Jump to content

Μου χακαραν το ρουτερ?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Αντιμετωπισα ενα προβλημα με το ρουτερ μου και χρειαζομαι βοηθεια. Ημουν εξω και λαμβανω τηλεφωνημα απ την αδερφη μου οτι δεν εχουμε ιντερνετ στο σπιτι. Δεν εδωσα σημασια πιστευα οτι ειναι ενα απλο disconnect. Γυρναω σπιτι και διαπιστωνω οτι εχω ιντερνετ απλα δεν εντοπιζα το wifi. Μετα απο λιγο ψαξιμο καταλαβαινω οτι εχει αλλαχτει το ονομα του σε "Use Bitcoin To Save Greece" και μαλιστα εχει γινει και δημοσιο. Παω να μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ απ το pc μου και εχουν αλλαχτει και τα username/password (ειχα τα κλασικα εργοστασιακα που δεν ειναι δυσκολο να μαντεψεις). Τον κωδικο του wifi τον ειχα αλλαγμενο σε 12ψηφιο μονο με αριθμους και με επιλεγμενη ασφαλεια WAP/WAP2. Οποτε εκανα reset και ειχα ξανα προσβαση αλλα δεν τολμησα να ξανανοιξω το wifi. Αυτο που με προβληματισε κυριως ηταν το ονομα του δικτυου. Η απορια μου τωρα ειναι η εξης για να ξερω τι κινησεις να κανω. Μου εσπασαν τον κωδικο και απλα με τρολαραν η υπαρχει περιπτωση να το προκαλεσε καποιος ιος αυτο? Δεν γνωριζω ουτε ποσο ευκολο ειναι να σπασει ενας κωδικος που δεν ειναι ο εργοστασιακος, ουτε αν υπαρχει τετοιου ειδος ιος που το πιο πιθανο ειναι να προηλθε και απο κινητο γιατι η αδερφη μου δε χρησιμοποιει υπολογιστη συχνα. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε τρολαραν. Απλα αλλαξε κωδικους σε router και wifi και εισαι οκ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μικρο το κακο..το καλο ειναι οτι το αντιληφθηκες γρηγορα γιατι καμια φορα το να "μοιραζεσα" το ιντερνετ σε βαζει σε μπελαδες χωρις να εχεις ιδεα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδλια σήμερα είχα και εγω το ίδο κρούσμα.

Έφηγα απο το σπίτι και είχα αφήσει το router ανοιχτό. Όταν γύρισα είδα ότι δεν έχω πρόσβαση και είδα ένα άλλο δίκτυο "Use Bitcoin To Save Greece".

Το modem που έχω είναι ένα Pirelli απο την on telecoms. Προσπάθησα να μπώ με τους κωδικούς μου αλλά δεν με έβαζε. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω ούτε reset.:(

Ξέρει κανείς άμα είναι ιός ή κάτι άλλο;

Edited by NikosTheGreek89
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα φιλε εγινε. Με ενα hard reset εφιαξε αλλα το θεμα ειναι ποιος και γιατι μπηκε!

 

και μενα το pirelli της On Telecoms ειναι. Κατι θα παιζει με το firware και βρήκαν πάτημα.

Edited by Lord_Raiden
Link to comment
Share on other sites

κάποια τρύπα στο firmware θαναι.. καλό θα ήταν να ενημερώσετε την εταιρεία ή να ψάξετε στο site για καινούριο firmware.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και μενα Pirelli ειναι της on. Αν και εχει μισο χρονο που δεν εχω on και φοβαμαι να το κανω upgrade μην κλειδωσει και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω με την εταιρια που ειμαι τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδλια σήμερα είχα και εγω το ίδο κρούσμα.

Έφηγα απο το σπίτι και είχα αφήσει το router ανοιχτό. Όταν γύρισα είδα ότι δεν έχω πρόσβαση και είδα ένα άλλο δίκτυο "Use Bitcoin To Save Greece".

Το modem που έχω είναι ένα Pirelli απο την on telecoms. Προσπάθησα να μπώ με τους κωδικούς μου αλλά δεν με έβαζε. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω ούτε reset.:(

Ξέρει κανείς άμα είναι ιός ή κάτι άλλο;

Επισης φιλε κανε hard reset με το μικρο κουμπακι απο πισω. Και μενα μου εβγαλε λιγο την παναγια στην αρχη. Αλλα μετα το κρατησα πατημενο για κανα λεπτο και εγινε. Πατα το και αραξε μη βιαστεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:cry: ..... Καλησπέρα σε όλους! Έχω ρούτερ pirelli, ήμουν στην on telecom και εδώ και δύο μήνες περίπου αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δεν μπορούσα να συνδεθώ στο wifi μου, η συνδεσή μου μετατράπηκε σε... bitcoin save greece, δεν μπορούσα να μπω με κωδικούς από το ρούτερ..κλπ. Έκανα hard reset.. για πάνω από ένα λεπτό. Δοκίμασα και λιγότερο χρόνο. Τώρα.. δεν λειτουργεί καθόλου το wifi..

:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

:cry: ..... Καλησπέρα σε όλους! Έχω ρούτερ pirelli, ήμουν στην on telecom και εδώ και δύο μήνες περίπου αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Δεν μπορούσα να συνδεθώ στο wifi μου, η συνδεσή μου μετατράπηκε σε... bitcoin save greece, δεν μπορούσα να μπω με κωδικούς από το ρούτερ..κλπ. Έκανα hard reset.. για πάνω από ένα λεπτό. Δοκίμασα και λιγότερο χρόνο. Τώρα.. δεν λειτουργεί καθόλου το wifi..

:cry::cry::cry::cry:

 

Μην αγχωνεσαι. Αν εχει γινει hard reset μπες στο interface του router σου και δες τι εχει στο wifi μηπως εχει γινει disable;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους...Το ιδιο προβλημα ακριβος και σε εμενα σημερα...router pirelli της on με 16 ψηφιο κωδικο στο wifi (γραμματα μικρα και κεφαλαια και αριθμους με συμβολα) αξιο αποριας πως το εσπασαν...αλλα ο κωδικος για το interface του router ηταν μαμα. Μετα απο ενα hard reset ξαναφτιαχτηκαν ολα απο την αρχη απροβληματιστα...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα καλο ειναι να αλλαζουμε το ονομα του wifi και να βαζουμε ενα αλλο κωδικο με γραμματα και νουμερα οσο τον δυνατο περιπλοκο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...