Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βιντεοκλήση δεν έχω δοκιμάσει.Αλλά με την wind στη δεύτερη υποδοχή δε βλέπω κάποια πτώση στην ταχύτητα.π.χ. Μπορώ να κάνω κανονικά youtube stream και το browsing δε μου φαίνεται να καθυστερεί συγκριτικά με την πρώτη υποδοχή.

Edit

Μόλις δοκίμασα βιντεοκλήση προς ένα nokia 6680 με cosmote και λειτούργησε κανονικά.Kαι 2 εικόνες απο speedtest με 3g και 2g.

 

και στο δικο μου thl w100 υποστηριζουν κ οι 2 υποδοχες 3g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το κινητό υπάρχει κάποιος τρόπος να γλιτώσω σίγουρα τελωνείο?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Το παραγγέλνεις από site που μπορείς να συννενοηθείς, ζητάς registered mail, τους λες να βάλουν πάνω τιμή 30-40$ και κάνεις τον σταυρό σου. Αν και καλοκαιριάτικα με τις άδειες που θα έχουν, χλωμό να κάτσει κάνας τελωνειακός να τσεκάρει ιδιωτικά πακέτα από απλό ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα σήμερα... Δεν τους έχω ζητήσει τίποτα σχετικό με ένδειξη "δώρο" ή αξία... Θα σας πώ τέλος του μήνα αν πήγαν όλα καλά... Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο (τιμής) πάνω από το οποίο ελέγχουν τα δέματα ή τυχαίος είναι ό έλεγχος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το κινητό υπάρχει κάποιος τρόπος να γλιτώσω σίγουρα τελωνείο?

Απλά δεν επιλέγεις αποστολή με ιδιωτική κούριερ (DHL)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια μια τελευταία ερώτηση η μπαταρία πόσο κρατάει? γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτό η στο thl w100
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το δικό μου έγινε παραγγελία 23/6, collection 1/7, departure from China 3/7 και σήμερα 15/7 δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμη ούτε στο china tracking, ούτε στα ΕΛΤΑ. Έχω χάσει και 4 πακέτα πριν κάνα 20ήμερο και περιμένω επιστροφές από το resolution center του Ebay, τι γίνεται, ποιός το κωλοβαράει, οι κινέζοι ή εμείς στο ταχυδρομείο?
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έγινε παραγγελία 23/6, collection 1/7, departure from China 3/7 και σήμερα 15/7 δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμη ούτε στο china tracking, ούτε στα ΕΛΤΑ. Έχω χάσει και 4 πακέτα πριν κάνα 20ήμερο και περιμένω επιστροφές από το resolution center του Ebay, τι γίνεται, ποιός το κωλοβαράει, οι κινέζοι ή εμείς στο ταχυδρομείο?
Υπόμονη, είναι οι καλοκαιρινές άδειες κι η ζέστη στο αεροδρόμιο
Link to comment
Share on other sites

Υπόμονη, είναι οι καλοκαιρινές άδειες κι η ζέστη στο αεροδρόμιο

 

Δηλαδή λογικά το τηλέφωνο είναι Ελ.Βενιζέλ και δεν υπάρχει κόσμος να ταξινομήσει τα δέματα? Άρα από μέρα σε μέρα θα σκάσει μύτη? Όχι τίποτα άλλο, αλλά γλυκάθηκα και έβαλα μετά μιά ταμπλέτα και άλλο ένα κινητό, να ξέρω να τα περιμένω μετά τον δεκαπενταύγουστο, να μην αγχώνωμαι...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έγινε παραγγελία 23/6, collection 1/7, departure from China 3/7 και σήμερα 15/7 δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμη ούτε στο china tracking, ούτε στα ΕΛΤΑ. Έχω χάσει και 4 πακέτα πριν κάνα 20ήμερο και περιμένω επιστροφές από το resolution center του Ebay, τι γίνεται, ποιός το κωλοβαράει, οι κινέζοι ή εμείς στο ταχυδρομείο?

 

Πάει και αυτή η εβδομάδα. Πότε να το θεωρήσω χαμένο και να ζητήσω λεφτά πίσω από το Paypal?

Link to comment
Share on other sites

Πάει και αυτή η εβδομάδα. Πότε να το θεωρήσω χαμένο και να ζητήσω λεφτά πίσω από το Paypal?
Aπ τη στιγμή που χει αναχωρίσει, δεν υπάρχει πρόβλημα και αν κάνεις dispute, θα το χάσεις και θα κλείσει με δικαιωμένο τον έμπορο φυσικά. Είναι καλοκαίρι κι έχουν άδειες στα ΕΛΤΑ γι αυτό καθυστερεί.Κάνε υπομονή, ούτε 20 μέρες δεν πέρασαν απ' όταν το ταχυδρόμησαν
Link to comment
Share on other sites

Πάει και αυτή η εβδομάδα. Πότε να το θεωρήσω χαμένο και να ζητήσω λεφτά πίσω από το Paypal?

Καλα εισαι εσυ. Εγω περιμενω ταμπλετ, απο 27/6 μου γραφει departure και ακομα δεν εμφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή έχει αναχωρήσει? Μπορεί να πήγε αντί για Greece στην Greenland, δεν γίνεται να περιμένω επ'απειρον για να το παραλάβω. Πόσο μάλλον όταν άλλα παιδιά που έχουν παραγγείλει 5 και 7 Ιουλίου, το έχουν πάρει ήδη. Σε αυτούς δεν έχουν άδειες τα ΕΛΤΑ και τα παρέδωσαν στην ώρα τους?

 

Υπάρχει περίπτωση να περάσει σφαίρα από τα ΕΛΤΑ για Θεσσαλονίκη χωρίς να ενημερωθεί το site τους? Να πάρω κάνα τηλέφωνο στην τοπική διαλογή, ή στο τοπικό γραφείο?

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το δικό μου και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα το android. Για τα λεφτά του αξίζει νομίζω πραγματικά. Αγορά από Geekbuying, το οποίο και ήταν άψογο. Παραγγελία στις 29/6, 4/7 αποστολή με Singapore Post, άφιξη Αθήνα 12/7 και λόγω Σαβ/κου παραλαβή προχθές. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και έχω στα χέρια μου ένα κινητό, πραγματικό value for money.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο...

 

asterisd μην αγχώνεσαι θα έρθει (απο focalprice???)

 

Παιδιά όντως είναι μπερδεμένη υπόθεση με τις παραδόσεις από τα κινέζικα καταστήματα ...

Παρόμοιες εμπειρίες λίγο-πολύ έχουμε όλοι... Το ένα δέμα έκανε 17 ημέρες, το επόμενο δέμα έκανε 35 ημέρες, ένας άλλος φίλος μου παρέλαβε το δέμα του μετά από 52 (!!!) ημέρες.

Εγώ έκανα παραγγελία ( το cubot GT99, μαύρο, 118€ ) στις 3/7 και έβλεπα ότι δεν το έστελναν... Τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν ότι δεν έχουν παραλάβει και να κάνω υπομονή... Λίγες μέρες μετά τους ζήτησα αφού δεν έχουν το μαύρο να μου στείλουν το κόκκινο χωρίς επιπλέον χρέωση... Την επόμενη μέρα το βρήκαν!!!... Τελικά έγινε αποστολή στις 18/7 !!!!! Δηλαδή πέρασαν 15 ημέρες με δική τους ευθύνη και αναρωτιέμαι πόσες ακόμη θα χρειαστούν για να το παραλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο...

 

asterisd μην αγχώνεσαι θα έρθει (απο focalprice???)

 

Παιδιά όντως είναι μπερδεμένη υπόθεση με τις παραδόσεις από τα κινέζικα καταστήματα ...

Παρόμοιες εμπειρίες λίγο-πολύ έχουμε όλοι... Το ένα δέμα έκανε 17 ημέρες, το επόμενο δέμα έκανε 35 ημέρες, ένας άλλος φίλος μου παρέλαβε το δέμα του μετά από 52 (!!!) ημέρες.

Εγώ έκανα παραγγελία ( το cubot GT99, μαύρο, 118€ ) στις 3/7 και έβλεπα ότι δεν το έστελναν... Τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν ότι δεν έχουν παραλάβει και να κάνω υπομονή... Λίγες μέρες μετά τους ζήτησα αφού δεν έχουν το μαύρο να μου στείλουν το κόκκινο χωρίς επιπλέον χρέωση... Την επόμενη μέρα το βρήκαν!!!... Τελικά έγινε αποστολή στις 18/7 !!!!! Δηλαδή πέρασαν 15 ημέρες με δική τους ευθύνη και αναρωτιέμαι πόσες ακόμη θα χρειαστούν για να το παραλάβω?

Γι αυτό πριν αγοράσουμε κάνουμε έρευνα. Υπάρχουν και μαγαζιά που στέλνουν σε λιγότερο από 5 μέρες. και στέλνουν με ταχυδρομείο σιγκαπούρης ή χονγκ κονγκ, και παραδίδονται σε λιγότερο από 3 βδομάδες, ακόμη και λιγότερο από 15 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό πριν αγοράσουμε κάνουμε έρευνα. Υπάρχουν και μαγαζιά που στέλνουν σε λιγότερο από 5 μέρες. και στέλνουν με ταχυδρομείο σιγκαπούρης ή χονγκ κονγκ, και παραδίδονται σε λιγότερο από 3 βδομάδες, ακόμη και λιγότερο από 15 μέρες

 

Και χωρίς επιπλέον χρέωση??? (ή + 15€)

Και επί τη ευκαιρία δεν αναφέρεις καμμιά ιστοσελίδα για να βοηθήσεις όλους έμας που δεν ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς επιπλέον χρέωση??? (ή + 15€)

Και επί τη ευκαιρία δεν αναφέρεις καμμιά ιστοσελίδα για να βοηθήσεις όλους έμας που δεν ξέρουμε...

ένα παράδειγμα http://www.geekbuying.com/Search/?keyword=cubot+gt99 αποστολή συνήθως σε 2-3 εργάσιμες μέρες, από σιγκαπούρη, και σε 10-20 μέρες το χεις. Βέβαια τώρα καλοκαιριάτικα όλα αργούν, αλλά υπάρχουν κ καταστήματα που δεν κάνουν μια βδομάδα να στείλουν, και δεν στέλνουν από κίνα, και μάλιστα με β' προτεραιότητα κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493 υπάρχει κι η σχετική συζήτηση για να μαθαίνουμε όλοι

Link to comment
Share on other sites

ένα παράδειγμα http://www.geekbuying.com/Search/?keyword=cubot+gt99 αποστολή συνήθως σε 2-3 εργάσιμες μέρες, από σιγκαπούρη, και σε 10-20 μέρες το χεις. Βέβαια τώρα καλοκαιριάτικα όλα αργούν, αλλά υπάρχουν κ καταστήματα που δεν κάνουν μια βδομάδα να στείλουν, και δεν στέλνουν από κίνα, και μάλιστα με β' προτεραιότητα κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493 υπάρχει κι η σχετική συζήτηση για να μαθαίνουμε όλοι

 

Το πρόβλημα ήταν στο κινέζικο ταχυδρομείο, το Focalprice το έστειλε σε 3 μέρες από την παραγγελία και μου έστειλε και το tracking number. Απλά εγώ παραξενευόμουν που 15 μέρες από το shipped overseas, δεν είχε ανανεωθεί καθόλου η σελίδα του κινέζικου tracking. Εν τέλει έφτασε Παρασκευή μεσημέρι στο Ελ-Βενιζελ, οπότε μπορεί να το έχω και αύριο...

 

 

 

 

Τελικά παρέλαβα σήμερα το πρωί. Το κινητό άπαιχτο για τα λεφτά του, δεν βρίσκω κάτι αρνητικό, όχι πως έχω και καμιά τρομερή εμπειρία από δυνατά τηλέφωνα.

 

Άλλη φορά θα την ψάχνω για singapore post...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ψαχουλεύοντας το κινητό όλη μέρα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Οθόνη ΑΠΑΙΧΤΗ, φωτεινότατη, ορατή από παντού, πεντακάθαρη. Ταχύτητα επεξεργαστή πολύ καλή, τυπική τετραπύρηνου, έβγαλε και 13.082 στο Antutu. Touch screen μιά χαρά ευαίσθητο, δεν χάνει swipe με τίποτα, έως το ψιλοπαρακάνει καμιά φορά, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Ήχος ηχείου μιά χαρά, δυνατός και καθαρός, ξεκούφαινε το γραφείο. Ήχος συνομιλίας από το ακουστικό, άψογος, το noise cancellation δούλευε μιά χαρά, άκουγα και ακουγόμουνα πεντακάθαρα.

 

To GPS έκανε γύρω στα 10 λεπτά να κλειδώσει πρώτη φορά δορυφόρους, χωρίς να το βοηθήσω εννοείται από Wi-Fi ή 3G. Μετά κλείδωνε σχεδόν αμέσως και δεν έχανε με τίποτα σήμα, έχοντας στο απλά αφημένο στην θέση του συνοδηγού. Λογικά δεν έχουμε κανένα θέμα εδώ.

 

Η μπαταρία παίζει με όλα ανοιχτά εδώ και ένα δωδεκάωρο και είναι στο 15%, οπότε με λογική χρήση θα φτάνει και 2 μέρες πιστεύω. Μπαταρία 2η δεν είχε, οπότε στους τελείως hardcore θα χρειαστεί να πάρουν μια εξτρά, έχει στο geekbuying.

 

Τα αρνητικά τώρα. Η κάμερα πίσω είναι όντως 5Mp σύμφωνα με το Hardware info και λογικά ο τετραπύρηνος κάνει upscaling και σώζει σε κλάσμα του δευτερολέπτου σε μεγαλύτερη ανάλυση. Μέτρια η ποιότητα για 13Mp και το χειρότερο, δεν διορθώνεται ούτε στην φυσική ανάλυση του σένσορα στα 5Mp, μέτρια και εκεί. Εκκρεμεί να βγάλω και μερικές φωτεινές φωτογραφίες το πρωί, να δω τι γίνεται. Απογευματινές και εσωτερικού χώρου βγήκαν μέτριες. Μιά ελαφριά θολούρα διάχυτη, σε σημείο να ψάχνω μάταια να βρω μήπως έχει μείνει καμιά ζελατίνα πάνω στον φακό. Η μπροστινή κάμερα μιά από τα ίδια, αλλά αυτήν δεν πολυενδιαφέρει, ένα skype που θα κάνει δε περιμένεις να στείλεις καιι 1080p εικόνα στον απέναντι. Τα δυο πίσω λεντάκια είναι απογοητευτικά. Δεν φωτίζουν ούτε στο 1 μέτρο, όταν το μονό λεντάκι του Sony Mini X10 φώτιζε στα 5 μέτρα. Δεν κάνουν ούτε για φακός, τελείως υποτονικά, σε σημείο να σκέφτομαι μήπως είναι προβληματικά, ή έχει πουθενά καμιά ρύθμιση που μου ξέφυγε. Επίσης θα ήθελα κουμπί δύο σταδίων, για focus και τράβηγμα φωτογραφίας, όπως οι φωτογραφικές μηχανές (και το παλιό μου X10 mini), δεν την παλεύω να τραβάω φωτογραφίες με το touch στην οθόνη, δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται. Προφανώς το φωτογραφικό κομμάτι του κινητού, απευθύνεται σε αρχάριους-ανίδεους-απαίδευτους, όπως κανά-δυό φίλοι που βρήκανε τις φωτογραφίες που βγάζει, μιά χαρά για "κάθε μερα". Τέλος πάντων, περίμενα μιά ιδέα καλύτερη απόδοση εδώ, δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να φτιάξει αν η εταιρία ασχοληθεί λίγο παραπάνω, ή είναι θέμα hardware και αυτό είναι και το ξεχνάμε.

 

Το κινητό γενικά σαν κατασκευή φαίνεται πολύ γερό, ξεγελάει άνετα για πολύ ακριβότερο. Μέσα στο κουτί είναι και μιά μπανιέρα για από πίσω του, η οποία είναι πολύ κακόγουστη και μετά από μιά ώρα την έβγαλα. Αν το γρατζουνίσω θα πάρω νέο πίσω καπάκι, τώρα κάνει 10 δολλάρια, σε 2-3 μήνες θα κάνει 3-4, οπότε παίρνω 2-3 να έχω να χαλάω. Από μπροστά έχει ήδη προεγκατεστημένη ζελατίνα και φαίνεται να μην έχει θέμα. Το πίσω καπάκι μπαίνει αρκετά καλά και μόνο αν σφίξεις το κινητό σαν θα θες να πνίξεις κότα, θα ακούσεις τρίξιμο.

 

Κάποια στιγμή, σκεφτόμενος την μέτρια κάμερα, είπα να το σπρώξω με την μία στην γυναίκα ή σε κάνα φίλο, αλλά αφενός δεν μπορώ να βρω κάτι σε 4.5-5" που να έχει 1280x720 και να μην είναι γκουμούτσα (μόνο το THL W8 μου κάνει κλικ), αφετέρου πρέπει να σιγουρευώ ότι θα είναι καλύτερα από το GT99 στην φωτογράφηση. Οπότε για την ώρα το απολαμβάνω ως έχει και βλέπουμε από φθινόπωρο τι θα παίξει.

 

Αυτά για πρώτη εντύπωση, ότι άλλο θέλετε ρωτήστε...

 

Α, ξέχασα, έγινε και root χωρίς πρόβλημα, μέσω αυτού http://droidchina.com/forum/Thread-How-To-Root-MTK6589-Tutorial

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη είναι πολύ καλή. Στη δεύτερη λογικά δεν είχε εστιάσει το κινητο, να πατάς πρώτα στη οθόνη για να κάνεις εστίαση στο σημείο που θες κ μετά να τραβάς φωτογραφία. Και στα χρήματα που αγορασες το κινητό, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με καλύτερη κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Εστίασε, αλλά δεν τα κατάφερε καλά, γιατί ήταν αρκετά σκοτεινά. Αύριο θα τραβήξω σε εξωτερικό φωτισμό να δούμε τι ψάρια πιάνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι...

Ευχαριστούμε Αστέρη για την πραγματικά αναλυτική παρουσίαση.

Το θέμα με την φωτογραφική είναι πολύ σοβαρό και για μένα. Έχω το lumia 610

και είμαι ευχαριστημένος με την φωτογραφική και την οθόνη αλλά όχι με τα υπόλοιπα.

Γιαυτό ήθελα κάτι καλύτερο που να τα έχει όλα (και φθηνότερο!!).

Κατέβασες τις φωτογραφίες σε Η/Υ για να τις κάνεις "αυτόματη επιδιόρθωση" ;

Εγώ το έκανα σε πολλές φωτογραφίες και έβλεπα βελτίωση.

Πάντως όντως η 1η φωτογραφία δείχνει πολύ καλή. Την κατέβασα και εστίασα πολλές φορές επάνω αριστερά

στα γραμματα εταιρείας καφέ για να δω πόσο θα θολώσει αλλά μου φάνηκε εντάξει. (Βέβαια αν είχα και μία

φωτογραφία από το ίδιο σημείο με το 610 μου θα είχα καλύτερο μέτρο σύγκρισης).

Εν κατακλείδι θα συμφωνήσω με τον gerstavros ότι με τα λεφτά αυτά και βλέποντας το σφαιρικά μάλλον

δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε "έξυπνο τηλέφωνο"... τουλάχιστον όχι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...