Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το H+ ειναι καλυτερο απο το 3G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η εργοστασιακη μεμβρανη ειναι μουφα και κακη στην αφη. Απλα προστατευει απο γρατζουνιες μονο. Ομως μερικα P9 lite εχουν ενα θεμα (ειναι πιο σφιχτη η κατω βιδα στο καπακι) με αποτελεσμα το γυαλι να μην καθεται σωστα και να κανει δυο φουσκαλες στο κατω μερος.

 

άρα βγάζω την εργοστασιακή μεμβράνη και βάζω κατευθείαν tempered glass;

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

άρα βγάζω την εργοστασιακή μεμβράνη και βάζω κατευθείαν tempered glass;

 

Αρκετά P9 Lite (όχι όλα) έχουν ένα θεματάκι στο κάτω μέρος (μη ορατό με το μάτι) που αν βάλεις tempered glass δημιουργείται ένα μικρό κενό αέρα και κάνει 2 φουσκάλες κάτω από το Logo. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αλλά είναι καθαρά αισθητικό - αν σε ενοχλεί δηλαδή να βλέπεις τις φουσκάλες. Προσωπικά έχω μάθει να ζω με αυτό.

Η ζελατίνα δεν έχει τέτοιο θέμα, αλλά από την άλλη δεν κάνει δουλειά σε πτώσεις - μόνο από γρατζουνιές καθημερινής χρήσης προστατεύει. Επίσης η αίσθηση είναι λιγότερο καλή από tempered glass και οι δαχτυλιές είναι περισσότερες.

Επομένως αποφασίζεις τι από τα 2 θέλεις και πράττεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. ενδιαφερομαι να αγορασω την συσκευη στην εκδοση, dual 3gb. εχω ωστοσο 2-3 αποριες:

με σειρα πρωτεραιοτητας,

 

1. το δαχτυλικο απωτυπωμα σε συνδυασμο με το NFC σου δινουν τη δυνατοτητα ανεπαφων συναλλαγων με το app της πειραιως? (οσο και να το εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο. αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ημουν υποχρεως να μου ελεγε γιατι το χρησιμοποιω στην εργασια μου.

 

2. μπορω να κανω screen mirroring sthn smart tv μου? (samsung)

 

3. θα παρει android 7? και αν ναι ποτε περιπου? το θελω με nougat ετσι ωστε να υπαρχει δυνατοτητα app drawer. (δεν ειμαι οπαδοw τριτων launcher - προτιμω αυτο τησ εταιριας αλλα με app drawer.

 

4. ειναι dual active η συσκευη? νομιζω οχι , αλλα θελω μια επιβεβαιωση.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τισ απαντησεις σας.

φιλικα Slainegr

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. ενδιαφερομαι να αγορασω την συσκευη στην εκδοση, dual 3gb. εχω ωστοσο 2-3 αποριες:

με σειρα πρωτεραιοτητας,

 

1. το δαχτυλικο απωτυπωμα σε συνδυασμο με το NFC σου δινουν τη δυνατοτητα ανεπαφων συναλλαγων με το app της πειραιως? (οσο και να το εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο. αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ημουν υποχρεως να μου ελεγε γιατι το χρησιμοποιω στην εργασια μου.

 

2. μπορω να κανω screen mirroring sthn smart tv μου? (samsung)

 

3. θα παρει android 7? και αν ναι ποτε περιπου? το θελω με nougat ετσι ωστε να υπαρχει δυνατοτητα app drawer. (δεν ειμαι οπαδοw τριτων launcher - προτιμω αυτο τησ εταιριας αλλα με app drawer.

 

4. ειναι dual active η συσκευη? νομιζω οχι , αλλα θελω μια επιβεβαιωση.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τισ απαντησεις σας.

φιλικα Slainegr

 

1 δεν γνωρίζω στα σίγουρα!!!

2 Ναι

3 Ναι μέσα στον άλλο μήνα λένε!

4 Όχι δεν είναι dual active!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Εχω ενα p9 lite την εκδοση των 3gb εδω και 15 μερες.Προσπαθω να κανω mirroring σε μια smart tv LG που εχω και ενω ξεκιναει η διαδικασια να συνδεθει μου λεει οτι δεν ειναι εφικτη η συνδεση. Το μοντελο της τηλεορασης ειναι 40LF630V.Αν καποιος γνωριζει τι πρεπει να κανω θα το εκτιμουσα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. ενδιαφερομαι να αγορασω την συσκευη στην εκδοση, dual 3gb. εχω ωστοσο 2-3 αποριες:

με σειρα πρωτεραιοτητας,

 

1. το δαχτυλικο απωτυπωμα σε συνδυασμο με το NFC σου δινουν τη δυνατοτητα ανεπαφων συναλλαγων με το app της πειραιως? (οσο και να το εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικο. αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ημουν υποχρεως να μου ελεγε γιατι το χρησιμοποιω στην εργασια μου.

 

2. μπορω να κανω screen mirroring sthn smart tv μου? (samsung)

 

3. θα παρει android 7? και αν ναι ποτε περιπου? το θελω με nougat ετσι ωστε να υπαρχει δυνατοτητα app drawer. (δεν ειμαι οπαδοw τριτων launcher - προτιμω αυτο τησ εταιριας αλλα με app drawer.

 

4. ειναι dual active η συσκευη? νομιζω οχι , αλλα θελω μια επιβεβαιωση.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τισ απαντησεις σας.

φιλικα Slainegr

 

Καλημέρα σχετικά με το 1ο σου ερώτημα, εγώ έχω κατεβάσει από το playstore την εφαρμογή winbank wallet που είναι της Πειραιώς. Δημιουργείς mpin το οποίο πρέπει να είναι διαφορετικό από αυτό του ebanking λογαριασμού σου. Ακόμα δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει παρουσιάσει σε κανέναν άλλο πρόβλημα η συνδεσιμότητα όταν πηγαίνει από Wi-Fi σε Data? Αρκετές φορές, ενώ μου δείχνει το σύμβολο του 4G ή Η+ δίπλα στην κυψέλη, δεν λειτουργεί το ίντερνετ - είναι σαν να μην έχει καθόλου σύνδεση. Πρέπει να ανοιγοκλείσω το flight mode για να επανέλθει! Ή να κάνω restart τη συσκευή.

Από τη Huawei μου είπαν πως μάλλον είναι software issue και όχι hardware, γιατί ισχυρίζονται πως αν ήταν hardware δεν θα το έκανε μόνο στην αλλαγή από Wi-Fi - αλλά ούτε με αναβάθμιση στο firmware διορθώθηκε..

Επίσης το δοκίμασα και σε safe mode - μήπως και το προκαλεί κάποιο app - αλλά το έκανε κι εκεί.

 

Αν έχει δει ή ακούσει κανείς κάτι ή αν έχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει...καλοδεχούμενη! :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 3 εβδομαδες το κινητο στα χερια μου και δεν εχω παρομοιο προβλημα...ουτε οταν ειχα την εκδοση Β131 ουτε και τωρα που εβαλα την Β161

Μηπως να εκανες μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και εχει φαει κανενα σκαλωμα το κινητο?

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 3 εβδομαδες το κινητο στα χερια μου και δεν εχω παρομοιο προβλημα...ουτε οταν ειχα την εκδοση Β131 ουτε και τωρα που εβαλα την Β161

Μηπως να εκανες μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και εχει φαει κανενα σκαλωμα το κινητο?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να το ξαναστήνω από την αρχή, αλλά αν συνεχιστεί θα το δοκιμάσω. Αν και δεν είμαι αισιόδοξος πως θα φτιάξει καθώς αν δεν είχε κάτσει καλά (όταν ήμουν στη B150) θα περίμενα να βελτιωθεί με την Β160. Αλλά τίποτα.

Τι προφιλ μπαταρίας χρησιμοποιείς; Smart ή Performance? Έχω την εντύπωση πως αυτό μου το εμφανίζει όταν το έχω στο Smart, αλλά δεν είμαι 100% βέβαιος ακόμα - θα το τεστάρω και με το Performance.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να το ξαναστήνω από την αρχή, αλλά αν συνεχιστεί θα το δοκιμάσω. Αν και δεν είμαι αισιόδοξος πως θα φτιάξει καθώς αν δεν είχε κάτσει καλά (όταν ήμουν στη B150) θα περίμενα να βελτιωθεί με την Β160. Αλλά τίποτα.

Τι προφιλ μπαταρίας χρησιμοποιείς; Smart ή Performance? Έχω την εντύπωση πως αυτό μου το εμφανίζει όταν το έχω στο Smart, αλλά δεν είμαι 100% βέβαιος ακόμα - θα το τεστάρω και με το Performance.

Smart χρησιμοποιω εγω μονιμα. Παντως ξανασκεψου το για μια επαναφορα,ισως ειναι η καλυτερη λυση

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum.

Μου παρουσιάστηκε το εξής περίεργο. Έχω το VNS-L21 με την έκδοση Β123. Είναι branded της Vodafone και το χρησιμοπιούσα με κάρτα cosmote. Έβαλα μέσα κάρτα vodafone και έκανε από μόνο του επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων:lol:. Γνωρίζει κάπιος κάτι σχετικά?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερε κανείς να ενεργοποιήσει το δακτυλικό αποτύπωμα στην εφαρμογή της winbank?

Καλησπέρα εχω και εγώ το P9 lite εδώ και 1 εβδομάδα με ενδιέφερε και εμένα το δακτυλικο αποτύπωμα στην Πειραιώς αλλα από οτι ειδα όταν μπαίνεις στο win mobile δεν εχει την επιλογή one touch.Μιλώντας με την πειραιως μου ειπαν ότι ολλα τα Huawei δεν το υποστηρίζουν μάλλον λογω πρωτοκόλλον ασφαλείας ισως σε κάποια αναβάθμιση μου είπαν:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω και εγώ το P9 lite εδώ και 1 εβδομάδα με ενδιέφερε και εμένα το δακτυλικο αποτύπωμα στην Πειραιώς αλλα από οτι ειδα όταν μπαίνεις στο win mobile δεν εχει την επιλογή one touch.Μιλώντας με την πειραιως μου ειπαν ότι ολλα τα Huawei δεν το υποστηρίζουν μάλλον λογω πρωτοκόλλον ασφαλείας ισως σε κάποια αναβάθμιση μου είπαν:(:(:(

 

Στην εθνική πάντως λειτουργεί κανονικά το αποτύπωμα.

Τόσο για την είσοδο και δεν ζητάει και I-code για τις συναλλαγές.

Μεγάλη ευκολία!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Huawei. Στα €269 κατάφερε να βγάλει μια συσκευή με χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής που βρίσκεις σε πολύ ακριβότερα μοντέλα και μια υλοποίηση λειτουργικού που η ταχύτητά του θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό χρήστη. Respect!

 

Όντως εξαιρετικό κινητό. Κι εγώ το έχω 4 μήνες και είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Ελπίζω η Huawei να συνεχίσει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και 15 μέρες και αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο και με παίρνει άλλος την ίδια στιγμή δεν κάνει κάποιο ήχο σαν ειδοποίηση και έτσι δεν ξέρω αν με παίρνει άλλος τηλέφωνο.Το μόνο που γίνεται είναι ένα μήνυμα ειδοποίησης χωρίς ήχο.Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξει αυτό?

Ευχαριστώ

Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις κλησεις μενου, ρυθμισεις, προσθετες ρυθμισεις και ενεργοποιησε αν δεν ειναι την αναμονη κλησης δεν ξερω κατι αλλο μια επαναφορα ισως να εκανε κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις κλησεις μενου, ρυθμισεις, προσθετες ρυθμισεις και ενεργοποιησε αν δεν ειναι την αναμονη κλησης δεν ξερω κατι αλλο μια επαναφορα ισως να εκανε κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Δεν ήταν τικαρισμένη η αναμονή κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρήγγειλα το κινητό σήμερα, σε λευκό. Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass protection της προκοπής, κατά προτίμηση αν υπάρχει από ελληνικό κατάστημα (Θεσσαλονίκη ίσως...), αλλιώς online, ή όλα πάνω κάτω είναι ίδια;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρήγγειλα το κινητό σήμερα, σε λευκό. Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass protection της προκοπής, κατά προτίμηση αν υπάρχει από ελληνικό κατάστημα (Θεσσαλονίκη ίσως...), αλλιώς online, ή όλα πάνω κάτω είναι ίδια;

Δες εδώ: http://www.protectionfilms24.com/

 

Μην αγχώνεσαι επειδή είναι από εξωτερικό, έχει δωρεάν μεταφορικά και παραλαβή σε 4-5 μέρες.

 

Το tempered glass της Savvies έχω εγώ, καμμία διάφορα με άλλα (πχ nilkin) που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Πήρα κι εγώ χθες το P9 3Gb branded από Vodafone, και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.

Εάν ξεκλειδώσω το κινητό και το ρουτάρω (από αυτόν τον οδηγό https://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/how-to/guide-unlock-bootloader-twrp-root-t3405701 ), πέραν της εγγύησης χάνεται τίποτα άλλο; Θέλω να πω, έχει κανένα αρνητικό αντίκρυσμα στην διάρκεια της μπαταρίας ή στην ποιότητα της φωτογραφικής για παράδειγμα; Γιατί στο Z1C που είχα μετά το ξεκλείδωμα η φωτογραφική εχίνε θέματα, εδώ υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Επίσης διάβασα ότι μετά το ρουτάρισμα, βγαίνει ένα μήνυμα κάθε φορά που ανοίγει το κινητό πως δεν είναι ασφαλές. Υπάρχει κανας τρόπος να φύγει αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν πατησω παρατεταμενα το κουμπι μειωσης του ηχου μου βγαζει εντοπισμος και κανει τυχαια κληση σε επαφη του τλεφωνου.Εχω παρει πολλα τηλεφωνα ετσι χωρις να το καταλαβω.ξερει κανεις πως απενεργοποιειται?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πατησω παρατεταμενα το κουμπι μειωσης του ηχου μου βγαζει εντοπισμος και κανει τυχαια κληση σε επαφη του τλεφωνου.Εχω παρει πολλα τηλεφωνα ετσι χωρις να το καταλαβω.ξερει κανεις πως απενεργοποιειται?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις -> έξυπνη βοήθεια -> φωνητικός έλεγχος -> άμεση κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρήγγειλα το κινητό σήμερα, σε λευκό. Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass protection της προκοπής, κατά προτίμηση αν υπάρχει από ελληνικό κατάστημα (Θεσσαλονίκη ίσως...), αλλιώς online, ή όλα πάνω κάτω είναι ίδια;

http://www.e-shop.gr/nillkin-tempered-glass-for-huawei-p9-lite-p-TEL.032350

Link to comment
Share on other sites

Όντως εξαιρετικό κινητό. Κι εγώ το έχω 4 μήνες και είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Ελπίζω η Huawei να συνεχίσει έτσι!

Οντως εξαιρετικό , και ακόμα νιώθω πιο τυχερός που το πρόλαβα μέσα στις γιορτές σε προσφορά στην cosmote 203€ (δώρο για την σύζυγο). Μπορεί να έχει το logo τις cosmote όταν ανοίγει αλλά δεν πειράζει .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...