Jump to content

Windows Genuine Advantage Program


kagg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα βήμα πίσω

Η Microsoft επιτρέπει την απεγκατάσταση του αντιπειρατικού συστήματος στα Windows

 

Associated Press

Τα Windows θα πάψουν να καλούν κρυφά τη Microsoft έπειτα από κάθε επανεκκίνηση

Σιάτλ

Το αμφιλεγόμενο λογισμικό που ελέγχει τη γνησιότητα κάθε αντιγράφου των Windows αλλάζει ώστε να καθησυχάσει τις ανησυχίες που εκφράστηκαν, ενώ παράλληλα οι χρήστες έχουν πλέον τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσουν, ανακοίνωσε η Microsoft.

 

«Οι πελάτες μάς ενημέρωσαν ότι είναι απογοητευμένοι με τη λειτουργία του Windows Genuine Advantage Notifications, και καταβάλαμε προσπάθειες να το βελτιώσουμε» με την ενημερωμένη έκδοση που κυκλοφόρησε την Παρασκευή, δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρείας στο CNet.com.

 

To λογισμικό WGA προβάλλει προειδοποιήσεις σε συστήματα που τρέχουν πειρατικό αντίγραφο του λειτουργικού συστήματος. Μέχρι και την προηγούμενη έκδοση, το σύστημα επικοινωνούσε με τους διακομιστές της εταιρείας έπειτα από κάθε επανεκκίνηση του λογισμικού, μια λειτουργία που η Microsoft είχε κρατήσει κρυφή, προκαλώντας την οργή ορισμένων χηστών.

 

Η νέα έκδοση του WGA θα συνεχίσει να διατείθεται μέσω του Windows Update ως «κρίσιμη ενημέρωση», αν και η εγκατάστασή του θα παραμείνει προεραιτική. Το λογισμικό θα συνεχίσει να επικοινωνεί περιοδικά με τη Microsoft, έστω και λιγότερο συχνά.

 

Ενεργό θα παραμείνει, επίσης, το σύστημα που ελέγχει τη γνησιότητα του λειτουργικού συστήματος πριν την εγκατάσταση δωρεάν προϊόντων της Microsoft, όπως οι νέες εκδόσεις του Media Player και του Internet Explorer.

 

To WGA δεν είναι δυνατό να απενεργοποιηθεί από τη λειτουργία «προσθαφαίρεση προγραμμάτων», απεγκαθιστάται όμως με τις αναλυτικές οδηγίες που δίνει η Microsoft σε ιστοσελίδα υποστήριξης.

 

news.in.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά τα φώτα σας!

Πριν καμιά βδομάδα μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στη Μ/Β και αναγκάστηκα να την αλλάξω. Η καινουργια όμως δεν υποστήριζε τα XP Home που είχα (αυθεντικά) και έτσι μου εγκατέστησαν τα PRO. Το πρόβλημα μου τώρα είναι οτι ενώ κατέβασα τον Windows Media Player 10 και 11 κανένας από τους δυο δεν "δέχεται" να δουλέψει επειδή δεν είναι genuine τα XP. Και ρωτώ: Τι σκ@τ@ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα??? Έχω δοκιμάσει πάνω από 10 τρόπους για να ξεφορτωθώ το WGA αλλά τίποτα... Αν βοηθαέι, έχω Firefox και όχι ΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα,

θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον μπορει και εχει ορεξη,γιατι παρολο που ξενυχτησα χθες διαβαζοντας ολα τα post μπορω να πω με σιγουριά οτι ακρη δεν εβγαλα και αντιθετως μπερδευτηκα χειροτερα,μιας και ειμαι και σχετικα νεος χρηστης.λοιπον εχουμε και λεμε:Εχω xp pro sp2 ελληνικα (μαιμού):) .

Θα ηθελα να μου πει καποιος βημα-βημα αν ειναι δυνατον πως θα κανω update χωρις να μου ζηταει να επαληθέυσει αν τα win μου ειναι αυθεντικα.

Παντως βρηκα ενα dll χθες το εβαλα,μου περναει την οθονη για την επαληθευση,αλλα με βγαζει σε μια αλλη που μου λει να κανω ¨ληψη και αμμεση εγκατασταση " ενος στοιχειου active χ.Τι να κανω να προχωρησω?:O

Οποιος μπορει και θελει ριχνει μια χείρα βοηθειας,εστω και με pm.:)

Συγνωμη για την πολυλογια,και ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει μαζι μου.:O :O

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
e... plirwses? lol

 

 

File ego eixa parei ena laptop prin 3 xronia, pou eixe au8entika Windows mesa. Alla xalase o diskos mou, to piga gia episkeui, mou allaksan disko, egkatestisan kai ta Windowss, alla exo to proais8ima oti mou evalan ti moufa. Gia auto 8elo na to tsekaro

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

File ego eixa parei ena laptop prin 3 xronia, pou eixe au8entika Windows mesa. Alla xalase o diskos mou, to piga gia episkeui, mou allaksan disko, egkatestisan kai ta Windowss, alla exo to proais8ima oti mou evalan ti moufa. Gia auto 8elo na to tsekaro

 

Χρησιμοποιησε καποιο utility και δες αν το CD key που σου δειχνει το προγραμμα ειναι ιδιο με το CD key που εχεις στο αυτοκολλητο σου.

 

To πιο κλασσικο utility για αυτη την δουλεια ειναι το

 

Magical Jelly Bean Keyfinder v1.41

http://www.magicaljellybean.com/images/keyfinder.gif

 

Αν ειναι διαφορετικο, μπορεις μεσα απο τα Οptions του να αλλαξεις τον κωδικο με τον αυθεντικο που εχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Apo to stoma mou to pires aSMiLoN

Kai malista yparxei tropos na allaxeis to serial sou se ekeino pou exeis sto autokolito

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν παω να κατεβασω αυτο

Magical Jelly Bean Keyfinder v1.41

πεταγεται το antivirus(avast) και μου λεει οτι περιεχει ιο οποτε κανω abort connection!

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Tankwart, ειναι false alarm, το εχω βαλει σε πολλα μηχανηματα με διαφορα antivirus και δε εχει βγαλει ποτε προβλημα...

 

Δοκιμασε την καινουρια του εκδοση, την 1.51 απο εδω:

 

http://www.magicaljellybean.com/downloads/kf151.zip

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το ****** VGA καταφερα να μην εμφανιζονται αυτα τα ενοχλητικα αλλα πάλι δεν μπορώ να κάνω update manually,χρειαζεται να εγκαταστησω το VGA.Υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα;;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι έγινε, σταμάτησε το windows update να εμφανίζει το genuine advantage notification tool στην λίστα των updates? πως και έτσι? ή θα μας το περάσουν με άλλο τρόπο χωρίς να το καταλάβουμε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει ενα "patch" το οποιο ειναι βασισμενο στο tool που εδωσε η microsoft για την αλλαγη του key. Ετσι σου δινει ενα valid key και κανει την αλλαγη. Τωρα εχω νομιμα windows που περνουν απο τα διαφορα controls που εχει η microsoft. Γινεται να το μοιραστω με εσας; Και αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Υπαρχει καποιος τροπος η καποια σελιδα απο την οποια μπορω να κατεβαζω τα updates απλα,χωρις να τα κανω install,ετσι ωστε αν καποτε χρειαστει να κανω φορματ to pc μου ,να μην τα ξανακατεβαζω απ'την αρχη?

 

Αν οχι πρεπει να αναζητησω λυση σε προγραμματα του στυλ acronis true image?

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα γινει στα VISTA...:lol: :lol: :lol:

Ενδεχεται να ταλαιπωρθουν πολυ να τα σπασουν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα γινει στα VISTA...:lol: :lol: :lol:

Ενδεχεται να ταλαιπωρθουν πολυ να τα σπασουν σωστα.

Μπα, δε νομίζω. Ταυτόχρονα με την ημέρα κυκλοφορίας θα κυκλοφορούν επίσης και σε όλα τα γνωστά "μαγαζια" σπασμένα. Σκέψου μόνο τι ανταγωνισμός θα υπάρχει μεταξύ των groups για το ποιος θα το σπάσει πρώτος...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω update τώρα στο PC αλλά φοβάμαι! :p Υπάρχει τρόπος να πάρω τις ενημερώσεις (έστω και με χειροκίνητη εγκατάσταση) χωρίς να μου βγάζει τα γνωστά μηνύματα για αγορά γνήσιου λογισμικού;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια βοήθεια παιδιά, ο φίλος μου έκανε εγκατάσταση το windows genuine advantage σε Windows XP SP1 υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσω; Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Παρακαλώ όποια βοήθεια μέσω PM για να μην υπάρχει πρόβλημα.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

γύρνα στο τελευταίο backup.

 

η πιο άμεση λύση.

 

ή μπορείς να αγοράσεις την άδεια (το καλύτερο που έχεις να κάνεις)

 

ή να περιμένεις λίγες μέρες μέχρι να βγει το sp3 που θα είναι πιο ελαστικό ως προς το wga.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...