Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορά το htc 10 πολύ άτονα και μουντά χρώματα ρε παιδιά.. το S7 είναι πιο σωστό κι ας τείνει προς το έντονο

 

Για το ιδιο κινητο μιλαμε; Εγω βλεπω το htc 10 αψογο. Ανετα θα το χρησιμοποιουσα ως compact (πρωτη φορα το λεω αυτο για κινητο).

 

Και οσον αφορα τα raw, αυτο θα το κανεις στις λιγες και καλες... ακομα και αν εχεις αρκετα δημιουργημενα presets στο lightroom, αποκλειεται να σου παρει κατω απο 5 λεπτα η καθε φωτογραφια. Πολυς ο χρονος για φωτογραφιες κινητου. Δεν αξιζει... χωρια οτι πολλα κινητα εχουν καποιας μορφης multiframe noise reduction. Εκει δεν εχει raw. Αν τραβηξεις raw το χανεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ τρομερό το nickname.. ο ορισμός του τρολαρίσματος:lol::lol:

 

οσον αφορά το htc 10 πολύ άτονα και μουντά χρώματα ρε παιδιά.. το S7 είναι πιο σωστό κι ας τείνει προς το έντονο

 

Μα γιατί το λες αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα το HTC 10 άψογο. Καλές φωτογραφίες ναι, έχουν τάση προς το πραγματικό, είναι η άλλη άκρη των κορεσμένων φωτο πχ του S7 κλπ.

Οτι είναι άτονες φαίνονται, δεν παίρνει πολύ συζήτηση πιστεύω. Είναι εύκολο να το διαπιστώσει κάποιος αν κοιτάξει τα δείγματα στα foto comparison του Gsmarena και άλλων αντίστοιχων site όπου εύκολα συγκρίνονται οι φωτο απο διάφορα κινητά σε όλες τις συνθήκες.

Ειδικά όποιος έχει χρησιμοποιήσει συσκευές που έβγαζαν ή βγάζουν τα χρώματα σχεδόν απόλυτα πιστά στην πραγματικότητα μπορεί να το δει εύκολα.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί ότι συγκριτικά τύπου gsmarena έγιναν στην αρχή πριν πάρει τα τελικά update η κάμερα του htc10, αν θες δες τα δείγματα μου φαίνονται άτονα;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το λες αυτό ?

 

Μάλλον γιατί μοιάζεις με γαβρο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ειπωθεί ότι συγκριτικά τύπου gsmarena έγιναν στην αρχή πριν πάρει τα τελικά update η κάμερα του htc10, αν θες δες τα δείγματα μου φαίνονται άτονα;

 

Παντως εδώ βλέπω μερικές φώτο ατονες. Όχι κακές αλλά όσο δε μου φαίνεται υπερβολικό το sharpening του s7 άλλο τόσο μου φαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα άτονο το HTC 10

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε ότι κάτι ειναι ατονο ως μέτρο σύγκρισης πιο έχουμε; αν έχουμε το s7 σίγουρα πιο άτονα. Το s7 σε καμιά περίπτωση δεν έχει μέτρια κάμερα ο μόνος λόγος που το έδωσα είναι η επεξεργασία στα πρόσωπα ακόμα και αν δεν το έχεις επιλέξει ο ίδιος και η έλλειψη λεπτομέρειας στα μακρινά.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί ότι συγκριτικά τύπου gsmarena έγιναν στην αρχή πριν πάρει τα τελικά update η κάμερα του htc10, αν θες δες τα δείγματα μου φαίνονται άτονα;

 

Θέλοντας να το πάρω το HTC 10 κοίταζα όλα τα δείγματα πρώτα εδώ μιας και το θέμα το παρακολουθώ καθημερινά εδώ και μερικά χρόνια. Μετά κοίταξα και στα διάφορα site με συγκριτικά αυτού του τύπου όπως ανέφερα και την άποψή μου την έγραψα. Βέβαια, υπάρχει και ο παράγοντας των προσωπικών προτιμήσεων που έχει ο καθένας γι αυτό και αποφεύγω πια να συμμετέχω και σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση :)

Σε καμία περίπτωση δεν βρίσκω κακό το HTC 10, απλά θεωρώ οτι θα έπρεπε να έχει λίγο πιο ψηλά τον κορεσμό για να πλησιάζει ακόμα περισσότερο στο πραγματικό ή σε αυτό που θα μου άρεσε εμένα αν θες.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας να το πάρω το HTC 10 κοίταζα όλα τα δείγματα πρώτα εδώ μιας και το θέμα το παρακολουθώ καθημερινά εδώ και μερικά χρόνια. Μετά κοίταξα και στα διάφορα site με συγκριτικά αυτού του τύπου όπως ανέφερα και την άποψή μου την έγραψα. Βέβαια, υπάρχει και ο παράγοντας των προσωπικών προτιμήσεων που έχει ο καθένας γι αυτό και αποφεύγω πια να συμμετέχω και σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση :)

Σε καμία περίπτωση δεν βρίσκω κακό το HTC 10, απλά θεωρώ οτι θα έπρεπε να έχει λίγο πιο ψηλά τον κορεσμό για να πλησιάζει ακόμα περισσότερο στο πραγματικό ή σε αυτό που θα μου άρεσε εμένα αν θες.

 

Απόλυτα δεκτό όπως το έγραψες, τελικά πείρες κάτι άλλο;

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

 

οσον αφορά το htc 10 πολύ άτονα και μουντά χρώματα ρε παιδιά.. το S7 είναι πιο σωστό κι ας τείνει προς το έντονο

Η φραση ειναι πιο σωστο κι ας τεινει προς το εντονο νομιζω δεν κολλαει.

 

Τα ποπ χρωματα και το sharpening ειναι η ταυτοτητα της samsung, σημα κατατεθεςν,δεν ξερω γιατι αλλα αυτο ακολουθει σε ολες τις μεχρι τωρα συσκευες της.

https://www.flickr.com/photos/153236737@N06/33094703524/

Παραδειγμα sharpening απο φωτο του joanjapan πιο πανω,βλεπουμε περισσοτερο περιγραμμα παρα ουσια,πχ στα φυλλα κανει μπαμ

 

Η HTC προσπαθει για πιο ρεαλιστικες φωτογραφιες,στο HTC 10 τουλαχιστον γιατι τα προηγουμενα μοντελα της πριν το 10 ηταν και λιγο πειραματικα,μια ultrapixel,μετα πολλα mp κτλ.

 

Οσο για το raw νομιζω δεν ειναι πρακτικο,ειδικα για τις πολλες φωτο που βγαζουμε με το κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παντως το να ανεβασεις το κορεσμο εκ των υστερων με επεξεργασια ειναι πιο εφικτο απο το να τον μειωσεις. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχουν ρυθμισεις... ειναι δυνατον να εχει η xiaomi και η huawei και να μην εχουν οι αλλες εταιριες;

 

Παντως ο λογος που γουσταρω το HTC 10 δεν εχει να κανει μονο με το κορεσμο (που ειναι στα σωστα επιπεδα κατα τα γουστα μου τουλαχιστον) αλλα το ευρος χρωματων που βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 auto

 

Δεν την είδα στο pc

 

33940610415_50f2aa084d_c.jpg2017-04-10_12-28-56 by Guardian, on Flickr

 

HTC 10 Matte Black Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα δεκτό όπως το έγραψες, τελικά πείρες κάτι άλλο;

 

Ναι, πήρα και δοκιμάζω το Motorola Moto X Style με τον imx 230 όπου τον έχουν αφήσει στη συσκευή αυτή όσο το δυνατόν με λιγότερη επεξεργασία και αποδίδει πολύ ωραία, δείχνει τις δυνατότητές του κατά τη γνώμη μου με σωστά χρώματα και πολύ καλή λεπτομέρεια. Όσο πάει βγάζω και περισσότερο το συμπέρασμα (με πολλές δοκιμές συσκευών και αναγνώσεις αναλύσεων κλπ) οτι τους αισθητήρες τους χαλάνε (την απόδοσή τους) οι υλοποιήσεις απο τις συσκευές σε software - hardware (ευνόητο άλλωστε αν δούμε τα καθαρά κινέζικα με φθηνές υλοποιήσεις και καλούς αισθητήρες - εκτός εξαιρέσεων). Στη συσκευή αυτή (moto X style) έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, δυστυχώς δεν υπάρχουν χειροκίνητες ρυθμίσεις στις φωτο αλλά προσπαθεί να αντισταθμίσει με καλό αυτόματο, συν οτι έχει εξαιρετικό βίντεο με πολύ καλή ψηφιακή σταθεροποίηση. Βασικά είναι η καλύτερη υλοποίηση με τον imx 230 (των 21ΜΡ) που έχω δοκιμάσει και δει, ο οποίος πιστεύω οτι είναι πολύ καλός και πετυχημένος αισθητήρας - καλύτερος απο κάποιους νεώτερους.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε ότι κάτι ειναι ατονο ως μέτρο σύγκρισης πιο έχουμε; αν έχουμε το s7 σίγουρα πιο άτονα. Το s7 σε καμιά περίπτωση δεν έχει μέτρια κάμερα ο μόνος λόγος που το έδωσα είναι η επεξεργασία στα πρόσωπα ακόμα και αν δεν το έχεις επιλέξει ο ίδιος και η έλλειψη λεπτομέρειας στα μακρινά.

 

Αυτός είναι ο λόγος που θέλω να κάνω μια συγκριση του Μ10 με το s7.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

@Dreamw (Κώστα) :)

Τώρα κατάλαβα γιατί βρίσκεις φυσιολογικό το HTC 10...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για σταθεροποιηση βιντεο παντως μιας και αναφερθηκε, κανενα OIS ή κανενας ψηφιακος σταθεροποιητης δεν ξεπερναει τα SONY. Για τις ναυαρχιδες συγκεκριμενα. Απιστευτη σταθεροποιηση βιντεο που θα ζηλευαν ολοι οι υπολοιποι

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

SONY = εξαιρετικές συσκευές με σχεδόν απαράδεκτες κάμερες (απο σειρά Ζ). Η μεγάλη και άλυτή μου απορία...
Συμφωνω εν μερη,επιγραμματικα και πιο συγκεκριμενα...εξαιρετικοι αισθητηρες,κακος αλγοριθμος auto,μεγαλο χρωματικο βαθος, η καλυτερη σταθεροποιηση βιντεο με διαφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@Dreamw (Κώστα) :)

Τώρα κατάλαβα γιατί βρίσκεις φυσιολογικό το HTC 10...

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις, δεν είναι ή είναι.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχετε ξεφύγει πάλι...Τα ποιο ρεαλιστικά χρώματα τα έχει το 950xl

και ιδικά το κιτρινο:lol:

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Για σταθεροποιηση βιντεο παντως μιας και αναφερθηκε, κανενα OIS ή κανενας ψηφιακος σταθεροποιητης δεν ξεπερναει τα SONY. Για τις ναυαρχιδες συγκεκριμενα. Απιστευτη σταθεροποιηση βιντεο που θα ζηλευαν ολοι οι υπολοιποι

 

SONY = εξαιρετικές συσκευές με σχεδόν απαράδεκτες κάμερες (απο σειρά Ζ). Η μεγάλη και άλυτή μου απορία...

 

Συμφωνω εν μερη,επιγραμματικα και πιο συγκεκριμενα...εξαιρετικοι αισθητηρες,κακος αλγοριθμος auto,μεγαλο χρωματικο βαθος, η καλυτερη σταθεροποιηση βιντεο με διαφορα.

 

Μιας και μας αρεσει να μιλαμε με ντοκουμεντα και μετρησεις, συμφωνα με το DoxMark το Ζ5 ηταν η καλυτερη καμερα του 2015. Πανω απο οτιδηποτε ειχε παρουσιαστει μεχρι τοτε και με ελαχιστη διαφορα απο τα μοντελα του 2016.

https://www.dxomark.com/Mobiles/Sony-Xperia-Z5-Mobile-review-Best-mobile-photo-video-scores-to-date

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή με ενδιαφέρει το θέμα φωτογραφίας στα κινητά με ενδιαφέρει η άποψη του φίλου keras δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης η κάμερα του 10 δεν είναι ούτε αυτή τέλεια.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

@Dreamw (Κώστα) :)

Τώρα κατάλαβα γιατί βρίσκεις φυσιολογικό το HTC 10...

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις, δεν είναι ή είναι.

 

Ειδα ότι είσαι στην Κρήτη (από όπου έχω κι εγώ καταγωγή) και είναι γνωστό ότι εκεί τα μανταρίνια, οι μαργαρίτες και οι πάπιες έχουν άτονα χρώματα :D

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...