Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στα 2 χρώματα που το έχω εδώ και 3 και 2 εβδομάδες αντίστοιχα κανένα σοβαρό θέμα.

Το δίκτυο κινητής και σήματος εφάμιλλο με s7 edge ενώ για το WiFi θα το χαρακτήριζα ένα κλικ πιο δυνατό από το Samsung.

 

Η συσκευή είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και έχει το potential για ακόμα καλύτερα πράγματα με optimized/polished σε επίπεδο software που η εταιρία ασχολείται ζεστά με συνεχή υποστήριξη και ανοίγονται περαιτέρω προοπτικές με την δυνατότητα boot loader unlocked και root που έρχονται το επόμενο διάστημα εκτός πολύ συγκλονιστικού απροόπτου και για την ευρωπαϊκή συσκευή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Τέλεια φίλε μου! Γιατί διάβασα κάποια πράγματα στο xda.com και αγχωθηκα λίγο. Αυριο φίλος θα μου το πάρει από το saturn και θα μου το στείλει Ελλάδα . Το χρυσό γιατί το άλλο δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τέλεια φίλε μου! Γιατί διάβασα κάποια πράγματα στο xda.com και αγχωθηκα λίγο. Αυριο φίλος θα μου το πάρει από το saturn και θα μου το στείλει Ελλάδα . Το χρυσό γιατί το άλλο δεν υπάρχει...

 

Η αλήθεια είναι ότι αν αγόραζα σκεπτόμενος το τι γράφουν στο XDA τώρα θα είχα μείνει με κανα Nokia προ 10ετιας:p

 

Ούτε στο Amazon διαθέσιμο το γκρι.

Από τα μέσα Οκτωβρίου ξανά επόμενη φουρνιά.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που έχω εγώ είναι ότι κατά διαστήματα δεν έχω ήχο στις ειδοποίησεις και διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που έχω εγώ είναι ότι κατά διαστήματα δεν έχω ήχο στις ειδοποίησεις και διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή εμένα μου αρέσει να ξυπνάει η οθόνη με κάθε ειδοποίηση εκτός αν βρίσκεται σε τσέπη χρησιμοποιώ το glimpse notification που ουδέποτε χάνω ειδοποίηση και πάντα με ήχο συνοδεύεται.

 

Το glimpse έχει το θετικό ότι μπορείς να έχεις double tap to sleep από την lock screen σε οποιαδήποτε σημείο της οθόνης που ορίζεις εσυ.

 

 

Όταν σβήσει η οθόνη μετά 10 δευτερόλεπτα αν δεν έχεις διαβάσει την ειδοποίηση συνεχίζει να αναβοσβήνει το LED notification ως υπενθύμιση ότι έχεις ένα χαμένο συμβάν που δεν έχεις δει/διαβάσει.

 

Επίσης εναλλακτική εφαρμογή το floatify app που έχει και αρκετά παραπάνω customization αν σε ενδιαφέρει και στις ειδοποιήσεις είτε σε lock screen είτε home screen.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jamworks.floatify&hl=el

 

Μόνο αν ακούς μουσική έχει ένα bug η εφαρμογή που ο δικόε του music player widget αλληλεπιδρά άσχημα με οποιαδήποτε άλλο είτε stock είτε third party.

 

Τώρα η λύση απλά που εφαρμόζω είναι απενεργοποιώντας το floatify όταν ακούω μουσική έως λυθεί από τον developer της εφαρμογής.

 

Διότι κατά τα αλλά είναι άψογος.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή μερικές μέρες και θα αναφέρω τις σκέψεις μου. Προηγούμενη συσκευή Oneplus One

Στα θετικά:

Πολύ καλά ηχεία

Ωραία στιβαρή κατασκευή

Ωραία οθόνη και καλή φωτεινότητα

Ικανοποιητική κάμερα χωρίς να την ψειρίζω πολύ πολύ

Γρήγορο λειτουργικό, δεν ξενίζει στην χρήση προερχόμενος από CMmod.

 

 

Στα αρνητικά:

Έχει καποια μικρά bugs το λειτουργικό (δεν ξυπνάει τόσο γρήγορα από το deep sleep, δεν επανα-συνδέεται στο wifi αμέσως ή και καθόλου μετά από sleep)

To σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι αισθητά χαμηλότερο χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα. Σε κάποιες περιοχές που πριν έπιανα 4G τώρα βρίσκει 3G. Good enough.

H μπαταρία του δεν είναι κάτι το φοβερό. Αν το λιώσεις στην χρήση όπως εγώ και έχεις μόνιμα data,wifi, GPS, bluetooth κτλ ανοικτά δεν βγάζει μέρα. Αλλά φτάνει το 15ωρό που είναι ανεκτό. Έτσι και αλλιώς το fast charge κάνει δουλειά. Σήμερα που το πήρα χαλαρά και δεν το ανοίγω κάθε 2 λεπτά, σε 7 ώρες έχει καταναλώσει 18% μπαταρία.

Edited by yannis77
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η μπαταρία θα βελτιωθεί μετά 4-5 πλήρης φορτίσεις.

Εγώ επειδή έχω το 7 edge θα έλεγα ότι 1-1.5 ώρα maximum κάτω σε αυτονομία έχω σε SOT.

 

ΑΛΛΑ αρκούντως ικανοποιητική για την κατηγορία του μιας και το edge είναι το TOP σε αυτο το παράγοντα.

Στα επίπεδα του flat s7 θα το έβαζα.

 

Για τα bugs προσωπικά δεν τα έχω δει τα συγκεκριμένα.(αντίθετα το WiFi είναι πιο δυνατό από το edge)

 

Άλλα με ενοχλούν που τα περισσότερα θα λυθούν με το επόμενο update(bell notification που θα γίνει προαιρετικό, προσθήκη dynamic lock screen όπως το US version,περαιτέρω βελτιώσεις στην κάμερα σε low light που κυρίως πάσχει όπως θα ήθελα βελτιστοποίηση στο double tap to wake που επιδέχεται βελτίωση μιας και υπολείπεται από την ίδια υλοποίηση των LG/Sony/HTC που έχουν περασει από τα χέρια μου)

 

Στην Αμερική που ήδη πήρε το δεύτερο major update λέγεται βελτίωσαν περαιτέρω το σήμα της κινητής όπως και τσιμπησε η αυτονομία περαιτέρω προς τα πάνω.

 

Εχε πολλά potential η συσκευή και με περαιτέρω optimization/polished σε software η εμπειρία χρήσης που ήδη σε υψηλά επίπεδα θα ανέβει αρκετά περισσότερο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή μερικές μέρες και θα αναφέρω τις σκέψεις μου. Προηγούμενη συσκευή Oneplus One

Στα θετικά:

Πολύ καλά ηχεία

Ωραία στιβαρή κατασκευή

Ωραία οθόνη και καλή φωτεινότητα

Ικανοποιητική κάμερα χωρίς να την ψειρίζω πολύ πολύ

Γρήγορο λειτουργικό, δεν ξενίζει στην χρήση προερχόμενος από CMmod.

 

 

Στα αρνητικά:

Έχει καποια μικρά bugs το λειτουργικό (δεν ξυπνάει τόσο γρήγορα από το deep sleep, δεν επανα-συνδέεται στο wifi αμέσως ή και καθόλου μετά από sleep)

To σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι αισθητά χαμηλότερο χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα. Σε κάποιες περιοχές που πριν έπιανα 4G τώρα βρίσκει 3G. Good enough.

H μπαταρία του δεν είναι κάτι το φοβερό. Αν το λιώσεις στην χρήση όπως εγώ και έχεις μόνιμα data,wifi, GPS, bluetooth κτλ ανοικτά δεν βγάζει μέρα. Αλλά φτάνει το 15ωρό που είναι ανεκτό. Έτσι και αλλιώς το fast charge κάνει δουλειά. Σήμερα που το πήρα χαλαρά και δεν το ανοίγω κάθε 2 λεπτά, σε 7 ώρες έχει καταναλώσει 18% μπαταρία.

 

Το γεγονός ότι βλέπεις πολλες φορες 3g είναι καθαρα λαθος θεμα απεικόνισης. Σε πολλες περιπτώσεις δινει ταχύτητες 4g κι εχει απλα λαθος ενδειξη.

Το WiFi του (reception) είναι κορυφαιο...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι βλέπεις πολλες φορες 3g είναι καθαρα λαθος θεμα απεικόνισης. Σε πολλες περιπτώσεις δινει ταχύτητες 4g κι εχει απλα λαθος ενδειξη.

Το WiFi του (reception) είναι κορυφαιο...

 

Στην αρχή που το πήρα ειχα ενδοιασμούς. Πλέον, παρόλα τα μικρά bugs, είμαι ικανοποιημένος. Το νιώθεις ποιοτικό στο χέρι σου. Και τα ηχεία είναι χάρμα, μου θύμισε το HTC m7. Χθες η μπαταρία είχε στις 12 το βράδυ ακόμα 28%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρήγγειλε κανεις από gearbest? Ποιο μοντέλο στέλνουν;

 

 

Λογικά κινεζική version φέρνουν.

Αν και βλέπω out of stock είναι και στα 2 χρώματα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι έμαθα, στέλνουν το Global. Το είχαν 375. Να περιμένω να ξαναστοκαρουν η να δοκιμάσω αλλου; μετά πάμε σε amazon?
Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι έμαθα, στέλνουν το Global. Το είχαν 375. Να περιμένω να ξαναστοκαρουν η να δοκιμάσω αλλου; μετά πάμε σε amazon?

Νομίζω θα ξεκαθαρίσει το τοπίο με κανα email που θα στείλεις.

Αν όντως είναι global version συμφέρει διότι σχεδόν 100 ευρώ φθηνότερα βγαίνει σε σχέση με amazon.

 

Πάντως στα χαρακτηριστικά που αναγράφει το site δεν περιλαμβάνεται η 20 band LTE που είναι βασική για Ευρώπη.

 

Βασικά κυκλοφορούν 3 εκδόσεις.

Μια κινεζικη.A2017

Μια ευρωπαϊκή A2017G

Μια αμερικανικη.A2017U

 

Δεν έχω ακούσει για global.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ευρωπαικη. Το G σημαίνει Global.

 

Μπορεί έτσι να είναι αλλά το G είναι το μόνο που υποστηρίζει όλες τις ευρωπαϊκές μπάντες που φέρνει η ZTE Ευρώπη,ενώ τα αλλά 2 όχι,

 

Τώρα για εγγύηση δεν ξέρω τι γίνεται για αγορά εκτός ΕΕ.

 

Καλύτερα η συνεννόηση να γίνει με το κατάστημα αγοράς να σου λυθούν οι απορίες.

 

Πάντως το unlocked to worldwide use που λέει το κατάστημα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι G είναι.

Διότι όλες οι εκδόσεις unlocked είναι.

 

Είτε κινεζική είτε αμερικανική όλες παίζουν στην Ευρώπη με όλες τις sim απλά δεν υποστηρίζουν κάποιες ευρωπαϊκές μπάντες(τις περισσότερες τις υποστηρίζουν)

 

Τώρα είδα ότι γράφει αυτό.

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_424342.html?wid=11

It is with CN multilingual ROM for worldwide using.

 

Το G δεν έρχεται με κινεζική multilingual rom.

 

Επίσης το G έχει όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες και ελληνικά φυσικά ενώ η version που αναγράφει το κατάστημα όχι.

Language: Traditional/Simplified Chinese, Japanese, Bahasa Melayu, Deutsch, English, Spanish, French, Italiano, Polski, Portuguese, Vietnamese, Turkish, Hebrew, Arabic, Farsi, HIndi

 

Άρα 100% την κινεζική έκδοση πουλάει το κατάστημα.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Το glimpse έχει το θετικό ότι μπορείς να έχεις double tap to sleep από την lock screen σε οποιαδήποτε σημείο της οθόνης που ορίζεις εσυ.

 

 

Αυτό δουλεύει χωρίς ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δουλεύει χωρίς ρουτ;

 

Ναι χωρίς root εννοείται.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.nullgrad.glimpse&hl=el

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161006/c977d64276d4448fa1a2f3ec8c24db6d.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161006/47b218b4a841b0a00a0b3bdd438119d5.jpg

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μένα ζητάει ρουτ

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Και εγώ stock είμαι.

 

Ίσως να έχει να κάνει με την Huawei και την δικιά της υλοποίηση λογισμικού η κάποιο conflict της εφαρμογής με το stock λογισμικό της Huawei.

 

Και στο S7 edge δουλεύει άψογα με stock εξίσου.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161006/302cd4b408b856ef2a56fb1895680828.png

 

Έχεις ενεργοποίηση από security setting administrative δικαιώματα στην εφαρμογή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη ολοκλήρωση της παραγγελίας γίνεται αυτόματα μετατροπή του 19% ΦΠΑ Γερμανίας στο 24% το δικό μας.

 

Για αυτό βγαίνει παραπάνω.

 

Επίσης στα 477 ειναι μέσα και τα μεταφορικά κάπου 12-14 ευρώ.

 

Προτίμησε expedited delivery που σημαίνει 1-2 εργάσιμες και είναι ελάχιστο υψηλότερο από standard shipping(5-6 εργάσιμες)

 

Στο βγάζει όλα αναλυτικά στο καλάθι σαν προεπισκόπηση πριν πατήσεις την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πληροφορια..παω στο amazon.de γραφει τιμη 449 με φπα...και πανω λεει και δωρεαν μεταφορικα..το προσθετω στο καλαθι παω να πληρωσω αντιμ449 το παει 467 και μετα προσθετει και για απλη μεταφορα και αλλα ευρω και το παει στα 477. Τι γινεται? Κανω κατι λαθος?

 

Τα δωρεαν μεταφορικα ειναι μονο για Αγγλια.

Η αναπροσαρμογη στην τιμη γινεται γιατι η τιμη στο καλαθι υπολογιζεται με το ελληνικο ΦΠΑ (κι οχι τα 449 που ειναι με το γερμανικο). Αρα, αναπροσαρμογη στην τιμη λογω ΦΠΑ, προσθηκη και μεταφορικων και... βουαλα τα 477 ;)

Link to comment
Share on other sites

Και δεν παίρνω το κινέζικο με 370€?? Τι θα πάθω δηλαδή; μια χαρά δουλεύει Ευρώπη. Τo πολύ πολύ να αλλάξουμε το modem.
Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς root εννοείται.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.nullgrad.glimpse&hl=el

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161006/c977d64276d4448fa1a2f3ec8c24db6d.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161006/47b218b4a841b0a00a0b3bdd438119d5.jpg

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

το fingerprint unlock δουλεύει κανονικά ή θέλει και κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια...τωρα καταλαβα...κοντα πεντακοσαρικο!μπαα δεν θα παρω τελικα...

 

Λογικά τους επόμενους 1-2 μήνες θα πέσει κανα 50αρι όπου θα αξίζει περισσότερο.

Εμείς όσοι το προ παραγγείλαμε από Amazon είχαμε έκπτωση 40 ευρώ και μας βγήκε 440 από 480

 

το fingerprint unlock δουλεύει κανονικά ή θέλει και κωδικό?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει μιας και ουδέποτε δουλεύω το αποτύπωμα.

Και δεν παίρνω το κινέζικο με 370€?? Τι θα πάθω δηλαδή; μια χαρά δουλεύει Ευρώπη. Τo πολύ πολύ να αλλάξουμε το modem.

 

Τις περισσότερες μπάντες τις υποστηρίζει επομένως δεν θα έχεις πολύ σοβαρό θέμα.

Αν φλασαρεις modem drivers από την G version κομπλέ θα είσαι.

 

Το έχουν κάνει χρήστες(αναφορές σε XDA) από Αμερικανική version σε G και το αντίστροφο και δεν είχαν θέμα απ όσο λένε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://m.joybuy.com/ware/detail/1071293

 

Στα 410 με μεταφορικά. Και Ευρωπαϊκή έκδοση

 

 

 

Εφόσον στέλνει Ελλάδα μια χαρά τότε.

Για 40 ευρώ παραπάνω αξίζει από την κινεζική version στα 370.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...