Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περάστηκε το 7.0 Nougat πριν λίγο....Η συσκευή πετάει αισθητή η διαφορά απο 6.0.1:)

 

Περάστηκε από OTA ή την φλάρισες;

 

Αν περάστηκε από ΟΤΑ σου πέρασε με την μία;

 

Την είχα κατεβάσει, δεν μου πέρασε. Την ξανακατέβασα και θα ξαναδοκιμάσω αφού πρώτα πάρω backup το αρχείο της.

 

Είμαι από 2.1.059 σε 2.3.042 από ΟΤΑ χωρίς root με κλειδωμένο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Προσπαθώ να φλασάρω την Ινδική rom και στο QFIL μου εμφανίζει το παρακάτω:

ShenQi HS-USB Diagnostics (COM3)

Τι κάνω λάθος;

https://s30.postimg.org/fnl40yy3l/image.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να φλασάρω την Ινδική rom και στο QFIL μου εμφανίζει το παρακάτω:

ShenQi HS-USB Diagnostics (COM3)

Τι κάνω λάθος;

https://s30.postimg.org/fnl40yy3l/image.png

 

είναι σε diagnostics mode, δοκίμασε μέσω adb την εντολή adb reboot edl

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθώ να φλασάρω την Ινδική rom και στο QFIL μου εμφανίζει το παρακάτω:

ShenQi HS-USB Diagnostics (COM3)

Τι κάνω λάθος;

https://s30.postimg.org/fnl40yy3l/image.png

 

Και γω είχα κολλήσει στο σημείο αυτό! Οπότε ακολούθησα τον οδηγό που μου πρότειναν εδώ και όλα κομπλέ :yahoo:

http://www.gizbeat.com/11283/hs-usb-qdloader-9008-how-to-unbrick-and-flash-your-zuk-z2-and-any-qualcomm-phone-with-miflash/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Το κινητάκι τι λέει? Είμαι ανάμεσα σε zuk z2, xiaomi redmi pro, xiaomi redmi 4 note(prime). Δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας γιατί δεν βγάζω άκρη :/
Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Snapdragon 820, τι να λέμε τώρα;

Βέβαια μπλεκεις διαφορετικές κατηγορίες μεταξύ τους

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Το κινητάκι τι λέει? Είμαι ανάμεσα σε zuk z2, xiaomi redmi pro, xiaomi redmi 4 note(prime). Δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας γιατί δεν βγάζω άκρη :/

 

Το κινητό είναι τρομερό, ιδιαίτερα αν σκεφτείς την τιμή του.

 

Σε επιδόσεις πιστεύω σίγουρα ανώτερο από τα Xiaomi που αναφέρεις. Τα Xiaomi φαίνονται πιο όμορφα και ίσως πιο ποιοτικά και το σπουδαιότερο η Xiaomi έχει τρομερή κοινότητα στην Ελλάδα.

 

Αν δες θέλεις να ασχοληθείς με φλασάρισμα ROM κλπ. μην πάρεις ούτε ZUK ούτε Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι τρομερό, ιδιαίτερα αν σκεφτείς την τιμή του.

 

Σε επιδόσεις πιστεύω σίγουρα ανώτερο από τα Xiaomi που αναφέρεις. Τα Xiaomi φαίνονται πιο όμορφα και ίσως πιο ποιοτικά και το σπουδαιότερο η Xiaomi έχει τρομερή κοινότητα στην Ελλάδα.

 

Αν δες θέλεις να ασχοληθείς με φλασάρισμα ROM κλπ. μην πάρεις ούτε ZUK ούτε Xiaomi.

 

Εννοείται οτι θέλω να ασχοληθώ με φλασάρισμα, υπάρχουν καλές ρομ για το zuk ( πχ cm)?

Από gps camera μπαταρια οθόνη και ποιότητα κατασκευής πως τα πάει?

Από cpu gpu ram φαντάζομαι σκίζει :p

Edited by dinossp
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...υπαρχει καποιος οδηγος για να φλασαρουμε twrp ? Γινετε να το περασουμε χωρις να ειναι ροοτ?

 

Ότι θες εδώ: http://zukfans.eu/community/threads/faq-one-stop-thread.3414/

και εδώ: http://blog.grossoshop.net/lenovo-zuk-z2-rom-gs-bb72/

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστούμε πολύ.

Είναι πολύ χρήσιμο και λεπτομερές.

 

ΥΓ Κανένα νέο από android 7 ???

Link to comment
Share on other sites

Στο zukfans βλέπω ότι κάποιοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το update μέσω OTA.. Είχε κάνεις κανά θέμα απο εσάς?
Link to comment
Share on other sites

Στο zukfans βλέπω ότι κάποιοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το update μέσω OTA.. Είχε κάνεις κανά θέμα απο εσάς?

 

Είχα εγώ αλλά η λύση μάλλον είναι εδώ: http://zukfans.eu/community/threads/help-ota-installation-failed.3316/page-4

 

Σε εμένα δούλεψε !

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να περιγράψει στα ελληνικά τη μέθοδο με sdfuse, καλά θα ήταν..

 

Καταρχήν για να εγκαταστήσεις rom με την μέθοδο sdfuse πρέπει να έχεις ήδη official rom. Αλλιώς το τηλέφωνο θα brickάρει.

 

1. Φτιάχνεις στο root directory έναν φάκελο με όνομα sdfuse.

2. Κατεβάζεις την rom που θέλεις σε μορφή qsb (με extension .7 όχι .zip)

3. Βάζεις στον φάκελο αποσυμπιεσμένο το αρχείο της rom

4. Σβήνεις το τηλέφωνο

5. Κρατάς πατημένο το volume down και το power

6. Μόλις το τηλέφωνο δονηθεί αφήνεις το power και κρατάς το volume down μέχρι να σε βάλει στην επόμενη οθόνη

7. Με τα πλήκτρα έντασης φωνής επιλέγεις το sdcard upate και πατάς enter κάτω αριστερά

8. Πατάς start και περιμένεις να γίνει η εγκατάσταση

9. Πατάς reboot

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη κοινοτητα!:) Σκεφτομαι κι εγω να προχωρησω στην αγορα του αλλα ηθελα να μαθω τι παιζει στην Ελλαδα με τα τελωνεια. Μενω μονιμα στη Κυπρο εδω και λιγα χρονια και εδω στο νησι ο,τι ερχεται εκτος ευρωπης (και κοστιζει πανω απο 15 ευρω) περναει απο τελωνειο! Δε γλυτωνει κανεις! :cry: Εκτος αν ο κουμπαρος τους δουλευει εκει. :p Στην Ελλαδα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα αν εχω καταλαβει καλα. Ειναι ετσι; Περασε καποια συσκευη απο τελωνειο απο οσους αγορασαν το ZUK 2 ; Ευχαριστω! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη κοινοτητα!:) Σκεφτομαι κι εγω να προχωρησω στην αγορα του αλλα ηθελα να μαθω τι παιζει στην Ελλαδα με τα τελωνεια. Μενω μονιμα στη Κυπρο εδω και λιγα χρονια και εδω στο νησι ο,τι ερχεται εκτος ευρωπης (και κοστιζει πανω απο 15 ευρω) περναει απο τελωνειο! Δε γλυτωνει κανεις! :cry: Εκτος αν ο κουμπαρος τους δουλευει εκει. :p Στην Ελλαδα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα αν εχω καταλαβει καλα. Ειναι ετσι; Περασε καποια συσκευη απο τελωνειο απο οσους αγορασαν το ZUK 2 ; Ευχαριστω! :cool:

 

Έχω αγοράσει πριν τα Χριστούγεννα δυο συσκευές και δεν πέρασε τίποτα απο τελωνείο.

 

Έχω ακούσεις όμως ότι τώρα τελευταία το ψάχνουν λίγο περισσότερο. Πάντα είναι ένα ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι έχω φέρει από Κίνα, συμπεριλαμβανομένων και τριών ZUK, δε σταμάτησε ποτέ σε τελωνείο. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο.

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τους οδηγούς! Να πω και εγω τις εντυπώσεις... Το εχω 2 μέρες, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες μιλαμε πάντα σε σχέση με τα χρήματα. Σύγκριση με το xiaomi redmi note 3 pro έχει πολύ καλύτερη κάμερα, απο μπαταρία μια μέρα βγάζει, ανάλογα την ρομ. Εχω βάλει την miui και δεν βλέπω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής αλλά μου φαίνεται τρώει ποιο πολύ μπαταρία. Από την πρώτη στιγμή ξεκλειδωσα bootloader, flash twrp και συνεχιζω να δοκιμαζω ρομ... Αυτά προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το system update και μου βγάζει διαθέσιμη για κατεβασμα την ZUI 2.5.334ST (Nougat).

Ψιλοφοβάμαι που όλα στην οθόνη ειναι στα Κινέζικα αλλά θα την κατεβασω (1.10GB) και θα τη βάλω μετά από back up φυσικά...

 

Να ρωτήσω κάτι: Πρέπει να σώσω κάπου την υπάρχουσα ΖUΙ ROM (2.3.41ST νομίζω) και, αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει πριν τα Χριστούγεννα δυο συσκευές και δεν πέρασε τίποτα απο τελωνείο.

 

Έχω ακούσεις όμως ότι τώρα τελευταία το ψάχνουν λίγο περισσότερο. Πάντα είναι ένα ρίσκο.

 

Εγώ ότι έχω φέρει από Κίνα, συμπεριλαμβανομένων και τριών ZUK, δε σταμάτησε ποτέ σε τελωνείο. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο.

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Απο ποιο καταστημα κανατε τις παραγγελιες σας;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το system update και μου βγάζει διαθέσιμη για κατεβασμα την ZUI 2.5.334ST (Nougat).

Ψιλοφοβάμαι που όλα στην οθόνη ειναι στα Κινέζικα αλλά θα την κατεβασω (1.10GB) και θα τη βάλω μετά από back up φυσικά...

 

Να ρωτήσω κάτι: Πρέπει να σώσω κάπου την υπάρχουσα ΖUΙ ROM (2.3.41ST νομίζω) και, αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

 

Δεν χρειάζεται να σώσεις την υπάρχουσα ZUI. Γιατί να το κάνεις αυτό ; Για να κάνεις downgrade ;

 

Για δοκίμασε να εγκαταστήσεις τo update και πες μας αν θα σου περάσει με την μια. Πολύς κόσμος έχει ταλαιπωρηθεί.

 

Αν δε σου περάσει δοκίμασε αυτό: http://zukfans.eu/community/threads/solved-ota-installation-failed.3316/page-4 πόστ#69

 

Σε μένα δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σώσεις την υπάρχουσα ZUI. Γιατί να το κάνεις αυτό ; Για να κάνεις downgrade ;

 

Για δοκίμασε να εγκαταστήσεις τo update και πες μας αν θα σου περάσει με την μια. Πολύς κόσμος έχει ταλαιπωρηθεί.

 

Αν δε σου περάσει δοκίμασε αυτό: http://zukfans.eu/community/threads/solved-ota-installation-failed.3316/page-4 πόστ#69

 

Σε μένα δούλεψε.

 

Εγκαταστάσθηκε κανονικά. Εκ πρωτης όψεως δεν βλέπω κάτι διαφορετικό. Λίγο καλύτερο μενου στο τηλέφωνο. Το User Center παραμένει αμιγώς κινέζικο.

 

Εσείς τι διαφορές βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστάσθηκε κανονικά. Εκ πρωτης όψεως δεν βλέπω κάτι διαφορετικό. Λίγο καλύτερο μενου στο τηλέφωνο. Το User Center παραμένει αμιγώς κινέζικο.

 

Εσείς τι διαφορές βλέπετε;

 

Έχει split screen, screen recording, διαφορετικά wallpapers & themes, manual mode στην φωτογραφική ...

 

Και εγώ δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...