Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Αυτοι που δουλευουν στα ορυχεια και αυτοι που ανεβαινουν στις κολωνες πιστεψε με πληρωνονται πολυ λιγοτερα απο αυτους που καθονται σε γραφειο. Το πιθανοτερο να περνουν τον βασικο και αναλογα τα χρονια δουλειας μετα. Οσο για οσους χρωστανε ναι να τους κοψει το ρευμα. Εδω δινω 1200 ευρω το χρονο στο ρευμα. Φευγουν απο την τσεπη μου ωστε να εχω ρευμα στο σπιτι μου. Οταν ο αλλος αφηνει φεσι στη ΔΕΗ αρκετα χιλιαρικα(δεν μιλαω για 1000 ευρω πχ) τοτε ναι να το κοψει. Δηλαδη οταν καποιος δεν εχει να πληρωσει και συνεχιζει να καταναλωνει πολυ ρευμα εις βαρος αυτων που πληρωνουν τοτε δεν πιστευεις οτι αξιζει να κοπει το ρευμα? Δηλαδη αντε πες χρωστας εναν λογαριασμο παει δευτερος τριτος ε πρεπει να υπαρχει και ενα οριο. Αλλιως ειναι καθαρη κοροιδια. Αν γινει ιδιωτικη η ΔΕΗ θα κοπει το ρευμα σε χιλιαδες που χρωστανε. Ο τσαμπας πρεπει να πεθανει καποια στιγμη. Ξερω κοσμο που παει σε μια εταιρια κινητης δεν πληρωνει τιποτα αφηνει φεσι και μετα παει στην επομενη και οταν περασει απο ολες περνει αλλο αφμ της οικογενειας ξανα κανει τα ιδια.

Ο τσάμπας να πεθάνει.Όχι όμως αυτός που παίρνει 300 ευρώ το μήνα.Όμως εδώ πρέπει έρχεται το κράτος.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ποιος παροχος θεωρείται οτι έχει το καλύτερο πακέτο στο double energy (ηλεκτρικό-αέριο);
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος παροχος θεωρείται οτι έχει το καλύτερο πακέτο στο double energy (ηλεκτρικό-αέριο);

Αναλογα την κατανάλωση.. αν έχεις μεγάλη δες πακέτο.Αν όχι δες με χρέωση ανά μονάδα με μικρό πάγιο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ο πεθερός μου έχει ΔΕΗ στο όνομα του και το διαμέρισμα το νοικιάζει εδώ και 12+ έτη. Αν αλλάξει πάροχο θα του ζητήσουν και σχέδιο από ΔΕΔΔΗΕ; Αν ναι, Τι κόστος έχει και ποιος το πληρώνει ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο πεθερός μου έχει ΔΕΗ στο όνομα του και το διαμέρισμα το νοικιάζει εδώ και 12+ έτη. Αν αλλάξει πάροχο θα του ζητήσουν και σχέδιο από ΔΕΔΔΗΕ; Αν ναι, Τι κόστος έχει και ποιος το πληρώνει ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης;

Εαν παραμείνει το ιδιο ονομα, δεν ζητανε.

Εαν ζητήσουν, είναι του ιδιοκτήτη, γιατί ειναι του ακινήτου, κ χρειάζεται για πώληση, ενοικίαση, μεταβιβαση κ ασφάλεια.

 

Μου εχει τυχει βεβαια να το πληρωνει κ ο ενοικιαστής, για να μην δινει δικαιώματα στον ιδιοκτήτη (εφόσον θα κατσει αλλο τοσα χρονια μεσα)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο πεθερός μου έχει ΔΕΗ στο όνομα του και το διαμέρισμα το νοικιάζει εδώ και 12+ έτη. Αν αλλάξει πάροχο θα του ζητήσουν και σχέδιο από ΔΕΔΔΗΕ; Αν ναι, Τι κόστος έχει και ποιος το πληρώνει ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης;

 

Άλλαξα πριν από λίγο καιρό πάροχο (από ΔΕΗ σε elpedison), και δεν μου ζήτησαν κάποιο σχέδιο. Επίσης το όνομα του ρολογιού-λογαριασμού ήταν σε άλλο όνομα.

 

Μέσα σε μια εβδομάδα περίπου, έγινε η ενεργοποίηση του λογαριασμού. Επίσης δεν χρειάστηκε να κάνω πρώτα αλλαγη του ονόματος στο ρολόι και μετά να κάνω την αίτηση στην elpedison.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει επιστολή από ΔΕΔΗΕ σύντομα .Περίπου 6 μήνες μετά την αλλαγγή ονόματος.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πριν από λίγο καιρό πάροχο (από ΔΕΗ σε elpedison), και δεν μου ζήτησαν κάποιο σχέδιο. Επίσης το όνομα του ρολογιού-λογαριασμού ήταν σε άλλο όνομα.

 

Μέσα σε μια εβδομάδα περίπου, έγινε η ενεργοποίηση του λογαριασμού. Επίσης δεν χρειάστηκε να κάνω πρώτα αλλαγη του ονόματος στο ρολόι και μετά να κάνω την αίτηση στην elpedison.

Την αίτηση, στην elpedison, ποιο ΟΝΟΜΑ, την έκανε? Το δικό σου η του ρολογιού?

ΥΓ. Αν δεν έχουν περάσει 14 χρόνια, έτσι κι αλλιώς, ΔΕΝ χρειάζεται χαρτί ηλεκτρολόγου!

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωτήσεις που κανείς, μάλλον μου διαφεύγει κάτι!!

 

Το συμβόλαιο έγινε στο όνομα μου.

 

Θεωρητικά ο μετρητής που ήταν στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη, πλέον πέρασε σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις την αίτηση στο ΝΕΟ όνομα.Απλό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει επιστολή από ΔΕΔΗΕ σύντομα .Περίπου 6 μήνες μετά την αλλαγγή ονόματος.
Τι χρονικό περιθώριο σου δίνει με την επιστολή για να βγάλεις το πιστοποιητικό;
Link to comment
Share on other sites

Τι χρονικό περιθώριο σου δίνει με την επιστολή για να βγάλεις το πιστοποιητικό;

 

Από την ΗΜΕΡΑ, που κανείς την αλλαγή ονόματος, μετράει το 6μηνο! Άσχετα, αν η επιστολή έρθει στους 5 η 5,5 μήνες!

Γιατί η επιστολή έρχεται για να σε ενημερώσει για την εκκρεμότητα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται αν περάσει το εξάμηνο; Όταν πάω στο σπίτι στο χωριό που έχει γίνει η αλλαγή θα έχει περάσει το εξάμηνο
Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται αν περάσει το εξάμηνο; Όταν πάω στο σπίτι στο χωριό που έχει γίνει η αλλαγή θα έχει περάσει το εξάμηνο

 

Υποτίθεται ότι το κόβουν. Τώρα, αν μπορεί να γίνει συννενόηση και να δοθεί σιωπηρή παράταση, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που γίνει διακοπή, υπάρχουν έξοδα για επανασύνδεση; Η διαδικασία είναι μεγάλη αν γνωρίζεις; Δεν με πειράζει τόσο πολύ να το κόψουν, γιατί στο σπίτι δεν μένει κάνεις τώρα και είναι κλειστός ο γενικός
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που γίνει διακοπή, υπάρχουν έξοδα για επανασύνδεση; Η διαδικασία είναι μεγάλη αν γνωρίζεις; Δεν με πειράζει τόσο πολύ να το κόψουν, γιατί στο σπίτι δεν μένει κάνεις τώρα και είναι κλειστός ο γενικός

Ο δεδδηε ΔΕΝ χρεώνει επανασύνδεση. Οπότε, νομίζω, ότι και να το κόψουν, όταν κάποια στιγμή προσκομίσεις το χαρτί, η επανασύνδεση θα γίνει χωρίς κόστος.

Η διαδικασία είναι απλή, δεν κάνεις τίποτα εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΗΡΩΝ τι λέει σαν εναλλακτική; Αξιόπιστη;

Πληρώνεις τίποτε παραπάνω στα "ψιλά γράμματα";

 

Ευχαριστώ

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Με καταναλωση 4μηνου 2000 ημερησιο και 800 νυχτερινο με κοστος ρευματος 122+ ρυθμιζομενες χρεωσεις 156 + διαφορα 8 = 286€ + φπα+ ερτ+ δημοτικο φορο = 421€, πιστευετε πως καποιος εναλλακτικος θα ειχε νοημα η η μεταφορα σε αλλο παροχο και το κοστος που εχει (νεο σχεδιο, κτλ) δεν αξιζει τελικα τον κοπο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με καταναλωση 4μηνου 2000 ημερησιο και 800 νυχτερινο με κοστος ρευματος 122+ ρυθμιζομενες χρεωσεις 156 + διαφορα 8 = 286€ + φπα+ ερτ+ δημοτικο φορο = 421€, πιστευετε πως καποιος εναλλακτικος θα ειχε νοημα η η μεταφορα σε αλλο παροχο και το κοστος που εχει (νεο σχεδιο, κτλ) δεν αξιζει τελικα τον κοπο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εννοειται 1200 ημερησιο και 800 νυχτερινο ετσι? Γιατι 2800kw με 421 δεν βγαινει το νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται 1200 ημερησιο και 800 νυχτερινο ετσι? Γιατι 2800kw με 421 δεν βγαινει το νουμερο.

 

 

 

Γιατι το λες αυτο ;

Αφου αναλυω ολα τα ποσα.

Η καταναλωση και οι χρεωσεις ειναι οπως τις γραφω πιο πανω. Το μονο που δεν ανεφερα ειναι οτι φυσικα εχει αφαιρεθει η αξια του ρευματος εναντι που ειχε πληρωθει στον εναντι λογαριασμο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο ;

Αφου αναλυω ολα τα ποσα.

Η καταναλωση και οι χρεωσεις ειναι οπως τις γραφω πιο πανω. Το μονο που δεν ανεφερα ειναι οτι φυσικα εχει αφαιρεθει η αξια του ρευματος εναντι που ειχε πληρωθει στον εναντι λογαριασμο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα λίγο. Σύνολο έναντι με εκκαθαριστικό το τετράμηνο ποσό σου βγαίνει με 2800kw? Και οι 2 λογαριασμοι δηλαδή με την έκπτωση 15%. Εγώ με 1300 μέρας και 600 νύχτας έρχεται σύνολο 360 ευρώ το τετράμηνο με 25 ευρώ έκπτωση συνέπειας. Για αυτό μου φάνηκαν λίγα τα 420 για 2800kw. Ίσως δεν κατάλαβα καλά κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα λίγο. Σύνολο έναντι με εκκαθαριστικό το τετράμηνο ποσό σου βγαίνει με 2800kw? Και οι 2 λογαριασμοι δηλαδή με την έκπτωση 15%. Εγώ με 1300 μέρας και 600 νύχτας έρχεται σύνολο 360 ευρώ το τετράμηνο με 25 ευρώ έκπτωση συνέπειας. Για αυτό μου φάνηκαν λίγα τα 420 για 2800kw. Ίσως δεν κατάλαβα καλά κάτι.

 

 

Η εκπτωση ερχεται στον λογαριασμο εναντι, οχι στον εκαθαριστικο και σε μενα ηταν στον προηγουμενο εναντι 24€.

Το ποσο απο την αξια ρευματος που ειχε πληρωθει στον εναντι και αφαιρεθηκε απο τον εκαθαριστικο ειναι 136€.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...