Jump to content

Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5


 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5  

82 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5

    • Samsung Galaxy s7 edge
      60
    • Lg G5
      22


Recommended Posts

Υ.Γ. συνήθως κάνω και λίγο αρκετό χαβαλέ, μην τα πάρεις της μετρητοίς....;)

 

Don't worry, το χω πιάσει το πνεύμα σου :D;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για την τιμή...και για την τιμή.....:lol: :lol: :lol:

 

Η τιμή πάντα θα είναι θέμα :p

Σοβαρά, τιμολογιακά δεν έχει έρθει ακόμα η κατάλληλη ώρα για αγορά των s7.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέσα σε ένα μήνα πάντως το απλό S7 το αγοράζει κανείς σχεδόν 200 ευρώ φθηνότερα απ ό,τι σε μεγάλη αλυσίδα. Το G5 λογικά θα το προσπεράσει σε πτώση τιμής καθώς βρίσκεται στα 568 ευρώ.

 

Διαβάζω για το καλό service της Lg στο οποίο δεν διαφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλοι όσοι είναι κάτοχοι Lg συσκευών και έγραψαν εδώ χρειάστηκαν service. Αυτό δεν λέει κάτι από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος του s7 edge και υπερευχαριστημενος με την εμπειρια ψηφισα αυτο, δεν θα αγοραζα το g5 (παρολο που ειναι φοβερα καινοτομο με τα modules) λόγω οθονης για τα δικα μου γουστα μου πεφτει μικρη, θελω απο 5,5 και πανω πλεον...
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το καλό service της Lg στο οποίο δεν διαφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλοι όσοι είναι κάτοχοι Lg συσκευών και έγραψαν εδώ χρειάστηκαν service. Αυτό δεν λέει κάτι από μόνο του;

 

Έχεις point σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι ανάμεσα στο S7 το κανονικό και στο G5 και δεν μπορώ να διαλέξω με τίποτα.. κάποια βοήθεια ρε παιδιά;

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτας μονο καμερα πας στο G5

 

Επισης πιστευω θα μας βοηθήσει και αυτό το βίντεο

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτας μονο καμερα πας στο G5

 

Επισης πιστευω θα μας βοηθήσει και αυτό το βίντεο

 

προς το LG στρεφόμουν κι εγω.. ωραίες φωτο και το S7 δε λεω αλλά μου φαίνονται κάπως ψεύτικα τα χρώματα και με αυξημένη όξυνση

 

το G5 έχει και led notification περα απο την always on οθόνη για τις ειδοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

 

το G5 έχει και led notification περα απο την always on οθόνη για τις ειδοποιήσεις;

 

.....ΝΑΙ.....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτας μονο καμερα πας στο G5

 

Επισης πιστευω θα μας βοηθήσει και αυτό το βίντεο

 

http://s19.postimg.org/xccv59l8j/232323.jpg

 

 

 

απο οτι ειδα στο video, αυτα ειναι τα πλεονεκτηματα του g5 σε σχεση με το s7 edge.

προσωπικα εχω να πω τα εξης:

1ο, δεν θα το χρησιμοποιησω, τρωει αρκετη μπαταρια

2ο, ε, σιγα, τι να κανει 1 ωρα να φορτισει, τι να κανει 1.30.. ουτως η αλλως κατα 95% βραδυ το φορτιζω που κοιμαμαι (να αναφερω το type c σαν θετικο που δεν το λεει)

3o, αναθεμα και αν θα το χρησιμοποιησω, στην αρχη ισως για λιγο μετα θα γυρισω σε patern η swipe

4ο, για την καμερα συμφωνω και μου φαινεται πολυ κουλ feature το wide angle.

5o, ζητημα ειναι να το εχω χρησιμοποιησει 5 φορες στο g3 μου.

Να προσθεσω και ενα 6ο την τιμη.. σε 1 μηνα θα εχει παει στα 500 λογικα το g5, αρα μιλαμε για 100Ε διαφορα. επισης, σε 12-15 μηνες που θα θελεις (ισως) να το πουλησεις να παρεις κατι αλλο, το s7 θα εχει κρατησει καλυτερα την τιμη του σε σχεση με το g5. (αυτο μου εχει δειξει η ιστορια τουλαχιστον)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορώ να διαλέξω με τίποτα,.. το s7 πιο όμορφο, μουράτο και αδιάβροχο, το g5 απο την άλλη πιο καινοτόμο με αποσπώμενη μπαταρια

 

Aν δεν υπήρχε ο φόβος του bootloop θα πήγαινα ξανα σε g4, φαντάζομαι οι κάμερες ίδιες είναι απλά στο 5 έβαλαν εξτρα και την 8αρα ευρυγωνια.. η οποία πρακτικά δεν προσφέρει κατι σημαντικό σε καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Κινητο πανω απο 700 € δεν αξιζει τα λεφτα του..

Ευχαριστώ...:D

Edited by stavrosmp
Looking for someone like me???:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Μετά από 2 αποτυχίες στην σειρά που είχα από smartphone... ένα jiayu s3 advance και ένα Lenovo S860..

Αποφάσισα να αγοράσω ακόμα ένα κινητό από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από το Gearbest..

Σκέφτομαι να παραγγείλω το OUKITEL K6000 4G Phablet το οποίο είδα ότι έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για τα λεφτά του..

Όποιος έχει γνώμη για το παραπάνω κατάστημα και το κινητό θα ήθελα να την γράψει εδώ...

Ευχαριστώ...

 

Εδω συζητάμε για το G5 και Galaxy S7 ΜΟΝΟ

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρώ και τα δύο εξαίρετα κινητά αντίστοιχων δυνατοτήτων στο hardware. Οπτικα τελείως διαφορετικά. Οποτε διαλέγεις οποιο σου αρεσει καλυτερα.

 

Απο προβλήματα που λενεβπαρα πολλοί εδω μεσα θα σου έλεγα το εξής.

 

Το s7 εχει ηδη κυκλοφορήσει λιγο περισσότερο απο το g5 στο εξωτερικο παντα. Μπορεις να δεις σε ξενα φόρα αν εχουν προβλήματα ή οχι και ποια.

 

Αγοράζοντας παντων ενα νεο μοντελο ειναι αποδεδειγμένο δυστυχως οτι θα εισαι παντα αυτος που θα ενημερώσει τους επόμενους για τυχον προβληματα ή οχι.

 

Μπαίνοντας σε διαδικασια αν η lg ή η samsung εβγαλε προβληματα σε προηγούμενες συσκευες της, ναι εβγαλαν και οι 2 αλλα αυτο δεν σημαίνει δεν αγοραζω νεο κινητο.

 

Αλλωστε σε οποιαδηποτε αγορα υπαρχει παντα η ποθανοτητα προβληματικης συσκευης. Για οσους τρεξουν να πουν οτι αλλο μεμονωμένο προβλημα και αλλο μαζικο θα πω οτι με lg g2 3 χρονια δεν μου εβγαλε ποτε προβλημα ουτε οθονης. Και με νερο να εχει περασει μεσα.

 

Οσο το ψαχνεις τοσο θα πελαγωνεις περισσοτερο. Ολοι θα γραφουμε διαφορετικες αποψεις και στα vs παντα γινεται χαμος.

 

Αγορασε οποιο ειναι πιο κοντα στις απαιτήσεις σου και να χαρεις το κινητο σου θεορωντας οτι εκανες την καλθτερη επιλογη με τα δεδομενα της στιγμης που το επέλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαλέξω με τίποτα,.. το s7 πιο όμορφο, μουράτο και αδιάβροχο, το g5 απο την άλλη πιο καινοτόμο με αποσπώμενη μπαταρια

 

Aν δεν υπήρχε ο φόβος του bootloop θα πήγαινα ξανα σε g4, φαντάζομαι οι κάμερες ίδιες είναι απλά στο 5 έβαλαν εξτρα και την 8αρα ευρυγωνια.. η οποία πρακτικά δεν προσφέρει κατι σημαντικό σε καθημερινή χρήση

 

Εγώ αντίθετα νομίζω ότι είναι ένα πολύ μεγάλο συν η ευρυγώνια κάμερα στην καθημερινότητα. Ένα μεγάλο μέρος των φωτογραφιών που τραβάει κάποιος είναι τοπία και διάφορες συγκεντρώσεις (οικογενειακές, παιδικά γενέθλια-γιορτές κλπ) Σε αυτές τις περιπτώσεις που είναι πολλές σχετικά είναι σοβαρό πλεονέκτημα η ευρυγώνια κάμερα. Μπορείς να αποθανατίζεις μεγαλύτερο εύρος του τοπίου, μπορείς να βγάζεις άνετα φώτο σε συγκεντρώσεις χωρίς να χρειάζεται να είναι ο ένας πάνω στον άλλο ή να πηγαίνεις εσύ πίσω για να χωρέσουν στο πλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα νομίζω ότι είναι ένα πολύ μεγάλο συν η ευρυγώνια κάμερα στην καθημερινότητα. Ένα μεγάλο μέρος των φωτογραφιών που τραβάει κάποιος είναι τοπία και διάφορες συγκεντρώσεις (οικογενειακές, παιδικά γενέθλια-γιορτές κλπ) Σε αυτές τις περιπτώσεις που είναι πολλές σχετικά είναι σοβαρό πλεονέκτημα η ευρυγώνια κάμερα. Μπορείς να αποθανατίζεις μεγαλύτερο εύρος του τοπίου, μπορείς να βγάζεις άνετα φώτο σε συγκεντρώσεις χωρίς να χρειάζεται να είναι ο ένας πάνω στον άλλο ή να πηγαίνεις εσύ πίσω για να χωρέσουν στο πλάνο.

 

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Τα λιγότερα megapixel δεν θα έχουν αντίκτυπο ομως στην ευκρίνεια και τη λεπτομέρεια; Οχι στην οθόνη του κινητού βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Τα λιγότερα megapixel δεν θα έχουν αντίκτυπο ομως στην ευκρίνεια και τη λεπτομέρεια; Οχι στην οθόνη του κινητού βέβαια

 

Προφανώς θα έχουν αντίκτυπο αλλά όχι δεν είναι τόσο σημαντικό. Να το πω απλά αν ας πούμε φωτογραφίζεις μία ακρογιαλιά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να σε ενδιαφέρει η λεπτομέρεια αλλά να τραβήξεις μόνο ένα μέρος της ακρογιαλιάς (βασικός φακός) σε άλλες όμως μπορεί να σε ενδιαφέρει να τραβήξεις ολόκληρη την ακρογιαλιά πιθανόν όμως χάνοντας όμως κάποιες μικρολεπτομέρειες (ευρυγώνιος φακός). Σε φωτογραφίες με πολλά άτομα και εκεί χάνεις κάποιες λεπτομέρειες αλλά στην πράξη είναι ασήμαντες καθώς ο βασικός σκοπός της φωτογραφίας είναι να είναι όλα τα άτομα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον που λετε να καταλιξω; LG G5 ή Samsung Galaxy S7 edge; Παρακαλω εξηγηστε μου και για ποιον λογο διαλεγετε αυτο που διαλεξατε! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον που λετε να καταλιξω; LG G5 ή Samsung Galaxy S7 edge; Παρακαλω εξηγηστε μου και για ποιον λογο διαλεγετε αυτο που διαλεξατε! Ευχαριστω!

 

Ανάλογα το τι θέλεις εσύ από τη συσκευή. Τα βασικά σημεία που πρέπει να δεις είναι:

 

- Το s7 edge έχει μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, είναι αδιάβροχο, έχει την edge οθόνη που δίνει μία παραπάνω ευκολία και είναι πιο όμορφο στα μάτια μου αλλά και των περισσοτέρων (βέβαια εσένα μπορεί να σου αρέσει το g5 είναι υποκειμενικό)

 

- Το G5 διαθέτει ραδιόφωνο, υπέρυθρες ώστε να λειτουργείς τη συσκευή σαν τηλεκοντρόλ σε διάφορες συσκευές, έχει την δεύτερη κάμερα για να βγάζεις φωτογραφίες σε μεγαλύτερο πλάνο, είναι πιο φτηνό και μπορείς να προσθέσεις και κάποια άλλα πράγματα με κάποιο κόστος βέβαια όπως το camera module που μπορείς να χειρίζεσαι την κάμερα όπως μία ψηφιακή μηχανή και παρέχει και εξτρά μπαταρία και το module ήχου που βελτιώνει αισθητά τον ήχο και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο εάν σου αρέσει να ακούς υψηλής ποιότητας μουσικής.

 

Από άποψη ταχύτητας και τα 2 είναι κορυφή. Άρα η επιλογή έχει να κάνει με το τι από όλα αυτά είναι πιο χρήσιμα για εσένα

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το τι θέλεις εσύ από τη συσκευή. Τα βασικά σημεία που πρέπει να δεις είναι:

 

- Το s7 edge έχει μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, είναι αδιάβροχο, έχει την edge οθόνη που δίνει μία παραπάνω ευκολία και είναι πιο όμορφο στα μάτια μου αλλά και των περισσοτέρων (βέβαια εσένα μπορεί να σου αρέσει το g5 είναι υποκειμενικό)

 

- Το G5 διαθέτει ραδιόφωνο, υπέρυθρες ώστε να λειτουργείς τη συσκευή σαν τηλεκοντρόλ σε διάφορες συσκευές, έχει την δεύτερη κάμερα για να βγάζεις φωτογραφίες σε μεγαλύτερο πλάνο, είναι πιο φτηνό και μπορείς να προσθέσεις και κάποια άλλα πράγματα με κάποιο κόστος βέβαια όπως το camera module που μπορείς να χειρίζεσαι την κάμερα όπως μία ψηφιακή μηχανή και παρέχει και εξτρά μπαταρία και το module ήχου που βελτιώνει αισθητά τον ήχο και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο εάν σου αρέσει να ακούς υψηλής ποιότητας μουσικής.

 

Από άποψη ταχύτητας και τα 2 είναι κορυφή. Άρα η επιλογή έχει να κάνει με το τι από όλα αυτά είναι πιο χρήσιμα για εσένα

 

το g5 rootαρετε χωρις να χαθει η εγγυση? που ειμαστε σε αυτο το θεμα? νομιζω πως οχι..

(αν μπορω να ρουταρω ειναι ενα μεγαλο + για μενα)

το s7 ξερω εχει Knox..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το τι θέλεις εσύ από τη συσκευή. Τα βασικά σημεία που πρέπει να δεις είναι:

 

- Το s7 edge έχει μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία, είναι αδιάβροχο, έχει την edge οθόνη που δίνει μία παραπάνω ευκολία και είναι πιο όμορφο στα μάτια μου αλλά και των περισσοτέρων (βέβαια εσένα μπορεί να σου αρέσει το g5 είναι υποκειμενικό)

 

- Το G5 διαθέτει ραδιόφωνο, υπέρυθρες ώστε να λειτουργείς τη συσκευή σαν τηλεκοντρόλ σε διάφορες συσκευές, έχει την δεύτερη κάμερα για να βγάζεις φωτογραφίες σε μεγαλύτερο πλάνο, είναι πιο φτηνό και μπορείς να προσθέσεις και κάποια άλλα πράγματα με κάποιο κόστος βέβαια όπως το camera module που μπορείς να χειρίζεσαι την κάμερα όπως μία ψηφιακή μηχανή και παρέχει και εξτρά μπαταρία και το module ήχου που βελτιώνει αισθητά τον ήχο και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο εάν σου αρέσει να ακούς υψηλής ποιότητας μουσικής.

 

Από άποψη ταχύτητας και τα 2 είναι κορυφή. Άρα η επιλογή έχει να κάνει με το τι από όλα αυτά είναι πιο χρήσιμα για εσένα

Οσα ειπώθηκαν για το service της LG ομως; Εγω με το G2 που το ειχα στειλει για service ηταν οντως αψογη.. απο εκει και περα ομως δεν ξερω τωρα τι γινεται.. Εχω καποιες αμφηβολιες... Το ψαχνω πολυ και γιαυτο σας ρωταω.. Αν ξερετε κατι περαιτερο παρακαλω βοηθηστε με..

Link to comment
Share on other sites

το g5 rootαρετε χωρις να χαθει η εγγυση? που ειμαστε σε αυτο το θεμα? νομιζω πως οχι..

(αν μπορω να ρουταρω ειναι ενα μεγαλο + για μενα)

το s7 ξερω εχει Knox..

 

Στο G4 μπορούσες να το ρουτάρεις αλλά δεν μπορούσες να κλειδώσεις ξανά τον bootloader και δεν είχες εγγύηση. Δεν ξέρω τι παίζει με το G5 αλλά μάλλον κάτι ανάλογο να περιμένεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσα ειπώθηκαν για το service της LG ομως; Εγω με το G2 που το ειχα στειλει για service ηταν οντως αψογη.. απο εκει και περα ομως δεν ξερω τωρα τι γινεται.. Εχω καποιες αμφηβολιες... Το ψαχνω πολυ και γιαυτο σας ρωταω.. Αν ξερετε κατι περαιτερο παρακαλω βοηθηστε με..

 

Και εγώ μία φορά χρειάστηκε στο παρελθόν να στείλω τη συσκευή του πατέρα μου στο service και ήταν άψογοι. Στείλαν courier πήρε τη συσκευή και την στείλαν πίσω σε λίγες μέρες εντελώς δωρεάν. Γενικά το service τους ήταν άψογο αλλά δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Στο G4 μπορούσες να το ρουτάρεις αλλά δεν μπορούσες να κλειδώσεις ξανά τον bootloader και δεν είχες εγγύηση. Δεν ξέρω τι παίζει με το G5 αλλά μάλλον κάτι ανάλογο να περιμένεις

αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν μπορεις να κλειδωσεις παλι τον bootloader. οπως και στη sammy, ροοταρεις κανονικα απλα δεν εχεις εγκυηση μετα :P

παντως βλεπω οτι τα ποσοστα του g4 ανεβαινουν στην ψηφοφορια.

Η 1η ειναι 9/5, η 2η 18/5

 

http://s19.postimg.org/hdspmbc1v/Capture55553.jpg http://s19.postimg.org/cdqo0mh1f/Capturesda.jpg

 

 

 

 

Battery life:

s7 edge: 98h endurance rating

Lg G5: 60h endurance rating

 

Αυτος ειναι ισως ο μοναδικος λογος που με κανει να κλινω πρς το s7

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...