Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Στο κινητό μου την έχω περασμένη όλα καλά. Σε άλλο που παρέλαβα χθες κάνοντας όλη τη διαδικασία σωστά, treblize κτλ, μόνο bootαρει το λογότυπο της AEX. Ενώ είναι ext4 όλα φυσικά.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βεβαιώσου ότι είναι τα partitions ext4 και ότι έχει γίνει treble (δες αν πατώντας mount μπορείς να επιλέξεις το vendor partition)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...θα σας διαβάζω και θα σας ζηλεύω...

...

Βάλε την ΑΕΧ για να μην μας ζηλεύεις!!!:lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @tips2018, όπως σου έγραψε και ο Cris, η ΑΕΧ δεν είναι για f2fs αλλά για ext4. Mια non f2fs Rom δεν μπαίνει σε f2fs, ενώ το αντίθετο γίνεται, δηλ. μια f2fs Rom μπορεί να μπει και σε ext4. Οπότε βρέθηκε ο "ένοχος":lol:

Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως κάτι μας διαφεύγει και μας σπάει τα νεύρα!!!!

Με τέτοια ομαδάρα εδώ μέσα ήταν δυνατόν να μην βρεθεί....:D

Πάντως sso σε υπέρ ευχαριστώ για την βοήθειά σου... (αυτό το forum συσκευής LeMax2 πάντα είχε καλά παιδιά..και είσαι ένας από αυτούς!!)

Υ.Γ. Μην με τρελαίνεις άλλο... και δεν ξαναχαλάω μια σούπερ στρωμένη συσκευή ...άσε που βλέπω το "Ρομπέν των δασών 2018" στο Kodi ..τα λέμε!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Είναι ext4 και τικαρεται το vendor στο Mount.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμ τα έλεγα αλλά δεν με πιστεύατε....το ίδιο ήταν και σε μένα!!

Καλή επιτυχία φίλε....

ΥΓ. Πως γίνονται όλα τα partitions σε ext4? Να το γράψει κάποιος αναλυτικά-βήμα - βήμα μήπως εκεί κάνουμε κάποιο λάθος!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι γιατί περαστηκε clean στο κινητό μου και δε μπορεί σε άλλο κινητό παραλαβή από banggood με όλες τις ορθές διαδικασίες; Non treble rom περνάει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ext4 και τικαρεται το vendor στο Mount.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρίξε μια ματιά πάλι στις οδηγίες μήπως κάτι δαιφεύγει...

"#INSTALLATION#

From any rom except AEX-Pie..(If you are with aex you can flash dirty...)

Clean installation>>..Wipe>>..advance wipe>>..Make system,data,dalvik,cache wipes and flash rom...

Reboot to recovery...Put inside rom...

Flash ROM..

Wait until finish and reboot to system..

it will boot directly on system after 3+ min...make your settings lang restore etc.. "

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7719185#post7719185

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά είμαι "παλιός" εδώ μέσα και παρακολουθώ το φόρουμ. Κάτι άλλο παίζει..

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...

ΥΓ. Πως γίνονται όλα τα partitions σε ext4? Να το γράψει κάποιος αναλυτικά-βήμα - βήμα μήπως εκεί κάνουμε κάποιο λάθος!

"2) Μεσα στο νεο μας TWRP παμε κατα σειρα: Wipe --> Advanced Wipe --> Επιλεγουμε data και παταμε Repair or Change System --> Change File Sytem --> F2FS (κατω δεξια) --> Swipe to change. Τα data μας μολις εγιναν f2fs. Ακολουθουμε την ιδια διαδικασια για την Cache."

Αυτή είναι η διαδικασία για να κάνουμε f2fs.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7572600#post7572600

Ακριβώς ίδια διαδικασία και για ext4. Αντί για f2fs επιλέγουμε ext4.

 

Kαι μιλάμε για τα partition data και cache (όχι όλα τα partitions)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όλα ext4 είναι εκτός από dalvik και internal που δεν αλλάζουν.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπα Ωπα sso...κάπου εδώ θέλω να πιστεύω ότι ήταν το λάθος μου......επιτέλους αρχίζει να ξεδιπλώνεται το κουβάρι....ή μήπως όχι!!!

Υ.Γ. Χαιρετώ και τον άλλο παλιό (sifis77).......και ωραίο με προβληματισμένο κινητό!!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Όλα ext4 είναι εκτός από dalvik και internal που δεν αλλάζουν.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστά. Έτσι είναι και τα δικά μου.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μέσω Facebook? Το email που πάει? Σε εξωτερικό email provider η στον στοκ?

Τελικά το mesenger δούλεψε, αλλά έχω πρόβλημα με το gmail!Δεν έχω ειδοποίηση όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη αλλά και όταν το ανοίγω πρέπει να μπω στην εφαρμογή για νά δω τα καινούργια mail! έχω δώσει όλα τα δικαιώματα αλλά τίποτα!viber και messenger λαμβάνω κανονικά ειδοποιήσεις!CN-OFFICIAL-6.0.030s Latest V16 Modded 12.11.2018_le_x2 FullRom by C.B.G.

Edited by thanman

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

"2) Μεσα στο νεο μας TWRP παμε κατα σειρα: Wipe --> Advanced Wipe --> Επιλεγουμε data και παταμε Repair or Change System --> Change File Sytem --> F2FS (κατω δεξια) --> Swipe to change. Τα data μας μολις εγιναν f2fs. Ακολουθουμε την ιδια διαδικασια για την Cache."

Αυτή είναι η διαδικασία για να κάνουμε f2fs.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7572600#post7572600

Ακριβώς ίδια διαδικασία και για ext4. Αντί για f2fs επιλέγουμε ext4.

 

Kαι μιλάμε για τα partition data και cache (όχι όλα τα partitions)

Δοκιμάστε και αυτό για πλήρη εκκαθάριση του data και της internal.

 

How to change file system f2fs or ext4 if doesn't change..

Go to wipe.. advance wipe..select wipe data and make data format.. reboot to recovery..go again to wipe advance wipe.. check data..press on change repair file system.. check exfat..slide to do it..go back.. check again ext4.. slide to do it..go back.. select cache.. change repair.. format with ext4..slide to do it..go at 1st page.. make reboot to recovery..now you are with ext4.. flash any ROM from EUI to Pie..

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια. Θα περάσω άλλη non treble rom. Έχω εξαντλήσει κάθε πιθανότητα.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξεκίνησα..κάνοντάς τα όλα σε ext4...αλλά τίποτα! Τέλος πάντων! (ήμουν νιός και γέρασα) Δεν το πειράζω τώρα με τίποτα...θα σας διαβάζω και θα σας ζηλεύω...

Το κινητό μου το διατηρώ σε άριστη κατάσταση....όμως διαπιστώνω ότι το δεξιό κουμπί πρέπει να το πατάω δυο φορές για να υλοποιήσει την εντολή....

έγινε πρόβλημα της συσκευής από την 3 1/2 χρήση του και τα φλασαρίσματά του ή είναι του soft? (μόνο μην πεις του soft!!! Μόνο αυτό!!)

Το Kodi και άλλες 500 εφαρμογές λειτουργούν αψογότατα.... σε ταχύτητα και μπαταρία (αν και καινούργια) αρχίζει να χάνει...

Υ.Γ. Είναι μία από τις 3 συσκευές που αγάπησα πολύ...αγόρασα μια καινούργια και έτσι όπως είναι την πρόσθεσα ατόφια στο μουσείο-βιτρίνα της τεχνολογίας μου! Όταν αγοράζω συσκευές τις παίρνω πάντα εις διπλούν! Άλλο βίτσιο αυτό!

 

Αν έχεις..λέω αν έχεις άλλη μεμβράνη tempered glass βγάλτην μια και δοκίμασε..αν δουλέψει καλύτερα.. καμιά φορά ένα σκουπίδι ή κενό αέρα κάνει ζημιά..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το mesenger δούλεψε, αλλά έχω πρόβλημα με το gmail!Δεν έχω ειδοποίηση όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη αλλά και όταν το ανοίγω πρέπει να μπω στην εφαρμογή για νά δω τα καινούργια mail! έχω δώσει όλα τα δικαιώματα αλλά τίποτα!viber και messenger λαμβάνω κανονικά ειδοποιήσεις!CN-OFFICIAL-6.0.030s Latest V16 Modded 12.11.2018_le_x2 FullRom by C.B.G.

 

Πήγαινε στις έξτρα ρυθμίσεις και εκεί που λέει ειδοποιήσεις ενεργοποίησε το κουμπί για όλες τις εφαρμογές και βάλτην να ξεκινάει αυτόματα με το boot

Και στις εφαρμογές ειδικές ρυθμίσεις γρανάζι πάνω δεξιά δώσε δικαιώματα εγγραφής..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

"2) Μεσα στο νεο μας TWRP παμε κατα σειρα: Wipe --> Advanced Wipe --> Επιλεγουμε data και παταμε Repair or Change System --> Change File Sytem --> F2FS (κατω δεξια) --> Swipe to change. Τα data μας μολις εγιναν f2fs. Ακολουθουμε την ιδια διαδικασια για την Cache."

Αυτή είναι η διαδικασία για να κάνουμε f2fs.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7572600#post7572600

Ακριβώς ίδια διαδικασία και για ext4. Αντί για f2fs επιλέγουμε ext4.

 

Kαι μιλάμε για τα partition data και cache (όχι όλα τα partitions)

Αυτές οι οδηγίες και οι επόμενες έχουν γραφεί για πρώτη φορά εδώ μέσα και είναι πολύτιμες για όλους όσους θέλουν Pie.

Νομίζω ότι πρέπει να μπουν στην 1η σελίδα μας εδώ για να τις διαβάζουν όλοι από δω και πέρα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμάστε και αυτό για πλήρη εκκαθάριση του data και της internal.

 

How to change file system f2fs or ext4 if doesn't change..

Go to wipe.. advance wipe..select wipe data and make data format.. reboot to recovery..go again to wipe advance wipe.. check data..press on change repair file system.. check exfat..slide to do it..go back.. check again ext4.. slide to do it..go back.. select cache.. change repair.. format with ext4..slide to do it..go at 1st page.. make reboot to recovery..now you are with ext4.. flash any ROM from EUI to Pie..

και αυτές....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις..λέω αν έχεις άλλη μεμβράνη tempered glass βγάλτην μια και δοκίμασε..αν δουλέψει καλύτερα.. καμιά φορά ένα σκουπίδι ή κενό αέρα κάνει ζημιά..

Πω πω τι είπες τώρα......έπαθα σοκ! Μόνο ένας μαέστρο της τεχνολογίας θα έλεγε μια τέτοια λεπτομέρεια!!! Είσαι απίστευτος! Ναι, έχω κι άλλη μεμβράνη αλλά...το κινητό μου επειδή έχει πάνω "500 πραγματάκια" δεν θα το ξαναπειράξω μέχρι που να βρει την οριστική λύση του προβλήματος ο άλλος παλιός συμφορουμίτης μας! Καλημέρα στην καταπληκτική παρέα...και πάω για την πρωινή μου ποδηλατάδα με το ηλεκτρικό της LeΕcho (τι νομίζετε.... μόνο στον Τσίπρα το είχαν δώσει, όταν πήγε για 1η φορά Κίνα!!!)

Υ.Γ. Ο poco launcher (από Xiaomi Pocophone F1) που έχω στο κινητό μου είναι πιο συμμαζεμένος, εύχρηστος στα δάχτυλά μου, γρήγορος και όμορφος!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι οδηγίες και οι επόμενες έχουν γραφεί για πρώτη φορά εδώ μέσα και είναι πολύτιμες για όλους όσους θέλουν Pie.

Νομίζω ότι πρέπει να μπουν στην 1η σελίδα μας εδώ για να τις διαβάζουν όλοι από δω και πέρα!...

Αυτά που έβαλα εγώ (και το link) υπάρχουν στην πρώτη σελίδα. Από εκεί τα πήρα:)

Βέβαια είναι γεγονός ότι είναι δύσκολο να το βρει κάποιος εκεί που είναι, αν δεν έχει τύχει να το έχει ξαναδεί.

f1315d7bfe92ca220fd27773f62cc417.jpg

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Ειμαι 24ωρες με την ΑΕΧ pie 9 και εχω κάποια θέματα με το notification led. Ειναι καποιο patch που θα έπρεπε να περάσω; Οταν φορτιζει δεν ανάβει τίποτα.. και όταν έχω μήνυμα .. δεν ειναι σιγουρο.. Άλλες φορές το βλέπω να ανάβει.. κι άλλες όχι. Χρησιμοποιώ nova launcher και τον πέρασα απο backup που είχα κάνει σε 8.1 πριν με titanium.. Δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε σχέση .. απλα το δίνω σαν έξτρα πληροφορία. Κατά τα άλλα δεν έχω αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα.. μου άρεσε πολύ . Επίσης να πω πως δεν έχω περάσει τίποτα αλλό πέραν της ρομ.. Τώρα πάω να περάσω προφίλ για την μπαταρια..

 

 

Φαίνεται να λύθηκε μετά το πέρασμα του kernel.. Ευχαριστώ.

Edited by miltossat
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις έξτρα ρυθμίσεις και εκεί που λέει ειδοποιήσεις ενεργοποίησε το κουμπί για όλες τις εφαρμογές και βάλτην να ξεκινάει αυτόματα με το boot

Και στις εφαρμογές ειδικές ρυθμίσεις γρανάζι πάνω δεξιά δώσε δικαιώματα εγγραφής..

Τελικά έκανα εγκατάσταση την Rom από την αρχή και όλα δουλεύουν άψογα! Ίσως ήθελε δεύτερη προσπάθεια.... γιατί είχα την 19s india.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου,δεν έχω λόγια να εκφράσω τις ευχαριστίες μου.Να είσαι καλά !!!!!:):):)

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρήγορο.. ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικος.. camera focus? θυμαμαι οτι είχα βρει την επιλόγή αλλά δε μπορώ να την εντοπίσω τωρα..
Link to comment
Share on other sites

Ενα γρήγορο.. ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικος.. camera focus? θυμαμαι οτι είχα βρει την επιλόγή αλλά δε μπορώ να την εντοπίσω τωρα..
Ρυθμίσεις, σύστημα, σύνθετες, έξτρα.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην aex του Cris όταν πατάω εγκατάσταση μιας εφαρμογής κολλάει στο ασπρο φόντο, δεν φαίνεται πουθενά η μπάρα εγκατάστασης (ενώ από πίσω γίνεται σίγουρα η εγκατάσταση) και δεν μπορώ να βγω στην αρχική οθόνη. Μόνο reboot. 4dc175cbeb15d1a36bf0b369ea83a050.jpg

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,να ρωτήσω για ελατωματικους σενσορες υπάρχει κάποια λύση,έχω θέμα και με την φωτογραφική και με δακτυλικό αποτύπωμα φοράω την 30s v16 και δεν θέλω να πάω σε άλλη ρομ σαν λυση, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ο Crisbal ήρθε στην ομάδα μας εδώ (από το forum της Xiaomi, αν θυμάμαι καλά όπως μας είχε πει...) και μας εξέπληξε με την μαεστρία του (μέσα από δω μαζί μας έμαθε και αυτός πολλά - ήξερε καλά το morelocale!) και κυρίως με την ανθρωπιά του!! (Αν βρεις άλλον να σου κάνει το έτσι κινητό και να μην δέχεται ούτε καφέ-bitcoin, πέστο και σε μας)! Έπρεπε να τον είχε πάρει κοντά της η Leecho....αν και ο ίδιος δεν ήθελε!

Αυτά που βλέπεις στα αριστερά είναι σαν τα λόγια του Τσίπρα...ή του γέροντα Παίσίου...."θα είναι σαν να είναι ο παλιότερος αλλά δεν θα είναι...(γιατί ορισμένοι είχαν κι άλλα "τοπωνύμια")!!"

 

Ευχαριστω..

Οτι ειπα, τοπα για να βοηθησω.. και με καλη διαθεση

Και γω ειμαι αρκετα ασχετος, αλλα ακολουθωντας παντα, προσεκτικα, τις οδηγιες τουCris, ..φτιαχνουν..ΟΛΑ!!!

Αυτο που εχω προσεξει παντως εγω, (σχετικα με το Le Max 2) ειναι οτι...

Οτι και να του κανεις!!!!! ...δεν χαλαει με ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!

(Οσο για το Χριστο!!! ...δεν νομιζω οτι, χρειαζετε να πουμε κατι.. ΟΛΟΙ εδω ξερουμε ποιος ειναι! Και στην προκειμενη περιπτωση,

ολοι εμεις εδω ειμαστε, πολυ τυχεροι...)

Νασε καλα :)

Le max 2 x829/6x128/ - RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

## 05.12.2018-le_x2 -ALPHA-TEST-MIUI-10-Pie-9--BETA 8.11.29- Ported le_x2 ##

 

 

*Changelog*

- Rom is Multilanguage and clean

- Several changes inside System to work on our phone

- More Translations inside

- Gapps and all Google services included

- Including all latest framework patches

- Includes all latest changes and MIUI10 updates

- IR included

- Security authenicator included

- Includes latest available Manager and themes.

- More....

 

 

Rom Link

https://drive.google.com/file/d/1Oshc3cionscMukWZfxWSjrI3tSMWb2LX/view?usp=sharing

 

!!IMPORTAND!!

Rom is -A- stage...

 

INSTALLATION

Make system,data,dalvik and cache and vendor wipe..reboot to recovery and flash rom.

 

 

Bugs

Messed up volume levelers before compile, maybe more..

 

NOTICE

Is a test rom!!

Don't post bugs

DO NOT ASK FOR UPDATE OR ETA.

Don't ask for bug fixes

Αν βρω χρόνο θα τα φτιάξω όλα..

 

Compatible TWRP

https://mega.nz/#!wCAByQiJ!-odX-v8wjIQap6W8C3_5EwElMTfCitjJb4rLYxYSglU

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...