Jump to content

Lg g5 ή Oneplus 3 ;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Είμαι μεταξύ αυτού και του g5. Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλήξω κάπου; Γενικά ποιά είναι τα θετικά και τα αρνητικά του ενός και του άλλου;

Εγώ έχω τώρα ενα g2 με custom rom. Η αλήθεια οτι μ' αρέσει να πειράζω τα κινητά. Πριν απο το g2 είχα ένα huawei u8800 pro το οποίο το πείραζα και εκείνο. Με ενδιαφέρει αρκετά κάμερα,οθόνη,λειτουργικό και φυσικά η ένταση και η ποιότητα του ηχείου. Με το g2 που έχω τώρα έχω ξενερώσει με λίγα πράγματα.... Το ηχείο δεν είναι τοσο δυνατό και ψιλοτρίζει, η κάμερα αργεί να βγάλει φώτο αρκετά. Το ui της lg μ'αρέσει πάρα πολύ σε αντίθεση με τo καθαρό android του op3 το οποίο δεν το έχω δουλέψει και πολύ και δε θα έλεγα οτι με ξετρελαίνει κιόλας. Έχει ο αδερφός μου το Vodafone smart ultra 6 και από εκεί είδα λίγο τι παίζει με το καθαρό android.

Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες!

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γενικά το oneplus 3 έχει θεωρητικά 4 συν έναντι του G5 αλλά και των υπολοίπων ναυαρχίδων γενικότερα. Αυτά είναι ότι μπορείς να το πειράξεις χωρίς να χάσεις εγγύηση, ότι είναι dual sim, ότι έχει +2GB ram και η τιμή του. Για τα 2 πρώτα δηλαδή για το πείραγμα και το ότι είναι dual sim εάν πραγματικά σε ενδιαφέρουν πολύ τότε η αγορά του είναι μονόδρομος. Για τα +2GB ram προφανώς και είναι χρήσιμα ιδιαίτερα εφόσον θέλεις να κρατήσεις τη συσκευή πολύ καιρό που μάλλον το θέλεις αφού έχεις το G2 και σε βλέπω χρόνια στο τόπικ του αλλά από την άλλη είναι εξοργιστικό να βλέπεις την ίδια την εταιρεία να σου δηλώνει ότι δεν τα χρησιμοποιεί όλα για οικονομία ενέργειας στην στοκ ρομ. Προφανώς μπορείς να τα αξιοποιήσεις ψάχνοντας σε λύσεις στο XDA όμως δεν μου κάθεται καλά η όλη κατάσταση. Γιατί δηλαδή να μην το κάνει ο ίδιος ο κατασκευαστής που γνωρίζει καλύτερα το προιόν του και που ουσιαστικά αυτά τα +2GB είναι η μεγάλη διαφορά στα specs έναντι του ανταγωνισμού? Θα έπρεπε να ήταν αυτό που να έδιναν μεγαλύτερη σημασία. Η τιμή στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι τόσο μεγάλο συν καθώς το G5 είναι πολύ κοντά (κάτω από 440 σήμερα)

Το G5 από την άλλη απευθύνεται σε κόσμο που μεν θέλει δυνατή συσκευή αλλά με έμφαση σε πράγματα καθημερινότητας. Έχει πολύ καλύτερη κάμερα, έχει και την ευρυγώνια κάμερα επομένως εάν σε ενδιαφέρει έστω και ελάχιστα η καλή φωτογραφία ή έχεις αντικαταστήσει κατά κάποιο τρόπο την ψηφιακή μηχανή με την κάμερα του κινητού τότε είναι μονόδρομος. Έχει επίσης ραδιόφωνο εάν σε ενδιαφέρει, δέχεται κάρτα μνήμης (όχι ότι τα 64GB του oneplus δεν είναι αρκετά αλλά πολλοί θέλουν να έχουν διαθέσιμα μαζί τους πολλά αρχεία ανά πάσα στιγμή), έχει και δυνατότητα να έχεις δεύτερη μπαταρία σε περίπτωση που η αυτονομία του δεν σου φανεί αρκετή.

Θεωρώ λοιπόν ότι η απόφαση σου έχει να κάνει περισσότερο με το τι εσύ θεωρείς ουσιαστικότερο από το root και τα διάφορα πειράγματα ή τα διάφορα καλούδια του G5 που αφορούν πράγματα καθημερινότητας

Link to comment
Share on other sites

4gb ddr4 με 6gb ddr3 όμως... Ακόμη και να μην υπάρχει ο κόφτης δεν ξέρω τι κάνει την διαφορά. Τα συν 2gb ή το είδος της μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

4gb ddr4 με 6gb ddr3 όμως... Ακόμη και να μην υπάρχει ο κόφτης δεν ξέρω τι κάνει την διαφορά. Τα συν 2gb ή το είδος της μνήμης.

 

LPDDR4 ειναι και του Oneplus

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

LPDDR4 ειναι και του Oneplus

 

Τώρα το διάβαζα που ένας χρήστης στο 9to5 Google τους διορθωνε και ανέφερε ότι η opo στο site της λέει για ddr4.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Θα το ψαξω και αλλο το θεμα και θα δω που θα καταληξω ;)

Η oneplus γενικα για ποσα χρονια υποστηριζει με αναβαθμισεις λογισμικου τα κινητα της. Η lg απο οτι εχω καταλαβει για 2 χρονια δίνει αναβαθμίσεις και μετα τέλος.

 

@ akis71

Η αλήθεια είναι οτι θέλω καλή κάμερα καθώς δεν έχω άλλη φωτογραφική. 3 χρόνια σίγουρα θέλω να κρατήσω το νέο μου κινητό οταν αποφασίσω τελικά ποιο θα είναι. Νομίζω πως μπορώ να ζήσω και χωρίς ρουτ. Αυτο που με ξενερωνει στο g5 ειναι οτι διαβαζω κατι για bleeding στις οθόνες και ξενερώνω.Ακόμα διαβάζω και για το καπάκι που με το βάλε βγάλε χαλαρώνει. Βέβαια σε νεότερες παρτίδες λένε ίσως διορθωθεί αυτό αλλα δε ξέρω. Νομίζω πώς και στο g2 μου εχω αλλα δε με ενοχλεί τόσο.Δεν είναι έντονο. Για να καταλάβεις η εγγύηση μου τελειώνει Δεκέμβρη ή Ιανουάριο. Αρα σχετικά νέα παρτίδα.

Τα oneplus γενικά έχουνε τέτοιου στυλ προβλήματα γιατί η lg στην σειρα g τα έχει κάνει θάλασσα δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Θα το ψαξω και αλλο το θεμα και θα δω που θα καταληξω ;)

Η oneplus γενικα για ποσα χρονια υποστηριζει με αναβαθμισεις λογισμικου τα κινητα της. Η lg απο οτι εχω καταλαβει για 2 χρονια δίνει αναβαθμίσεις και μετα τέλος.

 

@ akis71

Η αλήθεια είναι οτι θέλω καλή κάμερα καθώς δεν έχω άλλη φωτογραφική. 3 χρόνια σίγουρα θέλω να κρατήσω το νέο μου κινητό οταν αποφασίσω τελικά ποιο θα είναι. Νομίζω πως μπορώ να ζήσω και χωρίς ρουτ. Αυτο που με ξενερωνει στο g5 ειναι οτι διαβαζω κατι για bleeding στις οθόνες και ξενερώνω.Ακόμα διαβάζω και για το καπάκι που με το βάλε βγάλε χαλαρώνει. Βέβαια σε νεότερες παρτίδες λένε ίσως διορθωθεί αυτό αλλα δε ξέρω. Νομίζω πώς και στο g2 μου εχω αλλα δε με ενοχλεί τόσο.Δεν είναι έντονο. Για να καταλάβεις η εγγύηση μου τελειώνει Δεκέμβρη ή Ιανουάριο. Αρα σχετικά νέα παρτίδα.

Τα oneplus γενικά έχουνε τέτοιου στυλ προβλήματα γιατί η lg στην σειρα g τα έχει κάνει θάλασσα δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεν είσαι συνέχεια βάλε βγάλε, δεν νομίζω να προλάβει να χαλαρώσει το καπάκι. Ως τώρα στο g5 κοιτάς να είναι μικρές οι ανοχές στο κάτω μέρος και το bleeding της οθόνης που μέχρι ένα σημείο είναι λογικό στις ips.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι συνέχεια βάλε βγάλε, δεν νομίζω να προλάβει να χαλαρώσει το καπάκι. Ως τώρα στο g5 κοιτάς να είναι μικρές οι ανοχές στο κάτω μέρος και το bleeding της οθόνης που μέχρι ένα σημείο είναι λογικό στις ips.

Μου φαίνεται πώς θα καταλήξω στο g5 τελικά. Μου έχει μπει στο μυαλό άσχημα. :p

Θα δείξει... Αν το παραγγείλω θα το παραγγείλω Ιούλιο.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πώς θα καταλήξω στο g5 τελικά. Μου έχει μπει στο μυαλό άσχημα. :p

Θα δείξει... Αν το παραγγείλω θα το παραγγείλω Ιούλιο.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια με όλα αυτά που άκουγα αλλά κυρίως από τις εικόνες που έβλεπα το θεωρούσα άσχημο. Όταν το είδα από κοντά μου φάνηκε πολύ όμορφο με το μόνο που με χάλαγε να είναι οι μεγάλες διαστάσεις το για το μέγεθος της οθόνης. Και να πεις ότι έχει καμιά μπαταρία κτήνος;;;@@@

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχει 438€ το μαύρο. Ελπίζω να μην αναίβει. Ελπιζω τον άλλο μήνα να πάει στα 420 είδομεν.

Εγώ άμα το πάρω θα το πάρω σε silver ή σε titan.

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια με όλα αυτά που άκουγα αλλά κυρίως από τις εικόνες που έβλεπα το θεωρούσα άσχημο. Όταν το είδα από κοντά μου φάνηκε πολύ όμορφο με το μόνο που με χάλαγε να είναι οι μεγάλες διαστάσεις το για το μέγεθος της οθόνης. Και να πεις ότι έχει καμιά μπαταρία κτήνος;;;@@@

 

Εγώ νομίζω δεν θα έχω θέμα με τα bezels και τη μπαταρία. Πιστεύω θα είμαι κομπλέ!

Η μπαταρία του op3 λογικά θα κρατάει περισσότερο από το g5;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άμα το πάρω θα το πάρω σε silver ή σε titan.

 

 

Εγώ νομίζω δεν θα έχω θέμα με τα bezels και τη μπαταρία. Πιστεύω θα είμαι κομπλέ!

Η μπαταρία του op3 λογικά θα κρατάει περισσότερο από το g5;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Και εγώ μάλλον titan. Λενε οτι ειναι ασχημο αλλά εμένα που το είδα μου άρεσε αρκετά. Τωρα μπαταρία είναι θέμα θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μάλλον titan. Λενε οτι ειναι ασχημο αλλά εμένα που το είδα μου άρεσε αρκετά. Τωρα μπαταρία είναι θέμα θα δείξει

Εγώ δυστυχώς δεν το έχω δει από κοντά αλλά θα πάω σε ένα κατάστημα της wind στη περιοχή μου να δω αν το έχουν φέρει. Νομίζω με μία δεύτερη μπαταρία ή ένα power bank θα είμαστε μια χαρά. Με τον "κόφτη" στη φωτεινότητα τι παίζει;

Κάτω από τον ήλιο θα μπορούμε να το δουλέψουμε το κινητό ή όχι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες. Θα το ψαξω και αλλο το θεμα και θα δω που θα καταληξω ;)

Η oneplus γενικα για ποσα χρονια υποστηριζει με αναβαθμισεις λογισμικου τα κινητα της. Η lg απο οτι εχω καταλαβει για 2 χρονια δίνει αναβαθμίσεις και μετα τέλος.

 

@ akis71

Η αλήθεια είναι οτι θέλω καλή κάμερα καθώς δεν έχω άλλη φωτογραφική. 3 χρόνια σίγουρα θέλω να κρατήσω το νέο μου κινητό οταν αποφασίσω τελικά ποιο θα είναι. Νομίζω πως μπορώ να ζήσω και χωρίς ρουτ. Αυτο που με ξενερωνει στο g5 ειναι οτι διαβαζω κατι για bleeding στις οθόνες και ξενερώνω.Ακόμα διαβάζω και για το καπάκι που με το βάλε βγάλε χαλαρώνει. Βέβαια σε νεότερες παρτίδες λένε ίσως διορθωθεί αυτό αλλα δε ξέρω. Νομίζω πώς και στο g2 μου εχω αλλα δε με ενοχλεί τόσο.Δεν είναι έντονο. Για να καταλάβεις η εγγύηση μου τελειώνει Δεκέμβρη ή Ιανουάριο. Αρα σχετικά νέα παρτίδα.

Τα oneplus γενικά έχουνε τέτοιου στυλ προβλήματα γιατί η lg στην σειρα g τα έχει κάνει θάλασσα δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει η κάμερα σε τέτοιο βαθμό τότε το G5 έχει προβάδισμα. Ίσως να κοιτούσες και το V10 εάν δεν έχεις θέμα με το μέγεθός του

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει η κάμερα σε τέτοιο βαθμό τότε το G5 έχει προβάδισμα. Ίσως να κοιτούσες και το V10 εάν δεν έχεις θέμα με το μέγεθός του

Με βλέπω να καταλήγω στο g5 τελικά. Το v10 το έχω απορρίψει λόγο μεγέθους. Αν είχε πιο μικρή οθόνη θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή!

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και εγω θελω να αγοράσω το lg g5 αλλα το μονο που με προβληματίζει και θελω να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας είναι πως το sar της συσκευής να ειναι 0.52 στο κεφάλι και στο σώμα να φτάνει στο υψηλό 1.24 που σε διάφορα sites αναφέρουν οτι το sar δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1 ευχαριστώ πολύ περιμένω και τις δικες σας απόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και εγω θελω να αγοράσω το lg g5 αλλα το μονο που με προβληματίζει και θελω να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας είναι πως το sar της συσκευής να ειναι 0.52 στο κεφάλι και στο σώμα να φτάνει στο υψηλό 1.24 που σε διάφορα sites αναφέρουν οτι το sar δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1 ευχαριστώ πολύ περιμένω και τις δικες σας απόψεις.

Φιλε και εγω τρόμαξα μόλις το είδα...

Το g2 μου εχει 0.4 κατι στο σώμα και στο κεφάλι. Λες να υπάρξει θεμα με το τοσο υψηλο του g5;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω τρόμαξα μόλις το είδα...

Το g2 μου εχει 0.4 κατι στο σώμα και στο κεφάλι. Λες να υπάρξει θεμα με το τοσο υψηλο του g5;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΟΧΙ τι θεμα να υπαρχει επειφη θα φυτρωσει τριτο αυτι? σιγα λεπτομερειες ! βαζεις ενα μλπουτουθ κ εισαι κομπλε!

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ τι θεμα να υπαρχει επειφη θα φυτρωσει τριτο αυτι? σιγα λεπτομερειες ! βαζεις ενα μλπουτουθ κ εισαι κομπλε!

Το θεμα ειναι οτι δε χρησιμοποιω Bluetooth...

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Παιδιά σε διάφορα sites που αναφέρονται στην ακτινοβολία των κινητών δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην τιμη του sar να ειναι χαμηλή στο κεφάλι νομίζω πως δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί δεν υπάρχει θέμα στο να καούν τα υπόλοιπα όργανα του σώματος (συκωταριες, σπληνάντερα, αμελέτητα κ.λ.π.)...:lol: :rotfl: :lol:

 

Αρκεί να μην καει ο εγκεφαλος...:blink: :fool: :dash:

 

Bluetooth κ/ή handsfree αδέρφια, γιατί "ψηνομαστε"!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...