Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ναι ρε παιδιά αλλά δε μπορούσα να μη τη βάλω τη ρημάδα!

Ναι έχετε καιρό να με δείτε για να σας λείπω περισσότερο! :rolleyes:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΜΑ ΔΕΣ ΤΟΝ <3

 

Δεν άντεξα, άνοιξα κι άλλο thread, για φωτό από κατοικίδια: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7167887#post7167887

 

Δώστε πόνο.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Το forum εχει καταντησει "ποιος εχει το καλυτερο γατι" :lol::lol::lol:

 

Υ.Γ. Συνεχιστε να ανεβαζετε τα ομορφα κατοικιδια σας :)

Link to comment
Share on other sites

Το forum εχει καταντησει "ποιος εχει το καλυτερο γατι" :lol::lol::lol:

 

Υ.Γ. Συνεχιστε να ανεβαζετε τα ομορφα κατοικιδια σας :) εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=451414

 

fixed :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μας δείχνει exif πληροφορίες π.χ iso, ταχύτητα κλείστρου κλπ (σαν αυτές που δείχνει τo Flickr);

 

from my S7 edge

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο εννοεις; Τα περισσοτερα photo albums (ακομα και στοκ) αν πατησεις λεπτομεριες ή ιδιοτητες εμφανιζουν τετοια στοιχεια.
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο εννοεις; Τα περισσοτερα photo albums (ακομα και στοκ) αν πατησεις λεπτομεριες ή ιδιοτητες εμφανιζουν τετοια στοιχεια.

Ναι στο κινητό...

Στο S7 δεν βρήκα ρε γμτ. :-(

Δεν αναφέρει κάτι στις "λεπτομέρειες".

 

from my S7 edge

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μας δείχνει exif πληροφορίες π.χ iso, ταχύτητα κλείστρου κλπ (σαν αυτές που δείχνει τo Flickr);

 

from my S7 edge

Στο quickpic υπάρχει επιλογή να στο δείχνει συνέχεια κάτω αριστερά!

 

HTC 10 Matte Black Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στο quickpic υπάρχει επιλογή να στο δείχνει συνέχεια κάτω αριστερά!

 

HTC 10 Matte Black Power

 

Επιβεβαιωνω. Αλλα και στα περισοτερα albums (πχ google photos ή στοκ lg κλπ) στις λεπτομεριες γραφουν iso, shutter κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αυτό που λέτε για παραμόρφωση του HTC10 τι είναι ?γιατί δεν βλέπω κάτι στις φωτογραφίες ? Πάνω που έλεγα να πάρω αυτό ή το lg g5 που έχει βέβαια πολλά άλλα προβλήματα σύμφωνα με αυτά που λέτε τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ψάξω το Sony που μου είπε κάποιος που είναι και πολλά mega pixel? Βέβαια σε αγγελίες δεν βρίσκω πολλά και σε καλή τιμή αλλά δε βιάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικά και μόνο η δική μου σειρά προτίμησης είναι η εξής (τα ζευγάρια είναι ισοπαλία) || Μειονεκτήματα σαν φωτογραφική και μόνο. Όχι σαν overall συσκευή:

 

950(xl)-G5 || To μεν υστερεί στο βραδινό focus και στο ημερήσιο White Balance. Το δε υστερεί σαν ανάλυση σε wide-angle lens.

HTC10 || 12mpixels αντί για 16 ή 21 των παραπάνω. "Άτονα" χρώματα, ή έστω όχι τόσο έντονα όσο άλλων συσκευών.

S7(edge) || 12mpixels, υπερόξυνση και χαμηλή λεπτομέρεια στα μακρινά.

OnePlus 3(T) || Τίποτα εντυπωσιακό στα χαρακτηριστικά της κάμερας.

V10-G4 || Μέτρια ταχύτητα και αξιοπιστία focus και μικρό shutter lag.

Z5 (compact) || Απογοητευτικό auto mode και δύσχρηστο manual, παρά τον άριστο αισθητήρα και οπτικά μέρη.

Honor 8 || 12mpixels μόνο, απουσία OIS.

 

Είναι άποψή ΜΟΥ, και αφορά τις προτιμήσεις ΜΟΥ, και τις εμπειρίες ΜΟΥ με κάθε συσκευή. Κάποιες τις είχα (φαίνεται στην υπογραφή) και με τις άλλες έχω παίξει για να μπορώ να μιλήσω.

 

Δεν μιλάω για overall συσκευή ποια είναι καλύτερη, αλλά φωτογραφικά και μόνο.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικά και μόνο η δική μου σειρά προτίμησης είναι η εξής (τα ζευγάρια είναι ισοπαλία) || Μειονεκτήματα σαν φωτογραφική και μόνο. Όχι σαν overall συσκευή:

V10-G4 || Μέτρια ταχύτητα και αξιοπιστία focus και μικρό shutter lag.

 

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα για G4/v10.

Είχε/Εχει κανείς το Nexus 6p να μου πει πως τα πάει από ταχύτητα focus? Σκέφτομαι να το πάρω, μτχ φυσικά, για 2ο. Αρκεί πέρα από το μαγικό HDR+ του, να είναι μια κλάση πάνω από το V10, στο νετάρισμα.

Εγκυκλοπαιδικά το Pixel όσον αφορά το focus είναι στα επίπεδα S7? Η ερώτηση φυσικά πάει (κυρίως) στον χρήστη "nikpoth".

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα για G4/v10.

Είχε/Εχει κανείς το Nexus 6p να μου πει πως τα πάει από ταχύτητα focus? Σκέφτομαι να το πάρω, μτχ φυσικά, για 2ο. Αρκεί πέρα από το μαγικό HDR+ του, να είναι μια κλάση πάνω από το V10, στο νετάρισμα.

Εγκυκλοπαιδικά το Pixel όσον αφορά το focus είναι στα επίπεδα S7? Η ερώτηση φυσικά πάει (κυρίως) στον χρήστη "nikpoth".

 

Ειχα το 5x που εχουν ιδια καμερα με το 6p. Παρα το laser focus, σε χαμηλο φωτισμο αργει να νεταρει.

 

Παντως για να ρωτας για ταχυτητα νεταρισματος μαλλος θες "γρηγορες" φωτογραφιες. Τετοιες δεν ξερω αν θα μπορεις να εχεις με το HDR+ ενεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 5x που εχουν ιδια καμερα με το 6p. Παρα το laser focus, σε χαμηλο φωτισμο αργει να νεταρει.

 

Παντως για να ρωτας για ταχυτητα νεταρισματος μαλλος θες "γρηγορες" φωτογραφιες. Τετοιες δεν ξερω αν θα μπορεις να εχεις με το HDR+ ενεργο.

 

Οι φωτογραφίες του 5Χ σε ικανό εσωτερικό φωτισμό, είναι αυτές που θα ήθελα. Εχω δει πολλές φίλου (με hdr+) που έχει βγάλει τα παιδιά του, που δεν ήταν και αγάλματα. Σε (πολύ) χαμηλό φωτισμό δε με ενδιαφέρουν τα πορτραίτα (που κυρίως θέλω) διότι με κανένα δε θα μείνω ευχαριστημένος. Ούτε καν με το Lucky Luke S7. Ελεγα μήπως το 6p εκτός από καλύτερο επεξεργαστή κλπ χαρακτηριστικά, είναι ακόμη πιο καλό από το 5X στο focus. Το Pixel next year ή και καθόλου με βάση την κοστολόγησή του......

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

S7 Edge,P10,Iphone7,Pixel,6P,5X,X Style,Mate 9?

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά:

 

P10 πηγαίνει με το HTC10 κατ' εμέ.

Το Pixel και τα iPhone 7 (Plus) ισοπαλία με το S7 edge.

6p/5x στην ίδια κατηγορία με G4/V10.

Το Mate 9 με το OnePlus 3T.

Το Style X ισοπαλία με το Honor 8.

 

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα για G4/v10.

Είχε/Εχει κανείς το Nexus 6p να μου πει πως τα πάει από ταχύτητα focus? Σκέφτομαι να το πάρω, μτχ φυσικά, για 2ο. Αρκεί πέρα από το μαγικό HDR+ του, να είναι μια κλάση πάνω από το V10, στο νετάρισμα.

Εγκυκλοπαιδικά το Pixel όσον αφορά το focus είναι στα επίπεδα S7? Η ερώτηση φυσικά πάει (κυρίως) στον χρήστη "nikpoth".

 

Ειχα το 5x που εχουν ιδια καμερα με το 6p. Παρα το laser focus, σε χαμηλο φωτισμο αργει να νεταρει.

 

Παντως για να ρωτας για ταχυτητα νεταρισματος μαλλος θες "γρηγορες" φωτογραφιες. Τετοιες δεν ξερω αν θα μπορεις να εχεις με το HDR+ ενεργο.

 

Συμφωνώ με τον Antreng. Το 5Χ μου ήταν πολύ καλό μεν για τα λεφτά του, αλλά εξίσου αργό στο capture με το V10 μου. Βέβαια το HDR+ έκανε μαγικά τις περισσότερες φορές, οπότε there's that. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν να δωσω μια ευκαιρια στο mi5s. Η καμερα του φτανει το honor 8 ή μπα;

 

Απο τα δειγματα που χω δει παντως σε συνδιασμο με τη τιμη που το βρισκεις με τρωει λιγο... Βασικα αν ειχε λιγο μεγαλυτερη οθονη θα το χα ηδη κανει μια περατζαδα :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι φωτογραφίες του 5Χ σε ικανό εσωτερικό φωτισμό, είναι αυτές που θα ήθελα. Εχω δει πολλές φίλου (με hdr+) που έχει βγάλει τα παιδιά του, που δεν ήταν και αγάλματα. Σε (πολύ) χαμηλό φωτισμό δε με ενδιαφέρουν τα πορτραίτα (που κυρίως θέλω) διότι με κανένα δε θα μείνω ευχαριστημένος. Ούτε καν με το Lucky Luke S7. Ελεγα μήπως το 6p εκτός από καλύτερο επεξεργαστή κλπ χαρακτηριστικά, είναι ακόμη πιο καλό από το 5X στο focus. Το Pixel next year ή και καθόλου με βάση την κοστολόγησή του......

 

Λιγο κινηση την συγχωρει το HDR+ αφου διαλεγει για βαση την πιο sharp φωτογραφια. Σκεψου απο 1/9 καλυτερα θα τα παει. Απλα οσο πιο εντονη κινηση τοσο πιο αστοχο NR κανει.

 

Εχει εξαιρετικη καμερα γενικα παροτι δεν ταιριαζαν τα χρωματα της στα γουστα μου (χρησιμοποιει HDR).

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά:

 

 

Το Pixel και τα iPhone 7 (Plus) ισοπαλία με το S7 edge.

6p/5x στην ίδια κατηγορία με G4/V10.

 

Συμφωνώ με τον Antreng. Το 5Χ μου ήταν πολύ καλό μεν για τα λεφτά του, αλλά εξίσου αργό στο capture με το V10 μου. Βέβαια το HDR+ έκανε μαγικά τις περισσότερες φορές, οπότε there's that. :p

 

Σαν κάμερα πάντα εννοείς?

Διότι το Pixel από δείγματα σε flickr κλπ, στις λεπτομέρειες, πάντα είναι σαφώς καλύτερο απο S7 και Iphone. Οπως φυσικά και το 6p/5X καλύτερο από τα V10/G4. Υστερούσαν τα nexus στην έλλειψη manual κάτι που εν μέρη νομίζω άλλαξε με την nougat.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω σκεφτομουν να δωσω μια ευκαιρια στο mi5s. Η καμερα του φτανει το honor 8 ή μπα;

 

Απο τα δειγματα που χω δει παντως σε συνδιασμο με τη τιμη που το βρισκεις με τρωει λιγο... Βασικα αν ειχε λιγο μεγαλυτερη οθονη θα το χα ηδη κανει μια περατζαδα :p

 

Νομίζω το Mi5s ότι είναι σαφώς καλύτερο του honor 8, (κρίμα η έλλειψη σταθεροποιητή βέβαια). Αυτό για το μέγεθος που λες, ακριβώς την ίδια σκέψη έχουμε κάνει.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Οπως φυσικά και το 6p/5X καλύτερο από τα V10/G4. Υστερούσαν τα nexus στην έλλειψη manual κάτι που εν μέρη νομίζω άλλαξε με την nougat.

 

Manual δεν απεκτησαν ποτε. Μονο exposure compensation τους προσθεσαν και αυτο στην 7.1. Μεχρι και την 7.0 δεν ειχες ουτε καν ev.

 

Manual mode εχεις με 3rd party αλλα δεν εχεις long exposure. Επιτρεπει μεχρι 1/5 sec αλλα και παλι το HDR+ τα παει πολυ καλυτερα ακομα και απο τετοια εκθεση. Ουσιαστικαι η μονη ελλειψη της καμερας ειναι το long exposure για light painting και smooth συννεφα, νερα κλπ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω το Mi5s ότι είναι σαφώς καλύτερο του honor 8, (κρίμα η έλλειψη σταθεροποιητή βέβαια). Αυτό για το μέγεθος που λες, ακριβώς την ίδια σκέψη έχουμε κάνει.

 

Την ημερα εχω λατρεψει τα δειγματα που βλεπω. Δεν εχω καταλαβει ομως αν η αποδοση του τη νυχτα φτανει honor 8 ή οχι γιατι σε κατι συγκριτικα raw ειδα οτι χανει, αλλα raw σημαινει οχι hht που βελτιωνει αρκετα.

 

Ειναι και 5.15 η ατιμη... ουτε καν 5.2 :p

Link to comment
Share on other sites

Manual δεν απεκτησαν ποτε. Μονο exposure compensation τους προσθεσαν και αυτο στην 7.1. Μεχρι και την 7.0 δεν ειχες ουτε καν ev.

 

Manual mode εχεις με 3rd party αλλα δεν εχεις long exposure. Επιτρεπει μεχρι 1/5 sec αλλα και παλι το HDR+ τα παει πολυ καλυτερα ακομα και απο τετοια εκθεση. Ουσιαστικαι η μονη ελλειψη της καμερας ειναι το long exposure για light painting και smooth συννεφα, νερα κλπ...

 

Αν δεν κάνω λάθος σε κουβέντα που είχα με τον φίλο μου, με 3rd Party πάει μέχρι 5secs τώρα.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος σε κουβέντα που είχα με τον φίλο μου, με 3rd Party πάει μέχρι 5secs τώρα.

 

Μπα, μεχρι και πριν 1 μηνα που το ειχα δεν παει. Κατι γραφαν για ενα app που και καλα το επιτρεπει και ειχε ανεβασει και δειγμα ενα παιδι αλλα οταν το δοκιμασα ηταν πολυ buggy. Εμενα προσωπικα δεν καταφερε να δουλεψει. Και αν δουλεψει δεν διαλεγεις ταχυτητες και τραβα raw. Επιπλεον στο view finder η προβολη ειναι αναποδη (προφανως ετσι εχουν τοποθετησει τον αισθητηρα).

 

Μιλαω για στοκ ρομ χωρις ρουτ. Δεν ξερω αν πειραζοντας τα binaries μπορεις να το δουλεψεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μεχρι και πριν 1 μηνα που το ειχα δεν παει. Κατι γραφαν για ενα app που και καλα το επιτρεπει και ειχε ανεβασει και δειγμα ενα παιδι αλλα οταν το δοκιμασα ηταν πολυ buggy. Εμενα προσωπικα δεν καταφερε να δουλεψει. Και αν δουλεψει δεν διαλεγεις ταχυτητες και τραβα raw. Επιπλεον στο view finder η προβολη ειναι αναποδη (προφανως ετσι εχουν τοποθετησει τον αισθητηρα).

 

Μιλαω για στοκ ρομ χωρις ρουτ. Δεν ξερω αν πειραζοντας τα binaries μπορεις να το δουλεψεις.

 

μεχρι 5 sec μου δουλευει κανονικα που εκανα δοκιμες, το sutter απο 1/5 και κατω παει 1/2, 1, 1.5, 2,3, 4, 5 sec και τραβαει και jpg και raw, ειναι buggy παντως, δεν εχει ομαλη λειτουργεια αλλα οκ εγω το δουλευω ειδικα για το raw που ειναι πολυ καλο και παιρνει αρκετο πειραγμα, στο view finder η προβολη ειναι κανονικη απλα η φωτο βγαινει αναποδα

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 5 sec μου δουλευει κανονικα που εκανα δοκιμες, το sutter απο 1/5 και κατω παει 1/2, 1, 1.5, 2,3, 4, 5 sec και τραβαει και jpg και raw, ειναι buggy παντως, δεν εχει ομαλη λειτουργεια αλλα οκ εγω το δουλευω ειδικα για το raw που ειναι πολυ καλο και παιρνει αρκετο πειραγμα, στο view finder η προβολη ειναι κανονικη απλα η φωτο βγαινει αναποδα

 

Για ποια εφαρμογη μιλαμε; Εγω αυτην που χα διαβασει στο thread και ειχα βαλει δεν μου βγαζε να επιλεξω shutter.

 

Εχει η κοπελα μου 5x και μπορει να παιξω λιγο :p

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εφαρμογη μιλαμε; Εγω αυτην που χα διαβασει στο thread και ειχα βαλει δεν μου βγαζε να επιλεξω shutter.

 

Εχει η κοπελα μου 5x και μπορει να παιξω λιγο :P

 

L camera ψαξε στο xda

 

και ενα δειγμα

 

33137413132_a5b2c706b0_c.jpgIMG_20170305_193501 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...