Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να μου απαντησεις σε αυτες τις δυο ερωτησεις,

 

1)Είναι καλό να κάνω hard reset (ή επαναφορα) πριν και μετά την αναβάθμιση οπως λενε πολλοι ή αυτο ειναι μυθος?

2)Πως μπορώ να γυρίσω πάλι πίσω στην 6 αν δε μου αρεσει κατι στη nougat?

 

Φυσικα και ειναι καλο, ή τουλαχιστον το ιδιο. Αρα αν κατι μπορει να βελτιωσει το αποτελεσμα, το κανεις. Το αν αξιζει τον κοπο η βελτιωση, ειναι κατι που δεν μπορω να στο πω. Πχ εχω δει κινητα που μετα απο πολλα Major updates δεν ειχαν θεμα ή ειχαν ασημαντα (και το καταλαβαινεις τοσο σε συγκριση με πριν αλλα και αν κανεις επαναφορα μετα και δεν δεις διαφορες) αλλα εχω δει και κινητα που πριν κανεις επαναφορα δεν μπορουσαν να λειτουργησουν αφου ειχε περαστει απο πανω μια αναβαθμιση και μετα την επαναφορα επαιζαν απολυτως σωστα. Τι μπορει να φταιει? πολλα, το θεμα ειναι οτι εγω προσωπικα παντα παιρνω back up πριν και κανω επαναφορα μονο σε μεγαλες αναβαθμισεις, εφοσον εχω χρονο, αλλιως δεν κανω τιποτα και μονο αν διαπιστωσω αλλαγη προς το χειροτερο κανω, αλλα το back up ειναι νομος.

 

Το να γυρισεις πισω σε εκδοση ειναι φλασαρισμα 5 λεπτων, αρκει να εχεις 2 πραγματα, το εργαλειο=flashtool και την ρομ=αρχειο που θελουμε να εγκαταστησουμε στη συσκευη.

 

Τσεκαρε https://techingreek.com/the-bootloop-effect-osa-prepi-na-xeris-odigos/

Ελπιζω να μην ειναι παραεισαγωγης ή αγορασμενη απο σκρουτζομαγαζο η συσκευη σου γιατι αν ειναι ''κλαφτα χαραλαμπε'' δεν ειναι τυχαιο που τις παιρνεις 50-200 ευρω κατω απο ''σκρουτζομαγαζα'' λογω επαγγελματος γνωριζω καλα τι παιζει με αυτα και στο λεω.

 

 

Φιλε μου αν εισαι γνωστης και ξερεις τι παιζει, τι ρωτας για επαναφορα κτλ? Ρωτας επειδη δεν ξερεις αλλα ξερεις τι παιζει με τις παραεισαγωγες ή ρωτας επειδη ξερεις τι παιζει και θες να μας τσεκαρεις?

 

Οσο αφορα τα σκρουτζομαγαζα, σαφως και υπαρχουν μαγαζια που προωθουν ανακατασκευασμενα κινητα. Δεν ξερω αν υπαρχουν δευτερης διαλογης κινητα, οπως υπαρχουν αυτοκινητα, αλλα δε νομιζω οτι αν μπορουν να διαπιστωσουν ενα προβλημα σε κινητο, δε θα το εφτιαχναν, γιατι πολυ απλα αν δεν λειτουργει κατι καλα ή αν στην εμφανιση κατι υπαρχει, θα το πας πισω. Δεν ειναι αμαξι που πολλα κρυβονται.

Τελος, το βασικο κερδος απο σκρουτζομαγαζα ειναι οτι αγοραζουν απο εταιρειες "μαιμου" δικες τους, οι οποιες κανουν την εισαγωγη και δεν πληρωνουν ΦΠΑ, αυτες τα μεταπωλουν στο σκρουτζομαγαζο το οποιο το πουλαει σχεδον οσο το αγοραζει, αρα δεν εχει κερδος και δεν πληρωνει φορο, ομως η εταιρεια μαιμου δεν εχει αποδοσει ΦΠΑ και τους εχουν μεινει τα λεφτα. Γινονται και αλλα, και ειναι γνωστα εδω.

Εσυ ομως θα ξερεις περισσοτερα για να λες οτι εισαι καποιος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μαθε πρωτα ποιος ειμαι, τι γνωσεις εχω, τι αντιπροσωπευω, τη κυρος εχω στη κοινωνια και τη εχω προσφερει μεσα σε αυτη και μετα ελα να μιλησεις, να ειρωνευτεις και να κρινεις καποιον ή κατι (το username μου στη προκειμενη περιπτωση) που δε γνωριζεις. Στο λεω απολυτος φιλικα.

 

Και αυτο ισχυει για ολους οσους εχουν την ιδια αποψη με το φιλο πιο πανω, οχι δεν τρολαρω, ειπα απλα μια αποψη-ιδεα, ειπα απλα τη γνωμη μου συμφωνα με αυτα που εχω δει εγω σαν ανθρωπος, δε καταλαβαινω τι ρατσισμος ειναι αυτος και πεσατε να με φατε, αν πει καποιος τη γνωμη του και δεν αρεσει σε καποιον πρεπει να αντιδρασει κατα αυτον τον τροπο? Δεν επεβαλα κατι σε καποιον, μια γνωμη ειπα παιδια συγνωμη κιολας.

 

Σχετικα με αυτο που ρωτησε ο φιλος πιο πανω, δεν ειπα ποτε πως οποιος εχει αγορασει απο σκρουτζ δεν θα εχει εγγυηση. Ειμουν ξεκαθαρος και το κλεινω εδω.

Με σεβασμό στο πρόσωπο σου αλλά και με απορία, μπορείς να μου πεις τί γνωρίζεις για τις χαμηλότερες τιμές στα σκρουτζομαγαζα μιας και είμαι κι εγώ χρόνια στο χώρο και έχω δουλέψει στο παρελθόν σε 2 μαγαζιά κινητής;

Γιατί η προσωπική μου γνώμη είναι διαφορετική από τη δική σου και μιας που τα γραπτά μένουν είναι καλό να γνωρίζουν τα μέλη που δεν είναι στο χώρο την αλήθεια (τη δική μου ή τη δική σου) και όχι να μένουν με λάθος εντυπώσεις.

 

Σίγουρα υπάρχουν απατεώνες στο χώρο, όπως σε όλους τους χώρους, όμως και οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων δε πάνε πίσω.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το πηρα μεταχειρισμένο απο εναν που το χε πάρει απο ανταλλαγη απο ένα πού γνωστό μαγαζί στο Περιστέρι.Ουτε απόδειξη δεν είχε.Πηρα ομως τηλεφωνο την samsung εδωσα Imei και serial number.Μου παν η συσκευη είναι αυθεντική,με προορισμό την αγορά της Ιταλίας,και εχει κανονικά εγγυηση μέχρι Δεκεμβριο του 18.Παντως το λόγο που οι μεγάλες αλυσιδες θα διατηρουν πάνακριβρες τιμες μεχρι να βγει το επόμενο μοντέλο,ειλικρινα δε το εχω καταλάβει.Το s8 πχ θα κανει 829 μεχρι του χρόνου τον Απριλιο,ενώ στο σκρουτζ μπορει να χει φτασει 500 ευρω το πολύ!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Για να μη παρεξηγουμε παιδια στο προηγουμενο post μου ενοουσα περισοτερο η μαλλον ενοουσα μονο το οτι μια συσκευη αγορασμενη απο σκρουτζομαγαζο υπαρχουν περισοτερες πιθανοτητες να σου παρουσιασει προβληματα τεχνικα ή προβληματα λογισμικου και το εχω ζηει και το εχω δει ουκ ολιγες φορες σε εμενα αλλα και σε αλλους, απλα αυτο.

 

Αυθαίρετο αυτό που αναφέρεις.

Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο που μας διαβάζει.

Τελείως τυχαίο είναι και όχι ο κανόνας.

Εχω αγοράσει πολλές ναυαρχίδες από σκρουτζομάγαζα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε λογισμικό, ούτε hardware.

Αντίθετα, έχω αγοράσει και από επώνυμη μεγάλη αλυσίδα στην οποία υπήρχε πρόβλημα αλλοίωσης της amoled οθόνης και στην μηχανογραφημένη απόδειξη δεν αναφερόταν καν το imei.

Όσο για τα σκρουτζομάγαζα....πουλάνε πολύ φθηνότερα γιατί δουλεύουν με πολύ μικρό κέρδος. Σε ναυαρχίδες 600-700-800 ευρώ πάνε για 20ευρώ το κομμάτι. Τόσο απλά.

Οι επώνυμοι έχουν μεγάλα έξοδα και συγκεκριμένα ποσοστά κέρδους, σαφώς μεγαλύτερα των σκρουτζομάγαζων.

Το μόνο που σου πλασσάρουν ειναι οι πολλές άτοκες δόσεις.

Τί σημασία έχει αν θα αγοράσεις συσκευή με ελληνική-αγγλική-γερμανική-πολωνική κλπ...ρομ ?

Απολύτως καμία.

Απλώς θέλει προσοχή να αγοράζεις από τσεκαρισμένα και γνωστά καταστήματα με πολλές θετικές αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην πεσουμε ολοι πανω του να το φαμε το παιδι.

Δεν ηξερε,προφανως θα ετυχαν και καποια περιστατικα και θα το ειπε.

Τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυει φυσικα.

Δεν εχει καμια διαφορα αν το παρεις προορισμενο για Ελλαδα απο οτι παραεισαγωγης.

Η διαφορα ειναι οτι τα μεγαλα εμπορικα ψωνιζουν απο Samsung Hellas και πρεπει κι αυτη καπως να πληρωθει(μαζι με ποσους αλλους οπως υπαλληλοι),γι αυτο και δεν πεφτει η τιμη,ενω τα σκρουτζομαγαζα εχουν δικους τους προμηθευτες.Και συνηθως ειναι μαγαζια με 2-3 υπαλληλους.

Τα εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες...

Ειναι λογικο ομως ο κοσμος να πιστευει κατι τετοιο λογω της διαφορας τιμης.

Επισης τα μεγαλα καταστηματα προσφερουν πολλες δοσεις,επεκτασεις εγγυησης και σε μεγαλα συμβολαια δινουν δωρεαν τις συσκευες.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νέο για το αν θα πάρουμε την 7.1;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χθες μου κάνει κάτι περίεργο.. ..ενω το βάζω να φορτίσει, φτάνει μέχρι το 97% πρέπει να βγάλω το καλωδιο και να το ξαναβάλω για να φτάσει στο 100%

Τι λέτε να φταίει?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα πολύ γρήγορο πέρασμα από 7 plus 128GB για τον μήνα Απρίλιο, είπα να ξανασχοληθώ πάλι με το s7 edge και το ξέθαψα από το κουτί του.

Επειδή έχω κάτι θεματάκια με viber, gmail notifications που αργούν ή δεν έρχονται ποτέ (λογικά θέμα doze) και επειδή η μπαταρία της 7αρας δεν με έχει ικανοποιήσει (στον βαθμό τουλάχιστον της 6αρας), σκέφτομαι να επιστρέψω στην απροβλημάτιστη MM. Εξακολουθεί να θεωρείται η APC8 BTU η σταθερότερη 6αρα ή να κοιτάξω για κάποια άλλη νεότερη;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα πολύ γρήγορο πέρασμα από 7 plus 128GB για τον μήνα Απρίλιο, είπα να ξανασχοληθώ πάλι με το s7 edge και το ξέθαψα από το κουτί του.

Επειδή έχω κάτι θεματάκια με viber, gmail notifications που αργούν ή δεν έρχονται ποτέ (λογικά θέμα doze) και επειδή η μπαταρία της 7αρας δεν με έχει ικανοποιήσει (στον βαθμό τουλάχιστον της 6αρας), σκέφτομαι να επιστρέψω στην απροβλημάτιστη MM. Εξακολουθεί να θεωρείται η APC8 BTU η σταθερότερη 6αρα ή να κοιτάξω για κάποια άλλη νεότερη;

Βγαλε τις εφαρμογές απο την βελτιστοποιηση και θα στρωσουν.

Σε μπαταρία εγω δεν εχω δει καμία διαφορά και ήμουν με APC8 μέχρι την1 βετα νουγκατ. Ίσα ίσα έχει καλύτερη αναμονή η 7.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τις εφαρμογές απο την βελτιστοποιηση και θα στρωσουν.

Σε μπαταρία εγω δεν εχω δει καμία διαφορά και ήμουν με APC8 μέχρι την1 βετα νουγκατ. Ίσα ίσα έχει καλύτερη αναμονή η 7.

Εγώ πάλι στην αναμονή δεν είμαι ευχαριστημένος. Στην χρήση μια χαρά.

Θα ψάξω περισσότερο μηπως δημιουργεί battery drain το easy home, αν και σε πρωτη φάση δεν βλέπω κάτι περίεργο/ύποπτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται μεσω smartsitch να κάνω ενημέρωση μου ήρθε στο κινητό άλλα θέλω να την κάνω απο εκεί ν γίνει καθαρό Install...

Ενώ στο κινητό έχω ενημέρωση στο smart τίποτα.

Edited by vaggouras90
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκανα το τελευταίο Update τελικά και εγω, αυτό που λέτε με τα apk εμένα τα περναει κανονικά.

Δοκιμασα με 2 καινούρια απο το SamMobile μια χαρά περασαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου τη Κυριακή. Κόλλησε στο logo και δεν άνοιξε ποτέ πήγα σήμερα smarter και μου άλλαξαν πλακετα

 

Παιδες μια απορία.Διαβαζω σε προηγούμενες σελίδες,oτι καποιοι περασαν απο 6 σε 7 και αλλαξαν πλακέτα.Τωρα βλεπω με το τελευταιο Update εσυ φιλε αλλαξες πλακέτα επίσης.Τι γινεται ρε ****το?ειναι τόσο ρίσκο σε αυτο το κινητο να πάρει Update?:worry:

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εδω και 1 μηνα περιπου ειμαι ενας ευτηχης κατοχος του s7 edge λευκο υστερα απο 4,5 χρονια με το note 2.ουτε μπαταρια δεν του ειχα αλλαξει κ τωρα που το εδωσα στην μητερα μου με την χρηση που του κανει αντεχει 5 μερες.Ας ελπισουμε να αντεξει κ το s7 edge τοσο.

Μια ερωτηση θελω να κανω,μπορω να χρησιμοποιω τον απλο μαυρο φορτιστη της samsung, αυτον που δεν βγαινει το καλωδιο απο τον μετασχηματιστη, ο οποιος δεν κανει ταχεια φορτιση αλλα θελει κατι λιγοτερο απο 4 ωρες για να φορτισει το s7 edge απο το περιπου 10% εως το 100% τα βραδια που το βαζω να φορτιζει, ετσι ωστε να προστατευω την μπαταρια απο τυχον φθορες που μπορει να προκληθουν απο την ταχεια φορτιση?

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εδω και 1 μηνα περιπου ειμαι ενας ευτηχης κατοχος του s7 edge λευκο υστερα απο 4,5 χρονια με το note 2.ουτε μπαταρια δεν του ειχα αλλαξει κ τωρα που το εδωσα στην μητερα μου με την χρηση που του κανει αντεχει 5 μερες.Ας ελπισουμε να αντεξει κ το s7 edge τοσο.

Μια ερωτηση θελω να κανω,μπορω να χρησιμοποιω τον απλο μαυρο φορτιστη της samsung, αυτον που δεν βγαινει το καλωδιο απο τον μετασχηματιστη, ο οποιος δεν κανει ταχεια φορτιση αλλα θελει κατι λιγοτερο απο 4 ωρες για να φορτισει το s7 edge απο το περιπου 10% εως το 100% τα βραδια που το βαζω να φορτιζει, ετσι ωστε να προστατευω την μπαταρια απο τυχον φθορες που μπορει να προκληθουν απο την ταχεια φορτιση?

 

Σας ευχαριστω.

 

Εννοείται πως ναι. Μόνο καλό θα του κάνεις ετσι. Καλορίζικο να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκανα το τελευταίο Update τελικά και εγω, αυτό που λέτε με τα apk εμένα τα περναει κανονικά.

Δοκιμασα με 2 καινούρια απο το SamMobile μια χαρά περασαν.

 

τελευταιες έκδοσεις πχ συλλογής (έχεις περάσει διαφορετικό apk? απο μαμα εκδοση?) , και aod s8 στις περναει?

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7189918#post7189918

 

Αυτή η εφαρμογη σε φίλο πχ με το update κρασάρει...ενω με την παλιά δουλευει....

 

Για τα transitions effects ...μαλλον δεν βλέπεις διαφορά λόγω nova?

 

Σε tw πώς είναι η συμπεριφορά?

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ναι. Μόνο καλό θα του κάνεις ετσι. Καλορίζικο να το χαρείς!

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση firekostas.Να'σαι καλα!:):):):):)

Link to comment
Share on other sites

τελευταιες έκδοσεις πχ συλλογής (έχεις περάσει διαφορετικό apk? απο μαμα εκδοση?) , και aod s8 στις περναει?

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7189918#post7189918

 

Αυτή η εφαρμογη σε φίλο πχ με το update κρασάρει...ενω με την παλιά δουλευει....

 

Για τα transitions effects ...μαλλον δεν βλέπεις διαφορά λόγω nova?

 

Σε tw πώς είναι η συμπεριφορά?

Αυτο εδω δεν το περναει, καποιες αλλες που δοκίμασα περνανε δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς.

Το aod s8 το είχα από πριν.

Το εφέ δεν με ενοχλεί και με νοβα το κανει.

Link to comment
Share on other sites

τα εφέ λόγω nova θα τα βλέπεις εντάξει....με tw πριν και μετά είχαν θέμα

 

στα updates εφαρμογών θα δεις αν τα περνάει...

 

πάντως με την προηγούμενη (BTU)τα περνάει όλα....χωρις θέμα...αυτο είναι το ζήτημα...

 

Στην νέα έχουν βάλει κλειδωματα τα οποία αντιμετώπιζα και με την Ελβετική ...

( AUT) που ήταν η αρχική τηλεφωνου...

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

τα εφέ λόγω nova θα τα βλέπεις εντάξει....με tw πριν και μετά είχαν θέμα

Αχαμ, το tw το εχω κλειστο με Package disabler.

Ολα καλα πάντως και η μπαταρία στα ιδια με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσουμε το aod του s8 μετά το τελευταίο update?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για κάνε μια προσπαθεια

 

https://www.sammobile.com/apk/aodservice/always-on-display-2-6-73/

 

και κάνε αν θες και μια δοκιμή με την συλλογη

 

http://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/gallery/gallery-5-3-01-54-release/

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα να βγάλω σήμερα μια φωτογραφία και φαίνεται ένα μαύρο σημάδι αρκετά μεγάλο έκανα και επανεκκίνηση καθάρισα και την κάμερα το τζαμάκι τις κάμερας είναι πεντακάθαρο και πάλι εκεί είναι τι λέτε να είναι?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...