Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έκανα τεστ με μια εφαρμογή για τα dbm του σήματος:

με 2G -65(τέλειο),

με 3g -91 (καλό ,2-3γραμμες),

με 2g/3g (auto) -85(πολύ καλό ,3-4γραμμες),

το κακό είναι με 2g/3g/4g (auto) -117 (κακό, 0-1γραμμες)..

Το κινητό το πήρα προχθές..Να παίζει θέμα κεραίας (αλλά θα είχε γενικά πρόβλημα )..?Το προηγούμενο Huawei honor 6, έπιανε καμπάνα..Και της γυναίκας μου (Sony xperia)παίζει μεταξύ 65-80dbm..Να το επιστρέψω με doa?

 

μαλλον φιλε στην περιοχη που εισαι δεν εχεις καλυ καλυψη 4G

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έκανα τεστ με μια εφαρμογή για τα dbm του σήματος:

με 2G -65(τέλειο),

με 3g -91 (καλό ,2-3γραμμες),

με 2g/3g (auto) -85(πολύ καλό ,3-4γραμμες),

το κακό είναι με 2g/3g/4g (auto) -117 (κακό, 0-1γραμμες)..

Το κινητό το πήρα προχθές..Να παίζει θέμα κεραίας (αλλά θα είχε γενικά πρόβλημα )..?Το προηγούμενο Huawei honor 6, έπιανε καμπάνα..Και της γυναίκας μου (Sony xperia)παίζει μεταξύ 65-80dbm..Να το επιστρέψω με doa?

 

Τωρα καταλαβα και εγω τι εννοεις. Λοιπον το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με το s7. Στο σπιτι μου που ειχα φουλ σημα με το προηγουμενο κινητο με 3g με το s7 στο αυτοματο 2g-3g-4g ηταν με 0 εως 1 μπαρα στο σημα κινητης. Εγω το απεδωσα στο οτι εκοψα την micro sim για να γινει nano. Βεβαια το δικο μου ηταν και doa και δεν ξερω αν ειναι μέτρο συγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Το 4g (όταν κλείσω wifi)πάει καλά..3-4γραμμες...Όταν είναι ανοιχτό το wifi και δείχνει απλά το σήμα (χωρίς το σύμβολο 4g) δημιουργείται το πρόβλημα..Η καρτα sim ειναι καινούργια,αλλά ισως φταίει γενικά το 4G δίκτυο της wind..Εντέλει, το γύρισα σε 2g/3g και ησυχασα..
Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα και εγω τι εννοεις. Λοιπον το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με το s7. Στο σπιτι μου που ειχα φουλ σημα με το προηγουμενο κινητο με 3g με το s7 στο αυτοματο 2g-3g-4g ηταν με 0 εως 1 μπαρα στο σημα κινητης. Εγω το απεδωσα στο οτι εκοψα την micro sim για να γινει nano. Βεβαια το δικο μου ηταν και doa και δεν ξερω αν ειναι μέτρο συγκρισης.

και την δικια μου micro sim με ψαλιδι την εκοψα σε nano αλλα τελικα ειναι πολυ ευκολο να κανεις ζημια. οποτε θα παρω μια και καινουργια σιμ γιατι μου φαινεται και μενα το σημα λιγο χαμηλο.

 

Στάλθηκε από το SM-T315 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και την δικια μου micro sim με ψαλιδι την εκοψα σε nano αλλα τελικα ειναι πολυ ευκολο να κανεις ζημια. οποτε θα παρω μια και καινουργια σιμ γιατι μου φαινεται και μενα το σημα λιγο χαμηλο.

 

Στάλθηκε από το SM-T315 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα που είναι αγορασμενη πρόσφατα το σήμα είναι χάλια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις με πηραν απο kaizer. Ηρθε η συσκευη απο samsung και είπαν πως εκαναν αναβαθμιση λογισμικου και πως ειναι ετοιμο να παω να το παρω.

Του ειπα πως αυτο δεν ειναι εφικτο γιατι το κινητό δεν εμπαινε ουτε σε recovery ουτε σε download mode και πως εγινε η αναβαθμιση απο τη στιγμη που το κινητο ηταν τουβλο. Τεσπα δεν ηξερε να μου απαντησει και του ειπα πως δε νιωθω ανετα να παρω την ίδια συσκευη γιατι θεωρω πως εχει ανοιχτει και δεν εγινε μια απλη αναβάθμιση.Η απαντηση ηταν πως μπορω να παρω ενα αλλο καινούριο κινητο στο κουτι του. Απλα επειδη δεν εχει τωρα γαλαζιο η να περιμενω να φερει η να παρω σε ενα απο τα διαθεσιμα χρωματα.

Πολυ επαγγελματική αντιμετωπιση εχω να πω και πολυ καλη πρωτη εμπειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα. Μακαρι να φερουν γρηγορα και ενα γαλαζιο και να τελειωσει ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή λέγεται rear cam selfie και αναφέρεται στην πίσω κάμερα, το οποίο είχα ξεχάσει. Υποθέτω λοιπόν δεν σε καλύπτει σε αυτό που είπες...

 

Rear cam selfie την βρηκα και εγω σε ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.μπορειτε να αναφέρετε σας παρακαλώ αν όλα τα s7 που έχετε πάρειαπο Σκρουτζ,είναι made in Korea?Ή έχετε αγοράσει και made in Vietnam και made in China?

Και τέλος εκτός απ το imei μέσω επικοινωνίας με Samsung ,υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε απ τους κωδικούς του κουτιού εξωτερικά ,αν είναι unbranded εντελώς η συσκευή και χώρα προορισμού?

 

Και το δικό μου (αγορασμένο από public) είναι κατασκευασμένο στο Βιετνάμ. Κάνει κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που βάλουμε το home csc τι γίνεται? Έβαλα πάλι την ελληνική διότι δεν μου άρεσε, η 7 και εγκατάστησα το Samsung Phone info και στο original csc μου βγάζει κενό. Γιαυτο ρωτάω μήπως 'παίζει ' το παραπάνω

 

και εμενα κενο το βγαζει δεν ξερω γιατι και το original csc και το available csc ειναι κενα με την ελληνικη ρομ :/

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου (αγορασμένο από public) είναι κατασκευασμένο στο Βιετνάμ. Κάνει κάποια διαφορά;

 

Εγώ από σκρουτζ, Γερμανικό και είναι και μένα από Βιετνάμ (Manufacturing date : 2016.09.12)!

Είμαι περίεργος και γω να μάθω γιατί ρωτάει ο φίλος...:)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα nougat μερικές φορές κάτι παθαίνει και δεν ακούγεται ο ήχος από τις ειδοποιήσεις πχ από μηνύματα και κλήσεις συμβαίνει σε κανέναν άλλον??
Link to comment
Share on other sites

Γενικά από σήμα 4g wind σε Νότια Προάστια πώς πάει?Εμένα σέρνεται και το γύρισα σε 3g/2g...κι εμένα κατασκευή 17/11/16 Βιετνάμ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου ήρθε μια ενημέρωση λογισμικού πριν λίγο. Στην αγγλικη nougat αναφέρομαι. Κάντε μια ενημέρωση όσοι έχετε την αγγλική. Ίσως επιδιορθώνει κάποια bag
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο S7 που ειχα αγορασμενο απο Σκρουτζ, ηταν Ουγγρικη rom made in Korea.....

Αυτο που εχω τωρα,ειναι απο puplic και ειναι made in Vietnam....

 

να σε ρωτησω φίλε μου γιατί το πήρες πάλι?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω φίλε μου γιατί το πήρες πάλι?

 

Λοιπον το πρωτο το ειχα παρει τον Αυγουστο και το εδωσα Οκτωβριο γιατι με ειχε πιασει η τρελα να παρω το 1+3....Κρατησα το 1+3 ενα μηνα,και το εδωσα και ξαναπηρα το S7....

Εχω γραψει αναλυτικα γιατι ξαναγυρισα στο S7...

Λοιπον για μια μερα ειχα και τα δυο,και εκανα ενα γρηγορο συγκριτικο μεταξυ τους,και στα σημεια κερδιζε το S7,μιας και σε μενα ανοιγανε πιο γρηγλρα βαριες εφαρμογες και παιχνιδια....

Το 1+3 ηταν πιο γρηγορο στο μενου ,ανωτερο δακτυλικο αποτυπωμα,και ψησικα dual sim μιας και ειχα βαρεθει να κουβαλαω δυο συσκευες,αλλα το S7 ειχε καλυτερη οθονη,καλυτερη καμερα,καλυτερη ποιοτητα κατασκευης για τα δικα μου γουστα,και πραγματικα μου εκανε εντυπωση οτι ανοιγε πιο γρηγορα τα παιχνιδια,και διαφορες εφαρμογες....Ακομα και στο chrome δεν εχανε πουθενα σε ταχυτητα απο το 1+3....Μπαταρια σχεδον τα ιδια.....

Αλλα ο πιο σημαντικος λογος ειχε να κανει με την αδιαβροχοποιηση...

Εγω μενω σε νησι,και η δουλεια μου εχει να κανει με εξωτερικο χωρο,και τους τελευταιους δυο μηνες με την βροχη και το χιονι εκανα πολυ δλυλεια με το κινητο,αν ειχα το 1+3 η ακομα το Nexus 5x η το Lumia 950,θα ειχα προβλημα,αφου υπηρχαν μερες που η συσκευη εφαγε πολυ μα πολυ νερο....

Αλλα ακομα και τωρα,πιστευω οτι το S7 ειναι ανωτερο στο συνολο,καπου χανει καπου αλλου κερδιζει....

Δεν υπαρχει το τελειο τηλεφωνο,ιδιος σε αυτη την κατηγορια,που ολες οι συσκευες ειναι πολυ καλες,απλα αναλογα τις αναγκες σου αποφασιζεις και τι συζκευη θες να εχεις....

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι...Όταν είμαι σπίτι με ανοιχτό wifi στο κινητό βλέπω μια το πολύ δύο γραμμές δικτύου(χωρίς το σηματάκι 4g)..Όταν κλείσω wifi και εμφανιστεί το 4g πάω απευθείας στις 3 γραμμές..Το ίδιο κι όταν έχω wifi και λάβω κλήση..Από μια πάω 3-4γραμμες..Έχει κάνα κόλπο ώστε να μην εκπέμπει ακτινοβολία?Γιατί συμβαίνει αυτό ?help
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το θελω πολυ το s7 με το που το παρω σε κανά μήνα περίπου θελω να παρω κ την επίσημη clear view cover θηκη σε μαυρο..Μαυρο θα παρω κ το s7..Τι γνωμη έχετε;Την εχει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο στα 400 περίπου ευρώ που το βρήκα, αλλαγή μπαταριας γίνεται από κάποια αντιπροσωπεία της Samsung? Σε περί που έχει ήδη πέσει πολύ η απόδοση, μιας και είναι ενσωματωμένη... Και πόσο κοστίζει?

 

Edit:Η ερώτηση είναι για το s7 edge

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Erartemis
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο στα 400 περίπου ευρώ που το βρήκα, αλλαγή μπαταριας γίνεται από κάποια αντιπροσωπεία της Samsung? Σε περί που έχει ήδη πέσει πολύ η απόδοση, μιας και είναι ενσωματωμένη... Και πόσο κοστίζει?

 

Edit:Η ερώτηση είναι για το s7 edge

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

S7 edge 400€ ειναι πολυ καλη τιμη...μπαταρια μπορεις φυσικα να αλλαξεις αλλα πιστευω οτι δεν χρειαζεται ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα τηλεφωνο απο kaizer πως εφεραν καινουρια παρτιδα, πηγα μου εδειξαν και το doa και μου ανοιξαν και μου εδωσαν ενα καινουριο στο χρωμα που ειχα ζητησει. Καμια ταλαιπωρια αν και πιστευα πως αν κατι ειναι doa το πας σου δινουν ενα καινουριο επι τοπου αν υπαρχει και φευγεις. Τεσπα ελπιζω να παει καλα με αυτην τη συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα τηλεφωνο απο kaizer πως εφεραν καινουρια παρτιδα, πηγα μου εδειξαν και το doa και μου ανοιξαν και μου εδωσαν ενα καινουριο στο χρωμα που ειχα ζητησει. Καμια ταλαιπωρια αν και πιστευα πως αν κατι ειναι doa το πας σου δινουν ενα καινουριο επι τοπου αν υπαρχει και φευγεις. Τεσπα ελπιζω να παει καλα με αυτην τη συσκευη.

 

Καλησπέρα φίλε μου,Ειναι εύκολο να μου πεις σε ποιο απ τα τρία Kaizer έγινε η όλη φάση? Γιατι ειμαι έτοιμος να το παρω το s7 και μ ενδιαφέρει πολυ η μετα υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,Ειναι εύκολο να μου πεις σε ποιο απ τα τρία Kaizer έγινε η όλη φάση? Γιατι ειμαι έτοιμος να το παρω το s7 και μ ενδιαφέρει πολυ η μετα υποστήριξη.

 

στο κεντρο στην ομονοια 3ης σεπτεμβριου 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,σας ευχαριστω για την πληροφόρηση σχετικά με το made in των συσκευών που εχετε και ρωτάω γιατι μετα απο πολυ ψάξιμο στο ΝΕΤ,ανακάλυψα τα εξής:βιετναμέζικης και κινεζικής κατασκευής εχουν κατα πολυ μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών παγκόσμια και επισης εχουν πολυ χαμηλότερο σκορ στο quality control σε σχέση με το made in Korea.ή πολυ απλα να κανω την χαζή ερώτηση....θα έπαιρνες π.χ. Ενα Toyota made in Japan ή ενα made in Vietnam? Προσωπικά το ψάχνω λεπτομερώς το θεμα γιατι τα 4+ κατοστάρικα,για να τα βγάλω δούλεψα πολυ και συν την ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης συσκευής που ειναι η αδιαβροχοποιηση,που ειναι μεν καλο,αλλα και κατάρα παραλληλα...διότι αν παει σέρβις και ανοιχτεί,το ip68 παει περίπατο..κι ας λέει η Samsung οτι θέλει...οτι και καλα συνεχίζει να ειναι αδιάβροχο...και στοίχημα οτι αν τους το πας με υγρασία δεύτερη φορα μετα το πρώτα σέρβις...θα πούνε οτι το εβαλες στα 10 μέτρα θαλασσινό νερό κτλ....ολα τα παραπανω στα λέω με τη σιγουριά της επαγγελματικής εμπειρίας μου σε κινητή/πληροφορική σχεδόν 14 χρόνων.

Τελειώνοντας παντως βλεπω προς το παρόν οτι δεν παίζει και πολυ κορεατικό απο s7..σ ευχαριστω και παλι για την απάντηση σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο κεντρο στην ομονοια 3ης σεπτεμβριου 1.

 

Ωραια..σ ευχαριστω πολυ..να υποθέσω πως το συγκεκριμένο δεν εχει καμία σχέση με τα αλλα δυο? Ειναι ειναι η ίδια εταιρία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με πηραν σημερα τηλεφωνο απο kaizer πως εφεραν καινουρια παρτιδα, πηγα μου εδειξαν και το doa και μου ανοιξαν και μου εδωσαν ενα καινουριο στο χρωμα που ειχα ζητησει. Καμια ταλαιπωρια αν και πιστευα πως αν κατι ειναι doa το πας σου δινουν ενα καινουριο επι τοπου αν υπαρχει και φευγεις. Τεσπα ελπιζω να παει καλα με αυτην τη συσκευη.

 

Και κατι τελευταίο αν μπορεις φίλε μου..μπορεις να αναφέρεις χώρα κατασκευής και προορισμού κια για τα δυο s7 σου...??? Και αν ηταν branded.σ ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,σας ευχαριστω για την πληροφόρηση σχετικά με το made in των συσκευών που εχετε και ρωτάω γιατι μετα απο πολυ ψάξιμο στο ΝΕΤ,ανακάλυψα τα εξής:βιετναμέζικης και κινεζικής κατασκευής εχουν κατα πολυ μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών παγκόσμια και επισης εχουν πολυ χαμηλότερο σκορ στο quality control σε σχέση με το made in Korea.ή πολυ απλα να κανω την χαζή ερώτηση....θα έπαιρνες π.χ. Ενα Toyota made in Japan ή ενα made in Vietnam? Προσωπικά το ψάχνω λεπτομερώς το θεμα γιατι τα 4+ κατοστάρικα,για να τα βγάλω δούλεψα πολυ και συν την ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης συσκευής που ειναι η αδιαβροχοποιηση,που ειναι μεν καλο,αλλα και κατάρα παραλληλα...διότι αν παει σέρβις και ανοιχτεί,το ip68 παει περίπατο..κι ας λέει η Samsung οτι θέλει...οτι και καλα συνεχίζει να ειναι αδιάβροχο...και στοίχημα οτι αν τους το πας με υγρασία δεύτερη φορα μετα το πρώτα σέρβις...θα πούνε οτι το εβαλες στα 10 μέτρα θαλασσινό νερό κτλ....ολα τα παραπανω στα λέω με τη σιγουριά της επαγγελματικής εμπειρίας μου σε κινητή/πληροφορική σχεδόν 14 χρόνων.

Τελειώνοντας παντως βλεπω προς το παρόν οτι δεν παίζει και πολυ κορεατικό απο s7..σ ευχαριστω και παλι για την απάντηση σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ωραια..σ ευχαριστω πολυ..να υποθέσω πως το συγκεκριμένο δεν εχει καμία σχέση με τα αλλα δυο? Ειναι ειναι η ίδια εταιρία?

Εχεις δικιο αυτη τη στιγμη δεν παιζει Κορεατικο,κςι ειναι λογικο,λογο της ζητησης που εχει ακομα σαν συσκευη...

Το S5 που ειχα παρει ηταν Κορεατικο,οπως και το πρωτο S7,που το ειχα παρει καλοκαιρι απο σκρουτζ...

Τωρα αυτο που εχω ειναι Βιετναμ και απο public,αλλα δεν λεει τπτ αυτο....

Ισως οταν βγει το S8,να σταματησουν την παραγωγη στα εξωτερικα εργοστασια και να βγαζει μονο η Κορεα....

Αλλα ολα αυτα ειναι εικασιες....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...