Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Μιας και μας αρεσει να μιλαμε με ντοκουμεντα και μετρησεις, συμφωνα με το DoxMark το Ζ5 ηταν η καλυτερη καμερα του 2015. Πανω απο οτιδηποτε ειχε παρουσιαστει μεχρι τοτε και με ελαχιστη διαφορα απο τα μοντελα του 2016.

https://www.dxomark.com/Mobiles/Sony-Xperia-Z5-Mobile-review-Best-mobile-photo-video-scores-to-date

 

Με αυτά τα Sony δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μια λέτε κορυφή μια χάλια. Εγώ δεν θυμάμαι να είχαν καλή κάμερα ποτέ αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με αυτά τα Sony δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μια λέτε κορυφή μια χάλια. Εγώ δεν θυμάμαι να είχαν καλή κάμερα ποτέ αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

 

Κοίτα, επειδή και εγώ δεν είχα πολλά σόνυ, μόνο 1-2 μοντέλα, καλύτερα να ρωτήσεις άτομα που είχαν από παλιά πολλά κινητά της σειράς Ζ.

Άμα θέλεις με pm να σου πω συγκεκριμένα άτομα να ρωτήσεις. :):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες το S7 απλα υστερει λιγο των αλλων ναυαρχιδων.

 

Αυτο δεν το χα προσεξει. Απο ποιες ναυαρχιδες υστερει και εχεις βαλει πληθυντικο; :p Σιγουρα οχι απο το mi5s, honor 8, p9, xperia x performance, g5, nexus 6p... απο ολα αυτα τα παει καλυτερα.

 

Κραταω βεβαια μια πισινη για το Nexus 6p/5x οσον αφορα το dynamic range... ειχα το nexus 5X για κανα 2 βδομαδες και με ειχε εντυπωσιασει σε αυτο το τομεα. Επιπλεον το ατιμο καταφερνε και επιανε κινηση μιας και τραβαει σε αρκετα γρηγοροτερη ταχυτητα. Απο την αλλη ομως, λογω HDR+ τα χρωματα με χαλαγαν, τα κανε πιο ζωηρα και θερμα απο τη πραγματικοτητα ενω μειωνε υπεβολικα το contrast.. οποτε σιγουρα παλι δεν λες χειροτερο το s7. ;)

 

Ακομη ενα μεγαλο κομματι απο αυτο που σχολιαζουμε για τα χρωματα και το sharpening ειναι υποκειμενικο. Σε καποιους αρεσει περισσοτερο sharpening, με πιο κορεσμενα και θερμα χρωματα... δεν ειναι κακο. Για αυτο και ξεκαθαρισα γιατι το ξεχωριζω το HTC 10... για το μεγαλυτερο ευρος χρωματων και οτι η jpeg engine ειναι πιο κοντα στα γουστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν εχεις wb σε πιο θερμο (ή πιο "κιτρινιλα" οπως λες) ειναι ενα τρικ για να δειξει πιο φωτεινη η εικονα. Σε καποιους αρεσει.

 

Ναι για το HTC 10 το βλεπω και γω απο τα δειγματα σας... ανετα θα την ειχα για compact. Δεν το περιμενα να ναι τοσο καλη. :) Και δεν μιλαω για τις λεπτομεριες ή θορυβο αλλα για το ευρος χρωματων που ειναι εντυπωσιακα καλο. (εριξα και το ψηφαλακι μου :lol: )

Σωστα..:)

 

Αυτο δεν το χα προσεξει. Απο ποιες ναυαρχιδες υστερει και εχεις βαλει πληθυντικο; :p Σιγουρα οχι απο το mi5s, honor 8, p9, xperia x performance, g5, nexus 6p... απο ολα αυτα τα παει καλυτερα.

 

Κραταω βεβαια μια πισινη για το Nexus 6p/5x οσον αφορα το dynamic range... ειχα το nexus 5X για κανα 2 βδομαδες και με ειχε εντυπωσιασει σε αυτο το τομεα. Επιπλεον το ατιμο καταφερνε και επιανε κινηση μιας και τραβαει σε αρκετα γρηγοροτερη ταχυτητα. Απο την αλλη ομως, λογω HDR+ τα χρωματα με χαλαγαν, τα κανε πιο ζωηρα και θερμα απο τη πραγματικοτητα ενω μειωνε υπεβολικα το contrast.. οποτε σιγουρα παλι δεν λες χειροτερο το s7. ;)

 

Ακομη ενα μεγαλο κομματι απο αυτο που σχολιαζουμε για τα χρωματα και το sharpening ειναι υποκειμενικο. Σε καποιους αρεσει περισσοτερο sharpening, με πιο κορεσμενα και θερμα χρωματα... δεν ειναι κακο. Για αυτο και ξεκαθαρισα γιατι το ξεχωριζω το HTC 10... για το μεγαλυτερο ευρος χρωματων και οτι η jpeg engine ειναι πιο κοντα στα γουστα μου.

Pixel,htc10 στα σιγουρα..σχετικα με τις υπολοιπες οπως g5,mi5s,xperiax δεν ειναι εντελως ξεκαθαρα τα πραγματα,καπου το ενα καοου το αλλο.

Δεν ειναι αρνητικο οι προσωπικες πρωτιμησεις του καθενως ως προς το sharpening ή θερμοτητα χρωματων αλλα οπως εχω ξαναπει

Μετρο συγκρισης δεν θεωρω οτι ειναι καποιο αλλο κινητο, αλλα μια dslr ή μια αριστη κομοακτ οπως η rx που αναφερατε.

Και στο κατω κατω θελω να εχω συλλογη με οσο οιο ρελιστικες φωτογραφιες γινεται και να πειραζω αν θελω μερικες απο αυτες,το αντιθετο ειναι ακατορθωτο θα ελεγα.

 

Σωστα εχεις εντωπισει τα πλεονεκτηματα-θετικα του htc 10.

Για αρνητικο θα ελεγα οτι του λειπει η διαχειριση θορυβου του mi5s που ειναι η καλυτερη αυτη τη στιγμη καο η σταθεροποιηση των βιντεο απο τα sony.

Δεν εχω αποψη απο microsoft μερια καθολου,μονο απο δειγματα που βλεπω.Σιγουρα υοαρχουν και πολλα θετικα που θα ζηλευαν συσκευες του android και ας ελπισουμε η νοκια να μας κανει την χαρη να τα δωσει

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Huawei P10 στο αυτόματο, με το φόκους δεν το έχει πολύ καλά, το κάνει όταν το φώς δεν είναι δυνατό.

https://app.box.com/s/tvpn9t4s7ojuxckpcney4pqi167n7xcy

Link to comment
Share on other sites

Σωστα..:)

 

 

Pixel,htc10 στα σιγουρα..σχετικα με τις υπολοιπες οπως g5,mi5s,xperiax δεν ειναι εντελως ξεκαθαρα τα πραγματα,καπου το ενα καοου το αλλο.

Δεν ειναι αρνητικο οι προσωπικες πρωτιμησεις του καθενως ως προς το sharpening ή θερμοτητα χρωματων αλλα οπως εχω ξαναπει

Μετρο συγκρισης δεν θεωρω οτι ειναι καποιο αλλο κινητο, αλλα μια dslr ή μια αριστη κομοακτ οπως η rx που αναφερατε.

Και στο κατω κατω θελω να εχω συλλογη με οσο οιο ρελιστικες φωτογραφιες γινεται και να πειραζω αν θελω μερικες απο αυτες,το αντιθετο ειναι ακατορθωτο θα ελεγα.

 

Σωστα εχεις εντωπισει τα πλεονεκτηματα-θετικα του htc 10.

Για αρνητικο θα ελεγα οτι του λειπει η διαχειριση θορυβου του mi5s που ειναι η καλυτερη αυτη τη στιγμη καο η σταθεροποιηση των βιντεο απο τα sony.

Δεν εχω αποψη απο microsoft μερια καθολου,μονο απο δειγματα που βλεπω.Σιγουρα υοαρχουν και πολλα θετικα που θα ζηλευαν συσκευες του android και ας ελπισουμε η νοκια να μας κανει την χαρη να τα δωσει

 

Επιτρεψε μου να διαφωνήσω με το μέτρο σύγκρισης που θέτεις, την slr δηλαδή. Δε μπορείς να συγκρίνεις αισθητηρες μεγέθους 1/2.5 χοντρικά με τα τέρατα των slr. Το ότι παίρνεις ένα καλό αποτέλεσμα από τα σημερινά κινητά δε σημαίνει ότι υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα 2.

Τα κινητά συγκρίνονται με κινητά αντε και με καμιά compact.

Οσο για το s7, έχεις επιμεινει κάθε φορά ότι είναι το χειρότερο από τις ναυαρχιδες και εκτός 3αδας, η οποία αποτελείται από Μ10, g5,pixel και μερικά ακόμα..

Απο εκεί και πέρα δε διαφωνώ στην κριτική που κάνετε όλοι απλά διαφωνώ στο αποτέλεσμα. Το ότι έχει λίγο κορεσμο ή ελάχιστα λιγότερη λεπτομέρεια σε 200% crop είναι ανούσιο να το συζητάω. Άλλον μπορεί να τον νοιάζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Huawei P10 στο αυτόματο, με το φόκους δεν το έχει πολύ καλά, το κάνει όταν το φώς δεν είναι δυνατό.

https://app.box.com/s/tvpn9t4s7ojuxckpcney4pqi167n7xcy

 

Βάλε μερικά δειγματα αν μπορείς.. Είναι πολύ πλήρης σαν συσκευή και ενδιαφέρουσα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Huawei P10 στο αυτόματο, με το φόκους δεν το έχει πολύ καλά, το κάνει όταν το φώς δεν είναι δυνατό.

https://app.box.com/s/tvpn9t4s7ojuxckpcney4pqi167n7xcy

 

Πολυ δυσκολη φωτογραφια παντως. Ηλιολουστη μερα απο οτι καταλαβαινω, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

με καλό φως είναι καλή,

αλλά όχι σε επίπεδα G5 ή S7 που έχω εμπειρία.

 

https://app.box.com/s/jc92h28fnmk3swc5isyotfupo5bt2dw0

Στην δεύτερη φαίνετε ο θόρυβος αρκετά στον ουρανό (έχω 24αρά Dell Calibrated)

https://app.box.com/s/5s6e5aqua2vrn70m089iv4ox1gahp2n4

 

Έχουν δρόμο ακόμη οι Κινέζοι..

Φαντάσου να βάζανε Leica σε κανα Samy/LG να δείς πανηγύρι..

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχει λιγοτερη επεξεργασια. Δεν υπαρχει αισθητηρας των 1/2.5 που να μην εχει θορυβο ο ουρανος. Απλα τον αφαιρει λογισμικο.

 

Εμενα μου αρεσει η δυσκολη φωτογραφια στο καφε που εβγαλες. Αν ηταν ηλιολουστη μερα εξω, δειχνει τιμιο dynamic range για κινητο. Εκτος εαν ειχες HDR ενεργο.

Link to comment
Share on other sites

Pixel xl

Auto

33959168295_58b632f919_c.jpgIMG_20170410_185627 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

33959150595_569acf3211_c.jpgIMG_20170410_193957 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

33115689974_a07c6a2a36_c.jpgIMG_20170410_193940 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να διαφωνήσω με το μέτρο σύγκρισης που θέτεις, την slr δηλαδή. Δε μπορείς να συγκρίνεις αισθητηρες μεγέθους 1/2.5 χοντρικά με τα τέρατα των slr. Το ότι παίρνεις ένα καλό αποτέλεσμα από τα σημερινά κινητά δε σημαίνει ότι υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα 2.

Τα κινητά συγκρίνονται με κινητά αντε και με καμιά compact.

Οσο για το s7, έχεις επιμεινει κάθε φορά ότι είναι το χειρότερο από τις ναυαρχιδες και εκτός 3αδας, η οποία αποτελείται από Μ10, g5,pixel και μερικά ακόμα..

Απο εκεί και πέρα δε διαφωνώ στην κριτική που κάνετε όλοι απλά διαφωνώ στο αποτέλεσμα. Το ότι έχει λίγο κορεσμο ή ελάχιστα λιγότερη λεπτομέρεια σε 200% crop είναι ανούσιο να το συζητάω. Άλλον μπορεί να τον νοιάζει.

 

Εννοειται οτι δεν μπορει να υπαρξει αμεση συγκριση με slr, ο σκοπος ομως ενως κινητου ειναι κατα ποσο κοντα μπορει να φτασει ενα τετοιο αποτελεσμα. Την slr θα βαλουμε προτυπο οχι ενα αλλο τηλεφωνο.Νομιζω το πιο λογικο.

 

Οπως βλεπεις ολα τα κινητα βγαζουν αξιοπρεπεις φωτογραφιες πλεον, το θεμα ειναι πιο βγαζει τις καλυτερες, μικροδιαφορες θα βρεις .μην περιμενεις τεραστιες διαφορες, γι αυτες θα πουμε και θα συγκρινουμε.

Δεν χρειαζεται να κανεις 200% zoom για να δεις τις αδυναμιες,στο 100% αρκει.

 

Η προσωπικες προτιμησεις οπως ειπα ειναι δεκτες και σεβαστες αλλα δεν μπαινουν σε μια αντικειμενικη συγκριση για την καλυτερη καμερα κινητου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Pixel xl.Auto

Δοκίμασα και μερικές σε δύσκολες συνθήκες,λόγο ώρας,μακρινές.

33145949153_6aebc46044_c.jpgIMG_20170410_201502 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

33574026740_4240747abb_c.jpgIMG_20170410_201526 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

33801524362_2169464176_c.jpgIMG_20170410_202113 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

33959117925_68167f8aba_c.jpgIMG_20170410_201510 by ΝΙΚΟΣ Π., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν μπορει να υπαρξει αμεση συγκριση με slr, ο σκοπος ομως ενως κινητου ειναι κατα ποσο κοντα μπορει να φτασει ενα τετοιο αποτελεσμα. Την slr θα βαλουμε προτυπο οχι ενα αλλο τηλεφωνο.Νομιζω το πιο λογικο.

 

Οπως βλεπεις ολα τα κινητα βγαζουν αξιοπρεπεις φωτογραφιες πλεον, το θεμα ειναι πιο βγαζει τις καλυτερες, μικροδιαφορες θα βρεις .μην περιμενεις τεραστιες διαφορες, γι αυτες θα πουμε και θα συγκρινουμε.

Δεν χρειαζεται να κανεις 200% zoom για να δεις τις αδυναμιες,στο 100% αρκει.

 

Η προσωπικες προτιμησεις οπως ειπα ειναι δεκτες και σεβαστες αλλα δεν μπαινουν σε μια αντικειμενικη συγκριση για την καλυτερη καμερα κινητου.:)

 

προσωπικα δε βαζω προτυπο καποιο τηλεφωνο ουτε καποια slr. Κριν καθε φωτογραφια σε σχεση με το πραγματικο, εαν βγαζω εγω ή τελος παντων με το ποσο μαρεσει το αποτελεσμα. Τωρα το να πεις οτι συγκρινω με slr ειναι απλα μια αποσταση που δε θα καλυφθει τα επομενα χρονια οποτε ειναι ανουσιο. Επισης το να συγκρινεις με αλλο κινητο, δεν ειναι κακο, αφου αν θες να επιλεξεις κινητο με κριτηριο την καμερα, θα συγκρινεις με ομοειδη πραγματα, αρα με αλλα κινητα, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχεις καποιο κινητο ως κριτηριο, γιατι τα κινητα ειναι συσκευες που παρεχουν ενα συνολο τεχνολογιων, μετα απο 2 1-2 χρονια ειναι ξεπερασμενα. Επομενως ολα ειναι σχετικα, αν θες να αγορασεις πρεπει να συγκρινεις με τον ανταγωνισμο, αν θες να πεις ποιο βγαζει την καλυτερη απλα βλεπεις δειγματα απο ολα και λες ποιο προτιμας και γιατι, χωρις να το συγκρινεις με ενα αλλο (δεν ειναι απαραιτητο αλλα ουτε και κακο) και τελειωνει εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποια d-slr ρε παιδια; Με τα ματια κρινουμε πρωτα και επειτα με τα προσωπικα μας γουστα. Δηλαδη ποσο κοντα στη πραγματικοτητα ειναι και επειτα ποσο μας αρεσει να ξεφευγει απο αυτο (sharpness, contrast, κορεσμενα εντονα χρωματα κλπ).

 

Αλλωστε, οταν επεξεργαζομαστε ενα raw αλλιως θα το μονταρουμε αν ειναι τοπιο βουνο, αλλιως οταν ειναι θαλασσσα και αλλιως οταν εχει μεσα ανθρωπους. Για αυτο το λογο κιολας οι φωτογραφικες και κινητα εχουν και scenes για οσους θελουν κατι αντιστοιχο ευκολα

 

Παρεμπιπτοντως για ποιο υποδειγμα d-slr λετε ως προς το σεταρισμα; Δεν υπαρχει DSLR μετα το 2010 που να μην εχει ρυθμισεις saturation, sharpness, contrast, level of noise reduction...

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 auto

 

33814370022_624b5f8ec1_c.jpgIMAG1362 by Guardian, on Flickr

 

HTC 10 Matte Black Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα χέρια μου έπεσε το Μate9 με τους 2 φακούς.

Οπως βλέπετε πάντα σε ζόρικο περιβάλλον δοκιμάζω :)

 

https://app.box.com/s/u3pxafcyfi34cj956m0u80ds2jzic4p8

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα χέρια μου έπεσε το Μate9 με τους 2 φακούς.

Οπως βλέπετε πάντα σε ζόρικο περιβάλλον δοκιμάζω :)

 

https://app.box.com/s/u3pxafcyfi34cj956m0u80ds2jzic4p8

 

Ειχες HDR? Αν οχι τα πηγε εντυπωσιακα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είχε HDR, απλο σναπ (default/auto τραβάει και με τους 2 φακούς)...

Πίσω ειχε ΠΟΛΥ δυνατό ηλιο, χειριστηκε πολύ ωραία τα Highlights, δεν έκαψε ούτε μαύρισε στις σκιές..

Επαιξα και λίγο βράδυ, μου άρεσε (ναι μεν έχει θόρυβο, αλλά περνάει η πληροφορία).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για το χειρισμο αλλα για το εντυπωσιακα καλο dynamic range. Οτι χειρισμο και να κανεις σε κινητο τετοια φωτογραφια ειτε θα βγει σκοτεινη ειτε καμμενα τα παντα ολα (που και εδω εκαψε αλλα πολυ λιγοτερο σε σχεση με αλλα που χω δει)

 

Τραβα μερικες με εντονες αντιθεσεις ακομα. Γιατι και μια αλλη σε ενα καφε απο το p10 με εντυπωσιασε και αν δεν κανω λαθος εχουν ιδια καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή και εγώ δεν είχα πολλά σόνυ, μόνο 1-2 μοντέλα, καλύτερα να ρωτήσεις άτομα που είχαν από παλιά πολλά κινητά της σειράς Ζ.

Άμα θέλεις με pm να σου πω συγκεκριμένα άτομα να ρωτήσεις. :):)

 

Για πες γιατί με ενδιαφέρει, ο nikos_mpl είδα ότι έχει πολλά Sony στην υπογραφή του αλλά είναι Samsung fan νομίζω.

Εσύ που έχεις το Ζ5 δεν είναι καλό ?το ΧΖ θα είναι καλύτερο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

http://https//flic.kr/p/Tu3T2Gτζιφος δεν το ανοιγει.και το εκανα δημοσιο Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...