Jump to content

Nintendo DS


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξανα καλησπέρα παιδια. όλα καλά πάνε μόνο που έχω κάποια προβλήματα με μερικά παιχνίδια. τα περισσότερα παίζουν μιά χαρά αλλά μερικά δεν ξεκινάνε και άλλα μαυρίζουν την οθόνη μετά απο τα εισαγωγικά γράμματα. το παλαβό είναι ότι παίζουν games με πιο δύσκολα γραφικά (call of duty) και κολάνε κάποια όπως το ice age ή το ratatouille. παίζει ρόλο το firmware ή μήπως ότι η sd ειναι 2gb και το fat είναι λίγο αλλά το fat32 της πέφτει λίγο βαρύ? έχω την r4i revolution gold.

2gb το σωστο ειναι fat! τωρα γιατι κολλανε τα παιχνιδια θα σου πω να αλλαξεις καρτα και να βαλεις μια 4gb(παρομοιο προβλημα μου εχει συμβει και σε μενα),επισης θα σου προτεινα να κατεβαζεις παιχνιδια (usa).

και σε μενα "κολλανε" παιχνιδια με αποτελεσμα να τα σβηνω.σε καινουργια παιχνιδομηχανη DSI προβλημα με παιχνιδια δεν εχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωχ....και τωρα τι κανουμε???πω πω,τουλαχιστον το εφτιαξα και μπανει με wifi internet.κατεβασα και το rayman κι εχω κατι να παιζω,φοβερο παιχνιδακι.

 

Φίλε ταξιδιώτη22 μπορείς να περιγράψεις πως κατάφερες να παίζεις μέσω wifi (πώς κατεβάζεις παιχνίδια απ'εθείας και αν μπορείς να μου πεις πιο αρχείο έβαλες στην κάρτα σου εγώ έχω την r4 gold ) μήπως πρέπει να κάνω αναβάθμιση ; ομως διάβασα παραπάνω ότι έτσι δεν παίζει τα σπασμένα παιχνίδια . ευχαρστώ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλα καλά. το πρόβλημα λύθηκε με μια νέα micro sdhc 4gb και νέο firmware . το λάθος ήταν δικό μου γιατι η προηγουμενη micro sd δεν ήταν SDHC αλλά SD. πάντως για όσους έχουν r4i (όχι αυτή που γράφει upgrate)το link

http://www.r4ids.com/r4i-download-e.html

για το τελευταίο firmware για dsi δουλεύει άψογα.

να προσθέσω και εγώ καμμιά χρήσιμη πληροφορία!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλα καλά. το πρόβλημα λύθηκε με μια νέα micro sdhc 4gb και νέο firmware . το λάθος ήταν δικό μου γιατι η προηγουμενη micro sd δεν ήταν SDHC αλλά SD.

 

φιλε λαθος τα λες τα πραγματα.ολα τα τσιπακια παιρνουν καρτες micro sd και οχι SD.

επισης οπως εχω πει 10δες φορες οσοι παιρνουν καρτες απο 4gb και πανω η καρτες λεγονται MICRO SDHC.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε λαθος τα λες τα πραγματα.ολα τα τσιπακια παιρνουν καρτες micro sd και οχι SD.

επισης οπως εχω πει 10δες φορες οσοι παιρνουν καρτες απο 4gb και πανω η καρτες λεγονται MICRO SDHC.:)

 

ενοούσα ότι η καρτα των 2gb ήταν micro sd και όχι micro sdhc. υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει αυτό. τέλος πάντων αφού βρήκα άκρη όλα καλά. thank's for your help.!!!

 

αλήθεια τα αρχεία πολυμέσων (mp3 , videos) σε ποια κάρτα τα φορτώνω? σε αυτή με τα παιχνίδια ή στην πλαίνή?

Edited by eagle40
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δυο ερωτήσεις:

1)Οι roms και οι καρτούλες για να παίζεις τα παιχνιδάκια θα είναι συμβατά με το νέο DSi XL ?

2)Πότε θα κυκλοφορήσει Ελλάδα το DSi XL ?

Link to comment
Share on other sites

ενοούσα ότι η καρτα των 2gb ήταν micro sd και αλήθεια τα αρχεία πολυμέσων (mp3 , videos) σε ποια κάρτα τα φορτώνω? σε αυτή με τα παιχνίδια ή στην πλαίνή?
Τα αρχεία τα φορτώνεις στην άλλη (πλαϊνή) αλλά mp3 και videos φοργκέντιτ μπράδερ :cry: Από τραγούδια μόνο mp4, βίντεο γιόκ! (κάπου διάβασα ότι και να 'παιζε ταινίες πχ θα ήταν απαράδεκτα χαμηλή η ανάλυση).

 

Δεν μου απάντησε όμως κάποιος ρε γκάϊς: γιατί δεν σώζονται οι πίστες; Είναι δυνατόν να ξαναρχίζεις απ' την αρχή κάθε φορά; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία τα φορτώνεις στην άλλη (πλαϊνή) αλλά mp3 και videos φοργκέντιτ μπράδερ :cry: Από τραγούδια μόνο mp4, βίντεο γιόκ! (κάπου διάβασα ότι και να 'παιζε ταινίες πχ θα ήταν απαράδεκτα χαμηλή η ανάλυση).

 

Δεν μου απάντησε όμως κάποιος ρε γκάϊς: γιατί δεν σώζονται οι πίστες; Είναι δυνατόν να ξαναρχίζεις απ' την αρχή κάθε φορά; :shock:

τι παιχνιδι παιζεις?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ εχω ενα ndsi με r4i καρτα αλλα μετα απο update που εκανα δεν τρεχει την καρτα βγαζει λαθωσ στο σιστιμα καμια λυση

διορθωσε την ημερομηνια της συσκευης.βαλε την σωστη.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία είναι εντάξει 04 02 2010 εκτός αν είναι κάποια άλλη διαδικασία κάτι άλλο αν θέλεις

Μπορείς να μου εξηγήσεις ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία είναι εντάξει 04 02 2010 εκτός αν είναι κάποια άλλη διαδικασία κάτι άλλο αν θέλεις

Μπορείς να μου εξηγήσεις ευχαριστώ .

οκ! πριν να φανταστω η καρτα επαιζε κανονικα?? επισης μετα το update για δες μηπως σβηστηκαν ολα τα αρχεια απο την καρτα μηνημης.αν ειναι ολα καλα..τοτε φιλε μου εχεις προβλημα.:cool:

απ'οτι ξερω δεν βγει καινουργιο update για το τσιπακι για την καινουργια εκδοση του DSI.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτα επεζαι κανονικά. και τώρα αν την βάλω σε άλλη

Συσκευή την κάρτα πεζή κανονικά ι κάρτα είναι οκ ..

τοτε θα περιμενεις καινουργια αναβαθμιση για το τσιπακι.παντως οσοι κανανε αναβαθμιση στην συσκευη εχουν το ιδιο προβλημα.και λυση απ'οτι ξερω δεν υπαρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία τα φορτώνεις στην άλλη (πλαϊνή) αλλά mp3 και videos φοργκέντιτ μπράδερ :cry: Από τραγούδια μόνο mp4, βίντεο γιόκ! (κάπου διάβασα ότι και να 'παιζε ταινίες πχ θα ήταν απαράδεκτα χαμηλή η ανάλυση).

 

Δεν μου απάντησε όμως κάποιος ρε γκάϊς: γιατί δεν σώζονται οι πίστες; Είναι δυνατόν να ξαναρχίζεις απ' την αρχή κάθε φορά; :shock:

 

εγώ τα mp3 τα έβαλα σε ένα φάκελο στο ίδιο το τσιπάκι που έχω τα games (σε δικό τους φάκελο, όχι χύμα) και με το μεσαιο εικονίδιο (το moonshl2 νομίζω) ανοίγουν και παίζουν μια χαρά.

 

τώρα γιατί δεν σου κάνει save τις πίστες, είναι περίεργο. στου γιου μου είναι όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τι παιχνιδι παιζεις?

Και ποιό δεν παίζουμε!! :p Για παράδειγμα το Shrek, BobSponge, Garfield, Incredibles, Μπομπ μάστορας και καμιά 30ριά ακόμα παιδικά :grin:

 

τώρα γιατί δεν σου κάνει save τις πίστες, είναι περίεργο. στου γιου μου είναι όλα εντάξει.
Άσε φίλε μου... δεν έχει πια ενδιαφέρον :( Αφού κι ο γιός μου βαρέθηκε. Δεν έχει νόημα να παίζεις... να παίζεις... να το φτάνεις σε μια x πίστα και την επόμενη φορά να ξαναρχίζεις απ' την αρχή (ούτε ο Φον Μαζόχ θα το άντεχε :whip:). Ένα μόνο που έσωζε ήταν το παζλ όπου αφού ανοίξαμε καμιά 10ριά νέα παζλ, όταν έβγαλα τη κάρτα για να βάλω κι άλλα παιδικά games... έχασε κι αυτά που φτιάξαμε :chair:

Δεν ξέρω τί γίνεται, τι φταίει; Κάποια ρύθμιση ίσως θέλει; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μάγκεθ http://www.google.gr/images?q=tbn:AmX8ktTcJOUPzM::img150.imageshack.us/img150/5756/26news1aw5.jpg&h=78&w=104&usg=__-Bf3R9xzfyuBnWXz2jxJ1ElM4hI= Έλεοθ

(περισσότερο αχμάκηδες από μένα αποκλείεται να είστε).

 

Πίστευα ότι μετά κι απ' τις δικές μου χαζές απορίες όλα θα ήταν ξεκάθαρα :D Ρε γκάις, υπάρχει τόσο αναλυτική περιγραφή, είναι όλα συγκεντρωμένα στη σελίδα 59 ο Νίκος (nick1150) εξηγεί βήμα προς βήμα τι κάνουμε. Προσπαθώ να συνοψίσω λοιπόν:

 

1. αγοράζετε ένα DS

2. το φορτίζετε

3. αγοράζετε 1 κάρτα micro SDHC (4-400 Gb)

4. αγοράζετε μια κάρτα R4i (πχ εδώ)

5. βάζετε τη microcard στο μαραφέτι που έχει η συσκευασία της R4i

6. την τοποθετείτε στην οπή του υπολογιστής σας (usb) και την κάνετε format σε FAT32 (αν είναι μόνο 2 Gb http://www.bluefans.info/forum/Smileys/default/tt2.gif κάνεις format σε FAT16)

7. κατέβασε αυτό το αρχείο. ΠΡΟΣΟΧΗ :!: Άχτουνγκ! μη τ' αφήσεις έτσι!! Μετέτρεψέ το σε .nds (αποσυμπίεση με winrar) και χώστο στη καρτούλα σου

8. πήγαινε πχ εδώ ή σε άλλα παρόμοια sites (ο γούγλης θα σου βρει πολλά roms download) και κατεβάζεις games

9. τα μετατρέπεις και αυτά σε αρχεία με κατάληξη .nds

10. τα τσιμπάς όοοολα μαζί και τα πετάς στη μάϊκρο ουάου καρτούλα σου

11. την βάζεις στην R4i κατόπιν στο DS σου και...

12. ανοίγεις

13. επιτέλους ΠΑΙΖΕΙΣ!!

 

* οι παραπάνω σελίδες εξηγούν ανάλογα με τη βέρσιον της κάρτας ποιό αρχείο θα κατεβάσετε.

* παιχνίδια game boy... γιόκ! (έχουν άλλη κατάληξη αρχείου).

-Γκαμέ οβέρ-

_________________________________________________________________

 

Και τώρα σειρά μου :grin: (το δικαιούμαι νομίζω και βάσει Καταστατικού :rtfm:)

 

Κύριε Ρέϊβερ:

- γιατί δεν σώζονται τα παιχνίδια στη πίστα που φτάνεις κι όταν το ξανανοίγεις φτου κι απ' την αρχή; Πώς κάνεις save δηλαδή στη μνήμη; (ή μήπως δεν υπάρχει? :worry:)

- σου 'χει λάχει ποτέ αυτό το πράμα;

This File Is Protected By Copyright Laws!

Πήγα να κατεβάσω το Planet 51 απ' τη σελίδα ROMulation και μου 'βγαλε ένα κατεβατό με απαγορεύσεις, προειδοποιήσεις και επιπλήξεις για παράνομη συμπεριφορά... μόνο αυτόφωρο δεν με πέρασε http://www.deephousepage.com/smilies/jail.gif

 

ρε παιδια λιγη βοηθεια, μην πεταξω το μηχανημα και την καρτα απο το παραθυρο.!! στο παρελθον ειχα παρει πολλες καρτες r4, και δεν ειχα κανενα προβλημα, τωρα εχω μια r4 i με χρυσα γραμματα, και οταν την βαζω στο ds, βγαζει μονο αυτο το star wars allience ubisoft, και παπαλα..! εχω κατεβασει 10 διαφορετικα αρχεια.! αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο, γιατι και την καρτα σκετη να βαλω μεσα, χωρις μνημη το ιδιο μου λεει.! εχει κανενας καμια λυση please.!! ???

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το τσιπακι θελει καρτα μνημης.τωρα υπαρχει μια περιπτωση να εχεις τελυταιο update στην συσκευη και να μην παιζει το τσιπακι.

εβαλες το σωστο λογισμικο στην καρτα μνημης??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς αν οι κάρτες που χρησιμοποιούνται για roms είναι συμβατές με το dsi XL?

Επίσης υπάρχει κανένα κανονικό(όχι ηλεκτρονικό) κατάστημα που πουλάει αυτές τις κάρτες (r4i) στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει μια καρτα r4i μπικα στο άιτ που προτινες σε αλλο παιχτι αλλα δεν βρισκω αυτο που θελω ειναι το ποκεμον ντάιαμοντ θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοιθουσες :D Edited by jenofon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και συγνώμη αν θα κουράσω. Είμαι καινούριος χρήστης του dsi και κάποιας ηλικίας και δεν κατάλαβα κάτι αν και διάβασα αρκετά το εν λόγω θέμα. Η απορία μου είναι η εξής:

Για να αντιγράψεις παιχνίδια πρέπει να έχεις οπωσδήποτε micro SD; Εγώ έχω μία κανονική sd card 4gb. Μπορώ να κάνω κάτι με ατυήν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και συγνώμη αν θα κουράσω. Είμαι καινούριος χρήστης του dsi και κάποιας ηλικίας και δεν κατάλαβα κάτι αν και διάβασα αρκετά το εν λόγω θέμα. Η απορία μου είναι η εξής:

Για να αντιγράψεις παιχνίδια πρέπει να έχεις οπωσδήποτε micro SD; Εγώ έχω μία κανονική sd card 4gb. Μπορώ να κάνω κάτι με ατυήν;

πρεπει να εχεις καρτα micro sd γιατι στα τσιπακια μονο τετοιες καρτες μπορεις να βαλεις.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις καρτα micro sd γιατι στα τσιπακια μονο τετοιες κάρτες μπορεις να βαλεις.;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν αξίζει να αγοράσω κάρτα επειδή είχα κάνει update πριν από 1 βδομάδα και δεν θα λειτουργεί το τσιπάκι. Καλά δεν έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν αξίζει να αγοράσω κάρτα επειδή είχα κάνει update πριν από 1 βδομάδα και δεν θα λειτουργεί το τσιπάκι. Καλά δεν έχω καταλάβει;

ετσι ειναι,αλλα να ξερεις οτι εχει βγει update για τα τσιπακια και φανταζομαι θα εχει λυθει το προβλημα με το "κλειδωμα" ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ετσι ειναι,αλλα να ξερεις οτι εχει βγει update για τα τσιπακια και φανταζομαι θα εχει λυθει το προβλημα με το "κλειδωμα" ;)

 

Καλημέρα παιδιά, ο γιός μου έχει ένα dsi και εχθές μας έκαναν δώρο μία κάρτα edge με micro sd 1gb. Προσπαθησα να την ενεργοποιήσω και να περάσω παιχνίδια στο dsi κανοντας όλες τίς απαραίτητες ενέργειες που γράφει το site της Κάρτας αλλα δεν την αναγνωρίζει το dsi. Κατόπιν προσπάθησα να περάσω και το λογισμικό της νεότερηs κάρτας iedge που είδα οτι έχει κυκλοφορήσει αλλα μάταια πάλι. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι η κάρτα που εχω δηλαδη η EDGE ειναι για παλαιότερες συσκευές DS και οχι για το DSI, και θα πρέπει να αγοράσω την νεότερη κάρτα IEDGE η άλλης εταιρείας για να μπορώ να παίξω nds παιχνίδια απο το internet στο dsi. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν γνωρίζει, αν μπορω να χρησιμοποιήσω τελικά την κάρτα EDGE που εχουμε με το dsi. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...