Jump to content

Bluboo Picasso


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαφορά μάλλον δε θα είναι εξωτερική, αλλά στις μπάντες, που τις λιγόστεψαν.

Και μενα είχαν επικοινωνήσει, αλλά πολύ νωριτερα (όχι από dx).

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διαφορά μάλλον δε θα είναι εξωτερική, αλλά στις μπάντες, που τις λιγόστεψαν.

Και μενα είχαν επικοινωνήσει, αλλά πολύ νωριτερα (όχι από dx).

Τι εννοείς έχουν λιγοστέψει τις μπάντες? Από όσο ξέρω για 3g παίζει μόνο η 2100, τι άλλο να λιγοστεψουν?Εγώ από geekbuying περιμένω αλλά δεν με ενημέρωσαν για αλλαγές κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σβησει το μήνυμα που μου έστειλαν. Πάντως ήταν 2-3 οι μπάντες που είχε ανακοινώσει η εταιρεία, αλλά το έβγαλε τελικά με 1-2, δε θυμαμαι. Αφού έχει μία, τότε είχαν προλάβει να το ενσωματώσουν στο site που το παρηγγειλες.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχουν λιγοστέψει τις μπάντες? Από όσο ξέρω για 3g παίζει μόνο η 2100, τι άλλο να λιγοστεψουν?Εγώ από geekbuying περιμένω αλλά δεν με ενημέρωσαν για αλλαγές κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Στο DX ακόμα γράφει "WCDMA: 850/900/2100". Αλλά στο κουτί του όπως φαίνεται στο

έχουν σβήσει την 900 με μαύρο αυτοκόλλητο.

Τεσπάν αυτό το είχα διαβάσει οπότε ήμουν προετοιμασμένος...

 

Επίσης ωραίο & πλήρες

... Εμένα με έπεισε αμέσως ο τύπος και το παρήγγειλα. Edited by panagiotisr
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου και μετα από 20 μέρες από την παραγγελία μου λένε ότι είναι ακόμα OUT OF STOCK. Με δουλεύουν για να με κάνουν να ακυρώσω; Ειχα αγοράσει στα 60$... Edited by panagiotisr
Link to comment
Share on other sites

Ήταν pre-order και αργησε παντού μεν, όμως τώρα θα έπρεπε να είναι σε στοκ.. Και μενα από coolicool είμαι στις 41 μέρες τώρα, αλλά βλέπω είναι στο δρόμο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν pre-order και αργησε παντού μεν, όμως τώρα θα έπρεπε να είναι σε στοκ.. Και μενα από coolicool είμαι στις 41 μέρες τώρα, αλλά βλέπω είναι στο δρόμο.

 

Εαν έχεις tracking είσαι μια χαρά!!! Απλά βλέπω άλλους από Geekbuying, Dealmachine εδώ, να έχουν ήδη παραλάβει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω περιμένω από geekbuying, έχουν στείλει tracking, δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα, αλλά με τον χαμό που γίνεται με αποστολές με sg post τον τελευταίο καιρό να δούμε πότε θα παραλάβω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου και μετα από 20 μέρες από την παραγγελία μου λένε ότι είναι ακόμα OUT OF STOCK. Με δουλεύουν για να με κάνουν να ακυρώσω; Ειχα αγοράσει στα 60$...

 

Ακριβως! Ειναι παγια τακτικη τους. Τυχαινει να εχω παρει την ιδια μερα δυο μαιλ, στο ενα να δινουν τρακινγκ ναμπερ και στο αλλο να λενε Αμ σορυ, δεν το εχουμε και αν θελετε να ακυρωσετε η να διαλεξετε αλλο πληρωνοντας τη διαφορα!

Μη μασας! :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παρέλαβα σήμερα 12 μέρες από Gearbest.

Το βγάζω από το κουτί του, πανέμορφο το άτιμο για τα γούστα μου, το ανάβω πολύ καλή αίσθηση αφής ανοίγω κάμερα και μου έρχεται να το πετάξω από το μπαλκόνι, δεν εστιάζει με τίποτα άθλια κάμερα όλα θολά,

αλλά τελικά αυτό ήταν το λιγότερο.

 

Μετά από 5 λεπτά λειτουργίας παρατηρώ ότι εκεί που είναι η εμπρός κάμερα, το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ ζεστό πατώ το κουμπί να το απενεργοποιήσω, τίποτα, πάω να βγάλω μπαταρία και ανάβουν και τα δυο φλας στιγμιαία και σβήνει προτού προλάβω να την βγάλω.

 

Αφού δοκίμασα πολλές φορές κατάφερε να ανοίξει ξανά, ΑΛΛΑ μόλις του κουμπώνω το καπάκι (το οποίο δεν κουμπώνει στην επάνω μεριά με τίποτα) πάλι δεν λειτουργεί το πλήκτρο On Off και αρχίζει να ζεσταίνετε επικίνδυνα στο πάνω μέρος.

 

Χωρίς το καπάκι λειτουργεί μια χαρά, πολύ παράξενο.

 

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες τώρα δεν ανάβει με τίποτα.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου με το Picasso.

:!:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παρέλαβα σήμερα 12 μέρες από Gearbest.

Το βγάζω από το κουτί του, πανέμορφο το άτιμο για τα γούστα μου, το ανάβω πολύ καλή αίσθηση αφής ανοίγω κάμερα και μου έρχεται να το πετάξω από το μπαλκόνι, δεν εστιάζει με τίποτα άθλια κάμερα όλα θολά,

αλλά τελικά αυτό ήταν το λιγότερο.

 

Μετά από 5 λεπτά λειτουργίας παρατηρώ ότι εκεί που είναι η εμπρός κάμερα, το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ ζεστό πατώ το κουμπί να το απενεργοποιήσω, τίποτα, πάω να βγάλω μπαταρία και ανάβουν και τα δυο φλας στιγμιαία και σβήνει προτού προλάβω να την βγάλω.

 

Αφού δοκίμασα πολλές φορές κατάφερε να ανοίξει ξανά, ΑΛΛΑ μόλις του κουμπώνω το καπάκι (το οποίο δεν κουμπώνει στην επάνω μεριά με τίποτα) πάλι δεν λειτουργεί το πλήκτρο On Off και αρχίζει να ζεσταίνετε επικίνδυνα στο πάνω μέρος.

 

Χωρίς το καπάκι λειτουργεί μια χαρά, πολύ παράξενο.

 

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες τώρα δεν ανάβει με τίποτα.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου με το Picasso.

Κατάλαβα...παραλαμβάνω και εγώ μαλλον αύριο...οπότε με περιμένει γκρίνια. Δεν μας τα λέει καλά η bluboo.

 

Με καμία αλλά η εφαρμογή κάμερας δοκίμασες μήπως λυθεί το πρόβλημα? Ελπίζω μόνο να είναι software ώστε να λυθεί με κάποιο update.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ απο gearbest. Ευτυχως το πακέτο δεν είχε πάρει σασί στην μεταφορα. Το κουτί της πλακας(το περίμενα) το τηλεφωνο οπτικά και απο αίσθηση στο χερι σουπερ. Τρεχει σχεδον pure android και παει νερακι σε απλα πραγματάκια. Και η μπαταρία σχετικα καλη για πρωτη δεύτερη φορτιση. Στα θετικά η ύπαρξη double tap to wake(στο κλείσιμο το κάνεις με nova launcher) η κατασκευη, η υπαρξη και dual sim + sd card (οχι διάλεξε ενα απο τα δυο) Στα αρνητικα το οτι ζεσταίνεται λιγο πχ αν δεις ενα καλης ποιότητας βιντεο πχ, (σε παιχνίδια δεν δοκίμασα μιας και δεν το πηρα για αυτο) το πισω καπακι που πρέπει να βάλεις τις κάρτες σου κ να ξεχάσεις οτι υπάρχουν εκεί κ το βασικότερο. Η κάμερα η λεξη για κλάματα είναι λιγο. Οχι 8 ουτε 4 δεν πρέπει να ναι ειδικα η μπροστινή. Συμπέρασμα θετικοτατο με βαση τα λεφτα που εδωσα και τον λογο για τον οποίο αγοράστηκε.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες από geekbuying. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές αναλογικά με την τιμή του, βγήκε στα 60€. Έχω να σημείωσω τα εξής, πάντα σε σχέση με την τιμή του:

- ποιότητα κατασκευής αρκετά καλή, σε σχέση με ένα homtom ht7 και ένα blakview breeze που πέρασαν απο τα χέρια μου και είναι σχεδόν στην ίδια κατηγορία τιμής, θεωρώ οτι η ποιότητα του bluboo είναι ανώτερη και σε αυτό παίζει ρόλο το μεταλλικό περίβλημα που έχει γύρω γύρω και το οποίο κάνει τη διαφορά. Επομένως, όσον αφορά εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλό.

- έκανε OTA update στην τελευταία Ρομ του Απριλιου μόλις άνοιξα wifi.

- από τα 16GB μένουν ελεύθερα περίπου 12.4 και είναι διαθέσιμα όλα για εγκατάσταση εφαρμογών.

-το ui του μου άρεσε, απλό και σχεδόν καθαρό Android χωρίς καμία περιττή εφαρμογή. Το μαύρο θέμα είναι πολύ καλό, έχει αρκετά ωραία θέματα. Πολύ καλύτερο το ui από το homtom.

- γρήγορη απόκριση όσο το δούλευα, δεν παρατηρησα καποιο lag, τα 2 GB κάνουν τη διαφορα.

- δεν παρατήρησα αύξηση της θερμοκρασίας που έχει αναφερθεί από άλλα παιδια βλέποντας βιντεακια στο YouTube για κάνα μισαωρο.

- ο ήχος του ηχείο μου φάνηκε ικανοποιητικός, το wifi επίσης.

- οι φωτογραφίες την ημέρα ικανοποιητικές από την πισω κάμερα, μέτριες απο την μπροστινή. Με το auto focus δεν είδα κάποιο πρόβλημα που αναφέρθηκε από κάποιο παιδί. Δοκίμασα και την Google camera, βελτιώνει τη μπροστινή κάμερα. Οσον αφορά φωτό το βράδυ σε εσωτερικό χώρο, με φως δωματίου δυνατό είναι μέτριες, χρειάζεται πολύ φως. Το φλας όντως όπως αναφέρθηκε είναι σχεδόν ανύπαρκτο και με χαμηλό φως δωματίου οι φώτο δεν είναι καθόλου καλές αν χρειαστεί να ανάψει το φλας. Θεωρώ ότι το το θέμα του φλας οφείλεται στο software γιατί όταν ανοίγει ο φακός το φως που βγάζει είναι σχετικά δυνατό. Γενικά οι βραδυνές αν χρειαστεί φλας είναι πολυ κάτω του μετρίου απο την πισω καμερα και για κλαματα απο την μπροστινη, όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία των κινητών σε αυτή την τιμή.

Γενικά, αν εξαιρέσουμε τις φωτογραφίες το βράδυ, κάτι που είναι αναμενόμενο για κινητά σε αυτή την τιμή, το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Μην ξεχνάμε ότι προσφέρει 2GB μνήμης και 16GB εσωτερικού χώρου. Αν αποδειχθεί αξιόπιστο στο χρόνο είναι πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

Κάποια δείγματα φωτο με τη στοκ κάμερα.

 

Πίσω κάμερα

http://i.imgur.com/6WVlfwJ.jpg

http://i.imgur.com/OyzuROB.jpg

Μπροστινή κάμερα

http://i.imgur.com/5XJ528V.jpg

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Χριστός Ανέστη.

Σχετικά με το Picasso

Παίδες το παρέλαβα σήμερα 12 μέρες από Gearbest.

Το βγάζω από το κουτί του, πανέμορφο το άτιμο για τα γούστα μου, το ανάβω πολύ καλή αίσθηση αφής ανοίγω κάμερα και μου έρχεται να το πετάξω από το μπαλκόνι, δεν εστιάζει με τίποτα άθλια κάμερα όλα θολά,

αλλά τελικά αυτό ήταν το λιγότερο.

 

Μετά από 5 λεπτά λειτουργίας παρατηρώ ότι εκεί που είναι η εμπρός κάμερα, το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ ζεστό πατώ το κουμπί να το απενεργοποιήσω, τίποτα, πάω να βγάλω μπαταρία και ανάβουν και τα δυο φλας στιγμιαία και σβήνει προτού προλάβω να την βγάλω.

 

Αφού δοκίμασα πολλές φορές κατάφερε να ανοίξει ξανά, ΑΛΛΑ μόλις του κουμπώνω το καπάκι (το οποίο δεν κουμπώνει στην επάνω μεριά με τίποτα) πάλι δεν λειτουργεί το πλήκτρο On Off και αρχίζει να ζεσταίνετε επικίνδυνα στο πάνω μέρος.

 

Χωρίς το καπάκι λειτουργεί μια χαρά, πολύ παράξενο.

 

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες τώρα δεν ανάβει με τίποτα.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου με το Picasso.

 

Το Gearbest μου απάντησε.

1) Να τους το στείλω πίσω και να μου στείλουν καινούργιο ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα στο πορτοφόλι GB wallet

2) Μερική επιστροφή 20 δολάρια στο GB wallet και το κρατώ το τηλέφωνο.

3) Να κρατήσω την συσκευή και να τους δώσω 25 δολάρια ακόμα για να μου στείλουν καινούργιο.

 

Για πείτε ρε παιδιά τι να κάνω, έχει επιστρέψει κανείς σας πάλι στο Gearbest τηλέφωνο ?

Δεν έχω στείλει πάλι κινητό στην Κίνα και το φοβάμαι.

:!:
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε το 3. Δεν ειναι τίποτα 20€ ειναι. Καποια στιγμη οταν θα καλοκυκλοφορησει κατι θα βρεθει να το διορθώσεις. Αν οχι θα το χεις για ανταλλακτικά
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 25$? Πόσες παραγγελίες έχεις κάνει απ'αυτούς;

Εμένα για 120$ τηλέφωνο, μου πρότειναν 90! Και έχω κάνει κάμποσες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@kontos εγώ μάλλον το 3 θα επέλεγαν. Γλιτώνεις τη διαδικασία να το στειλεις πίσω, επίσης λογικά για να σου βάλουν τα χρήματα θα πρέπει να το παραλάβουν πρώτα, οπότε θα περιμένεις. Μπορείς να το πάρεις και σε άλλο χρώμα ώστε να αλλάζεις το πίσω καλλυμα και εχει ς όπως είπε και ο bilet το άλλο για ανταλλακτικά. Το ζήτημα είναι να κρατήσουν την υπόσχεση τους και όντως να το κάνουν αυτό, δεν ξέρω αν μπορείς με κάποιο τρόπο να καλυφθείς με το paypal.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@kontos εγώ μάλλον το 3 θα επέλεγαν. Γλιτώνεις τη διαδικασία να το στειλεις πίσω, επίσης λογικά για να σου βάλουν τα χρήματα θα πρέπει να το παραλάβουν πρώτα, οπότε θα περιμένεις. Μπορείς να το πάρεις και σε άλλο χρώμα ώστε να αλλάζεις το πίσω καλλυμα και εχει ς όπως είπε και ο bilet το άλλο για ανταλλακτικά. Το ζήτημα είναι να κρατήσουν την υπόσχεση τους και όντως να το κάνουν αυτό, δεν ξέρω αν μπορείς με κάποιο τρόπο να καλυφθείς με το paypal.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

 

Ιδια περιπτωση απο το ιδιο μαγαζι, επελεξα και εγω το 3 και ησαν συνεπεστατοι! Τα καλα να λεγονται (οπως και τα κακα).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ιδια περιπτωση απο το ιδιο μαγαζι, επελεξα και εγω το 3 και ησαν συνεπεστατοι! Τα καλα να λεγονται (οπως και τα κακα).

 

Το Picasso?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το Picasso?

 

Οχι.

Σε αλλη συσκευη, που επισης ηρθε προβληματικη αλλα δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια επιστροφης.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε το 3. Δεν ειναι τίποτα 20€ ειναι. Καποια στιγμη οταν θα καλοκυκλοφορησει κατι θα βρεθει να το διορθώσεις. Αν οχι θα το χεις για ανταλλακτικά

 

@kontos εγώ μάλλον το 3 θα επέλεγαν. Γλιτώνεις τη διαδικασία να το στειλεις πίσω, επίσης λογικά για να σου βάλουν τα χρήματα θα πρέπει να το παραλάβουν πρώτα, οπότε θα περιμένεις. Μπορείς να το πάρεις και σε άλλο χρώμα ώστε να αλλάζεις το πίσω καλλυμα και εχει ς όπως είπε και ο bilet το άλλο για ανταλλακτικά. Το ζήτημα είναι να κρατήσουν την υπόσχεση τους και όντως να το κάνουν αυτό, δεν ξέρω αν μπορείς με κάποιο τρόπο να καλυφθείς με το paypal.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

 

Ιδια περιπτωση απο το ιδιο μαγαζι, επελεξα και εγω το 3 και ησαν συνεπεστατοι! Τα καλα να λεγονται (οπως και τα κακα).

 

Το Picasso?

 

Έχετε δίκιο για την λύση Νο3, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου να το κρατήσω για ανταλλακτικό και με 20€ να πάρω καινούργιο.

Είχε κολλήσει το μυαλό μου και έψαχνα λύση ώστε να μην δώσω καθόλου χρήματα,

αλλά ούτε να μπλέξω με αποστολές Κίνα,

και επίσης με φόβισε το γεγονός μήπως και το επόμενο έχει κάποιο πρόβλημα, λόγο ότι είναι ακόμα νέο.

 

Περιμένω απάντηση τώρα από τους κινέζους, γιατί μου έστειλαν νέο μήνυμα ότι θέλουν λέει 3-5 ημέρες για αποφασίσουν τι θα κάνουν …. Καινούργια κόλπα !:O

 

Για να δούμε, βέβαια να πω πως από το Gearbest έως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε με αποστολές ούτε με προβλήματα συσκευών που είχα και σε αλλά τηλέφωνα, πάντα μου έδιναν καλές λύσεις και αρκετούς πόντους θα έλεγα.

Εύχομαι και τώρα να πάνε όλα καλά.

 

Να είστε καλά παιδιά για ότι νεότερο θα ενημερώσω, μήπως και αλλάξει η κακή γνώμη που έχει σχηματιστή για το μαγαζι χαχαχα:lol:

:!:
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φυσιολογικό κινέζικο μαγαζι ειναι το gear. Με τα traking numbers εχει θεματακι. Μου δειχνε συσκευη Αυστραλία κ παρελαβα την επομενη κ συσκευη Ολλανδία μου την ειχε παραδώσει μόλις ο ταχυδρόμος. Σκέφτομαι να μη ξαναζητησω traking αφου έτσι κ αλλιώς οπότε θελει στέλνει
Link to comment
Share on other sites

Κλείνω μήνα παραγγελίας από DX και ακόμα δεν έχουν στείλει tracking. Έχει σταλεί σε κάποιον από το εν λόγω μαγαζί;

 

Επίσης βλέπω σε κάποια

και reviews να λένε ότι το γύρω-γύρω είναι κάποιο είδους polycarbonate που μοιάζει πάρα πολύ με μέταλλο και τείνω να τους πιστέψω. Λένε ότι το ίδιο υλικό χρησιμοποιούν όλα τα αντίστοιχα τηλέφωνα που "φαίνονται" μεταλλικά των 60$. Όπως και να χει το κάνει πιο όμορφο και ανθεκτικό απ'ότι λένε.

 

"Τhe sides are brushed to make it appear as brushed metal, and it’s not possible to tell that it’s plastic unless looking very closely at the corners where the tiny seams lie."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...