Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://i66.tinypic.com/2u8v4mf.jpg

Επίσης ένας εύκολος τρόπος για να βρίσκουμε διαφορά στις ρυθμίσεις, είναι η αναζήτηση που έχει πάνω πάνω.

Με την λέξη 'επαναφ' βγάζει αμέσως τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Σε υπέρ ευχαριστώ πολύ φίλε μου........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ελληνικό site της xiaomi?

 

 

Δεν είναι site... forum είναι.

 

Μπες, ψάξε...

 

https://xiaomi-miui.gr/community/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με Nougat και τελευταία αναβάθμιση σε MIUI 9, η ελεύθερη μνήμη έχει πέσει σε τραγικά επίπεδα, με ίδιες εφαρμογές που είχα εγκατεστημένες πριν τις αναβαθμίσεις ενώ πριν είχα ελεύθερη μνήμη που άγγιζε μετά από επανεκκίνηση τα 1,7 gb και μειώνονταν κατά την διάρκεια της ημέρας στο 1,0 gb. Τώρα έχω μετά από επανεκκίνηση 1,0 gb για αρχή και μειώνεται έως 400 mb στην διάρκεια της ημέρας. Βέβαια τραγικά lag δεν βλέπω, ούτε ενοχλεί που δεν έχει πολύ μνήμη ελεύθερη αλλά όσο να ναι η διαφορά είναι μεγάλη.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για πολλοστή φορά.

 

Για το Android ελεύθερη μνήμη = άχρηστη μνήμη.

 

Προσπαθεί το λειτουργικό να τη χρησιμοποιήσει όλη.

 

Μην ασχολείστε με τέτοια πράγματα και χαρείτε το κινητό σας:)

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για πολλοστή φορά.

 

Για το Android ελεύθερη μνήμη = άχρηστη μνήμη.

 

Προσπαθεί το λειτουργικό να τη χρησιμοποιήσει όλη.

 

Μην ασχολείστε με τέτοια πράγματα και χαρείτε το κινητό σας:)

Το αυτο χ10.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια παρατήρηση που αντιλήφθηκα για το κινητό μου είπα..... Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια παρατήρηση που αντιλήφθηκα για το κινητό μου είπα..... Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση!!!!

 

Καλά έκανες και την είπες.

 

Παρακαλώ:)

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για πολλοστή φορά.

 

Για το Android ελεύθερη μνήμη = άχρηστη μνήμη.

 

Προσπαθεί το λειτουργικό να τη χρησιμοποιήσει όλη.

 

Μην ασχολείστε με τέτοια πράγματα και χαρείτε το κινητό σας:)

 

Το αυτο χ10.:)

Αυτής της άποψης είναι και εγώ.

Από την άλλη όμως, όσο πιο πολύ γεμίζει η μνήμη τόσο πιο αργά πηγαίνει το κινητό.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Αν η ελεύθερη μνήμη πέσει κάτω από 600mb το τηλ έχει αρκετό λαγκ...

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε σε οποια συσκευη και να εχεις ανοιχτα πολλα βαρια app,ειδικα 3d παιχνιδια,εχει καποια μικρα λαγκαρισματα.........εσενα δλδ με ποια το ειδες αυτο το λαγκαρισμα??Τι εννοεις εσυ λαγκαρισμα??Εχεις καταφερει να μπαφαρεις τοσο πολυ?Με τι εφαρμογες?

Αυτο που λεμε ειναι οτι δυσκολα θα σε αφησει ξεκρεμαστο το λειτουργικο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μην φανταστείς ότι θέλει τα πολλά apps για να πέσει η μνήμη χαμηλά...βέβαια οπουδήποτε android smartphone αν πέσει χαμηλά σε ελεύθερη μνήμη λαγκαρει...Δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το μαξ

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμενος?Δεν απάντησες στα ερωτήματα μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως είπα και πιο πάνω, σε σχέση με το πως το πήρα (Android 6 και MIUI 8) σίγουρα είχε καλύτερη διαχείριση μνήμης. Τώρα με Android 7 και MIUI 9 η μνήμη έχει πέσει σε εμένα τουλάχιστον αρκετά. Lag πάντως τραγικά δεν έχει..... Δεν έχω προσέξει τραγικά lag που να ενοχλούν στην λειτουργία του τηλεφώνου.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως είπα και πιο πάνω, σε σχέση με το πως το πήρα (Android 6 και MIUI 8) σίγουρα είχε καλύτερη διαχείριση μνήμης. Τώρα με Android 7 και MIUI 9 η μνήμη έχει πέσει σε εμένα τουλάχιστον αρκετά. Lag πάντως τραγικά δεν έχει..... Δεν έχω προσέξει τραγικά lag που να ενοχλούν στην λειτουργία του τηλεφώνου.

Εγώ δεν έχω αναβαθμίσει ακόμη, αλλά το ίδιο ακριβώς μου λέει και φίλος.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπως είπα και πιο πάνω, σε σχέση με το πως το πήρα (Android 6 και MIUI 8) σίγουρα είχε καλύτερη διαχείριση μνήμης. Τώρα με Android 7 και MIUI 9 η μνήμη έχει πέσει σε εμένα τουλάχιστον αρκετά. Lag πάντως τραγικά δεν έχει..... Δεν έχω προσέξει τραγικά lag που να ενοχλούν στην λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις τη beta ε?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις τη beta ε?

 

Ναι, το έγραψα και πιο πριν....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τότε την stable και μετά θα βγάλεις σωστά συμπεράσματα.

 

Μπες και στο miuiforum και πες τους τα θέματα που έχεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα στο en.miui.com, έχει την 8.5.1.0 stable , και την developer την έκδοση 9.

Αναγκαστικά θα περιμένω την global stable .. 9

Link to comment
Share on other sites

Μιας που εχει παει κατα κει η συζητηση και επειδη με αυτη την εταιρεια miui 9 μπορει να παρω του χρονου,

ξερει κανεις πως μπορω να γυρισω πισω σε android 6.0 χωρις να κανω λογαριασμους xiaomi, αιτηματα και ξεκλειδωματα?

 

Ειχα ρωτησει και παλιοτερα αλλα σιγουρη απαντηση δεν ειχα παρει:

Η διαδικασια xiaomi drivers/EDL mode/mi flash tool/παλιοτερη fastboot rom λειτουργει σιγουρα χωρις cmd?

Thanks.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Μιας που εχει παει κατα κει η συζητηση και επειδη με αυτη την εταιρεια miui 9 μπορει να παρω του χρονου,

ξερει κανεις πως μπορω να γυρισω πισω σε android 6.0 χωρις να κανω λογαριασμους xiaomi, αιτηματα και ξεκλειδωματα?

 

Ειχα ρωτησει και παλιοτερα αλλα σιγουρη απαντηση δεν ειχα παρει:

Η διαδικασια xiaomi drivers/EDL mode/mi flash tool/παλιοτερη fastboot rom λειτουργει σιγουρα χωρις cmd?

Thanks.

Γιατι ακριβως θελεις να πας σε 6 εαν επιτρεπεται?Με την τελευταια stable το κινητο πεταει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ακριβως θελεις να πας σε 6 εαν επιτρεπεται?Με την τελευταια stable το κινητο πεταει.

 

Αναβαθμισα αρχικα μπας και λυθουν ολα εκεινα τα bugs που δεν αξιωθηκαν να λυσουν μετα απο 15 ολοκληρους μηνες αναβαθμισεων στη marshmallow. Οπως ηταν φυσικο και αναμενομενο ολα τα bugs ειναι ακομα εκει, τα νεα χαραχτηριστικα της nougat τα εχουνε κοψει και εκτος ολων των παραπανω το κινητο λαγκαρει λες και ειναι κανα galaxy s2 με beta.

 

Δεν λεω οτι φταιει που κοψανε τους 2 μεγαλους πυρηνες με το ετσι θελω επειδη τους καπνισε, αλλα δε λεω οτι δε μπορει να φταιει και αυτο.

 

Και αφου η τελευταια μου ελπιδα, το miui 9, γνωριζοντας πλεον την xiaomi, αφενος θα κανει κανα χρονο παλι να βγει stable και αφετερου ειμαι πεπεισμενος οτι δε θα λυσει και τιποτα, αποφασισα να επιστρεψω στην 6.0, πρωτου φυγει το κινητο με δυναμη σε κανα τοιχο, ιδεα που μου περναει ολο και συχνοτερα απ'το μυαλο τελευταια.

 

Οποτε οπως καταλαβαινετε θα εκτιμουσα μια αμεση και γρηγορη λυση, χωρις να μπλεκω με xiaomi και ξεκλειδωματα.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

ειχα την global stable, κατεβασα την global developer, και με το updater της συσκευης την περασα, μολονότι πιστευα ότι δεν θα γινοταν η εγκατασταση, . τωρα εχω την MIUI 9 Global 7.9.7 beta.

 

για τον φιλο, που θελει να παει σε 6.0, πιο κινητο εχει 3/32, 3/64, 4/128 ?

υπαρχει φορουμ εξειδικευμενο. εγω εχω ξεκλειδωτο bootloader. καλυτερα να τον συμβουλευσουν τα παιδια από xiaomi-miui.gr

Θα χρειασθεί fastboot rom, και φλασαρισμα μαλλον σε edl mode.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι πυρήνες στην 7 δουλεύουν κανονικά...

 

Καλα, εσυ δε βγηκες μερικα ποστ πιο πριν και ελεγες οτι τους απενεργοποιησαν?

Δε ξερω γιατι αλλαξες γνωμη, εμενα παντως ακομα stopped γραφουν στις εφαρμογες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειχα την global stable, κατεβασα την global developer, και με το updater της συσκευης την περασα, μολονότι πιστευα ότι δεν θα γινοταν η εγκατασταση, . τωρα εχω την MIUI 9 Global 7.9.7 beta.

 

για τον φιλο, που θελει να παει σε 6.0, πιο κινητο εχει 3/32, 3/64, 4/128 ?

υπαρχει φορουμ εξειδικευμενο. εγω εχω ξεκλειδωτο bootloader. καλυτερα να τον συμβουλευσουν τα παιδια από xiaomi-miui.gr

Θα χρειασθεί fastboot rom, και φλασαρισμα μαλλον σε edl mode.

 

Εχω μπει στο φορουμ της xiaomi, δεν εβγαλα ακρη, ειναι και το search engine της πλακας και τα Αγγλικα τους για τα πανηγυρια.

Γι αυτο ρωταω εδω, δε μπορει, ολο και καποιος θα χει κανει downgrade χωρις να ξεκλειδωσει μπουτλοαντερ.

Σε EDL mode πως ξερουμε οτι εχει μπει? Γτ παταω και τα 3 κουμπια μαζι μεχρι να ακουστει μια δονηση αλλα δε βλεπω τπτ στην οθονη...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

πιο κινητο εχεις, το 3/32, 3/64, 4/128 για να σου δωσω το λινκ.. σε edl mode, υπαρχει περιπτωση να μην μπει, διαβασα ότι το κλειδωσε εντελως η Χιαομι, για λογουσ ασφαλειας, πχ κλοπη συσκευης κλπ.

εγω προσπαθησα παλια , αλλα δεν μπορεσα να μπω σε edl mode.

ειχε γραψει ενας: πατησε volume +, volume - ταυτόχρονα, και ενώ τα πατουσε τις δυο ακρες δηλ, το συνδεσε στο mi flash, και εκανε το φλασαρισμα, Μεγαλο ρισκο , μπορει να κολλησει το κινητο.

δεν ξερω, μπορεις να κατεβασεις fastboot rom παλια πχ 6.0;

ειχα και το mi mix, και δεν το ηθελα, και το πουλησα.

Link to comment
Share on other sites

πιο κινητο εχεις, το 3/32, 3/64, 4/128 για να σου δωσω το λινκ.. σε edl mode, υπαρχει περιπτωση να μην μπει, διαβασα ότι το κλειδωσε εντελως η Χιαομι, για λογουσ ασφαλειας, πχ κλοπη συσκευης κλπ.

εγω προσπαθησα παλια , αλλα δεν μπορεσα να μπω σε edl mode.

ειχε γραψει ενας: πατησε volume +, volume - ταυτόχρονα, και ενώ τα πατουσε τις δυο ακρες δηλ, το συνδεσε στο mi flash, και εκανε το φλασαρισμα, Μεγαλο ρισκο , μπορει να κολλησει το κινητο.

δεν ξερω, μπορεις να κατεβασεις fastboot rom παλια πχ 6.0;

ειχα και το mi mix, και δεν το ηθελα, και το πουλησα.

 

Το μικρο εχω. Εχω κατεβασει ηδη fastboot 6.0, USB drivers και miflash tool. Thanks.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...