Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

δηλαδη αυτες που ανεβασα τωρα ειναι τραβηγμένες ημερα δηλαδη για σενα και οχι low light εε:lol:??αφου ειναι καλο το z1 max ανεβασε μας μερικες low light να δουμε και εμεις!!!και ποιος σου ειπε για ημερισιες παλι δεν καταλαβα??:blink:

απλα σχολιασε της φωτογραφιες που βλεπεις δεν σου αρεσουν δηλαδη??

Mikeke 123 νομιζω το παρακανες στην 1η, με κανενα 1/18 θα ηταν σιγουρα καλυτερη.

 

Μου πολυ-παρα - αρεσαν και κατα ξετρελαθηκα και με το θεμα και με το iso και με τις λεπτομερειες και τα χρωματα και το dynamic range και γενικα με ολα:worry:

Δεν βλεπεις οτι στις low light, ητη με πολυ φως ητη με λιγο φως η συσκευη και η καμερα δεν εχει καμια σχεση απο φωτο σε φωτο με το τι ρυθμισεις και επεξεργασια κανει.......? ΑΛΑΝ ΝΤΑΛΟΝ

Δεν μπαινω σε καμια αντιπαραθεση μαζι σου....και με κανενα αλλον....την αποψη μου ειπα και αλλος συμφωνει και αλλος διαφωνει.

Περι ορεξεως δεν τρωω τιποτα!!!

 

End off topic και αντιπαραθεσης!:)

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως από το xiaomi πχ η παρακάτω που είναι πιο βραδινή σε σχέση με τις τελευταίες που ανέβηκαν, το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό κι ας έχει iso 1000! Ωστόσο γενικά η συσκευή όπως και πολλές άλλες ανεβάζουν πολύ το iso και σε περισσότερο σκοτεινά σημεία γίνεται υπερβολικό χωρίς λόγο. Γενικά από ότι έχει δείξει η ιστορία κανένα update δεν αλλάζει σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα. Δοκίμασα και μιας φίλης μου το lumia 640 xl όπου βλέπω κι αυτό ανεβάζει πολύ το iso.

Αν και δεν γνωρίζω ακριβώς το σκηνικό της παρακάτω φωτογραφίας, με το 950 που τράβηξα φωτογραφίες αντίστοιχες έτσι σε δρόμο με φώτα από μαγαζιά και λαμπάκια, το iso ήταν από 80 μέχρι 200 στο αυτόματο. Αλλά στο 1000 φτάνει όταν υπάρχει φως "μόνο από το φεγγάρι".

 

31102450664_45d931539c_b.jpgIMG_20161228_191126_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο οι κινέζοι δεν δίνουν μεγάλη έμφαση στην κάμερα, ωστόσο θεωρώ ότι λίγο αν το παλέψει ειδικά η xiaomi μπορεί να κάνει πολλά. Λίγο το iso να βελτιώσει να μην πηγαίνει ψηλά και ένα ois που να δουλεύει σωστά να βάλει θα είναι μια χαρά.

 

Άλλωστε και από τα επώνυμα κινητά βλέπουμε διάφορα ανεπίτρεπτα καμιά φορά προβλήματα.

Πχ στο 950 σε πολύ low light όπου έχει θέμα με την εστίαση. Αυτό που κάνω πλέον με την εστίαση σε χαμηλό φωτισμό στο 950 και νομίζω θα βοηθήσει αρκετούς κατόχους της συσκευής είναι το εξής: Κάνω τέρμα ζουμ σε κάποιο μακρινό αντικείμενο και κάνω manual focus όπου είναι καλύτερο από το tap to focus. Είναι μία ρύθμιση η οποία δεν απαιτεί πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Την συγκεκριμένη εστίαση την χρησιμοποιώ και στα επόμενα πλάνα που θα τραβήξω χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίζω εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο εχω πει και εγω ο ιδιος οτι στο αυτοματο εχει προβλημα σε low light καταστασης που απλα ανεβαζει πολυ το iso χωρις λογο !!!δεν λεω οτι θα το διορθώσουν σιγουρα με καποιο update απλα λεω πιθανών μιας και ειναι αρκετα καινουργιο μοντελο!!!αλλα δεν μπορώ με τιποτα να πω οτι η καμερα του mi5s η του mi5 ειναι για πεταμα!!! ειναι αξιοπρεπεστατες για μενα !!
Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν είπε ότι είναι για πέταμα. Ίσα ίσα το βρίσκω και καλύτερο από ορισμένες top φωτογραφικές συσκευές που βλέπουμε.

Από τις 3 φωτογραφίες στην προηγούμενη σελίδα οι 2 πρώτες έχουν λάθος εστίαση, κυρίως η δεύτερη. Νομίζω αυτό είναι που χάλασε την εικόνα. Όσο για το iso αν κάποιος δεν το διαβάσει στο exif δεν καταλαβαίνει ότι είναι τόσο υψηλό. Πιστεύω ότι με manual ρυθμίσεις μπορεί να κάνει πολλά.

Είναι μία συσκευή που πραγματικά θα ήθελα να δω ένα καλό συγκριτικό με άλλα κινητά. Αν έχεις κάποιο κοντινό άτομο με κάποια από τις γνωστές συσκευές, κάνε αν μπορείς ένα συγκριτικό! :)

Link to comment
Share on other sites

........

Δεν ξέρω για ποιο λόγο οι κινέζοι δεν δίνουν μεγάλη έμφαση στην κάμερα, ωστόσο θεωρώ ότι λίγο αν το παλέψει ειδικά η xiaomi μπορεί να κάνει πολλά. Λίγο το iso να βελτιώσει να μην πηγαίνει ψηλά και ένα ois που να δουλεύει σωστά να βάλει θα είναι μια χαρά.

 

Άλλωστε και από τα επώνυμα κινητά βλέπουμε διάφορα ανεπίτρεπτα καμιά φορά προβλήματα.

Πχ στο 950 σε πολύ low light όπου έχει θέμα με την εστίαση. Αυτό που κάνω πλέον με την εστίαση σε χαμηλό φωτισμό στο 950 και νομίζω θα βοηθήσει αρκετούς κατόχους της συσκευής είναι το εξής: Κάνω τέρμα ζουμ σε κάποιο μακρινό αντικείμενο και κάνω manual focus όπου είναι καλύτερο από το tap to focus. Είναι μία ρύθμιση η οποία δεν απαιτεί πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Την συγκεκριμένη εστίαση την χρησιμοποιώ και στα επόμενα πλάνα που θα τραβήξω χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίζω εκ νέου.

 

Νομίζω ότι οι κινέζοι δεν δίνουν χρήματα στην έρευνα...

Όσο για το 950 που είναι μοναδικό από όσο το ψάχνω τελευταία, όταν κανεις φουλ ζουμ δεν σου χαλάει τη φωτο μιας και είναι ψηφιακό μετά το 2Χ;

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία με manual στα 4 δευτερόλεπτα από το S7 edge μου. Μου έκανε εντύπωση ότι στο auto ο ουρανός δεν είχε καμία σχέση με αυτό που έβλεπε το μάτι. στο manual τον απέδωσε ΑΚΡΙΒΩΣ...

 

31946031875_291dcc2a09_c.jpg2016-12-29_01-18-37 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

και η ίδια ακριβώς φωτογραφία τραβηγμένη επίσης στο manual και στα 4 δευτερόλεπτα από το one plus 3 της γυναίκας...

 

31799431242_4b8eb73768_c.jpg4s by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

και στα 10 δευτερόλεπτα...

 

31107030694_e6ef0299a9_c.jpg10s by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία με manual στα 4 δευτερόλεπτα από το S7 edge μου. Μου έκανε εντύπωση ότι στο auto ο ουρανός δεν είχε καμία σχέση με αυτό που έβλεπε το μάτι. στο manual τον απέδωσε ΑΚΡΙΒΩΣ...

 

31946031875_291dcc2a09_c.jpg2016-12-29_01-18-37 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Ωραία φωτογραφία βγήκε. Στο αυτο λογικ ανεβάζε φουλ ισο και γι αυτό φαινόταν διαφορετικά

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του Mi5s, το πιο σημαντικό είναι το hardware που διαθέτει διότι αυτό δεν επιδέχεται αλλαγές. Αντιθέτως το software ειδικά της Xiaomi εξελίσσεται συνέχεια και έχει και άψογη υποστήριξη από την Ελληνική κοινότητα. Αν ασχοληθούν λίγο παραπάνω (ελέω top σειράς τους) νομίζω ότι θα αλλάξει πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Θα θέλει φυσικά πολύ σταθερό χέρι στις δύσκολες σκηνές αλλά και το μακρινό Meizu MX4 (με πολύ υποδιαίστερο hardware και χωρίς επίσης OIS), σε αγαλματένια χέρια ή τρίποδο ήταν πάρα πολύ καλό. Αρα εδώ με τον IMX378 οι φωτογραφίες αναμένονται ακόμη καλύτερες....
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161229/230799b23f959ee47f0057e430148ab3.jpg

Καλημερα και χρόνια πολλά , HTC 10 στο manual

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by andypapachris
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του Mi5s, το πιο σημαντικό είναι το hardware που διαθέτει διότι αυτό δεν επιδέχεται αλλαγές. Αντιθέτως το software ειδικά της Xiaomi εξελίσσεται συνέχεια και έχει και άψογη υποστήριξη από την Ελληνική κοινότητα. Αν ασχοληθούν λίγο παραπάνω (ελέω top σειράς τους) νομίζω ότι θα αλλάξει πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Θα θέλει φυσικά πολύ σταθερό χέρι στις δύσκολες σκηνές αλλά και το μακρινό Meizu MX4 (με πολύ υποδιαίστερο hardware και χωρίς επίσης OIS), σε αγαλματένια χέρια ή τρίποδο ήταν πάρα πολύ καλό. Αρα εδώ με τον IMX378 οι φωτογραφίες αναμένονται ακόμη καλύτερες....

 

συμφωνώ με αυτα που λες το πιο σημαντικο το εχει το τηλεφωνο μακαρι να διορθώσουν και το software που ειναι και αυτο σημαντικό κοματι!!!

και εδω ο άτιμος δεν καθοταν με τιποτα να τον βγαλω φωτογραφια!!!!:lol::lol:

και στην δευτερη μια manual μεσα στο σπιτι ειναι το μπουφαν στη μεση αλλα αυτα ειναι τελος παντων δεν το σκεφτικα εκείνη την ωρα!!!

31585049250_cdbbec8dbd_c.jpgIMG_20161229_141000 by manthos kalaitzidis, on Flickr

31841946191_bbfb4e6060_c.jpgIMG_20161229_141532 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl

 

Παρατηρώ οτι στις άκριες δεξιά και αριστερα ειναι θολές οι φωτογραφίες. Γιατί συμβαινει αυτο;;:!:

 

31962293855_ba8879cc3a_c.jpgWP_20161229_14_04_41_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

31588872830_f965cbdeb1_c.jpgWP_20161229_14_05_09_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

lumia 950

31152382883_84e867c004.jpg2016-12-29_06-43-58 by petros limpe, on Flickr

 

Χρόνια πολλά !

Από την σημερινή "επέλαση του χιονιά" να φανταστώ,ε;:p

Ωραία φωτό!:)

Link to comment
Share on other sites

Τα htc 10 παιδιά τα πάνε καλά με τα πορτρέτα σε εσωτερικούς χώρους; Ειχα nexus 6p,εβγαζε εκπληκτικά νομίζω και ήθελα να ξέρω αν θα είμαι στα ιδια επίπεδα με το 10αρι.

Βγάζω τα πιτσιρικακια μου συνεχώς!

Link to comment
Share on other sites

Σαν της φωτογραφίες πορτρέτου του 6p δεν θα βρεις σε καμία συσκευή αυτή τη στιγμή ούτε ακόμα και στο pixel

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα htc 10 παιδιά τα πάνε καλά με τα πορτρέτα σε εσωτερικούς χώρους; Ειχα nexus 6p,εβγαζε εκπληκτικά νομίζω και ήθελα να ξέρω αν θα είμαι στα ιδια επίπεδα με το 10αρι.

Βγάζω τα πιτσιρικακια μου συνεχώς!

 

Ναι, δεν (νομίζω να) υπάρχει καλύτερο κινητό για πορτραίτα., από το 6p.

Πολύ καλό το htc 10, ίσως καλύτερο σαν κινητό γενικά, αλλά σίγουρα όχι στα πορτραίτα...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Z5 compact

31933164856_84b0d307c2_c.jpg2016-12-30_03-07-43 by l200kerasia, on Flickr

Πολύ ωραία χρώματα, μ άρεσε!!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Το ίδιο θέμα κι εγώ με τον darudako. Πήρα το OnePlus 3 αλλά από κάμερα με απογοήτευσε.ενω έχει καλό αισθητήρα χάνει στο autofocus n image processing. Το δίνω και ψάχνω μία συσκευή που να τραβά και να εστιάζει γρήγορα ρε παιδί μου. Ούτε να αργεί να επεξεργαστεί την εικόνα ούτε τπτ. Να έχεις τον πιτσιρικά να ανοίγεις το τηλέφωνο μπαπ να εστιάζει και να τραβά. Δεν θέλω παπάδες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl

 

Παρατηρώ οτι στις άκριες δεξιά και αριστερα ειναι θολές οι φωτογραφίες. Γιατί συμβαινει αυτο;;:!:

 

Αν είναι καθαρός ο φακός, τότε πρόκειται για αδυναμία του φακού. Λίγο πολύ όλοι οι φακοί και ιδιαίτερα οι (υπερ)ευρυγώνιοι χάνουν σε ευκρίνεια στις άκρες τους σε σχέση με το κέντρο. Οι συγκεκριμένες φωτό μου φαίνονται καλές προσωπικά, απλά η ευκρίνεια δεν είναι η ίδια σε όλη την φωτό, κάτι που είναι φυσιολογικό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλης διαφοράς ευκρίνειας στην φωτό ήταν το Lumia 1020, με πάρα πολύ υψηλή ευκρίνεια στο κέντρο και πάρα πολύ χαμηλή στις άκρες (ουσιαστικά λεπτομέρειες εκτός κέντρου τις έχανε). Εκτός αυτού, η παραμόρφωση στις άκρες είναι αυξημένη, οπότε ειδικά σε πορτραίτα θέλεις τα πρόσωπα κοντά στο κέντρο.

 

Μπορείς να κόψεις τις άκρες βάζοντας αναλογία 4:3 (ή έστω 3:2 αν έχει), για να κρατήσεις περισσότερη ευκρίνεια στην φωτογραφία. Όσο είχα το 1020 μόνο σε 4:3 τραβούσα με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα και το S6 και το SE πιο πριν θεωρώ πως το oneplus 3 που έχω τώρα βγάζει απίστευτες φωτογραφίες και σε μέρα και σε νύχτα πλέον με το HQ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θεωρείτε πως δεν βγάζει καλές φωτογραφίες και πως έχει προβλήματα...και φαντάσου τις συγκρίνω συχνά με το S6 που είχα.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Το ίδιο θέμα κι εγώ με τον darudako. Πήρα το OnePlus 3 αλλά από κάμερα με απογοήτευσε.ενω έχει καλό αισθητήρα χάνει στο autofocus n image processing. Το δίνω και ψάχνω μία συσκευή που να τραβά και να εστιάζει γρήγορα ρε παιδί μου. Ούτε να αργεί να επεξεργαστεί την εικόνα ούτε τπτ. Να έχεις τον πιτσιρικά να ανοίγεις το τηλέφωνο μπαπ να εστιάζει και να τραβά. Δεν θέλω παπάδες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Έχει κακό αλγόριθμο σχετικά με την επεξεργασία της φωτογραφίας. Όταν βγάζεις κάτι ακίνητο μία χαρά τραβά φωτογραφίες και πολύ ωραίες συμφωνώ. Όταν υπάρχει η απεροελαχιστη κίνηση δεν ακολουθεί το φοκους το θέμα ούτε εστιάζει όπως πρέπει.το χάνει.

Επίσης κάνει υπερεπεξεργασια της φωτογραφίας και υπό κάποιες συνθήκες την καταστρέφει. Δοκίμασε και τραβά μία φωτό και άμεσα γυρνά στην γκαλερί να την δεις. Θα δεις σε πραγματικό χρόνο να κάνει επεξεργασία και το αποτέλεσμα να διαφέρει τελικά από αυτό που έβλεπε όταν φωτογραφίζες.

Το HQ το βράδυ είναι κορυφή συμφωνώ.

Εμένα με ενοχλεί η αδυναμία του να εστιάσει και να κάνει συνεχή εστίαση σε ελαφρά κινούμενο θέμα. Και δνε είναι θέμα υλικού, είναι γενικό θέμα.εχουν φάει πολύ κράξιμο.Ειναι καθαρά το software

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορά "viewfinder" με τελικό αποτέλεσμα που λες την παρατήρησα και στο Nexus 6 μου όπως και πρόσφατα στο 950XL. Το αδύναμο focus το είχα με το LG V10.

 

Έχετε δοκιμάσει με κάμερα εκτός της stock? Εγώ με το Nexus 6 τότε τραβούσα με την Open Cam, με πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με άπειρες αλλά δεν γίνεται τπτ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Και για να μην παρεξηγηθω. Το op3 είναι πολύ όμορφο και τούμπανο τηλέφωνο και η υλοποίηση Android almost pure μου αρέσει. Αλλά η κάμερα δνε υποφέρεται σε αρκετές λογικές στιγμές που την χρειάζεσαι. Άσε που το έχω ψάξει και με φόρουμ κλπ και δεν βλέπω να διορθώνει τπτ η op

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

σε εκεινη την ωρα της δυσης... (πριν την επιστροφη)

Καλη Χρονια σε ολους!

31751271132_b7fa11ccdd_h.jpg2016-12-27_01-04-46 by Mick XD, on Flickr

 

Φιλε Michael22 τρομερη φωτο αυτη με τις σκαλες...ΜΠΡΑΒΟ!!!(

Βασιλη σ ευχαριστω φιλε, πανεμορφες οι τελευταιες θαλασσινες σου και κοντρα στον ηλιο και εξοχη η προηγουμενη ασπρομαυρη σου με την πορτα (δεν μπορω να την βρω τωρα)!

 

Οσο αφορα αυτη εδω απο κατω...

ναι, την εβγαλα στα γρηγορα και οπως λεω στο σχολιο φοβομουνα μην ...πεσω αν πηγαινα ακομα πιο αριστερα :lol: (και επι πλεον, ναι, μου αρεσε να αναδειξω το "μπρουτα΄λ" του τοιχου σε αντιθεση με της αρμονικη ελαφρα κουρβα, καμπυλη των στιλπνων γραμμων.. )

31550015730_f130372de6_h.jpg2016-12-28_02-07-52 by Mick XD, on Flickr

 

Cool1

 

Αυτή με το φυτό είναι απιστευτη!!

Δεν ξέρω αν ήταν έτσι και στην πραγματικότητα τα χρωματα αλλά ήταν δεν ήταν είναι πολύ όμορφη..

υπέροχη.. μπορεί τεχνικά να εχει αδυναμίες αλλά μου αρέσει πολύ η γωνία λήψης και ο φωτισμός:)

Ευτυχως που οντως ειχα ριξει την σωστη ποσοτητα (λίγη) νερου, ειδάλλως με τον παγο των ημερων θα ειχε γινει καγκελο το φυτο! :lol:

Ευχαριστω!

Και ναι Bill, to the point, οπως τα λες για γωνια ληψης και φωτισμο...

Α πριορι και ενστικτωδως ειναι αυτα που μου βγαινουν χωρις πολυ προσπαθεια σε μια ληψη. Ολα τα υπολοιπα ...επονται για μενα, ετσι ειναι και δεν δινω ιδιαιτερη σημασια (κακως (η΄καλως(?)) :D:O

 

Υγ α ναι...Στην παρεα ηταν και αυτη.. ασυγκρατητη :p

 

31827336332_880cee929d_h.jpg2016-12-30_09-41-48 by Mick XD, on Flickr

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...