Jump to content

Oukitel K6000 Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας και πάλι!

Τελικά πήρα οθόνη από ebay, την πήγα σε μαγαζί για τοποθέτηση και είμαι πάλι ευτυχής κάτοχος της κινητάρας!!!

Μία ερώτηση προς όσους ξέρουν και έχουν άποψη: είμαι με android 6. Αξίζει να πάω σε Nougat ή θα παιδευτώ για να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!

Τελικά πήρα οθόνη από ebay, την πήγα σε μαγαζί για τοποθέτηση και είμαι πάλι ευτυχής κάτοχος της κινητάρας!!!

Μία ερώτηση προς όσους ξέρουν και έχουν άποψη: είμαι με android 6. Αξίζει να πάω σε Nougat ή θα παιδευτώ για να το κάνω?

 

Ευκολο ειναι με βαση το επισημο site και κατα τη γνωμη μου αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή 2 χρόνια τώρα κ λειτουργεί άψογα με Marshmallow Android.

Γνώμη μου είναι όταν κάτι λειτουργεί κ είσαι απόλυτα ευχαριστημένος μην το πειράξεις.

Κάποιοι φίλοι που είχαν θεματάκια, έκαναν την αναβάθμιση κ λυθήκαν. Αυτοί πολύ σωστά έπραξαν. Θεωρώ πως τα έξτρα που προσφέρει το Nougat δεν κάνουν την διαφορά ώστε να αξίζει τον κόπο να μπεις σε όλη αυτή την ταλαιπωρία.

Αν ήταν για το Oreo θα σου έλεγα σίγουρα ναι. Είναι καλό! Δεν νομίζω όμως να μπορεί να περαστεί στα δικά μας κινητά.

Πες μου σε παρακαλώ πόσο σου κόστισε η αγορά οθόνης κ η τοποθέτηση διότι ράγισε το digitager στου αδερφού μου μετά απο πτώση. Λειτουργεί όμως άψογα!

Άσχετο! Μπήκα στον πειρασμό κ αγόρασα το γαμάτο WP5000. Όταν το παραλάβω θα σας ενημερώσω.

Edited by danjors
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστες ολες οι αποψεις περι update απο 6.0 σε 7.0. Εγω δεν ειχα προβλημα ουτε πριν ουτε μετα.Το κινητο παιζει καταπληκτικα. Βεβαιως, ολα τα updates βελτιωνουν και πραγματα που δεν βλεπει ο χρηστης οπως ενδεχομενως η ασφαλεια,bugs,συμβατοτητα νεωτερων εφαρμογων, κλπ.

Eπειδη παραλληλα εχω huawei p10 και πριν λιγες μερες πηγα απο 7.0 σε 8.0 τις θεωρω εξισου σημαντικες αναβαθμισεις και φρεσκαρισμα των κινητων.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ πόσο σου κόστισε η αγορά οθόνης κ η τοποθέτηση διότι ράγισε το digitager στου αδερφού μου μετά απο πτώση. Λειτουργεί όμως άψογα!

Άσχετο! Μπήκα στον πειρασμό κ αγόρασα το γαμάτο WP5000. Όταν το παραλάβω θα σας ενημερώσω.

 

Αγορά οθόνης από ebay στα 28 ευρώ και ήρθε σε 10 μέρες χωρίς τελωνεία (από Ιταλική αποθήκη)

Τοποθέτηση στα Βριλήσσια 20 ευρώ σε μία μέρα.

Το σύνολο 48 ευρώ.

Δεν τα λές και λίγα αλλά νομίζω πως αξίζει το κινητό.

Πες μας για το τέρας όταν έρθει γιατί με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει μεινει σε κανεναν καμια συσκευη χαλασμενη για ανταλλακτικα? Χρειαζομαι την καλωδιοταινια του volume up/down και δεν νομιζω να καταφερω να βρω πουθενα να την αγορασω
Link to comment
Share on other sites

Έχει το AliExpress..... volume power button...https://www.aliexpress.com/item/Oukitel-K6000-Pro-Volume-button-Flex-Cable-100-Original-New-volume-up-down-button-FPC-Wire/32733227819.html Edited by conkara
Link to comment
Share on other sites

Έχει το AliExpress..... volume power button...https://www.aliexpress.com/item/Oukitel-K6000-Pro-Volume-button-Flex-Cable-100-Original-New-volume-up-down-button-FPC-Wire/32733227819.html

 

Εισαι ο καλυτεροτεροτερος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή θέλω να αλλάξω το τζαμί στο κινητό ενός φίλου θέλω να ρωτήσω εάν όταν διαχωρίζουμε την οθόνη lcd από το τζαμί, παραμένει παλαιά κόλλα πάνω στην οθόνη και πως μπορώ να την καθαρίσω χωρίς να χαράξω την οθόνη.

Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να διαχωρίσεις την οθόνη lcd από το τζάμι είχε ελάχιστη κόλλα, ξανασύνδεσα την μπαταρία ενώ ήταν ξεκοιλιασμένο και έπαιξε και η οθόνη ανταποκρινόταν. όταν την αποσυνέδεσα για να το ξανασυναρμολογήσω (δεν ήταν σίγουρο βεβαια ότι θα τα κατάφερνα) έκανα βλακεία και έκοψα το εύκαμπτο καλωδιάκι που συνδέει τα κουμπιά ον οφφ και έντασης ήχου με την μητρική, τώρα φυσικά δεν ανοίγει. Δεν έχω ιδέα τι να κάνω για αυτό μάλλον αποχαιρετώ το νήμα και την oukitel

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή θέλω να αλλάξω το τζαμί στο κινητό ενός φίλου θέλω να ρωτήσω εάν όταν διαχωρίζουμε την οθόνη lcd από το τζαμί, παραμένει παλαιά κόλλα πάνω στην οθόνη και πως μπορώ να την καθαρίσω χωρίς να χαράξω την οθόνη.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν γνωρίζω πως αλλά αν το χαλάσεις έχω ένα τζαμί σε χρώμα χρυσό το δίνω δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

Σε ταμπλετ ηταν κολλημενο περιμετρικα μονο. Σε samsung ηταν ολο το digitiser με την οθονη. Προσεχτικο ζεσταμα.λεπτη και μαλακη πενα και θα βγει.Αρκει μη θρυματιστει πολυ. Θελει και μια μαυρη ταινια λεπτη σαν μονωτικη, πολυ κολλητικη αν καθαρισεις την παλια κολλα και δεν εχει το νεο τζαμι πανω του.

Φιλε conkara αν δε το χρειαστει ο φιλος, θα το ηθελα εγω plz!

Link to comment
Share on other sites

Η κόλα για να καθαρίσει απο την οθόνη χρειάζεται μπαμπάκι νοτισμένο με καθαρή βενζίνη.

Τρίβεις την οθόνη 2-3 φορές εκεί που χρειάζεται και η κόλα αφαιρείται.

Έτσι η οθόνη δεν χαράζει ούτε θαμπώνει. Επιπλέον η βενζίνη εξατμίζεται πολύ γρήγορα κ δεν αφήνει υπολείμματα.

Εννοείται το κινητό σε λειτουργία off.

Link to comment
Share on other sites

+1

Εννοειται θα εχει αποσυνδεθει πρωτα απο ολα η μπαταρια και μετα θα γινουν ολες οι εργασιες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ χρήσιμα όσα αναφέρετε. Μου είναι σημαντικές οι πληροφορίες σας για το ζέσταμα καθώς και για το καθάρισμα με το βαμβάκι και τη βενζίνη. Ζήτησα από τον φίλο το τζάμι που μου πρότεινε και τον ευχαριστώ πολύ. Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να πάω να το πάρω θα είναι διαθέσιμο για τον φίλο που αναφέρει ότι το χρειάζεται. Το κινητό που θα προσπαθήσω να επισκευάσω δεν είναι δικό μου και δεν πρόκειται ούτε εγώ να πάρω χρήματα.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, έχω απο εχθές στα χέρια μου το Oukitel WP5000.

Πρώτη εντύπωση απλά ΓΑΜΑΤΟ!!! Σε μέγεθος είναι ενα εκατοστό πιο μακρύ (σε μήκος) από το δικό μας Oukitel K6000 pro κ λίγο πιο βαρύ δεδομένου πως έχει μεταλλικό φινίρισμα περιμετρικά. Η οθόνη σαφώς μεγαλύτερη με bessels.

Ηχείο (για εξωτερικό ήχο) πολύ πιο δυνατό απ' οποιοδήποτε Smartphone που έχω πιάσει στα χέρια μου μέχρι τώρα!!!!

Άξια συγκρίνεται με τα παλιά καλά NOKIA (καθότι φανατικός της παλαιάς καλής NOKIA εγώ). Συνεπώς πολύ καλό για να ακούς μουσική απο το ηχείο του.

Πολλή στιβαρή κατασκευή και πάρα πολύ γερή.

Πολύ γρήγορο σε ανταπόκριση όσον αφορά το λειτουργικό. Καλή ποιότητα φωτογραφίας (τουλάχιστον για τα δικά μου standars).

>> Μειονεκτήματα : Android Marshmallow 7.1 ενω θα μπορούσε να έχει OREO αλλά δεν αποτελεί κανένα πρόβλημα.

Δεν διαθέτει υποδοχή 3.5mm για ακουστικά παρά διαθέτει στην συσκευασία έναν αντάπτορα Type C to 3.5mm Audio Jack που μπαίνει στη υποδοχή φόρτισης τύπου C.

Μέχρι στιγμής άλλο μειονέκτημα δεν έχω βρεί. Λειτουργεί άψογα. Θα σας ενημερώνω σε ότι νέο έχω.

>> Ερώτηση : Πως μπορώ να ανοίξω ένα Θέμα συζήτησης για το συγκεκριμένο κινητό. Ας το κάνει κάποιος που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινεις εδω: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=7

και πανω αριστερα πατας Νέο θέμα.

Βαζεις τιτλο και απο κατω γραφεις το κειμενο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπάθησα να ξεκολλήσω το digitizer ,(τζαμί αφής) από την οθόνη. Ζέστανα πρώτα την οθόνη και ξεκίνησα σιγά σιγά από την άκρη να βάζω μια πιστωτική κάρτα ανάμεσα στο τζαμί και την οθόνη. Υπήρχε κόλλα σε όλη την επιφάνεια κάτω από το τζαμί και μέρος με πολύ κόπο. Αλλά μόλις ξεκόλλησε διαπίστωσα ότι είχε βγει μόνο το τζαμί χωρίς την ζελατίνα με την καλωδιοταινία που αντιδρά στην αφή. Όταν προσπάθησα να ξεκολλήσω και τη ζελατίνα από την οθόνη, βγήκε μαζί με την μαύρη επίστρωση που έχει πάνω η οθόνη. Σύνδεσα πρόχειρα την μπαταρία και ενεργοποίησα την οθόνη η οποία έχει μόνο ένα λευκό φως και δε δείχνει τίποτα άλλο. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν η μαύρη επίστρωση χρησιμεύει για να λειτουργούν οι ενδείξεις στην οθόνη;https://www.dropbox.com/s/eosv3f59r34uf4g/IMG_20180524_233946.jpg?dl=0 Edited by marinosgr
Προσθήκη συνδέσμου
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη θα επρεπε να δειχνει κανονικα αλλα να μην αντιδραει. Την καλωδιοταινια του digitiser την κουμπωσες εστω και ετσι στη συσκευη και να δοκιμασεις; οταν αποσυνδεσεις μπαταρια, η lcd οθονη εχει ζημια; γιατι και λιγο να πιεστει με κατι αιχμηρο αρχιζει να τα παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η οθόνη δείχνει μόνο φως, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Σύνδεσα κανονικά την καλωδιοταινία από το καινούργιο digitizer αλλά η οθόνη έδειχνε μόνο φως και δεν μπορούσα να δοκιμάσω την αφή. Επίσης η οθόνη δεν ήταν πια μαύρη αλλά γκρι γιατί ξεκόλλησε η μαύρη επίστρωση που είχε πάνω. Σε παλαιότερα κινητά που άνοιξα δεν είδα ποτέ τέτοια επίστρωση και δεν ξέρω ποια είναι η λειτουργία της. Η απορία που έχω είναι το εάν η οθόνη δεν λειτουργεί επειδή ξεκόλλησε η επίστρωση ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για τον οποίο δε λειτουργεί; Γιατί εάν υπάρχει άλλος λόγος που δεν λειτουργεί τότε δεν ωφελεί να παραγγείλω καινούρια οθόνη μαζί με τζάμι αφής για να τα αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Δυστυχώς η οθόνη δείχνει μόνο φως, όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Σύνδεσα κανονικά την καλωδιοταινία από το καινούργιο digitizer αλλά η οθόνη έδειχνε μόνο φως και δεν μπορούσα να δοκιμάσω την αφή. Επίσης η οθόνη δεν ήταν πια μαύρη αλλά γκρι γιατί ξεκόλλησε η μαύρη επίστρωση που είχε πάνω. Σε παλαιότερα κινητά που άνοιξα δεν είδα ποτέ τέτοια επίστρωση και δεν ξέρω ποια είναι η λειτουργία της. Η απορία που έχω είναι το εάν η οθόνη δεν λειτουργεί επειδή ξεκόλλησε η επίστρωση ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για τον οποίο δε λειτουργεί; Γιατί εάν υπάρχει άλλος λόγος που δεν λειτουργεί τότε δεν ωφελεί να παραγγείλω καινούρια οθόνη μαζί με τζάμι αφής για να τα αλλάξω.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έκανες τίποτα τελικά φίλε?

Εγώ άλλαξα (μόνος μου αυτή τη φορά) την οθόνη γιατι την ξαναέσπασα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Oukitel K6000 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...