Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει πρώτα encryption στην SD και μετά θα μπορέσει να μεταφέρει εφαρμογές εκεί. Βέβαια δεν μεταφέρονται ολόκληρες αλλά τμήμα τους.

Επειδή πλέον by default η εσωτερική μνήμη είναι ήδη encrypted θα πρέπει να είναι και η SD.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάρχει επιστροφή άπαξ και το κάνει! Θα πρέπει να γίνει format η SD για να βγει το encryption και βέβαια αν δεν έχει πιο πριν αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές που έχουν πάει εκεί, θα γίνει ενα πανέμορφο μπαχαλο το κινητό.

Πρεπει να είναι βέβαιος οτι το θέλει και φυσικά να αποδεχθεί όλα τα μείον μιας τέτοιας κίνησης, που είναι και άλλα εκτός αυτών που αναφέρθηκαν.

Το οτι μια εφαρμογή επιτρέπει την εγκατάστασή της στην SD δεν σημαίνει κατ' ανάγκη οτι θα λειτουργεί και σωστά μετά. Τα FC's δεν είναι κάτι σπανιο σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

PS: Υπάρχει πραγματικά λόγος να κάνει κάτι τέτοιο? Ή είναι απλά κατάλοιπο από τα παλιά? Περισσότερα αρνητικά θα έχει, παρά την "ουαου" μνήμη που θα κερδίσει!

Η διαφορά στην ταχύτητα ανάγνωσης για παράδειγμα, μεταξύ εσωτερικής μνήμης και μιας πάρα πολύ καλής sd, είναι χαώδης! Δεν είναι όπως παλιά και ουτε όπως σε μεσαίας κατηγορίας κινητά με αργές μνήμες. Εδώ θα αρχίσει ακόμη και να λαγκαρει το κινητό.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την κατανάλωση δεν το ήξερα. Αυτή αφορά οποιασδήποτε ποιότητας SD ή για όλες η καταναλωση ενέργειας είναι πολύ υψηλή;

 

Εγώ έχω την Samsung EVO microSDXC U1 που είναι στα 64GB.

 

ναι οποιαδήποτε (καθώς διαφορά στους χρόνους απόκρισης και ταχύτητας είναι τεράστιες σε σχέση με την internal memory) ειδικά στο android διαφορές θα είναι μεγάλες λόγω το πως ειναι η εφαρμογές

 

και η ταχύτητα και η κατανάλωση είναι μόνο η μια πλευρά του προβλήματος

+ δεν θα μπορείς να αφαιρείς την κάρτα και να την βάζεις πχ στο pc για μεταφορά αρχείον

+δεν μπορείς πχ αργοτερα αν θελεις να αλλάξεις τόσο απλά το που πάνε η εφαρμογές

+ σταθερότητα παει στα τάρταρα και τα force close πάνε σύννεφο (ανάλογά με την εφαρμογη)

 

κοινός δεν συνιστάται σε καμία συσκευη

micro sd είναι για πολυμέσα και μόνο εκεί είναι ότι καλύτερο υπάρχει πχ εγώ εχω την 128 με 30 gb ελεύθερα μόνο και ολη την κάρτα πιάνουν foto + video + music + κάτι pdf world excel κλπ

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

..........

κοινός δεν συνιστάται σε καμία συσκευη

micro sd είναι για πολυμέσα και μόνο εκεί είναι ότι καλύτερο υπάρχει πχ εγώ εχω την 128 με 30 gb ελεύθερα μόνο και ολη την κάρτα πιάνουν foto + video + music + κάτι pdf world excel κλπ

 

Αυτό!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα τώρα....Από την αρχή είχα βάλει Default Storage την SD..... πφφφ. Δηλαδή τώρα μόνο με format της SD μπορώ να το γυρίσω σε Internal Storage?
Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα τώρα....Από την αρχή είχα βάλει Default Storage την SD..... πφφφ. Δηλαδή τώρα μόνο με format της SD μπορώ να το γυρίσω σε Internal Storage?

Ερωτιση πόσες έφαρμογες έχεις και σου χρειαστεικε να τα πας στην sd

Link to comment
Share on other sites

Ερωτιση πόσες έφαρμογες έχεις και σου χρειαστεικε να τα πας στην sd

 

Δεν έχω πάρα πολλές απλά επειδή στο S4 δεν ειχα χώρο όταν ήθελα νόμιζα οτι το να βάλω σαν default την SD δεν θα επηρέαζε πολύ το κινητό. Πρωτη φορα διαβάζω οτι καταναλωνουν πολύ μπαταρία εγω ηξερα μονο για το λαγκ κυρίως σε "βαριές" εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρα πολλές απλά επειδή στο S4 δεν ειχα χώρο όταν ήθελα νόμιζα οτι το να βάλω σαν default την SD δεν θα επηρέαζε πολύ το κινητό. Πρωτη φορα διαβάζω οτι καταναλωνουν πολύ μπαταρία εγω ηξερα μονο για το λαγκ κυρίως σε "βαριές" εφαρμογές.

32 gb έχεις... Για να το γεμίσεις με εφαρμογές θέλει κόπο... Εκτός και αν είσαι κάνας ''gamer''

Όσο για την μπαταρία όταν κάτι ζωριζει το κινιτο καταναλώνει και ποιο πολύ μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

32 gb έχεις... Για να το γεμίσεις με εφαρμογές θέλει κόπο... Εκτός και αν είσαι κάνας ''gamer''

Όσο για την μπαταρία όταν κάτι ζωριζει το κινιτο καταναλώνει και ποιο πολύ μπαταρία

 

Για να αλλάξω σε Internal Storage πρέπει να κάνω format όπως είπε και ο Fanatikos?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εδώ κ κάμποσες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα όταν απενεργοποιήσω το WiFi από το κινητό μου κ μετα το ενεργοποιήσω ξανά δεν μου βρίσκει το ρουτερ του σπιτιού όπως κ κανένα άλλο από γύρω γύρω κάνω επανεκκίνηση την συσκευή κάνω αυτό με τα δέκα Δευτέρα του power button αλλά τπτ το μόνο που το διορθώνει είναι η επανεκκίνηση τπτ ρουτερ μου κ τότε ξαφνικά βρίσκει κ Όλα τα υπόλοιπα της γειτονιάς κ εκεί τρελαίνομαι κ μετα συνδέομαι κανονικά συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω σε Internal Storage πρέπει να κάνω format όπως είπε και ο Fanatikos?

 

αν δεν θελεις καταστάσεις καταστροφής ναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά εδώ κ κάμποσες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα όταν απενεργοποιήσω το WiFi από το κινητό μου κ μετα το ενεργοποιήσω ξανά δεν μου βρίσκει το ρουτερ του σπιτιού όπως κ κανένα άλλο από γύρω γύρω κάνω επανεκκίνηση την συσκευή κάνω αυτό με τα δέκα Δευτέρα του power button αλλά τπτ το μόνο που το διορθώνει είναι η επανεκκίνηση τπτ ρουτερ μου κ τότε ξαφνικά βρίσκει κ Όλα τα υπόλοιπα της γειτονιάς κ εκεί τρελαίνομαι κ μετα συνδέομαι κανονικά συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό;

 

1. κανεις factory reset

2. αν δεν λιθει είσαι απο τους λίγους με ελλατοματικη συσκευη και το στελνεις για service

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θελεις καταστάσεις καταστροφής ναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1. κανεις factory reset

2. αν δεν λιθει είσαι απο τους λίγους με ελλατοματικη συσκευη και το στελνεις για service

Έχει συμβεί κ σε άλλους δηλαδή έχεις ακούσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί κ σε άλλους δηλαδή έχεις ακούσει κάτι;

Γενικός βλάβες στα κινιτα της Huawei (ναυαρχιδες mid range και special series βλ mate) είναι άκρο σπάνια, για αυτό λέω μάλλον είσαι απλά άτυχος και πέτυχες σκαρτη συσκευή

Εκτός και αν σου έχει πέσει... Τότε αλλάζει πολύ το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σχετικά με την sd..κι εγώ του έλεγα ότι δεν χρειάζεται να το κάνει...πιο πολύ τον αγχώνει η μετάβαση σε Nougat και ο χώρος που αυτή θα καταλαμβάνει..του εξήγησα τι ισχύει και μάλλον του έφυγε η ιδέα να το κάνει..

Ευχαριστώ και πάλι..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σχετικά με την sd..κι εγώ του έλεγα ότι δεν χρειάζεται να το κάνει...πιο πολύ τον αγχώνει η μετάβαση σε Nougat και ο χώρος που αυτή θα καταλαμβάνει..του εξήγησα τι ισχύει και μάλλον του έφυγε η ιδέα να το κάνει..

Ευχαριστώ και πάλι..

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αμα δεν πατισεις σκα... Α δεν θα μάθει να περπατάς προσεκτικά :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ποιος μπορεί να βοηθήσει?

Ξαφνικά έχει εμφανιστεί η ένδειξη δεδομένων στο σήμα και δεν φεύγει. Πριν με το που έκλεινα τα δεδομένα, έφευγε και το 3g ή το 4g, τώρα και 2 μέρες είναι κολλημένο εκεί. Μπορεί κάποιος να δώσει μια ιδέα του τι έχει γίνει?

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ποιος μπορεί να βοηθήσει?

Ξαφνικά έχει εμφανιστεί η ένδειξη δεδομένων στο σήμα και δεν φεύγει. Πριν με το που έκλεινα τα δεδομένα, έφευγε και το 3g ή το 4g, τώρα και 2 μέρες είναι κολλημένο εκεί. Μπορεί κάποιος να δώσει μια ιδέα του τι έχει γίνει?

 

1. restart εχεις κανεις?

2. βγαλε βαλε την sim

3. πας για factory restore

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα πηρα για την γυναικα μου το εν λογο κινητο σε χρυσο.

Τωρα το ανοιξαμε να το δουμε και παει λεγοντας και οταν η οθονη εχει ασπρο χρωμα βλεπουμε μια καθετη πράσινη γραμμή!

Να φανταστω το κινητο εχει προβλημα σωστα ? Αλλα φυσικα υπαρχει και το DOA..Σε αυτη την περιπτωση τι παιζει ? Παω την Δευτερα και περνω αλλο ? Ας βοηθήσει καποιος γιατι τα εχω παρει τρελα με την γκαντεμια μου μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα πηρα για την γυναικα μου το εν λογο κινητο σε χρυσο.

Τωρα το ανοιξαμε να το δουμε και παει λεγοντας και οταν η οθονη εχει ασπρο χρωμα βλεπουμε μια καθετη πράσινη γραμμή!

Να φανταστω το κινητο εχει προβλημα σωστα ? Αλλα φυσικα υπαρχει και το DOA..Σε αυτη την περιπτωση τι παιζει ? Παω την Δευτερα και περνω αλλο ? Ας βοηθήσει καποιος γιατι τα εχω παρει τρελα με την γκαντεμια μου μεσα.

 

κατι παίχτηκε στην μεταφορά και κοπάνισαν την κούτα.... το θεμα ειναι μην πουν καμια χαζομαρα και πουν εσυ το εκανες ........

Link to comment
Share on other sites

κατι παίχτηκε στην μεταφορά και κοπάνισαν την κούτα.... το θεμα ειναι μην πουν καμια χαζομαρα και πουν εσυ το εκανες ........

 

Παλι καλα μίλησα μαζι τους τωρα και μου ειπαν χωρις δευτερη σκεψη απο μονοι τους πως θα μου το αλλαξουν επιτοπου την Δευτερα!

 

Μπραβο τους! Αλλα μονο και μονο η ξενερα... :D

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα μίλησα μαζι τους τωρα και μου ειπαν χωρις δευτερη σκεψη απο μονοι τους πως θα μου το αλλαξουν επιτοπου την Δευτερα!

 

Μπραβο τους! Αλλα μονο και μονο η ξενερα... :D

 

ε νταξι μωρέ έγινε καποιος μεταφορέας θα έκανε μα.....α χωρίς να το πει

γραμμή = κατά 99% χτύπημα

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω σε Internal Storage πρέπει να κάνω format όπως είπε και ο Fanatikos?

 

 

αν δεν θελεις καταστάσεις καταστροφής ναι...

 

Ωχ, ωχ ωχ! Δυστυχώς!

Ασε το καλύτερα όπως είναι τώρα και στην επόμενη αναβάθμιση του τραβας ενα factory reset και το ξαναστηνεις απο την αρχή, με default την internal storage.

Οταν τελειωσεις με τα προκαταρτικα και πριν αρχίσεις να περνάς εφαρμογές, βγαζεις την SD και της τραβας ενα format με ενα reader σε ενα pc.

Τώρα είναι μεγάλο μανίκι να το φτιαξεις νορμαλ το κινητό.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ωχ ωχ! Δυστυχώς!

Ασε το καλύτερα όπως είναι τώρα και στην επόμενη αναβάθμιση του τραβας ενα factory reset και το ξαναστηνεις απο την αρχή, με default την internal storage.

Οταν τελειωσεις με τα προκαταρτικα και πριν αρχίσεις να περνάς εφαρμογές, βγαζεις την SD και της τραβας ενα format με ενα reader σε ενα pc.

Τώρα είναι μεγάλο μανίκι να το φτιαξεις νορμαλ το κινητό.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Νεα εκδοση για Nougat είχε ερθει καιρό (Β341) αλλα περιμενα να ερθει το καλοκαιρι μιας και Σεπτεμβρη φευγω για Εξωτερικο! Αλλα τελικα το έκανα σημερα. Πριν κανω format μετεφερα φωτο μουσικη κτλ στο pc, αν και εχασα ολοκληρο φακελο με 200 τραγουδια μιας και εκανα cut paste. Μετα εκανα format την SD μεσω του κινητου επειδη δεν εχω reader (μετα το φορματ 58.56/58.56 free storage ελεγε). Βγαζω SD, κατεβαζω την ενημερωση, κανω update και μετα Factory reset! Μετα εβαλα SD και ξεκινησα το setup φτιαχνοντας τις ρυθμισεις εγκατασταση εφαρμογων κτλ.

 

Μεχρι στιγμης κομπλε φαίνονται όλα!

EDIT: Μία απορία. ΤΟ Power Saving Mode να το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο; Είναι σαν το Smart Mode στην EMUI 4.1.1 ή επηρεάζει κατά πολύ τις λειτουργίες του κινητού;

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης κομπλε φαίνονται όλα!

EDIT: Μία απορία. ΤΟ Power Saving Mode να το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο; Είναι σαν το Smart Mode στην EMUI 4.1.1 ή επηρεάζει κατά πολύ τις λειτουργίες του κινητού;

 

τα κόβει ολα και ρίχνει και για τα καλα τοπ cpu ουσιαστικά με αυτή την λειτουργία ενα high end κινιτο μετατρέπετε σε ενα low προς mid για να διατιρισει την μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

τα κόβει ολα και ρίχνει και για τα καλα τοπ cpu ουσιαστικά με αυτή την λειτουργία ενα high end κινιτο μετατρέπετε σε ενα low προς mid για να διατιρισει την μπαταρια

 

Βασικες λειτουργιες ομως δεν επηρεαζει ε; Αν ειναι να το εχω μονιμα ενεργο και να το κλεινω οταν πχ παιζω ενα βαρυ παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...