Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανεις δεν το εχει ?

 

Μάλλον όχι.. Παρόμοιες τιμές είχαν αν όχι ίδιες μέχρι και πριν λίγο καιρό, επομένως δεν αξίζει και τόσο πολύ... Εδώ η έκδοση με τα 4GB έφτασε μέχρι και τα 189$.. Πολύ οικονομική τιμή... Μακάρι να το παιρνα τώρα δηλαδή...

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.. Παρόμοιες τιμές είχαν αν όχι ίδιες μέχρι και πριν λίγο καιρό, επομένως δεν αξίζει και τόσο πολύ... Εδώ η έκδοση με τα 4GB έφτασε μέχρι και τα 189$.. Πολύ οικονομική τιμή... Μακάρι να το παιρνα τώρα δηλαδή...

 

Θελω να το παρω περιπου 120 ευρω που αξιχει για αυτη τη τιμη για αυτο ρωταω αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το παρω περιπου 120 ευρω που αξιχει για αυτη τη τιμη για αυτο ρωταω αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος.

 

Και 160 να το πάρεις πιστεύω δεν υπάρχει συναγωνισμός στην τιμή αυτή... Είναι τσάμπα πράμα. Είναι πύραυλος, με μοναδικό ψεγάδι την κάμερα η οποία κατά την άποψή μου είναι κατώτερη των περιστάσεων.

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν έχω δει ποτέ z2 3/32..?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν έχω δει ποτέ z2 3/32..?

 

Κάπου το είχα δει να το πουλάνε αλλά δεν θυμάμαι που. Η αλήθεια είναι ότι πριν που μπήκα στο kimovil δεν υπήρχε αλλά το θυμάμαι πριν μερικές βδομάδες και είχε ίδια τιιμή με αυτό που είναι στα 4gb με διαφορά τιμής κοντά στα 10€ :P

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένας εύκολος οδηγός για αρχάριους για αναβάθμιση rom? Μου έχει σπάσει τα νευρά το playstore που κολαει.

Και ποια ρομ προτείνεται που να είναι απροβλημάτιστη?

Γίνεται αναβάθμιση εύκολα μέσω ΟΤΑ? Υπάρχουν κάπου οδηγίες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο ZUKfans μπορείς να βρεις πολύ καλούς οδηγούς πως να φλασάρεις βήμα - βήμα..

εδώ για στοκ ρομ: http://zukfans.eu/community/threads/howto-flash-a-stock-zui-rom-zuk-z2-z2131-only.104/

εδώ για πολλές custom ρομ: http://zukfans.eu/community/threads/new-update-google-playstore-download-links-zuk-z2-zuk-z2-plus-z2131-z2132-only.291/ (στο ποστ #4 λέει για την CM13).. μια χαρά είναι τα megalinks που δίνουνε αρκεί να κάνεις ένα free signup στο megaupload... από εκεί κατέβασα δυο ρομς κομπλέ..

 

Εγώ έβαλα κατευθείαν ινδική και παραγματικά, όπως γράφω και σε άλλο ποστ, δεν καταλαβαίνω την τρομοκρατία από διάφορους... το κινητό είναι υπέρstable και πολύ ομαλό στη λειτουργεία του.. πολύ καλή διαχείρηση ραμ και μπαταρία... (+ ΟΤΑ updates.. και λένε πως έρχεται και Nogut... λένε..).. μόνο η lock screen είναι άσχημη..

εμπειρία κοντά στο στοκ βέβαια δεν είναι...

πάντως γνωστός μου που δοκιμάσε CM13 v2016/08/24 (την τσέκαρα λίγο κι εγώ) χωρις να έχει κάποιο μεγάλο πρόβλημα, τελικά κατέλληξε κι αυτός στην ινδική... είπε για μέτρια μπαταρία και γενικά πως το ένοιωθε λιγότερο smooth στη χρήση.. και το utouch δεν λειτουργουσε εντελώς (αλλά νομίζω υπάρχει fix γι αυτό..)

 

:ninja::ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδιά..

 

Έβαλα ινδική. Δεν μ'άρεσε καθόλου. Μέσα στις κινεζιές και γενικά θέλει πολύ σετάρισμα και δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ τόσο πολύ. Καμιά άλλη να βάλω???? Και γενικά αν παίζει κανένας καλός οδηγός γιατί πχ βλέπω τις ρομ του φράνκο και ένας οδηγός δεν υπάρχει.. Απλά τις παίρνω και τις πετάω χύμα μέσα στο twrp??? Και τέλος ποιό twrp να βάλω??? Έχω χαθεί λίγο με αυτό το φόρουμ των zukfans..

 

Ευχαριστώ..

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδιά..

 

Έβαλα ινδική. Δεν μ'άρεσε καθόλου. Μέσα στις κινεζιές και γενικά θέλει πολύ σετάρισμα και δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ τόσο πολύ. Καμιά άλλη να βάλω???? Και γενικά αν παίζει κανένας καλός οδηγός γιατί πχ βλέπω τις ρομ του φράνκο και ένας οδηγός δεν υπάρχει.. Απλά τις παίρνω και τις πετάω χύμα μέσα στο twrp??? Και τέλος ποιό twrp να βάλω??? Έχω χαθεί λίγο με αυτό το φόρουμ των zukfans..

 

Ευχαριστώ..

 

φαντάζομαι όχι του francko αφού το μόνο κινέζικο που έχει είναι το u-health, από το κινέζικο twrp την περνάς αλλά μετά αλλάζει και η recovery, έχει δικιά του έκδοση, πάλι twrp

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι όχι του francko αφού το μόνο κινέζικο που έχει είναι το u-health, από το κινέζικο twrp την περνάς αλλά μετά αλλάζει και η recovery, έχει δικιά του έκδοση, πάλι twrp

 

Πού τα βλέπεις όλα αυτά? Εγώ από το zukfans που βλέπω είναι μόνο την ρομ. Επίσης έχω έναν φίλο που θέλει μια ρομ η οποία να μπορεί να παραμετροποιηθεί κατά ένα βαθμό και να έχει ελληνικά.. Αν μπορείς στείλε κανένα λινκ γιατί έχω χαθεί εδώ και ώρα... Πώς βρίσκω το twrp του φράνκι?

 

Από το μέγιστο 4PDA έχω βρει τα εξής για τα recovery. Ανάλογα με την ρομ που βάζω προτιμώ και το αντίστοιχο recovery??

 

[10/12/2016] TWRP 3.0.2-0 by Fedor917 with inverted and off framebuffer flag BOARD_HAS_FLIPPED_SCREEN

[10/12/2016] Cyanogen of Recovery by Fedor917

[29/08/2016] TWRP 3.0.2-0 by Fedor917

[7/12/2016] TWRP 3.0. 2 by the LR the Team Chinese (YaDisk)

[12.7.2016] TWRP 3.0.2 Raimondomartire English from the XDA (YaDisk)

Edited by so93
iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Πού τα βλέπεις όλα αυτά? Εγώ από το zukfans που βλέπω είναι μόνο την ρομ. Επίσης έχω έναν φίλο που θέλει μια ρομ η οποία να μπορεί να παραμετροποιηθεί κατά ένα βαθμό και να έχει ελληνικά.. Αν μπορείς στείλε κανένα λινκ γιατί έχω χαθεί εδώ και ώρα... Πώς βρίσκω το twrp του φράνκι?

 

ποια όλα αυτά? εδώ http://zukfans.eu/community/threads/z2plus-global-rom-v5-20161107.530/ η global του francko, εγώ έχω ακόμη την v4, όλες οι cm based έχουν ελληνικά, η επόμενη έκδοση του francko θα έχει επίσης ελληνικά, δεν ξέρω πότε θα βγει,η recovery του francko είναι μαζί με την ρομ, όταν περνάς την ρομ θα αλλάξει και η recovery

Link to comment
Share on other sites

ποια όλα αυτά? εδώ http://zukfans.eu/community/threads/z2plus-global-rom-v5-20161107.530/ η global του francko, εγώ έχω ακόμη την v4, όλες οι cm based έχουν ελληνικά, η επόμενη έκδοση του francko θα έχει επίσης ελληνικά, δεν ξέρω πότε θα βγει,η recovery του francko είναι μαζί με την ρομ, όταν περνάς την ρομ θα αλλάξει και η recovery

 

Απλά τώρα που φλασαρα την ινδική χάθηκε το twrp επομένως θα πρέπει να το ξαναπεράσω. Εγώ από τα παραπάνω recovery που παρέθεσα ποιό να βάλω?? Αν βάλω οποιοδήποτε δηλαδή και περάσω την ρομ του φράνκο θα την φλασάρει κανονικά?? Αυτήν την απορία έχω..

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Απλά τώρα που φλασαρα την ινδική χάθηκε το twrp επομένως θα πρέπει να το ξαναπεράσω. Εγώ από τα παραπάνω recovery που παρέθεσα ποιό να βάλω?? Αν βάλω οποιοδήποτε δηλαδή και περάσω την ρομ του φράνκο θα την φλασάρει κανονικά?? Αυτήν την απορία έχω..

 

εγώ την κινέζικη είχα, http://goo.gl/uNEmzy

Link to comment
Share on other sites

εγώ την κινέζικη είχα, http://goo.gl/uNEmzy

 

OK!! Και κάτι τελευταίο λέει για να είσαι ρουτ πρέπει να φλασάρεις μέσω rashr app

Τί εννοεί ο ποιητής???

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

OK!! Και κάτι τελευταίο λέει για να είσαι ρουτ πρέπει να φλασάρεις μέσω rashr app

Τί εννοεί ο ποιητής???

 

δεν ξέρω, εγώ αυτό φλασαρω https://download.chainfire.eu/1003/SuperSU/SR1-SuperSU-v2.78-SR1-20160915123031.zip

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή το περνάω στη μνήμη του κινητού και αφού φλασάρω ρομ κάνω Install και το παραπάνω zip?? Playstore έχει ή πρέπει να κατεβάσω και αυτό?? Και κάτι τελευταίο. Όταν βγει update πώς το περνάω??

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το περνάω στη μνήμη του κινητού και αφού φλασάρω ρομ κάνω Install και το παραπάνω zip?? Playstore έχει ή πρέπει να κατεβάσω και αυτό??

 

ναι, έχει playstore default launcher pixel launcher και τα 3d wallpapers του pixel

dirty flash πάνω από την προηγούμενη ή clean install αν υπάρξει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχει playstore default launcher pixel launcher και τα 3d wallpapers του pixel

dirty flash πάνω από την προηγούμενη ή clean install αν υπάρξει πρόβλημα

 

Απλά δεν έχει τύχει ποτέ να περάσω χειροκίνητα κάποιο Update σε οποιαδήποτε συσκευή. Λέγοντας dirty flash εννοείς χωρίς να κάνω κάποια wipes?? Απλά κάνω Install τη νέα ρομ μέσω twrp?

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχει τύχει ποτέ να περάσω χειροκίνητα κάποιο Update σε οποιαδήποτε συσκευή. Λέγοντας dirty flash εννοείς χωρίς να κάνω κάποια wipes?? Απλά κάνω Install τη νέα ρομ μέσω twrp?

 

ναι, χωρίς wipe system, data μόνο dalvik,cache αν έχεις κάποιο πρόβλημα όπως battery drain τότε κάνεις clean install , δεν ξέρω ποια ρομ έχεις τώρα αλλά στου francko η μπαταρία είναι πάρα πολύ καλή

μετά από 2 ημέρες και δυο ώρες με 40 λεπτά οθόνη έχω ακόμη 74% μπαταρία (ναι, δεν το χρησιμοποιώ πολύ)

Link to comment
Share on other sites

ναι, χωρίς wipe system, data μόνο dalvik,cache αν έχεις κάποιο πρόβλημα όπως battery drain τότε κάνεις clean install , δεν ξέρω ποια ρομ έχεις τώρα αλλά στου francko η μπαταρία είναι πάρα πολύ καλή

μετά από 2 ημέρες και δυο ώρες με 40 λεπτά οθόνη έχω ακόμη 74% μπαταρία (ναι, δεν το χρησιμοποιώ πολύ)

 

Θα την βάλω και θα σου πω γιατί πολύ τον παινεύεις και είμαι περίεργος να δω την δουλειά του!! Και αν είναι καλός εννοείται θα αφήσω και ένα tip για καφέ όπως λέει ;)

 

Απλά βάζοντας την ινδική μου κλείδωσε τον bootloader :p:p

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά υπάρχει τρόπος να μπουν ελληνικά στο Google keyboard, σε στοκ Ινδική; Το κινητό χρησιμοποιεί το google keyboard, αλλά στις ρυθμίσεις του δεν υπάρχει επιλογή να προστεθεί νέα γλώσσα, όπως σε άλλα κινητά.

 

στις ρυθμίσεις του google keyboard έχει κανονικά να βάλεις ότι γλώσσα θες όπως σε όλα τα κινητά.. εκτός αν ρωτάς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα... (άργησα λίγο ν απαντήσω γτ ελειπα κι εχω μερες να μπω στο forum...)

Settings > Advanced Settings > Language & Input > Set up Input Methods > Google Keyboard > Languages > Και εκεί ενεργοποιείς και τα Greek.. μετά θα σου κατεβάσει μόνο του το λεξικό για το ελληνικό t9...

κι εγώ προτημώ το google keyboard πάντως σε σχεση με το swiftkey...

Link to comment
Share on other sites

Θα την βάλω και θα σου πω γιατί πολύ τον παινεύεις και είμαι περίεργος να δω την δουλειά του!! Και αν είναι καλός εννοείται θα αφήσω και ένα tip για καφέ όπως λέει ;)

 

Απλά βάζοντας την ινδική μου κλείδωσε τον bootloader :p:p

 

πως εγινε αυτο? :confused:

εμενα δε μου κλειδωσε τιποτα. Και καλο θα ηταν να κλειδωνει εδω που τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

πως εγινε αυτο? :confused:

εμενα δε μου κλειδωσε τιποτα. Και καλο θα ηταν να κλειδωνει εδω που τα λεμε...

 

Iδέα δεν έχω όμως πώς κλείδωσε.

Λοιπόν όσον αφορά τη ρομ του φράνκι την v5. Είναι μια μίξη από cyannogen, zui και launcher απo pixel. Προσωπικά θα ήθελα περισσότερα θέματα με σκοπό την περεταίρω παραμετροποίηση του περιβάλλοντος. Ωραία ρομ αλλά δεν μου άρεσε που κάτω από το about phone στις ρυθμίσεις μου έβαλε το donate to franco... Εντάξει ρε φίλε μου κάνεις μια δουλειά και το βλέπουμε και από το νετ.. Αλλά αν είναι κάθε φορά που μπαίνω στις ρυθμίσεις να είναι σα να μου υπενθυμίζεις ότι σου έχω και υποχρέωση, εντάξει τί να πω...

 

Η ρομ έχει και ελληνικά αλλά είναι ελάχιστα μεταφρασμένη. Όπως είπε ο φίλος ο λέο περιμένουμε την επόμενη έκδοση για να δούμε πόσο έχει "ελληνοποιηθεί"

 

 

 

Παρακάτω παραθέτω ορισμένες φωτό από την ρομ πώς είναι..

 

Screenshot_2016_11_17_02_17_02_2033336311.png

 

Screenshot_2016_11_17_02_16_56_1979582668.png

 

Screenshot_2016_11_17_02_17_14_1573130443.png

 

Screenshot_2016_11_17_03_00_04_1276054736.png

 

Screenshot_2016_11_17_03_00_18_1786830638.png

Edited by navi55
iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...