Jump to content

LG V10 vs Samsung S6 Edge+


Arachtos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο συσκευές, αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει σαν πρώτο χαρακτηριστικό είναι η ποιότητα της οθόνης και συγκεκριμένα η αίσθηση του να φαίνονται τα εικονίδια κλπ όσο πιο ευκρινή γίνεται, σαν να είναι δηλαδή έτοιμα να "ξεπηδήσουν " από την οθόνη.

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά έχουν και τα δύο τα θετικά και τα αρνητικά τους τα οποία ειναι δευτερεύοντα για μένα. Το ζητούμενο είναι το κινητό με την πιο ευκρινη και sharp οθόνη μέχρι 600€.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα παρεις το samsung s6 edge+. Το εχει ο καινουριος ''φιλος'' της αδερφης μου και επαθα πλακα!! Ειναι πραγματικα απιστευτο πανεμορφο και η οθονη ειναι καταπληκτικη. Προσωπικα εχω το samsung note 3 που η οθονη ειναι κι εκει το κατι αλλο, ομως χαζευοντας την οθονη του s6 edge+ νομιζα οτι τα βιντεο και οι φωτογραφιες ειναι αληθινα. Να μη μιλησω για παιχνιδια που ειναι απιστευτα. Οσο για επεξεργαστη, ram και αλλες δυνατοτητες ειναι αυναγωνιστο. Αν εχεις τα χρηματα να το παρεις πιστευω θα μεινεις ικανοποιημενος στο συνολο ποσο μαλλον στο θεμα οθονη που ειναι το δυνατο χαρτι της samsung και ειδικα του s6 edge+
Ericsson t10s, Nokia 3310, Nokia 6210, Nokia 3510i, sharp gx30i, Sony Ericsson k800i, Sony Ericsson x10 mini, Sony xperia sole, Samsung note 3 και η λιστα συνεχιζεται...
Link to comment
Share on other sites

V10 πάρε για μένα .Το edge plus έχει υποδεέστερη οθόνη και από το μικρό edge .

Προσωπικά δεν με ενθουσίασε τόσο όσο του μικρού , όσο και του V10 φυσικά που μοιάζει κρυσταλλινη .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχω δει το v10 από κοντά αλλά δεν νομίζω να διαφέρει από την οθόνη του G4 που είχα και πραγματικά με το s6 edge plus που έχω τώρα η διαφορά είναι μεγάλη ανώτερη κατά την γνώμη μου η amoled της Samsung
Link to comment
Share on other sites

S6 edge plus gold η silver παρε..δεν υπαρχει οθονη να το ανταγωνιστει κανενα..ακομα και με το s7 edge..το v10 ιδια με του g4 ειναι που λεει και vag..εγω θα το κρατησω για αρκετο καιρο ακομα..θα με θυμηθεις..αλλα ειναι ακριβο
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας για την ιδια αναλυση οθονης ενα ips panel (LG V10) εχει καλυτερη ευκρινεια απο ενα pentile amoled(samsung edge+)

Απο την αλλη στο V10 εχεις πιο καθαρο λευκο και πιο ρεαλιστικα χρωματα και στο ΕDGE+ εχεις πιο βαθυ μαυρο και εντονα χρωματα, για μενα δες τα σε καποιο καταστημα αν μπορεις γιατι απο βιντεακια στο youtube δεν καταλαβαινεις και πολλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας για την ιδια αναλυση οθονης ενα ips panel (LG V10) εχει καλυτερη ευκρινεια απο ενα pentile amoled(samsung edge+)

Απο την αλλη στο V10 εχεις πιο καθαρο λευκο και πιο ρεαλιστικα χρωματα και στο ΕDGE+ εχεις πιο βαθυ μαυρο και εντονα χρωματα, για μενα δες τα σε καποιο καταστημα αν μπορεις γιατι απο βιντεακια στο youtube δεν καταλαβαινεις και πολλα.

Θα μπορούσε αλλά σε ποιο κατάστημα να το βρει το V10;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αλλά σε ποιο κατάστημα να το βρει το V10;; ;)

Σωστος,βασικα ας δοκιμασει καποιο παρομοιο με ips lcd να δει πως ειναι και να το συγκρινει με μια amoled.

Προσωπικα η amoled με κουραζει περισσοτερο απο μια lcd. Ενω στην αρχη φαινεται εντυπωσιακη κουραζει σε καθημερινη χρηση ειδικα αν χαζευεις στο ιντερνετ και διαβαζεις απο δω και απο κει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σωστος,βασικα ας δοκιμασει καποιο παρομοιο με ips lcd να δει πως ειναι και να το συγκρινει με μια amoled.

Προσωπικα η amoled με κουραζει περισσοτερο απο μια lcd. Ενω στην αρχη φαινεται εντυπωσιακη κουραζει σε καθημερινη χρηση ειδικα αν χαζευεις στο ιντερνετ και διαβαζεις απο δω και απο κει.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγω, ίσως να βρω ενα G4 να τα συγκρίνω. Βλέποντας πάντως πρόσφατα την οθόνη ενός Z5 premium που κι αυτό έχει lcd, δεν ξέρω αν είναι και ips, που μάλιστα εχει και τρελά ppi δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα, γι αυτο φοβάμαι μην απογοητευτώ με του V10.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγω, ίσως να βρω ενα G4 να τα συγκρίνω. Βλέποντας πάντως πρόσφατα την οθόνη ενός Z5 premium που κι αυτό έχει lcd, δεν ξέρω αν είναι και ips, που μάλιστα εχει και τρελά ppi δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα, γι αυτο φοβάμαι μην απογοητευτώ με του V10.

Τα SONY γενικοτερα δεν εχουν και το καλυτερο μαυρο των lcd. Αλλα σαν χρωματα με ενεργοποιημενο το x reality δεν παιζονται. Σε βαθος χρωματων.

to premium ηταν full hd οχι 4κ,μονο σε βιντεο νομιζω και φωτο δουλευει 4κ

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και γω πιστεύω ότι το πιο κοντινό πάνελ για να συγκρίνεις είναι αυτό του G4 καθώς είναι και της ίδιας εταιρείας αν δεν κάνω λάθος είναι και ακριβώς ίδιας τεχνολογίας.

Τώρα όσον αφορά την κούραση από την amoled, επειδή έχω περάσει και από τις 2 τεχνολογίες θα μπορούσα να πω πως ισχύει, με μια επιφύλαξη για τις νέες edge amoled που δεν έχω δοκιμάσει απλά έχω παρατηρήσει ότι το γυαλί από πάνω, ίσως λόγω της ειδικής επεξεργασίας, τις κάνουν κάπως διαφορετικές σε οπτικό αποτέλεσμα από αυτές των "ίσιων" amoled οθονών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσείς είχατε και g4 και s6 edge plus;γιατί εμένα που πέρασαν όλα από τα χέρια μου μόνο η οθόνη του iPhone 6s plus ήταν καλή για μη oled και αυτή βέβαια έχανε κατά κράτος από την amoled και του g4 πραγματικά είναι εκτός σύγκρισης δεν πλησιάζει καν το note 4 θα συγκριθεί με edge plus
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όπως είπα και πριν, δεν έτυχε να έχω κάποιο edge. Είχα και iphone και samsung με amoled και αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ OnePlus 2. Μπορώ να πω πως είμαι φαν των amoled αλλά, να λέμε και του στρατού το δίκαιο, πιο αληθινά χρώματα έχουν οι lcd. Για το UI και σε παιχνίδια είναι καλύτερες οι amoled δεν παίζονται αλλά για πολλά αλλά οι lcd είναι καλύτερες. Επίσης οι amoled αρχίζουν και τα κόλπα μετά από κάνα χρόνο με περίεργες σκιές κατά το σκλοράρισμα και στην χειρότερη περίπτωση και burn in.

Από τις lcd όσες έχω δει μέχρι τώρα αυτή του G4 μου άρεσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσείς είχατε και g4 και s6 edge plus;γιατί εμένα που πέρασαν όλα από τα χέρια μου μόνο η οθόνη του iPhone 6s plus ήταν καλή για μη oled και αυτή βέβαια έχανε κατά κράτος από την amoled και του g4 πραγματικά είναι εκτός σύγκρισης δεν πλησιάζει καν το note 4 θα συγκριθεί με edge plus

Εγω ειχα S6 προσφατα και εχουν περασει και πολλα αλλα με ips.

To oτι μια οθονη amoled νικαει μια lcd επιτρεψε μου να σου πω οτι δεν ισχυει.

Ολα εξαρτωνται απο τον χρηστη και το τι ζηταει.

Για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει ρεαλιστικη απεικονιση οπου η ips lcd "νικαει" μια amoled ενω καποιος αλλος θελει να βλεπει ταινιες οπου η καλυτερη αντιθεση μιας amoled "νικαει" μια ips lcd.

 

Αν δεν δοκιμασει ο ιδιος να κρινει τι του αρεσει δεν υπαρχει μονοδρομος.

Και επαναλαμβανω κατι που καταλαβα απο την εμπειρια μου, μια δοκιμη σε ενα καταστημα δεν θα σε οδηγησει σε ασφαλη συμπερασματα,αν δεν χρησιμοποιησεις μια οθονη σε καθημερινη βαση δεν θα μπορεσεις να την κρινεις σε 5 λεπτα σε ενα μαγαζι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όπως είπα και πριν, δεν έτυχε να έχω κάποιο edge. Είχα και iphone και samsung με amoled και αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ OnePlus 2. Μπορώ να πω πως είμαι φαν των amoled αλλά, να λέμε και του στρατού το δίκαιο, πιο αληθινά χρώματα έχουν οι lcd. Για το UI και σε παιχνίδια είναι καλύτερες οι amoled δεν παίζονται αλλά για πολλά αλλά οι lcd είναι καλύτερες. Επίσης οι amoled αρχίζουν και τα κόλπα μετά από κάνα χρόνο με περίεργες σκιές κατά το σκλοράρισμα και στην χειρότερη περίπτωση και burn in.

Από τις lcd όσες έχω δει μέχρι τώρα αυτή του G4 μου άρεσε περισσότερο.

Ποια ήταν η τελευταία amoled που έχεις δει γιατί πραγματικά σου λέω το είχα το g4 και είναι πολύ πίσω σε οθόνη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω ειχα S6 προσφατα και εχουν περασει και πολλα αλλα με ips.

To oτι μια οθονη amoled νικαει μια lcd επιτρεψε μου να σου πω οτι δεν ισχυει.

Ολα εξαρτωνται απο τον χρηστη και το τι ζηταει.

Για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει ρεαλιστικη απεικονιση οπου η ips lcd "νικαει" μια amoled ενω καποιος αλλος θελει να βλεπει ταινιες οπου η καλυτερη αντιθεση μιας amoled "νικαει" μια ips lcd.

 

Αν δεν δοκιμασει ο ιδιος να κρινει τι του αρεσει δεν υπαρχει μονοδρομος.

Και επαναλαμβανω κατι που καταλαβα απο την εμπειρια μου, μια δοκιμη σε ενα καταστημα δεν θα σε οδηγησει σε ασφαλη συμπερασματα,αν δεν χρησιμοποιησεις μια οθονη σε καθημερινη βαση δεν θα μπορεσεις να την κρινεις σε 5 λεπτα σε ενα μαγαζι.

Το s6 φίλε έχει 5.1 ίντσες οθόνη όταν δουλέψεις το s6 edge plus η το note 5 στις 5.7 τότε θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά με τις lcd μέχρι και η apple που έχει τις κορυφαίες lcd amoled θα βάλει στο iphone 7 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Το s6 φίλε έχει 5.1 ίντσες οθόνη όταν δουλέψεις το s6 edge plus η το note 5 στις 5.7 τότε θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά με τις lcd μέχρι και η apple που έχει τις κορυφαίες lcd amoled θα βάλει στο iphone 7 :rolleyes:

 

 

Το μεγεθος οθονης δεν αλλαζει την τεχνολογια οθονης, ιδιο πανελ με ιδια αναλυση.Τα εχω δοκιμασει δεν ειδα διαφορα με s6/edge περα απο την καλυτερη ευκρινεια των s6/edge

Ολα εξαρτωνται απο το χρηστη,πχ εχω για διαβασμα στο ιντερνετ προτιμω ips lcd γιατι μου ειναι πιο ξεκουραστο στα ματια.

 

Το οτι θα βαλει η apple στο iphone amoled δεν ειναι επιχειρημα υπερ αυτων.

Και η htc θα βαλει δεν λεει κατι αυτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω τις έχω δει όλες. Έτυχε να χρησιμοποιήσω S4, S5, Note 4.

Τουλάχιστον το S4 που κράτησα για 2,5 χρόνια μετά τον 1-1,5 χρόνο περίπου άρχισε να εμφανίζει κάψιμο στο μέρος της μαύρης μπάρας στο πάνω μέρος. Αλλά γενικά έχουν πιο εντυπωσιακά χρώματα από οποιαδήποτε lcd. Και επίσης μαύρο σαν αυτό των amoled δεν θα βρεις σε καμία lcd.

Όπως είπε και ο THEO_LEGEND εξαρτάται και από την χρήση που το θέλει ο καθένας. Εγώ πλέον για την χρήση που κάνω είμαι περισσότερο ευχαριστημένος από την lcd.

Η αλήθεια είναι πως έχουν κάνει άλματα οι τελευταίες amoled γιαυτό και λέω πως δεν μπορώ να κρίνω τις τελευταίες των edge καθώς δεν τις έχω δουλέψει πολύ. Τον μόνο ενδοιασμό που έχω είναι ότι σε οποίο κατάστημα και να πας όλα τα galaxy με amoled έχουν καμμένες οθόνες.

Και επίσης δεν θεωρώ κορυφαίες lcd αυτές των iphone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα. Επειδή στο θέμα μιλάμε για 2 συγκεκριμένα κινητά και όχι μόνο για οθόνες καλό είναι να δούμε θετικά και αρνητικά στο σύνολο. Για μένα το s6 edge plus ήταν το καλύτερο κινητό του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω τις έχω δει όλες. Έτυχε να χρησιμοποιήσω S4, S5, Note 4.

Τουλάχιστον το S4 που κράτησα για 2,5 χρόνια μετά τον 1-1,5 χρόνο περίπου άρχισε να εμφανίζει κάψιμο στο μέρος της μαύρης μπάρας στο πάνω μέρος. Αλλά γενικά έχουν πιο εντυπωσιακά χρώματα από οποιαδήποτε lcd. Και επίσης μαύρο σαν αυτό των amoled δεν θα βρεις σε καμία lcd.

Όπως είπε και ο THEO_LEGEND εξαρτάται και από την χρήση που το θέλει ο καθένας. Εγώ πλέον για την χρήση που κάνω είμαι περισσότερο ευχαριστημένος από την lcd.

Η αλήθεια είναι πως έχουν κάνει άλματα οι τελευταίες amoled γιαυτό και λέω πως δεν μπορώ να κρίνω τις τελευταίες των edge καθώς δεν τις έχω δουλέψει πολύ. Τον μόνο ενδοιασμό που έχω είναι ότι σε οποίο κατάστημα και να πας όλα τα galaxy με amoled έχουν καμμένες οθόνες.

Και επίσης δεν θεωρώ κορυφαίες lcd αυτές των iphone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα. Επειδή στο θέμα μιλάμε για 2 συγκεκριμένα κινητά και όχι μόνο για οθόνες καλό είναι να δούμε θετικά και αρνητικά στο σύνολο. Για μένα το s6 edge plus ήταν το καλύτερο κινητό του 2015.

Αν είχε και expandable memory... Τα 32gb περιορίζουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και expandable memory... Τα 32gb περιορίζουν πολύ.

Αυτό ναι εξαρτάται από τις ανάγκες του καθένα ξεχωριστά. Αν δεν την έχεις άμεση ανάγκη την έξτρα μνήμη μπορείς να κανείς την δουλειά σου και με ένα στικάκι otg.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι εξαρτάται από τις ανάγκες του καθένα ξεχωριστά. Αν δεν την έχεις άμεση ανάγκη την έξτρα μνήμη μπορείς να κανείς την δουλειά σου και με ένα στικάκι otg.

 

η και με cloud στο ιντερνετ (Dropbox,drive και λοιπα )

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να λέμε ότι είναι πίσω ή κρυστάλλινη οθόνη του G4

Άλλο τι μας αρέσει εμάς να βλέπουμε και άλλο να λέμε τέτοια άκυρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θέλεις να κάνεις, αν το θες μόνο για διάβασμα, η amoled δεν κάνει, ψάξε για μια ασπρόμαυρη :p

 

Σοβαρά τώρα, οι δύο συσκευές είναι εξαιρετικές αλλά και διαφορετικές.

Το s6 edge plus υπερτερεί περισσότερο στο φαίνεσθε, και το v10 στην ουσία.

Ανάμεσα σ'αυτές τις δύο προσωπικα, θα πήγαινα στο v10.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το φιλο bas 13, ετυχε να πεσουν και τα 2 στα χερια μου σχεδον ταυτοχρονα, το σαμμυ ενταξει ολα καλα ποιοτητα κατασκευης μεταλικο κλπ, οθονη φανταχτερη ,αλλα το lg v10 εχει περα απο πολυ εμφανισιμο [καποιος φιλος το ειπε "love or hate"] και με παρομοια χαρακτηριστικα ειναι και πιο φτηνο-μην το ξεχναμε αυτο-80 ευρω κατω πλεον.
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το φιλο bas 13, ετυχε να πεσουν και τα 2 στα χερια μου σχεδον ταυτοχρονα, το σαμμυ ενταξει ολα καλα ποιοτητα κατασκευης μεταλικο κλπ, οθονη φανταχτερη ,αλλα το lg v10 εχει περα απο πολυ εμφανισιμο [καποιος φιλος το ειπε "love or hate"] και με παρομοια χαρακτηριστικα ειναι και πιο φτηνο-μην το ξεχναμε αυτο-80 ευρω κατω πλεον.

Μια απο τα ιδια και οπως σου ειπα τελικα μονο το V10 με εψησε για τα καλα και θα το κρτησω για ολυ καιρο...

Την 2η οθονη δεν την μετρατε καθολου?

Η οθονη του edge+ ποιο εντυπωσιακη στο 1ο ανοιγμα αλλα πολυ ποιο κουραστικη οσο την χρησιμοποιεις περισσοτερο.

Μπαταρια-καμερα-sd card-ποιοτητα κλησης και σηματος - bloatware?

V10 και απο μενα!:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...