε αυτή η διαφόρα και αν αγοράζατε το συγκεκριμένο κινητό, ποιά έκδοση θα επιλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της απάντησης για το πρόβλημα που έχω με το Redmi Note 3G (ποστ #5528) είμαι στη διαδικασία αναζήτησης νέας συσκευής. Παρά τα θέματα που αντιμετώπισα με την παραπάνω συσκευή, όπως προβληματικό μικρόφωνο για κάποιο διάστημα, αδυναμία φόρτισης στην παρούσα φάση, μπορώ να πω οτι έμεινα πολύ ικανοποιημένος για 26 μήνες με αυτό το κινητό λάμβάνοντας υπ΄όψιν το κόστος αγοράς του. Όποτε σκέφτομαι να επιλέξω την αρκετά αναβαθμισμένη εκδοσή του, δηλαδή το Redmi Note 4 Pro με 3αρα ραμ και 64gb αποθηκευτικό χώρο. Μιας και έχω μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις με τα κινεζομάγαζα, αξίζει ακόμα το to2c, από το οποίο είχα αγοράσει χωρίς πρόβλημα, άλλα 2 xiaomi το 2014 ή να στραφώ σε κάποιο άλλο;

Επίσης στο συγκεκριμένο κατάστημα η παραπάνω έκδοση σε γκρι χρώμα έχει 193,52 ευρώ, αλλά η ασημί, που εξίσου μου αρέσει με official global rom έχει 170,68 ευρώ. Πως μπορείτε να δικαιολογήσετε αυτή η διαφόρα και αν αγοράζατε το συγκεκριμένο κινητό, ποιά έκδοση θα επιλέγατε;

 

Εγω παντως πηρα την δευτερη.... απλα επεσα στην αργια και ακομα δεν εχει φυγει απο hong kong....

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγηκαν 215$ το rn4 3/64gb + xiaomi VR + θηκη σιλικονης + tempered . Σημερα το geekbuying μου εστειλε μην. με tracking μονο το κινητο μιας και ειναι απο διαφορετικα warehouse παρολλο που ειχαν πει για 6 του μηνος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο to2c το πήρα στς 29/9 με official global rom χωρίς ελληνικά βέβαια μικρο το κακό που το έχει στα 170€ 30/9 μ έστειλε τρακινγ αριθμο και σήμερα έγραψε οτι ο πωλητής ειδοποίησε τον αποστολεα.... Το πρώτο βήμα της αποστολής δλδ ..έχω αγοράσει 4 κινητά χωρις ποτε πρόβλημα και η τιμή π έχει είναι η καλύτερη της αγοράς και δεχετε κανονικά ota update και τέλος που λέτε οτι έχουν αργία αυτές τις μέρες εμένα μια χαρά μ το στείλανε μπορεί να προλαβα πριν γίνει.. Αυτά αναμενουμεεε Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Το mi5 3/32 κοίταξα από geekbuying που είναι 250 αλλά ξεφευγω πολύ από μπατζετ... Πραγματικά με έχεις σκαλωσει πολύ.... Έχω διαβάσει κι όλες τις συγκρίσεις μεταξύ 3 προ και 4 και πάντα καταλήγουν στο 4....πφφφφ!σκέφτομαι μήπως πέτυχες προβληματική συσκευή! Από που το πήρες?

 

Το πηρα απο το απιστευτα αξιοπιστο vickmall οπως και τα προηγουμενα 4 κινητα μου και εμεινα υπερευχαριστημενος. Λες να πετυχα προβληματικη συσκευη;; με εβαλες εμενα τωρα σε σκεψεις!!!

Κοιταξεεπειδη τα εβαλα διπλα διπλα σε εφαρμογες το 3προ τις ανοιγε πιο γρηγορα , μπαταρια αστοοοοο 9 ωρες οθονη. μονο καμερα κερδισε καθαρα το νοτε 4.

στην θεση σου θα μαζευα λεφτα 2 βδομαδες ακομα και θα επερνα το mi5. η θα περιμενα με βαρεα τη καρδια 1 μηνα να μαζεψω κ αλλα λεφτα για mi5s που στα 350€ ειναι τοπ.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τα χαρακτηριστικα των συσκευων xiaomi redmi note 4, redmi pro, meizu mx6, ποιο θα διαλεγατε? Παιζουν βεβαια ρολο το λειτουργικο και οι αναβαθμισεις
Link to comment
Share on other sites

Με βαση τα χαρακτηριστικα των συσκευων xiaomi redmi note 4, redmi pro, meizu mx6, ποιο θα διαλεγατε? Παιζουν βεβαια ρολο το λειτουργικο και οι αναβαθμισεις

 

Εγω θα πήγαινα σε nubia z11 max σ αυτά τα χρηματα. Στην έκδοσημε τον 652 αναφερομαι

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα απο το απιστευτα αξιοπιστο vickmall οπως και τα προηγουμενα 4 κινητα μου και εμεινα υπερευχαριστημενος. Λες να πετυχα προβληματικη συσκευη;; με εβαλες εμενα τωρα σε σκεψεις!!!

Κοιταξεεπειδη τα εβαλα διπλα διπλα σε εφαρμογες το 3προ τις ανοιγε πιο γρηγορα , μπαταρια αστοοοοο 9 ωρες οθονη. μονο καμερα κερδισε καθαρα το νοτε 4.

στην θεση σου θα μαζευα λεφτα 2 βδομαδες ακομα και θα επερνα το mi5. η θα περιμενα με βαρεα τη καρδια 1 μηνα να μαζεψω κ αλλα λεφτα για mi5s που στα 350€ ειναι τοπ.

 

Έτσι θα το έπαιζα αλλά δυστυχώς είμαι τελειοφοιτος ηλεκτρολογος και μπαίνω στρατό Νοέμβρη και δουλεύω μόνο σκ... Οπότε δε βγάζω τίποτα σπουδαίο.... :(

Link to comment
Share on other sites

μολις ηρθε η συσκευη στα χερια μου

ως παλιος χρηστης του redmi 3 pro.... μπορω να πω.. πως αυτη η συσκευη απο θεμα κατασκευης.. ειτε ποιοτητας, ειτε στιβαροτητας... ειναι υπερανω του redmi 3 pro (οι καμπουλες του δινουν ενα πιο luxury style).. το ηχειο που πλεον ειναι κατω ακουγεται καλυτερα..

αυτα σαν 1η εντυπωση.. τα υπολοιπα στις υπολοιπες μερες που θα γινει κ χρηση του κινητου.. φωτογραφιες μη περιμενετε να ανεβασω... ουτως η αλλως κ στα reviews που κυκλοφορουν παρομοιες φωτογραφιες βγαζουν, οποτε κ εγω δεν αναμενω να δω ποιοτητικοτερες φωτο..

μου ηρθε φορεμενο με την china version (android 6)... οποτε πρεπει να παμε σε αλλαγη σε global version.. αν κ η china version δεν εχει κινεζικες εφαρμογες.. (η μπαταρια λενε οτι καταναλωνεται γρηγορα , αυτο ισως οφειλεται στο android 6, κ προσπαθουν να το διορθωσουν οι developers της miui διοτι βγαζουν συχνα rom, οποτε σε αυτο το θεμα υπομονη)

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω αξιζει να παρω το xiaomi note 4 pro k αν ναι με τι ρομ τι πρεπει να κανω? Διαθετω περιπου 200 euro αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

μολις ηρθε η συσκευη στα χερια μου

ως παλιος χρηστης του redmi 3 pro.... μπορω να πω.. πως αυτη η συσκευη απο θεμα κατασκευης.. ειτε ποιοτητας, ειτε στιβαροτητας... ειναι υπερανω του redmi 3 pro (οι καμπουλες του δινουν ενα πιο luxury style).. το ηχειο που πλεον ειναι κατω ακουγεται καλυτερα..

αυτα σαν 1η εντυπωση.. τα υπολοιπα στις υπολοιπες μερες που θα γινει κ χρηση του κινητου.. φωτογραφιες μη περιμενετε να ανεβασω... ουτως η αλλως κ στα reviews που κυκλοφορουν παρομοιες φωτογραφιες βγαζουν, οποτε κ εγω δεν αναμενω να δω ποιοτητικοτερες φωτο..

μου ηρθε φορεμενο με την china version (android 6)... οποτε πρεπει να παμε σε αλλαγη σε global version.. αν κ η china version δεν εχει κινεζικες εφαρμογες.. (η μπαταρια λενε οτι καταναλωνεται γρηγορα , αυτο ισως οφειλεται στο android 6, κ προσπαθουν να το διορθωσουν οι developers της miui διοτι βγαζουν συχνα rom, οποτε σε αυτο το θεμα υπομονη)

 

Περιμένουμε το συγκριτικό με περισσότερες λεπτομέρειες ανάμεσα στις δυο συσκευές εμείς οι αναποφάσιστοι !!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που θα βρισκω κτ το οποιο θα με εντυπωσιαζει η θα με χαλαει θα το ποσταρω..

 

+ το σχεδον ακαριαιο Fingerprint ... πολυ πιο γρηγορο!!

 

- η Global stable rom εχει μεσα κινεζιες...

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...