Jump to content

[S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το πρόβλημα μου δεν είναι ο φωτισμός. Το πρόβλημα είναι η επεξεργασία που κάνει το software και το τελικό αποτέλεσμα που δίνει..εκτός άμα ενεργοποιείς το φλας και αλλάζει και η επεξεργασία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ξέρω αλλά το φως βοηθά να μην κρύβονται οι λεπτομέρειες και η επεξεργασία δεν τα σβήνει όλα.

Το δοκίμασα.

 

Μετά από σχεδόν δύο μήνες με το S7 EDGE, μπορώ να πω την άποψή μου για την κάμερα.

 

Καλή σε ολα, αλλά όταν φωτογραφίζω πρόσωπα ακόμα και με manual ρυθμίσεις, δεν με ικανοποιεί όσο θα ήθελα.

Χθες έβγαλα την κόρη μου στο δωμάτιο της με φωτισμό δωματίου.

Είχα κλείστρο 1/8 & iso 200. Δεν βγήκε κουνημένη το ois έκανε την δουλειά του.

Όμως παρόλο που το 1/8 ήταν υπερβολικό για τον φωτισμό αυτό, στις σκιές του προσώπου υπήρχε θόρυβος και γενικά έλλειψη λεπτομέρειας.

Εντάξει κρίνω αυστηρά γιατί βλέπω τι κάνει η mirrorless που έχω με φακό επίσης f1.7.

Όμως σε τόσο κοντινή απόσταση θα έπρεπε να τα πηγαίνει καλύτερα.

Αν δείτε φωτογραφίες - πορτραίτα από Nexus 5X η 6p θα καταλάβετε πως θα έπρεπε να ήταν η φωτογραφία.

Αν πάω πιο κοντά για περισσότερη λεπτομερεια παραμορφωνει το σχήμα του προσώπου. Το κάνει πιο στενομακρο, κάτι που βλέπεις αν τραβήξεις την ίδια φωτογραφία με κάμερα.

 

Εντάξει σε ημερήσιες είναι οκ ειδικά σε manual που δεν έχει επεξεργασία.

Το βράδυ όμως μόνο αντικείμενα. Στα πρόσωπα μόνο φωτογραφίες ανάγκης γι Facebook η για να κρατήσεις την στιγμή.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερχόμενος από Νοτε 3 που η κάμερα του είναι απλά μέτρια σε χαμηλό φωτισμό μπορώ να πω πως η κάμερα του S7 edge είναι από άλλον πλανήτη...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,τελικά ποιος αισθητήρες είναι καλύτερος; Sony ή isocell? Χθες πείρα το s7 και τσεκαροντας είδα ότι έχει isocell και ξενέρωσα ψάχνοντας όμως στο νέο είδα ότι τελικά στα σημεία είναι λίγο καλύτερος εσείς τι λετε;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,τελικά ποιος αισθητήρες είναι καλύτερος; Sony ή isocell? Χθες πείρα το s7 και τσεκαροντας είδα ότι έχει isocell και ξενέρωσα ψάχνοντας όμως στο νέο είδα ότι τελικά στα σημεία είναι λίγο καλύτερος εσείς τι λετε;

Μικροδιαφορες φιλε μου δεν αξίζει να ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σας,τελικά ποιος αισθητήρες είναι καλύτερος; Sony ή isocell? Χθες πείρα το s7 και τσεκαροντας είδα ότι έχει isocell και ξενέρωσα ψάχνοντας όμως στο νέο είδα ότι τελικά στα σημεία είναι λίγο καλύτερος εσείς τι λετε;

 

Σε αντίθεση με το παρελθόν... στο S7 φαίνεται ότι ο isocell δουλεύει (οριακά) καλύτερα χωρίς όμως να υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές για τον μέσο χρήστη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να φωτογραφίσεις παιδάκι που δεν κάθεται στα αυγά του , το 6s plus είναι καλύτερο. Στο s7 edge περνω πολύ περισσότερες φορές "κουνημενες" φωτογραφίες (τουλάχιστον στο αυτοματο). Όλα αυτά παρόλο που οι χρόνοι focus και λήψης είναι παρόμοιοι και σχεδόν αστραπιαιοι. Καμία ιδέα για καλύτερα αποτελέσματα;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να φωτογραφίσεις παιδάκι που δεν κάθεται στα αυγά του , το 6s plus είναι καλύτερο. Στο s7 edge περνω πολύ περισσότερες φορές "κουνημενες" φωτογραφίες (τουλάχιστον στο αυτοματο). Όλα αυτά παρόλο που οι χρόνοι focus και λήψης είναι παρόμοιοι και σχεδόν αστραπιαιοι. Καμία ιδέα για καλύτερα αποτελέσματα;

Το 6s plus έχει καλύτερο ois γι αυτό δεν παίρνεις κουνημένες φώτο.

Αν όμως το παιδάκι κουνηθεί το ois δεν μπορεί να βοηθήσει.

Με το s7 δοκίμασε Manual με τις έχεις ρυθμίσεις:

Αν το φως είναι αρκετό στο δωμάτιο βάλε κλείστρο 1/20 και iso 200

Μπορείς να κατέβεις στο κλείστρο μέχρι 1/10 χωρίς να φοβασαι αρκεί να μην τρέμει το χέρι σου

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το 6s plus έχει καλύτερο ois γι αυτό δεν παίρνεις κουνημένες φώτο.

Αν όμως το παιδάκι κουνηθεί το ois δεν μπορεί να βοηθήσει.

Με το s7 δοκίμασε Manual με τις έχεις ρυθμίσεις:

Αν το φως είναι αρκετό στο δωμάτιο βάλε κλείστρο 1/20 και iso 200

Μπορείς να κατέβεις στο κλείστρο μέχρι 1/10 χωρίς να φοβασαι αρκεί να μην τρέμει το χέρι σου

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σίγουρα το Iphone 6s Plus έχει καλύτερο OIS (φαίνεται και στην λήψη video αυτό) , αλλά το OIS έχει να κάνει με την κίνηση του φωτογράφου και όχι του "μοντέλου". Εγώ παρατηρώ ότι σε ένα παιδάκι που παίζει και κουνάει χέρια-πόδια-κεφάλι, το iphone θα κάνει σωστή δουλεία στις περισσότερες των περιπτώσεων, ενώ στο s7 edge θα μου βγάλει αρκετές φορές κουνημένο το χέρι ή το κεφάλι. Δυστυχώς το manual mode για πιτσιρίκια δεν συνίσταται ,καθώς παίζεις με τα δευτερόλεπτα για να αποτυπώσεις την στιγμή. [σ.σ: εδώ οφείλω ένα respect στο s7 για το άνοιγμα της κάμερα από οπουδήποτε με ένα διπλό κλικ στο home button. Κερδίζεις πολύτιμο χρόνο...]. Να πω την αλήθεια υποψιάζομαι λίγο το face detection της samsung...μήπως κάνει υπερβολικά στοχευμένο focus στα πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Στησαμε την μισή πολη σήμερα.

 

https://postimg.org/image/t9nnogqdd/

 

https://postimg.org/image/jzv9it0wx/

 

https://postimg.org/image/gk7brgtup/

 

https://postimg.org/image/txbssf8nl/

 

https://postimg.org/image/d6p5ru7w1/

 

https://postimg.org/image/bs8jd3hg1/

 

Όλες στο auto.

 

 

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να φωτογραφίσεις παιδάκι που δεν κάθεται στα αυγά του , το 6s plus είναι καλύτερο. Στο s7 edge περνω πολύ περισσότερες φορές "κουνημενες" φωτογραφίες (τουλάχιστον στο αυτοματο). Όλα αυτά παρόλο που οι χρόνοι focus και λήψης είναι παρόμοιοι και σχεδόν αστραπιαιοι. Καμία ιδέα για καλύτερα αποτελέσματα;

Αυτό το παρατήρησα και γω και μου έκανε εντύπωση. Το μοναδικό ίσως που με χάλασε σε αυτή τη συσκευή. Ερχομενος και γω από iPhone 6s plus

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παρατήρησα και γω και μου έκανε εντύπωση. Το μοναδικό ίσως που με χάλασε σε αυτή τη συσκευή. Ερχομενος και γω από iPhone 6s plus

 

Sent from S7 edge

Παιδιά τα κουνημένα blured σημεία οφείλονται σε μεγάλους χρόνους κλείστρου.

Αν στο αυτόματο επιλέγει μεγαλύτερο χρόνο τα κινούμενα μέρη του σώματος θα βγουν χάλια.

Γι αυτό είπα Manual ώστε να βάλεις το σωστό κλείστρο.

Και στην κάμερα μου αν βάλω αργό κλείστρο θα συμβεί το ίδιο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κουνημένα blured σημεία οφείλονται σε μεγάλους χρόνους κλείστρου.

Αν στο αυτόματο επιλέγει μεγαλύτερο χρόνο τα κινούμενα μέρη του σώματος θα βγουν χάλια.

Γι αυτό είπα Manual ώστε να βάλεις το σωστό κλείστρο.

Και στην κάμερα μου αν βάλω αργό κλείστρο θα συμβεί το ίδιο.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To θέμα είναι ότι με πιτσιρίκια δεν έχεις την πολυτέλεια του manual mode (να ρυθμίζεις ταχύτητες κλείστρου, iso κτλ) γιατί χάνεις την στιγμή. Αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετωπιζω και με το LG G4 αλλά για διαφορετικούς λόγους (εκεί αργεί αρκετά η εστίαση). Γι' αυτό λέω ότι σε auto mode, για να ανοίγεις την κάμερα και να "πυροβολείς" ακαριαία, έχοντας ταυτόχρονα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο σύνολο των λήψεων, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το 6s plus.....και επειδή το έδωσα πριν λίγες μέρες για να μείνω με το s7 edge (τουλάχιστον μέχρι να δούμε τι θα γίνει με Note 7 και iphone 7), μπορώ να πω ότι μου λείπει λίγο η κάμερα του.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι με πιτσιρίκια δεν έχεις την πολυτέλεια του manual mode (να ρυθμίζεις ταχύτητες κλείστρου, iso κτλ) γιατί χάνεις την στιγμή. Αντίστοιχο πρόβλημα αντιμετωπιζω και με το LG G4 αλλά για διαφορετικούς λόγους (εκεί αργεί αρκετά η εστίαση). Γι' αυτό λέω ότι σε auto mode, για να ανοίγεις την κάμερα και να "πυροβολείς" ακαριαία, έχοντας ταυτόχρονα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο σύνολο των λήψεων, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το 6s plus.....και επειδή το έδωσα πριν λίγες μέρες για να μείνω με το s7 edge (τουλάχιστον μέχρι να δούμε τι θα γίνει με Note 7 και iphone 7), μπορώ να πω ότι μου λείπει λίγο η κάμερα του.

 

Εγώ το μόνο που έχω κάνει είναι να έχω φτιάξει 3 προσαρμοσμένες ρυθμίσεις για διαφορετικές συνθήκες και ανάλογα διαλέγω για πιο γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Επαθα πλακα!!!

Βραδυ σε παραλια σκοταδι....σκοταδι ομως λεμε,και απλα αναψα ενα φακο για εφε στη θαλασσα και το αποτελεσμα ηταν πολυ ανωτερο απ οτι φανταζομουν...σε οσους την εδειξα που ημασταν εκει και με τα ιδια μας τα ματια δεν βλεπαμε οτι εβγαλε η φωτο δεν το πιστευαν οτι μπορει ενα κινητο να τραβηξει τετοια φωτο...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160619/e25afdf3ba95595d9f78ada76f9ae91c.jpg

 

Edit.. Η ποιοτητα εδω που την ανεβασα ειναι κατα πολυ κατωτερη της αυθεντικης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Βεβαίως δεν την βλέπω πλήρη ανάλυση να δω τι θόρυβο έχει αλλά έτσι όπως φαίνεται στην οθόνη του iPad είναι υπέροχη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο και απο μενα, απο γαμο στη Μονεμβασια, βραδινες με αυτοματο και manual, στο χερι ολες ακουμπωντας το κινητο σε εναν πασαλο αλλα μονο η μια πλευρα, για να εχω οσο το δυνατον σταθερο χερι, γιαυτο εβγαλα αρκετες, ειχα και 2-3 κουνημενες.

Εννοειται οτι δεν ασχοληθηκα πολυ με ρυθμισεις, ηθελα να εχω σχετικα χαμηλο iso και αντιστοιχως εβαλα τον χρονο κλειστρου. Αν δεν ειχα πιει και καμια 15αρα κοκτειλ θα ημουν καλυτερα.

27937390915_986f9befa8.jpg

27324134053_7e345b1482.jpgMonemvasia wedding.. by Nikos Bletas, on Flickr

27324984424_6fb6f46b8d.jpgMonemvasia wedding.. by Nikos Bletas, on Flickr

27937293905_16b09ba3b7.jpgMonemvasia wedding.. by Nikos Bletas, on Flickr

27835754462_ebd391d2d3.jpgMonemvasia wedding.. by Nikos Bletas, on Flickr

27835726352_ffe15b34fb.jpgMonemvasia wedding.. by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε μπορεί να μου πει κάποιος πως να ανοίξω τα raw αρχεία του s7 στο snapseed? Στο G4 χρησιμοποιούσα τον es file manager αλλά στο s7 δεν μου το βγάζει σαν επιλογή μόνο το photoshop express έχω σαν επιλογή
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...