Jump to content

Bluboo Picasso


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο σχεδόν 15 μέρες απροβλημάτιστης χρήσης το κινητό μου έβγαλε πρόβλημα.

Το ηχείο αναπαραγωγής ήχου (loudspeaker) δουλεύει όταν αυτό αποφασίσει να δουλέψει! αλλιώς οι κλήσεις και τα sms χτυπάνε στο αθόρυβο (να γιατί το notification led είναι απαραίτητο σε μια συσκευή πλέον!).Όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα.

Πιστεύετε είναι θέμα ηχείου και η αντικατάσταση του θα λύσει το πρόβλημα ή θέμα που με ένα root συσκευής θα το φέρει στα ίσα του;(Δεν το κατέχω το άθλημα οπότε θα πληρώσω κάποιον να το κάνει).

Έχω την τελευταία αναβάθμιση όπως δείχνει και πιο πάνω ο φίλος.

Θα προσπαθήσω να αποφύγω την ταλαιπωρία να ανοίξω dispute στο κατάστημα αγοράς (κάπου στο alliexpress) το κόστος του ηχείου αν όντως είναι αυτό κάπου 10$ είναι το θέμα είναι φταίει το ηχείο;Τέλος το κόστος root παίζει σε λογικά επίπεδα ή θα είναι πχ το μισό κόστος της συσκευής 30€+ οπότε ψάχνω κατευθείαν για νέα;Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο σχεδόν 15 μέρες απροβλημάτιστης χρήσης το κινητό μου έβγαλε πρόβλημα.

Το ηχείο αναπαραγωγής ήχου (loudspeaker) δουλεύει όταν αυτό αποφασίσει να δουλέψει! αλλιώς οι κλήσεις και τα sms χτυπάνε στο αθόρυβο (να γιατί το notification led είναι απαραίτητο σε μια συσκευή πλέον!).Όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα.

Πιστεύετε είναι θέμα ηχείου και η αντικατάσταση του θα λύσει το πρόβλημα ή θέμα που με ένα root συσκευής θα το φέρει στα ίσα του;(Δεν το κατέχω το άθλημα οπότε θα πληρώσω κάποιον να το κάνει).

Έχω την τελευταία αναβάθμιση όπως δείχνει και πιο πάνω ο φίλος.

Θα προσπαθήσω να αποφύγω την ταλαιπωρία να ανοίξω dispute στο κατάστημα αγοράς (κάπου στο alliexpress) το κόστος του ηχείου αν όντως είναι αυτό κάπου 10$ είναι το θέμα είναι φταίει το ηχείο;Τέλος το κόστος root παίζει σε λογικά επίπεδα ή θα είναι πχ το μισό κόστος της συσκευής 30€+ οπότε ψάχνω κατευθείαν για νέα;Ευχαριστώ.

Αν είναι θέμα hardware το ρουτ δεν θα το φτιαξει. Επίσης δεν αξίζει να πληρώσεις για ρουτ, πόσο μάλλον 30€ που λες όταν η συσκευή έχει 60€!. Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να στείλω καταρχήν μήνυμα στον πωλητή και να περιγράψω την κατάσταση. Δες πως θα αντιδράσει και ανάλογα πράττεις. Μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα πίσω και να επιστρέψεις το προϊόν, μπορείς να ζητησεις κάποιο partial refund και να το πας σε κάποιο service εδώ Ελλάδα οπότε θα σου πληρώσει κάποιο μέρος από το κόστος ο πωλητής. Μπορεί τι πρόβλημα να είναι απλό, να μην γινεται πχ κάποια επαφή. Σε κάθε περίπτωση το aliexpress σε προστατεύει ως καταναλωτή και έχεις δικαίωμα να ζητήσεις πίσω τα χρήματα ή να σου αντικαταστήσει το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο περιμένω να απαντήσει ο πωλητής του έστηλα βίντεο με το πρόβλημα και περιμένω τι θα κάνει αλλά καθυστερεί.

Λίγο πολύ αυτό που λές σκέφτομαι κ εγώ να πληρώσω το κόστος του ηχείου κ την αντικατάσταση του στην Ελλάδα κ να ζητήσω ίσως ενα μικρό ποσό σαν επιστροφή απο τον πωλητή.

Ελπίζω να τελειώσουν τα προβλήματα μου εδώ γιατί πραγματικά είναι αξιόλογη συσκευή απο θέμα επιδόσεων,κατασκευής και εμφάνισης και η BLUBOO να μην αποδειχτεί νέα UMI.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο περιμένω να απαντήσει ο πωλητής του έστηλα βίντεο με το πρόβλημα και περιμένω τι θα κάνει αλλά καθυστερεί.

Λίγο πολύ αυτό που λές σκέφτομαι κ εγώ να πληρώσω το κόστος του ηχείου κ την αντικατάσταση του στην Ελλάδα κ να ζητήσω ίσως ενα μικρό ποσό σαν επιστροφή απο τον πωλητή.

Ελπίζω να τελειώσουν τα προβλήματα μου εδώ γιατί πραγματικά είναι αξιόλογη συσκευή απο θέμα επιδόσεων,κατασκευής και εμφάνισης και η BLUBOO να μην αποδειχτεί νέα UMI.

Καλά, μην τον περιμένεις και πολύ, αν δεν απαντήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα απευθύνσου στο aliexpress και θα δεις μετά πόσο γρήγορα θα απαντήσει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην τον περιμένεις και πολύ, αν δεν απαντήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα απευθύνσου στο aliexpress και θα δεις μετά πόσο γρήγορα θα απαντήσει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

χαχαχα :lol: κλασικοί κινέζοι,έχω διαβάσει και το νήμα με τις επιστροφές κινητών στην Κίνα και τι τράβηξαν τα μέλη,προχτές ''μιλήσαμε'' θα του δώσω μέχρι την Δευτέρα και μετά αναγκαστικά dispute...

Δυστυχώς είναι το ρίσκο με τις αγορές απο τα κινεζομάγαζα,αμα δεν σου κάτσει απο την αρχή έχει ταλαιπώρια μετα...

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα εχουν/είχαν παρουσιαστή και στα DOOGEE X5 & PRO.

κατά κύριο λόγο οφειλόταν στη ρυθμιση που έχει το μενού για "ένταση μπάσου".

Κατά με μην το βάζετε να είναι "on".

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα εχουν/είχαν παρουσιαστή και στα DOOGEE X5 & PRO.

κατά κύριο λόγο οφειλόταν στη ρυθμιση που έχει το μενού για "ένταση μπάσου".

Κατά με μην το βάζετε να είναι "on".

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nα το δώ κ αυτό που λές...

Ρυθμίσεις - Ήχος κ ειδοποίηση - Βελτίωση ήχου εννοείς; Όλα off τα έχω...

Γενικά έχω παρατηρήσει πως κρύα η συσκευή δουλεύει μια χαρά,μόλις την σκαλίσω όμως web ή ρυθμίσεις κ ζεσταθεί ελάχιστα οι ήχοι δνε λειτουργούν καθόλου.

Μετά απο λίγη ώρα που ''κρυώνει'' ξαναλειτουργούν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κ αυτο τις θερμοκρασίες...στα κρύα δουλεύουμε, στη ζέστη αραζουμε??? χα χα χα χα

 

Μου ρθε στο μυαλό αυτο που ζει στον βορειο πόλο κ είναι εύκολο, η βολική αρκούδα.... :lol: :rotfl: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nα το δώ κ αυτό που λές...

Ρυθμίσεις - Ήχος κ ειδοποίηση - Βελτίωση ήχου εννοείς; Όλα off τα έχω...

Γενικά έχω παρατηρήσει πως κρύα η συσκευή δουλεύει μια χαρά,μόλις την σκαλίσω όμως web ή ρυθμίσεις κ ζεσταθεί ελάχιστα οι ήχοι δνε λειτουργούν καθόλου.

Μετά απο λίγη ώρα που ''κρυώνει'' ξαναλειτουργούν...

Ναι αυτά τα 4....

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και το δικό μου είχε θέμα με τον ήχο. Όποιον καλούσα άκουγε τόσο εκείνος όσο και εγώ διπλές φωνές (σαν ηχώ).Μετά από αρκετά μηνύματα με το dealsmachine καταλήξαμε να στείλω άλλα 15 δολλάρια και να μου ξαναστείλουν το κινητό. Περιμένω να δω τι θα κάνει το καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και το δικό μου είχε θέμα με τον ήχο. Όποιον καλούσα άκουγε τόσο εκείνος όσο και εγώ διπλές φωνές (σαν ηχώ).Μετά από αρκετά μηνύματα με το dealsmachine καταλήξαμε να στείλω άλλα 15 δολλάρια και να μου ξαναστείλουν το κινητό. Περιμένω να δω τι θα κάνει το καινούριο.

 

Παρόμοιο πρόβλημα και για μένα. Όταν με καλούν η καλώ ακούνε τη φωνή τους πίσω. Δυο εκδοχές ειναι. Κατασκευαστικό πρόβλημα η πρόβλημα με το λογισμικό που ίσως διορθωθεί με κάποιο Update της εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το παρέλαβα και εγώ καλή συσκευή για τα λεφτά του 56 ευρώ, ευχαριστημένος προς το παρόν , απλά δεν κουμπώνει καλά το πίσω καπάκι στο σημείο της κάμερας ,κάποια λύση? Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το παρέλαβα και εγώ καλή συσκευή για τα λεφτά του 56 ευρώ, ευχαριστημένος προς το παρόν , απλά δεν κουμπώνει καλά το πίσω καπάκι στο σημείο της κάμερας ,κάποια λύση?

 

Είναι σκληρά τα πλαστικά κουμπώματα ακόμα για αυτό.Βγάλε το καπάκι κ κούμπωσε το πιέζοντας τον αντίχειρα σου γύρω γύρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα προβλήματα μου λύθηκαν όλα μετά απο αντικατάσταση ηχείου,το εργοστασιακό ήταν κακής ποιότητας,το τίμημα που πληρώνεις όταν αγοράζεις no name συσκευές κυνηγώντας ευκαιρίες.

Το κόστος αλλαγής 15€ ας ελπίσω το πρώτο κ τελευταίο θέμα που είχα απο την εμπειρία μου με την bluboo.

Αναφορά

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία πόσο σας κρατάει?

 

Δεν ειναι σταθερη, μετα απο σχεδον τρεις μηνες, κραταει 1-2 μερες με σταθερα περιορισμενη χρηση

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησε το touch και δεν πάταγε.Κολουσε στην οθόνη κλειδώματος για κάνα δυο λεπτά και μέτα ξαναπαταγε.Σγμερα δεν πατάει καν.Δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού ή digitaizer.Τ ι λέτε να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησε το touch και δεν πάταγε.Κολουσε στην οθόνη κλειδώματος για κάνα δυο λεπτά και μέτα ξαναπαταγε.Σγμερα δεν πατάει καν.Δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού ή digitaizer.Τ ι λέτε να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μηπως έχεις κάποιο tempered glass ή κάποιο screen protector? Φαντάζομαι θα δοκιμασες να κάνεις ενα reboot μήπως έφαγε κάποιο σκάλωμα και στρώσει. Από εκεί και πέρα, εγώ θα έκανα μια επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνέχιζε το πρόβλημα θα επικοινωνούσα με το κατάστημα γιατί πιθανότατα τότε θα είναι πρόβλημα hardware.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως είναι στη φόρτιση και το κάνει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα, μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής έχουμε τίποτα νεότερο για αυτό το τηλέφωνο? Θα ήθελα τη γνώμη των ήδη κατόχων όσο αφορά την αξιοπιστία του
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως είναι στη φόρτιση και το κάνει;

Όχι δεν μου το κάνει στη φόρτιση.Ξαφνικα σταμάτησε να δουλεύει το touch.Το εκλεισα και το ξανανοιξα πολλές φορές αλλά δεν έγινε κάτι.Αρχικα μου το έκανε ανά διαστήματα αλλά μετά από ένα δύο λεπτα επανέρχονταν.Τωρα δεν ξέρω τι να κάνω;να ξαναφλασαρω τη ρομ;για να κάνω επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν γίνεται αφού δεν πατάει.Μπηκα στο recovery και μόλις πατησα να μπει μου έγραφε καμία εντολή με το ανθρωπάκι ξαπλωμένο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε ποντίκι (δε θυμάμαι αν έχει otg)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε ποντίκι (δε θυμάμαι αν έχει otg)

Δεν είναι OTG αλλά ξαναφλασαρα τη ρομ και πάλι δεν πατάει καθόλου.Μαλλον εχει πρόβλημα το digitaizer.Αντε να βγαλεις άκρη τώρα με το everbuying που το πήρα.Λογικα θα μου που να το στείλω πίσω και αν θα το ξαναδώ σε κανα διμημο.Αρχικα θα ζητησω να μου κάνουν full refund διότι δεν το έχω ούτε μηνα.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βιάσου, βγάλε φοτο/βιντεο με το πρόβλημα, αν το στείλεις πίσω βγαλε βίντεο με το πακετάρισμα και με την αποστολή στο ταχυδρομείο και κράτα screenshot όλες τις συνομιλίες μαζί τους.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βιάσου, βγάλε φοτο/βιντεο με το πρόβλημα, αν το στείλεις πίσω βγαλε βίντεο με το πακετάρισμα και κε την αποστολή στο ταχυδρομείο και κράτα screenshot όλες τις συνομιλίες μαζί τους.

Αυτό κάνω.Εχω ήδη μιλήσει μαζί τους και μου έχουν ζητήσει βίντεο ή φωτό και μου είπαν τα κλασικά να κάνω επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων κτλ.Θα τους στείλω βίντεο και περιμένω απαντηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...