Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ενα θεμα στο τηλέφωνο απο τοτε που εβαλα την oreo. Όταν ανοίγω την οθόνη από αναμονή μου γράφει συνέχεια ο αισθητήρας εγγύτητας είναι μπλοκαρισμένος. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Κοίταξε 2 μηνύματα πιο πάνω

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από χτες παρατήρησα κάτι αλλά δεν ξέρω αν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα ή όχι. Όταν το κινητό είναι σε αναμονή για αρκετή ώρα(ενεργοποιημένο το always on display) και πατάω το κουμπί για ενεργοποιήσω την οθόνη ή μου έρχεται κάποιο sms ή μήνυμα σε viber/ messenger, μου πετάει ένα μήνυμα που δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο γιατί φεύγει σε δευτερόλεπτα. Το μήνυμα λέει ότι απενεργοποιήθηκε ο αισθητήρας αφής αλλά δεν προλαβαίνω να το διαβάσω όλο, φεύγει... Τι μπορεί να συμβαίνει;
Λέει πως το τηλέφωνο ξεκλειδωθηκε με τη χρήση αποτυπώματος.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω σύσκεψη για Ρουμανία και μόλις προχθές πήρα Oreo. Όταν κατεβάζω την μπάρα από πάνω έχει επιλογή WiFi calling το οποίο δεν ενεργοποιείται! Πρέπει να φλασαρω ελληνική Rom?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις σύνδεση cosmote και ενεργοποιημένη την υπηρεσία.

Μετά μπορείς να δείς αν λειτουργεί. Σίγουρα λειτουργεί με firmware cosmote και euro

Για Ρουμανία δεν έχει ακουστεί κάτι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις σύνδεση cosmote και ενεργοποιημένη την υπηρεσία.

Μετά μπορείς να δείς αν λειτουργεί. Σίγουρα λειτουργεί με firmware cosmote και euro

Για Ρουμανία δεν έχει ακουστεί κάτι

Πρέπει να περάσουμε το firm της COSMOTE για να έχουμε WiFi call??

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πιστεύω αρκετά για να λυθεί, το μόνο που δε δοκίμασα είναι άλλη rom, αλλά αφού το κάνει και μετά από αλλαγή πλακέτας, βαριέμαι να ασχοληθώ πια...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Μιας που το έγραψα, έκανα και την τελευταία λύση, γύρισα από COSMOTE rom σε EUR φλασάροντας τη νέα και φρέσκια χωρίς να περάσω backup. Μια από τα ίδια πάλι, το iPhone έχει 4G με μια-δυο γραμμές και το S7 fake 3G σήμα χωρίς δυνατότητα browsing και κλήσεις με το ζόρι. Απελπισία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή που να δείχνει τις τιμές από τους αισθητήρες της συσκευής, πχ εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλον?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι και στο swiftkey αλλα και στο google(Εχεις για λιγη ωρα πατημενο το home button) ενω ειμαι στο ιντερνετ μεσω wifi και δουλευει κανονικα οταν θελω να αναγνωρισει τι λεω στα Ελληνικα ή Αγγλικα μου δειχνει πανω στην μπαρα εικονιδιον και το 4g αλλα και το σημα του wifi για οσο στελνει τα δεδομενα ηχου για αναλυση τους ωστε να τα κανει κειμενο.

Γιατι αυτο δεν μπορει να το κανει μονο με το wifi και πρεπει να εχει ενεργα και τα δυο(wifi & 4g)??

 

 

Εννοειτε οτι εχω κατεβασει τις γλωσσες Ελληνικα και Αγγλικα για ofline αναγνωριση αλλα παλι οταν μιλαω ανοιγει για λιγο και το 4g και μετα το κλεινει και μενει με το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Το wificalling δεν ενεργοποιείται μήπως φταίει που το wifi δεν ειναι cosmote? Όπως και να χει για μετάβαση απο Ρουμάνικη Ρομ (android 8) σε Cosmote (android 8) η διαδικασία που ακολουθώ είναι η παρακάτω;;; Διορθώστε με σας παρακαλώ όπου κάνω λάθος..

 

1) Κατεβάζω και εγκαθιστώ Odin 3.13.1 και samsung usb drivers 1.5.27 απο εδω

 

2) Κατεβαζω τη Rom G930FXXU2ERE8_G930FCOS2ERE8_COS.zip απο εδω και την κανω unzip σε ενα φακελο (όχι με winrar γιατι βγαζει λαθη λεει..)

 

3) Παω στο Settings>about phone>Software information>Build number (το παταω 7 φορές)

 

4) Παω Developer options>ενεργοποιω OEM unlock ΚΑΙ USB debugging

 

5) Μετά settings>lock screen and security>Screen lock type>PIN και Secure startup>Protect encrypted data>Require PIN when device power on

 

6) Απενεργοποιώ τηλέφωνο και με πατημενα volume down+home+power μετα παταω volume up και μπαινει σε download mode

 

7) Συνδέουμε κινητό ανοίγουμε Odin και επιλέγουμε τα αντίστοιχα αρχεία BL, AP, CP

ΕΡΩΤΗΣΗ: Στο CSC βαζουμε το αρχείο CSC Ή ΤΟ ΗΟΜΕ_CSC ??? Στο sammobile λεει το CSC στους άλλους οδηγους που ειδα λενε το HOME_CSC

Τί τελικά ισχύει??

 

8) Επιλεγεις στο Odin start και περιμένεις να σου γραψει PASS και

τέλος!

 

9) Ερώτηση: Ο οδηγός του sammobile κάτι λέει οτι εγκαθιστουμε CSC απο άλλη χώρα χρειάζεται Re-partition ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

10) Με αυτη τη διαδιασία αλλαγης stock ROM χάνεται η εγγύηση;

Edited by tasosonic
Link to comment
Share on other sites

Το wificalling δεν ενεργοποιείται μήπως φταίει που το wifi δεν ειναι cosmote? Όπως και να χει για μετάβαση απο Ρουμάνικη Ρομ (android 8) σε Cosmote (android 8) η διαδικασία που ακολουθώ είναι η παρακάτω;;; Διορθώστε με σας παρακαλώ όπου κάνω λάθος..

 

1) Κατεβάζω και εγκαθιστώ Odin 3.13.1 και samsung usb drivers 1.5.27 απο εδω

 

2) Κατεβαζω τη Rom G930FXXU2ERE8_G930FCOS2ERE8_COS.zip απο εδω και την κανω unzip σε ενα φακελο (όχι με winrar γιατι βγαζει λαθη λεει..)

 

3) Παω στο Settings>about phone>Software information>Build number (το παταω 7 φορές)

 

4) Παω Developer options>ενεργοποιω OEM unlock ΚΑΙ USB debugging

 

5) Μετά settings>lock screen and security>Screen lock type>PIN και Secure startup>Protect encrypted data>Require PIN when device power on

 

6) Απενεργοποιώ τηλέφωνο και με πατημενα volume down+home+power μετα παταω volume up και μπαινει σε download mode

 

7) Συνδέουμε κινητό ανοίγουμε Odin και επιλέγουμε τα αντίστοιχα αρχεία BL, AP, CP

ΕΡΩΤΗΣΗ: Στο CSC βαζουμε το αρχείο CSC Ή ΤΟ ΗΟΜΕ_CSC ??? Στο sammobile λεει το CSC στους άλλους οδηγους που ειδα λενε το HOME_CSC

Τί τελικά ισχύει??

 

8) Επιλεγεις στο Odin start και περιμένεις να σου γραψει PASS και

τέλος!

 

9) Ερώτηση: Ο οδηγός του sammobile κάτι λέει οτι εγκαθιστουμε CSC απο άλλη χώρα χρειάζεται Re-partition ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

10) Με αυτη τη διαδιασία αλλαγης stock ROM χάνεται η εγγύηση;

 

Το 5 δε το γνωριζω ούτε το 9.Αν βάλεις home csc δε χάνεις δεδομένα κ σου κρατάει το csc που έχεις. Αν βάλεις το csc γίνεται φορματ τα πάντα .προσπερνας τα βήματα 5 κ 9 κ φλασαρεις. Κ εγγύηση δε χανεις

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Χτες ήρθε ενημέρωση στο s7 της γυναίκας για Android 8.0.

Όσοι το έχετε δοκιμάσει είναι καλό και σταθερό γενικά και κυρίως η αυτονομία αξίζει να μπει η όχι??

Και αν ναι πως να την περάσω προτείνεται με WiFi OTA και clean cache η με factory reset και νέο στήσιμο μετά?? ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Χτες ήρθε ενημέρωση στο s7 της γυναίκας για Android 8.0.

Όσοι το έχετε δοκιμάσει είναι καλό και σταθερό γενικά και κυρίως η αυτονομία αξίζει να μπει η όχι??

Και αν ναι πως να την περάσω προτείνεται με WiFi OTA και clean cache η με factory reset και νέο στήσιμο μετά?? ;) ;)

Προσωπικά την έχω αρκετές μέρες. Δεν έχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα. Η αυτονομία ίδια ή καλύτερη.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την έχω αρκετές μέρες. Δεν έχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα. Η αυτονομία ίδια ή καλύτερη.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Ίδια ας είναι χειρότερη να μην είναι... Χαχαχα. Την πέρασες από πάνω με WiFi η πρώτα έκανες επαναφορά εργοστασιακών??

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

9 Σεπτεμβρίου τελείωνε η εγγύηση των 2 χρόνων στο S7 μου και είπα να το πάω στη Smartec να αλλάξω μπαταρία με 20 ευρώ. Οπότε βόλεψε γιατί έκανα και το reset παράλληλα με την έλευση του Oreo. Θέλω να δω κι εγώ πως θα είναι η καινούργια μπαταρία με τη νέα έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

9 Σεπτεμβρίου τελείωνε η εγγύηση των 2 χρόνων στο S7 μου και είπα να το πάω στη Smartec να αλλάξω μπαταρία με 20 ευρώ. Οπότε βόλεψε γιατί έκανα και το reset παράλληλα με την έλευση του Oreo. Θέλω να δω κι εγώ πως θα είναι η καινούργια μπαταρία με τη νέα έκδοση.

 

Όλα ΟΚ με την μπαταρία? Ισχύει το 20€ ?? Πόση ώρα κάνουν? Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ενα προβληματακι με το s7 μου.

Μετά από ενάμισι χρόνο δυστυχώς άρχισε να μου ανεβάζει θερμοκρασία.

Είναι εδώ και περίπου μια βδομάδα που το καταλάβαινα στο χέρι ότι ζεστενεται ενώ πριν όχι.

Η θερμοκρασία ανεβαίνει τόσο αν είμαι στην συλλογή με τις φωτογραφίες είτε σερφάρω στο ίντερνετ και φτάνει και κάνω από 40 βαθμούς με σερφαρισμα.

Όταν παίζω ένα παιχνίδι πχ το csr 2 μετά από 1 ώρα έχει φτάσει 43 βαθμούς.

Πάω για αλλαγή μπαταρίας η μπορώ να κάνω κατι άλλο;

Δεν έχω αποθηκεύσει κάποιο καινούριο παιχνίδι η εφαρμογή και το Oreo το έβαλα χθές

 

Να συνεχίσω με τα προβλήμα της θερμοκρασίας.

Δεν έχω κάνει ακόμα hard reset τώρα το ΣΚ θα το κάνω.

Σύμφωνα με το cpu-z Η προσπάθησα λίγο να δω τι γίνεται με την θερμοκρασία.

Οταν δεν χρησιμοποιείται καθόλου το κινητό δεν πέφτει κάτω από 31 βαθμούς.

Αν είμαι στην δουλειά που το έχω στην τσέπη στον ήλιο έχει 33 βαθμούς και δύσκολα πέφτει.

Αν το χρησιμοποιήσω για να παίξω,csr 2, για 1 ώρα χτυπάει πάνω από 40 και χθες πήγε και 43 πάντα με ανοιχτό Wi-Fi.

Ακόμα και με μια απλή πλοήγηση στο ίντερνετ έχω 35 με 36 βαθμούς.

Δεν ξέρω αν φταίει το Oreo, θα το δω με το hard reset .Αν δεν στρώσει θα το πάω στην σαμσουνγκ.

Άλλο ένα θέμα που έχω από την στιγμή που έχω το Oreo είναι ότι οποιαδήποτε ειδοποίηση και να μου έρθει είτε είναι αναπάντητη η mail η κάτι στο YouTube,Facebook δεν μου βγάζει τον αριθμό των ειδοποιησεων αλλά μια τελίτσα κόκκινη

Link to comment
Share on other sites

Η ειδοποίηση αλλάζει από κουκκίδα σε νούμερο, κάπου στις ρυθμίσεις είναι αλλά δε θυμάμαι τώρα. Πάντως από θερμοκρασίες πάνω από 37 δεν ανεβαίνει αλλά δε κατεβαίνει και κάτω από 31. Παιχνίδια δε παίζω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Ίδια ας είναι χειρότερη να μην είναι... Χαχαχα. Την πέρασες από πάνω με WiFi η πρώτα έκανες επαναφορά εργοστασιακών??
Όπως ήταν το έκανα.εσω wifi, χωρίς κάτι άλλο

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ με την μπαταρία? Ισχύει το 20€ ?? Πόση ώρα κάνουν? Φειδιππίδου 7, Χαϊδάρι έτσι?

 

Ναι, με το reset, τη νέα μπαταρία και στήσιμο ξανα σχεδόν του συνόλου των εφαρμογών που είχα πριν πάει πολύ καλά, βασικά μεγάλη η διαφορά σε σχέση με πριν. Κάνουν 1-1μιση ώρα, ανάλογα την δουλεια που έχουν. Ναι εκεί, Smartec.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Με τελευταία αγγλική ορεο που βγήκε στις 13/6/2018 έχουμε κανένα θεματάκι;; γιατί στις προηγούμενες 2 είχα δει κάτι αστάθειες, μην βάζω και μετά ξανά γυρνάω πίσω σε νουγκάτ δηλαδή τζάμπα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...