Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ καθημερινά και δεν έχω βρει τρόπο να το διορθώσω οριστικά.

Το μόνο που κάνω είναι να ενεργοποιήσω το κλείσιμο της εφαρμογής απο το γνωστό μενού να καθαρίσω όλες τις διεργασίες και να ξανά μπω στο μενού να απενεργοποιησω το viber απο το κλείσιμο.

Έτσι μου κρατάει καμιά βδομάδα σερί χωρίς πρόβλημα.

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω!thanks

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα. Απο σημερα ειμαι κατοχος του honor 8 και εγω. 2 μηνες το περιμενα απο Κινα αφου στην αρχη μου ειχαν στειλει λαθος συσκευη. Μεχρι στιγμης εχω διαβασει μεχρι τη σελιδα 30 του θρεντ για να δω τι παιζει. Μεχρι (και αν) καταφερω να διαβασω και τις 151 σελιδες, εχετε κανενα tip να μου προτεινετε ή κατι που θα πρεπει να προσεξω;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Απο σημερα ειμαι κατοχος του honor 8 και εγω. 2 μηνες το περιμενα απο Κινα αφου στην αρχη μου ειχαν στειλει λαθος συσκευη. Μεχρι στιγμης εχω διαβασει μεχρι τη σελιδα 30 του θρεντ για να δω τι παιζει. Μεχρι (και αν) καταφερω να διαβασω και τις 151 σελιδες, εχετε κανενα tip να μου προτεινετε ή κατι που θα πρεπει να προσεξω;

 

Ένα βιντεάκι για να μάθεις ίσως λίγο πιο γρήγορα μερικά κολπάκια του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το βιντεο, πολυ χρησιμο!

Κατι αλλο. Ανακαλυψα οτι δεν εχω global rom, διοτι δεν εχω απολυτως καμια εφαρμογη της google (ουτε καν play store). Τι κανω τωρα; Βρισκω μια global rom και την περναω μεσα; Και την εγγυσηση την χανω αμα περασω δικη μου rom;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες απο Κίνα δεν έχεις 20ρα μπάντα, δεν είναι το frd-l09 αλλά το κινέζικο μοντέλο λογικά το frd-al00 προφανώς, οπότε πρέπει να περάσεις συγκεκριμένη ρομ για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Απο εγγύηση δεν έχεις θέμα.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το βιντεο, πολυ χρησιμο!

Κατι αλλο. Ανακαλυψα οτι δεν εχω global rom, διοτι δεν εχω απολυτως καμια εφαρμογη της google (ουτε καν play store). Τι κανω τωρα; Βρισκω μια global rom και την περναω μεσα; Και την εγγυσηση την χανω αμα περασω δικη μου rom;

 

Αν το πήρες απο Κίνα δεν έχεις 20ρα μπάντα, δεν είναι το frd-l09 αλλά το κινέζικο μοντέλο λογικά το frd-al00 προφανώς, οπότε πρέπει να περάσεις συγκεκριμένη ρομ για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Απο εγγύηση δεν έχεις θέμα.

 

Αναφερεστε στην εγγυηση του μαγαζιου στην Κινα φανταζομαι, οχι σε εγγυηση επισημης αντιπροσωπιας, σωστα;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω μήνυμα του λέει οτι το περίμενε 2 μήνες απο Κίνα, οπότε προφανώς μιλάει για την εγγύηση που του παρέχει το κινέζικο κατάστημα.

Καλή η παρατήρηση σου vast για να το ξεκαθαρίσουμε πως:

ενημερωτικά για αποφύγει παρεξηγήσεως Φίλε Γιώργο δεν έχεις επίσημη εγγύηση απο κάποιο Ελληνικό service.

Οτι βλάβη πάθει το κινητό πρέπει να το στείλεις πάλι στην Κίνα...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ναι για την εγγύηση του μαγαζιού απο Κινα αναφερομαι. Οσο για τη συσκευη ειναι η FRD-AL10. Ψαχνω στο google ομως και δεν βρισκω ρομ. Ξερετε κανενα site με official rom για honor;

 

edit: Βρηκα με ψαξιμο μια εφαρμογη, το "firmware finder" απο team mt. Την εχει δοκιμασει κανεις;

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δοκιμασμένο.

 

 

Το Al10 ε;

Αυτό είναι λίγο μπέρδεμα...

Πρέπει να κάνεις rollback στην 135 μέσα απο pc για να περάσεις την στοκ και μετά θα σου κάνει όλες τις αναβαθμίσεις...

 

Δες το σχετικό άρθρο απο εδώ!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δοκιμασμένο.

 

 

Το Al10 ε;

Αυτό είναι λίγο μπέρδεμα...

Πρέπει να κάνεις rollback στην 135 μέσα απο pc για να περάσεις την στοκ και μετά θα σου κάνει όλες τις αναβαθμίσεις...

 

Δες το σχετικό άρθρο απο εδώ!

 

Θα το προσπαθησω αποψε με αυτον τον τροπο. Ελπιζω μονο να μην το brickαρω ετσι ωστε αν δεν πετυχει να το στειλω αυριο πισω για refund. Δυστηχως ειμαι γκαντεμης με το honor 8. Το ειχα βαλει στο ματι μηνες τωρα και την πρωτη φορα που το παρειγγειλα μου εστειλαν λαθος τηλεφωνο και το ειχα στειλει παλι πισω και τωρα αυτο. :vava:

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου στοίχισε αν επιτρέπεται η αγορά από Κίνα; Αξίζει η διαφορά με τα σημερινά δεδομένα της εδώ τιμής αν συνυπολογίσεις την αναμονή, την ταλαιπωρία κτλ;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου στοίχισε αν επιτρέπεται η αγορά από Κίνα; Αξίζει η διαφορά με τα σημερινά δεδομένα της εδώ τιμής αν συνυπολογίσεις την αναμονή, την ταλαιπωρία κτλ;

 

226€ μονο η συσκευη. Μαζι με μεταφορικα και ασφαλεια ηταν +20€. Τη ιδια περιοδο ομως η 64gb εκδοση στο skroutz ειχε 400€. Ομως τελικα την πατησα αφου θα το στειλω πισω αυριο. Η προσπαθεια να του αλλαξω ρομ απετυχε. Ευτυχως δεν το brickαρα παντως.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λάθος κάνεις.

Υπάρχει η L19 που είναι eu 64gb με Β20

 

Edit: Υπάρχει και το L14 που είναι διαθέσιμα σε Σκρουτζ.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησαν σημερα απο το banggood το παρακατω:

"Sorry for the problem with your phone 1134753 HUAWEI HONOR 8 FRD-AL00. We suggest you to try a factory reset, and then use google installer to install google service to your phone."

Αξιζει αν ειναι να χρησιμοποιώ το τηλεφωνο με Κινεζικη ρομ και εγκατεστημενα εκ των υστερων τα gapps; Δηλαδη αν θα ειναι καλη η εμπειρια χρησης θελω να μαθω. Αν το εχει κανει καποιος σε αυτο το τηλεφωνο ή σε οποιαδηποτε αλλο Κινεζικο ας μας πει μια γνωμη.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, τελικά ποιό έχεις;

Το AL-00 ή το 10;

Αν.έχεις το 00 είναι εύκολη διαδικασία...

 

Το FRD-AL10

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες ένα πρώτο κανονικό "τεστ" αυτονομίας

- 1 ώρα αναπαραγωγή ταινίας 720p (μεγέθους 4gb) από τον εσωτερικό χώρο του κινητού

- 30 λεπτά πλοήγηση με Chrome

- 8:30 λεπτά περίπου στο autoplay στην εφαρμογή Youtube (δεν έβλεπα σε τί ανάλυση, αλλά θα υπέθετα 720p, χωρίς να είμαι σίγουρος)

 

Ναι, σε τέτοιες συνθήκες, μού έβγαλε 10 ώρες παρά κάτι Screen On Time, αλλά χωρίς κλήσεις κτλ....είχε ακόμη 5% η μπαταρία, αλλά είπα να μην την αφήσω να αποφορτιστεί τελείως...

 

 

...με τη τελευταία 399 ROM, είχα 1 SIM μέσα στη συσκευή, 37% φωτεινότητα και ανοιχτό

- Bluetooth

- Wifi (προφανώς)

- GPS

- Eye comfort

 

...είχα όμως κλειστό τον ήχο για να μην ενοχλεί κατά τη διάρκεια (αν και θα μπορούσα να κουμπώσω ακουστικά, δεν το σκέφτηκα)...

 

Περιέργως, πάντως, ενώ το SOT εμφανίζεται σωστά (άρχισα το τεστ 12πμ, τα μεσάνυχτα, και το έβαλα να φορτίζει στις 10πμ), εντούτοις το Youtube στα στατιστικά εμφανίζει χρήση μόλις 3:30 ώρες, το MX Player κάποια λεπτά και παρόμοια και ο Chrome...

...βέβαια αναφέρουν CPU time, δεν ξέρω αν αυτό λογικά δεν περιλαμβάνει χρήση gpu κτλ...αλλά είτε είναι λάθος τα στατιστικά στο Software είτε μετράει καπως αλλιώς που δεν καταλαβαίνω.

 

Screenshot_20180119-101626.png

Screenshot_20180119-102457.png

 

 

Λοιπόν σήμερα το μεσημέρι έχω κανονίσει να επιστρέψω στον Κωτσόβολο το Mate 10 Pro / P9 lite (το ποσό είχε σπάσει σε δύο χρεωστικές και ήταν μια διαδικασία για την επιστροφή, τη Τρίτη που πήγα δεν ήξεραν πώς)

 

...βασικά το τεστ αυτονομίας το έκανα ως ένα τεστ για να αποφασίσω οριστικά...και νομίζω βγήκε πολύ θετικό (****το!! )

 

Εντάξει, σαν τις αμφιβολίες λίγο πριν τον γάμο, ε;

Με 300€ διαφορά (αφού πουλήσω το Honor 8) και όχι τις επιδόσεις που θα ήθελα από τη φωτογραφική (το AI μάλλον θέλει καιρό να ωριμάσει), και την ιδέα ότι θα κουβαλάω ακριβό κινητό στη τσέπη...η ζυγαριά δεν γέρνει υπέρ του Huawei...

...αλλά πάντα πριν το τέλος, πάλι εκεί, το φάγωμα, λολ...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Το FRD-AL10

 

Και γιατί σου γράφουν για 00;

Πάντως το banggood δεν μοιράζει 10ρια αλλά 00.

Μήπως να το κοίταζες λίγο;

Κάνε μια προσπάθεια να περάσεις τη τελευταία ρομ για 00 με dload έτσι απο περιέργεια.

Επίσης δώσε και λινκ απο τα myorder σου να δω τι αγόρασες;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σου γράφουν για 00;

Πάντως το banggood δεν μοιράζει 10ρια αλλά 00.

Μήπως να το κοίταζες λίγο;

Κάνε μια προσπάθεια να περάσεις τη τελευταία ρομ για 00 με dload έτσι απο περιέργεια.

Επίσης δώσε και λινκ απο τα myorder σου να δω τι αγόρασες;

Ειναι σιγουρα το L10. Το γραφει μεσα αλλα δεν μπορω να παρω screenshot διοτι δυστηχως το brickαρα, χρησημοποιωντας αυτη τη μεθοδο

Τωρα ειμαι σε φαση να το κανω unbrick....

 

edit: Νομιζω το εχω κανει FRD-L09

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για να το ξεμπρικαρεις ακολούθησε τον οδηγό και περνά τα img (boot.img, recovery.img κτλ) μέσω πισι, θα το φέρεις είναι εύκολο.

Ελπίζω να έχεις ξεκλειδώσει bootloader ε;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για να το ξεμπρικαρεις ακολούθησε τον οδηγό και περνά τα img (boot.img, recovery.img κτλ) μέσω πισι, θα το φέρεις είναι εύκολο.

Ελπίζω να έχεις ξεκλειδώσει bootloader ε;

 

Ναι, ξεκλειδωσα. Τωρα κατεβαζω L09 εκδοση, διοτι με την AL10 συνεχεια κανει fail.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξεκλειδωσα. Τωρα κατεβαζω L09 εκδοση, διοτι με την AL10 συνεχεια κανει fail.

 

Πήγαινε στο πρώτο θέμα κατέβασε την 131 και περνα την οπότε με τις αναβαθμίσεις που θα ακολουθήσουν θα στρώσει και τα bugs.

Αν δεις balong μη φοβηθείς...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο πρώτο θέμα κατέβασε την 131 και περνα την οπότε με τις αναβαθμίσεις που θα ακολουθήσουν θα στρώσει και τα bugs.

Αν δεις balong μη φοβηθείς...

Δεν γινεται τιποτα. Μετα απο καθε .img που φορτωνει μου γραφει "FAILED (remote: Command not allowed)"

Στο κινητο αυτη η οθονη εμφανιζεται.

https://drive.google.com/open?id=1RRN7qdf05LIl7lz7SEihbQPEvhs0CRQM

Ειναι τιποτα λαθος;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι θα το φέρουμε.

Λοιπόν μπες ξανά εδώ https://boycracked.com/2017/06/15/official-huawei-honor-8-frd-al00-stock-rom-firmware/ κατέβασε αυτή τη ρομ βάλε την σε μια SD που είναι φορματ ntfs και πέτα μέσα τον φάκελο dload και ποιό μέσα να είναι μόνο το αρχείο update.

Ξεκινά το κινητό με volume up + down + power.

Επίσης επιμένω, στείλε μου το λινκ να δω ποιο honor αγόρασες.

 

Αν δεν καταφέρεις να το ανοίξεις θα σου γράψω οδηγό όταν παω σπίτι και θα στον στειλω πριβε.

 

Είναι σίγουρο πως πέρασες τους drivers στο πισι σου;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...