Jump to content

Αγορά κινητού με ψεύτικο αυτοκόλλητο στη συσκευασία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum οπότε συγχωρέστε με για όποιες παραβλέψεις. Προ ολίγου αγόρασα απο ένα κατάστημα μέσω σκρούτζ το galaxy s6. Με το που πήγα να ανοίξω τη συσκευασία παρατήρησα οτι το αυτοκόλητο " do not accept if seal is broken " είναι κολλημένο σε επιφάνεια που ήδη έχει ξεκολληθεί προηγούμενο αυτοκόλλητο και φαίνεται η προηγούμενη κόλλα του προηγούμενου αυτοκόλλητου. Κοινώς το αυτοκόλλητο που βλέπω είναι σίγουρα μη αυθεντικό. Φυσικά δεν πείραξα καθόλου τη συσκευασία.

Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum οπότε συγχωρέστε με για όποιες παραβλέψεις. Προ ολίγου αγόρασα απο ένα κατάστημα μέσω σκρούτζ το galaxy s6. Με το που πήγα να ανοίξω τη συσκευασία παρατήρησα οτι το αυτοκόλητο " do not accept if seal is broken " είναι κολλημένο σε επιφάνεια που ήδη έχει ξεκολληθεί προηγούμενο αυτοκόλλητο και φαίνεται η προηγούμενη κόλλα του προηγούμενου αυτοκόλλητου. Κοινώς το αυτοκόλλητο που βλέπω είναι σίγουρα μη αυθεντικό. Φυσικά δεν πείραξα καθόλου τη συσκευασία.

Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

 

Έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών σύμφωνα με τον νόμο εφόσον δεν έχεις ανοίξει την συσκευασία. Καλύτερα ας απαντήσει κι άλλος που γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το δικό μου όταν το πήρα έτσι ήταν. Το άνοιξα και είχε σκόνη κάτω από την ζελατίνα. Βέβαια τους πήρα τηλ και με διαβεβαίωσαν ότι ήταν καινούριο. Άφησα ένα ωραίο σχόλιο στο σκρουτζ και όταν το είδαν πριν ανέβει με πήραν τηλέφωνο και μπλα μπλα μπλα. Προσφερθηκαν να μου στείλουν καινούριο αλλά το είχα στήσει και είπα να το κρατήσω. Βέβαια το κουμπί έχει το θέματακι και κάνει τον γνωστό θόρυβο. Υποθέτω ότι κάποιος το επέστρεψε λόγω του κουμπιου και το εσπρωξαν σε μενα. Kaizershop το καταστημα. Edited by stapap
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου δεν θα το άνοιγα. Θα το πήγαινα πίσω όπως είναι!!!

Αν είναι έτσι όπως τσ λες, μάλλον είναι ανοιγμενο... Τι μάλλον.... Σίγουρα!! Μπορεί απλά να το άνοιξαν αλλά Μπορεί να έχουν βάλει και μεταχειρισμενο μέσα σε καλή κατάσταση που να μην μπορέσεις να το καταλάβεις και να το πληρώσεις σαν καινουριο. Όπως και να έχει μην το δεχθεις με ανοιγμενο και ξανακολλημένο το αυτοκόλλητο γνησιοτητας.

 

Αν μένεις κοντά στο κατάστημα που το πήρες πήγαινε το εσύ και πες τους. Αν μένεις μακρυά στείλτο πίσω.

 

Αν θες μπορείς να μας πεις και ποιο κατάστημα ήταν.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά έχουν τα σκρουτζομάγαζα. Αγοράζεις γουρούνι στο σακί με λιγότερα χρήματα σε αντίθεση με τις μεγάλες αλυσίδες που είναι ΟΛΑ σφραγισμένα και αν υπάρξει πρόβλημα τις πρώτες μέρες στο αλλάζουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Διαλέγεις τι θες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει αρκετά "θεματάκια" θυμάμαι πριν 3 χρόνια είχα αγοράσει ένα Nokia e52 Black το οποίο είχε θορυβώδη πληκτρα όπως και το δικό σου ,κάποια στιγμή τους είχα ρωτήσει τι σχέση έχουν με το κατάστημα της πανεπιστημίου και μου είχαν απαντήσει "είμαστε το ίδιο κατάστημα με διαφορετικά ταμεία " κάτι το οποίο δεν επιβεβαίωσε το κατάστημα στην πανεπιστημίου λέγοντας μου "δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση" δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και χρειάζεται αρκετή έρευνα για να αποφασίσουμε πού θα καταθέσουμε τον οβολό μας ο οποίος να σημειωθεί ότι δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητος

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

 

Το επέστρεψα στο κατάστημα ( e-deal ) και μου είπαν οτι τα περισσότερα κουτιά τα ανοίγουν στα τελωνεία για έλεγχο και οτι τώρα τελευταία οι έλεγχοι έχουν ενταθεί.

Όπως και να έχει πήρα τα λεφτά μου πίσω και το παρήγγειλα εκ νέου απο το κατάστημα smarties.gr. Πηγαίνοντας να το παραλάβω διαπιστώνω οτι το αυθεντικό αυτοκόλλητο αυτη τη φορά ήταν ανοιγμένο με κοπίδι και είχαν κολλήσει απο πάνω ένα άλλο που ανέφερε και αυτό να μην δεχτώ το κινητό αν αυτό το δεύτερο αυτοκόλλητο ήταν πειραγμένο!!!

Ρώτησα τον υπάλληλο και μου είπε οτι πλέον πολλά κουτιά τα ανοίγουν για να ενεργοποιήσουν τα κινητά και μετα τα ξανασφραγίζουν. (μήπως προσθέτουν κανα λειτουργικό εταιρίας κινητής?? της εκάστοτε χώρας??? και μόλις το στέλνουν Ελλάδα το αφαιρούν???) Μου είπε πάντως οτι το δικό μου έχει 2 χρόνια εγγύηση απο τη Samsung και οτι ήρθε απο την Ιταλία (το επαλήθευσα απο τον αριθμό IMEI που αναγράφονταν σε άλλο αυτοκόλλητο του κουτιού. Τωρα αν αυτό το αυτοκόλλητο ήταν ψεύτικο...τι να σας πώ!).

Με τα πολλά το πήρα και με τη χρήση μου φαίνεται μια χαρά...Αν υπάρξει κατι νεότερο θα σας το αναφέρω εδω! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά έχουν τα σκρουτζομάγαζα. Αγοράζεις γουρούνι στο σακί με λιγότερα χρήματα σε αντίθεση με τις μεγάλες αλυσίδες που είναι ΟΛΑ σφραγισμένα και αν υπάρξει πρόβλημα τις πρώτες μέρες στο αλλάζουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Διαλέγεις τι θες.

Μη παίρνεις όρκο ότι οι μεγάλες αλυσίδες πουλάνε ΜΟΝΟ σφραγισμενα ή να το θέσω καλύτερα το ότι είναι σφραγισμένο δεν σημαίνει ότι δεν είναι ανοιγμενο. Τις επιστροφές (μη ελλατωματικα πάντα) τι νομίζεις ότι τις κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...