Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Αχά! Άρα..το S7 χρειάζεται λιγότερο χρόνο έκθεσης από άλλες συσκευές για να περάσει το ίδιο φώς; Αυτό σημαίνει οτι μπορούμε να πάρουμε καθαρότερη φωτό αφού ο χρόνος έκθεσης θα είναι πολύ μικρότερος (1 προς 4 λέει το παραπάνω παράδειγμα) και συνεπώς δεν κινδυνεύουμε τόσο πολύ απο κούνημα. Σωστά; Άρα περισσότερες καλές χεράτες φωτογραφίες. Σωστά;

 

Το γεγονός οτι το S7 χρειάζεται λιγότερο χρόνο για να περάσει το φως οφείλετε στο f/1.7;

 

ναι φίλε μου όπως τα λες, το 1.7 διάφραγμα βοηθάει στο να μαζεύει περισσότερο φως σε λιγότερο χρόνο.. ειναι το φωτεινότερο σε κινητό αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλιστα. Σήμερα έμαθα πολλά πράγματα :)

Και βοηθάν να ξεκαθαρίσω και το τοπίο...συν ότι εξηγούν πολλές καταστάσεις.

 

Αυτό το τελευταίο δηλαδή μου δίνει να καταλάβω γιατί με το S7 μπορείς να βγάλεις ευκολότερα μία καθαρή φωτογραφία.

Στην σκηνή μου το f/1.7 θέλει πχ 0,5 sec το f/2.0 μπορεί να θέλει 2sec. Άρα...με το f/2.0 ή σκοτεινή φωτό θα βγάλεις ή κουνημένη (που να το κρατήσεις ακίνητο για 2 sec!). Εκτός εάν βρείς σταθερό σημείο και εκθέσεις στα 2sec οπότε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και ίσως και καλύτερο εφόσον τα MP της κάμερας f/2.0 είναι περισσότερα απο 12. Λογικότατο μου ακούγεται και νομίζω οτι είναι η πηγή των πάντων για μία καθαρή - εύκολη - χωρίς πολύ κόπο φωτογραφία ή για μία κοπιαστική φωτογραφία που όμως θα έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σήμερα έμαθα πολλά πράγματα :)

Και βοηθάν να ξεκαθαρίσω και το τοπίο...συν ότι εξηγούν πολλές καταστάσεις.

 

Αυτό το τελευταίο δηλαδή μου δίνει να καταλάβω γιατί με το S7 μπορείς να βγάλεις ευκολότερα μία καθαρή φωτογραφία.

Στην σκηνή μου το f/1.7 θέλει πχ 0,5 sec το f/2.0 μπορεί να θέλει 2sec. Άρα...με το f/2.0 ή σκοτεινή φωτό θα βγάλεις ή κουνημένη (που να το κρατήσεις ακίνητο για 2 sec!). Εκτός εάν βρείς σταθερό σημείο και εκθέσεις στα 2sec οπότε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και ίσως και καλύτερο εφόσον τα MP της κάμερας f/2.0 είναι περισσότερα απο 12. Λογικότατο μου ακούγεται και νομίζω οτι είναι η πηγή των πάντων για μία καθαρή - εύκολη - χωρίς πολύ κόπο φωτογραφία ή για μία κοπιαστική φωτογραφία που όμως θα έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι...απο μονο του το f/1.7 δε λεει κατι.

Αλλοι 2 παραγοντες παιζουν καθοριστικο ρολο στο ποσο φως θα εχει η φωτο

1.μεγεθος Pixels

2.μεγεθος αισθητηρα

Lumia 1020

17007900632_4eb060ced1_c.jpg2014_08_23_20_11_06_ProShot by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Αλλοι 2 παραγοντες παιζουν καθοριστικο ρολο στο ποσο φως θα εχει η φωτο

1.μεγεθος Pixels

2.μεγεθος αισθητηρα

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις επιγραμματικά πώς επηρεάζουν αυτά τα 2 την ποιότητα της φωτογραφίας;

 

Υ.Γ Το 1020 εάν δεν κάνω λάθος έβγαζε 41MP; Είναι "πραγματικά" MP αυτά;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου 2 αισθητήρες ίδιου μεγέθους, ο ένας πχ με 10mp και ο άλλος με 40mp. Για να χωρέσουν 40mp στον ίδιο αισθητήρα σημαίνει ότι το κάθε mp θα έχει μικρότερο μέγεθος.

Όσο πιο μεγάλο είναι 1mp τόσο περισσότερο φως περνάει και φυσικά έχει καλύτερη απόδοση ως προς την ποιότητα.

 

Τα mp όλων των συσκευών είναι πραγματικά. Του 1020 και του 808 ωστόσο είναι με μεγαλύτερους αισθητήρες, ειδικά του 808. Με την τεχνολογία pureview αυτό που κάνει (τουλάχιστον θεωρητικά) είναι να ενώνει τα κοντινά pixels μέσω software προκειμένου να δημιουργηθεί ένα ισχυρότερο pixel με καλύτερη ποιότητα γι' αυτό και η ανάλυση της pureview φωτογραφίας είναι μικρότερη 5-8mp.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ανασα δεν πηρατε.....:lol:

1) Καποιος ασχετος εγραψε για την μπαταρια του G5.....δεν σχολιαζω καν αφου σιγουρα δεν το ειχε και αφαιτερου δεν διαβασε καν τα σχολια αυτων που το ειχαν. Πολυ καλη μπαταρια ασχετου της ονομαστικης τιμης.

2) Το s7 ειναι το λιγοτερο δυσκολο και απροβληματιστο καμερο τηλεφωνο για τον ποιονδηποτε ητη στο auto ητη στο manual.

3) Xiaomi-meizu κλπ Κινεζοι δεν παν να φορανε dslr δεμενη πανω στο κινητο.....μετριες φωτογραφιες θα βγαλουν,και αυτο που καποιος ανεφερε ειναι πολυ σωστο. Και στο s7-g4,5-v10-htc 10-lumia 950 καρφωνεις οσο χαμηλο iso θελεις και παιζεις με τον χρονο εκθεσης! Στο xiaomi απλα δεν γινεται στα χαμηλα iso (50-100-200)θελει x3-4 φορες πανω τον χρονο εκθεσης και παλι δεν θα παρει το ιδιο αποτελεσμα:O Τωρα βαλε και την ελειψη ois και συμπερανε....

Τα εχετε γραψει πολλες φορες και επενηλημενα. Για τον μεσο χρηστη και ακομη και τον απαιτητικο η σειρα προσωπικα για μενα ειναι ως παρακατω και ας μην χωνευω ουτε την sammy ουτε τα κωλο windows.

1. s7

2. Htc 10

3. lg g5 ισοβαθμα με τα Lumia αλλου κερδιζει το ενα και αλλου το αλλο

4. το χαος

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ανασα δεν πηρατε.....:lol:

1) Καποιος ασχετος εγραψε για την μπαταρια του G5.....δεν σχολιαζω καν αφου σιγουρα δεν το ειχε και αφαιτερου δεν διαβασε καν τα σχολια αυτων που το ειχαν. Πολυ καλη μπαταρια ασχετου της ονομαστικης τιμης.

2) Το s7 ειναι το λιγοτερο δυσκολο και απροβληματιστο καμερο τηλεφωνο για τον ποιονδηποτε ητη στο auto ητη στο manual.

3) Xiaomi-meizu κλπ Κινεζοι δεν παν να φορανε dslr δεμενη πανω στο κινητο.....μετριες φωτογραφιες θα βγαλουν,και αυτο που καποιος ανεφερε ειναι πολυ σωστο. Και στο s7-g4,5-v10-htc 10-lumia 950 καρφωνεις οσο χαμηλο iso θελεις και παιζεις με τον χρονο εκθεσης! Στο xiaomi απλα δεν γινεται στα χαμηλα iso (50-100-200)θελει x3-4 φορες πανω τον χρονο εκθεσης και παλι δεν θα παρει το ιδιο αποτελεσμα:O Τωρα βαλε και την ελειψη ois και συμπερανε....

Τα εχετε γραψει πολλες φορες και επενηλημενα. Για τον μεσο χρηστη και ακομη και τον απαιτητικο η σειρα προσωπικα για μενα ειναι ως παρακατω και ας μην χωνευω ουτε την sammy ουτε τα κωλο windows.

1. s7

2. Htc 10

3. lg g5 ισοβαθμα με τα Lumia αλλου κερδιζει το ενα και αλλου το αλλο

4. το χαος

 

Δεν συμφωνω γαι το xiaomi mi5s...τα δειγματα που βλεπω εδω ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακα.

Σκεφτομαι να το αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Τι να συγκρινουμε εδω? το S7 ειναι με iso 100 και το Xiaomi Με iso 6400.Δηλαδη 6.5 φορες πιο ψηλο iso.

Δε γινεται ετσι συγκριση.

 

Μα γιατί να ανεβάσει σε iso όταν έχει γρήγορo διάφραγμα και κερδίζει από εκεί; ο κανόνας είναι πρώτα διάφραγμα μετά ταχύτητα και στην ύστατη ανάγκη καταφεύγεις σε υψηλά iso.

 

... Το γεγονός οτι το S7 χρειάζεται λιγότερο χρόνο για να περάσει το φως οφείλεται στο f/1.7;

 

Σωστά, το ανοιχτό διάφραγμα σημαίνει ότι στην ίδια ποσότητα χρόνου περνάει περισσότερο φως-πληροφορία σε σχέση με ένα ποιο κλειστό διάφραγμα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω γαι το xiaomi mi5s...τα δειγματα που βλεπω εδω ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακα.

Σκεφτομαι να το αγορασω

Παρτο και μετα να σε δω....θελω ιδιες με τις αλλες μεσα στο cafe, βραδυνες στην πλατεια κλπ:p

Και εγω που παιρνω HTC 10 RED:cool: μεθαυριο θα κανω τον ΑΛΕΚΟ:X

Η προσωπικη αποψη και τα δειγματα που θα ειναι απο παρομοια σημεια με παρομοιες συνθηκες θα ειναι ο μοναδικος και ακραδαντος κριτης μιας και εχουν περασει σχεδον ολα απο τα χερια μου....θα δειξει!

 

ΥΓ AAA και μην μου λες κοιτα τι ωραιες ειναι με iso 1000, οχι θελω να δω τελειοτητα και ας ειναι με iso 200....οπως σε ολα τα τηλεφωνα που ειχες και εχεις μεχρι σημερα....

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω σχόλιο από τον Μανθο κάτοχο του mi5s και πρώην κάτοχο του s7 edge

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!:)

 

@navi55 Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

 

@vasilis_hd2. Το HTC10 στην θέση 2 ε; Και δεν του το 'χα!!

 

Όλα όσα αναφέρατε είναι σημαντικότατα για την καλή φωτογραφία. Κυριότερο απ'όλα όμως φαίνεται να είναι το F/1.7 που σε λιγότερο χρόνο περνάει ίδιο φως με συνέπεια να χρειάζεσαι λιγότερους χρόνους έκθεσης άρα πιο εύκολη καθαρή φωτογραφία. Για μένα (και για τον μέσο χρήστη πιστεύω), η εύκολη - καθαρή φωτογραφία είναι το σημαντικό. Μετά θα περάσει στην λεπτομέρεια. Μπορείς με μία κίνηση να βγάλεις καλή φωτό; Αυτό νομίζω οτι είναι το κριτήριο επιλογής για τους περισσότερους.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

Mi Note Pro χωρίς επεξεργασία στο αυτόματο και με την 1η.... χωρίς να χρειαστεί να τραβήξω πολλές φορές...

4e0f35c6235d531c84c8ec1d79beb3d1.jpg

2017-01-28_07-23-41

 

Και εδώ κάνε τε όσο crop θέλετε και απολαύστε λεπτομέρεια...

Χωρίς καμία επεξεργασία, επίσης.

3aff690218aec6ffc4f534b71021ab80.jpg

2017-01-28_07-22-44

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3 Pro, μαμά εφαρμογή όλα στο αυτόματο.

 

31397352385_e0b33b29c4_z.jpgIMG_20161202_190913

 

28553515363_41b696db4b_z.jpgIMG_20160820_221741_HDR

 

29172572685_dacd04a6aa_z.jpgIMG_20160820_220141_HDR

 

31623178972_538d73c486_z.jpg6a

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει και παλιότερα στο Μανθο,το mi5s πάσχει στο αυτοματο λόγω του οτι ανεβάζει απίστευτα πολυ

iso επειδη επιλεγει κατι σαν νυχτερινό προγραμμα.

Αν χαλιναγωγηθει το iso πιστεύω οτι οι φωτογραφίες του θα ειναι πολλοί καλύτερες απο πολλα τηλ ακόμα και του s7.

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Αν χαλιναγωγηθει το iso πιστεύω οτι οι φωτογραφίες του θα ειναι πολυ καλύτερες απο πολλα τηλ ακόμα και του s7.

Ναι, αλλά αν είναι να πιάσεις χρόνους 4sec για να πετύχεις την καλή φωτό (που σίγουρα θα είναι άριστη!) θα θέλεις και σταθερό σημείο!

Εκεί είναι το "θέμα" και το μεγάλο ερώτημα ντε...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!:)

 

@navi55 Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

 

@vasilis_hd2. Το HTC10 στην θέση 2 ε; Και δεν του το 'χα!!

 

Όλα όσα αναφέρατε είναι σημαντικότατα για την καλή φωτογραφία. Κυριότερο απ'όλα όμως φαίνεται να είναι το F/1.7 που σε λιγότερο χρόνο περνάει ίδιο φως με συνέπεια να χρειάζεσαι λιγότερους χρόνους έκθεσης άρα πιο εύκολη καθαρή φωτογραφία. Για μένα (και για τον μέσο χρήστη πιστεύω), η εύκολη - καθαρή φωτογραφία είναι το σημαντικό. Μετά θα περάσει στην λεπτομέρεια. Μπορείς με μία κίνηση να βγάλεις καλή φωτό; Αυτό νομίζω οτι είναι το κριτήριο επιλογής για τους περισσότερους.

 

τι να το κανεις το f/1.7 φιλε μου οταν η ποιοτητα της φωτο ειναι μετρια?

Καλο ειναι το φωτεινο διαφραγμα...αλλα το πιο σημαντικο ειναι η ποιοτητα της φωτογραφιας.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα της φωτογραφίας δεν είναι κάτι μετρήσιμο όμως.

 

Είναι συνολικό αποτέλεσμα από το διάφραγμα, το μέγεθος σένσορα, το μέγεθος των pixels του, την συνολική ανάλυση, το εύρος του φακού, και την σταθεροποίηση. Αυτά τα φυσικά χαρακτηριστικά. Συν τα softwareικά καλούδια κάθε εταιρίας.

 

Αυτό που είπε ο pavlidis είναι πως λόγω του f/1.7 αντί f/2.0 π.χ. είναι πως σε σκηνές που το f/2.0 θα ήθελε λόγου χάρη 2sec να τραβήξει ικανοποιητικά φωτισμένες φωτό, ο f/1.7 θα ήθελε λιγότερο χρόνο σαν πιο φωτεινός φακός, για να τραβήξει το ίδιο ικανοποιητικά, τηρουμένων όλων των άλλων φυσικών παραμέτρων σταθερών. Το θέμα είναι πως έτσι γλιτώνεις την ανάγκη για τρίποδο, αν από τα 2sec Πέσεις έστω στο 1sec ή έστω στα 0.8sec.

 

Διαφωνείς;

 

Για να βγάλεις καλύτερο αποτέλεσμα είναι καλύτερα να τραβάς με 16:9 η 4:3;

 

Δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.

 

Ίσως σε κινητά με ευρυγώνιους φακούς όπως Z5+family που έχει κάποιο distortion στις άκρες, να είναι προτιμότερο το 4:3 που "κόβει" τις distorted άκρες

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα της φωτογραφίας δεν είναι κάτι μετρήσιμο όμως.

 

Είναι συνολικό αποτέλεσμα από το διάφραγμα, το μέγεθος σένσορα, το μέγεθος των pixels του, την συνολική ανάλυση, το εύρος του φακού, και την σταθεροποίηση. Αυτά τα φυσικά χαρακτηριστικά. Συν τα softwareικά καλούδια κάθε εταιρίας.

 

Αυτό που είπε ο pavlidis είναι πως λόγω του f/1.7 αντί f/2.0 π.χ. είναι πως σε σκηνές που το f/2.0 θα ήθελε λόγου χάρη 2sec να τραβήξει ικανοποιητικά φωτισμένες φωτό, ο f/1.7 θα ήθελε λιγότερο χρόνο σαν πιο φωτεινός φακός, για να τραβήξει το ίδιο ικανοποιητικά, τηρουμένων όλων των άλλων φυσικών παραμέτρων σταθερών. Το θέμα είναι πως έτσι γλιτώνεις την ανάγκη για τρίποδο, αν από τα 2sec Πέσεις έστω στο 1sec ή έστω στα 0.8sec.

 

Διαφωνείς;

 

 

 

Δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.

 

Ίσως σε κινητά με ευρυγώνιους φακούς όπως Z5+family που έχει κάποιο distortion στις άκρες, να είναι προτιμότερο το 4:3 που "κόβει" τις distorted άκρες

 

Αλλο λεω εγω...το S7 αναλογικα με το Hardware Που διαθετει θα επρεπε να κανει παπαδες.

Αυτο ομως δεν αποτυπωνεται στις φωτοφραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει και παλιότερα στο Μανθο,το mi5s πάσχει στο αυτοματο λόγω του οτι ανεβάζει απίστευτα πολυ

iso επειδη επιλεγει κατι σαν νυχτερινό προγραμμα.

Αν χαλιναγωγηθει το iso πιστεύω οτι οι φωτογραφίες του θα ειναι πολλοί καλύτερες απο πολλα τηλ ακόμα και του s7.

Χτες πηρα το mi5s μπορείς να με συμβουλέψεις για καλύτερες φωτογραφίες;

 

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν είναι να πιάσεις χρόνους 4sec για να πετύχεις την καλή φωτό (που σίγουρα θα είναι άριστη!) θα θέλεις και σταθερό σημείο!

Εκεί είναι το "θέμα" και το μεγάλο ερώτημα ντε...

 

οποιδηποτε κινητο στον κοσμο για 1 sec και πανω θελει τριποδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το φως που χρειάζεται στη προκειμένη περίπτωση 1sec να περάσει στο g4 και θα χρειαστεί τρίποδο στο s7 θα περάσει με 1/8 λόγω μεγαλύτερου διαφράγματος και μέγεθος pixel.

 

Το MI5 τι αισθητήρα φοράει; IMX378;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το φως που χρειάζεται στη προκειμένη περίπτωση 1sec να περάσει στο g4 και θα χρειαστεί τρίποδο στο s7 θα περάσει με 1/8 λόγω μεγαλύτερου διαφράγματος και μέγεθος pixel.

 

Το MI5 τι αισθητήρα φοράει; IMX378;

 

τοτε ρυθμιζεις το G4 αναλογως...

Link to comment
Share on other sites

τοτε ρυθμιζεις το G4 αναλογως...

 

Για "Χεράτη" βραδυνή φωτογραφία ότι και να το κάνεις το g4 δεν νομίζω να φτάσει το επίπεδο του s7,όχι ότι θα είναι μακριά το αποτέλεσμα αλλά για να φτάσει τεχνικά στα ίδια επίπεδα η φωτογραφία σίγουρα θα ταλαιπωρηθεί παραπάνω κάποιος με το G4.

 

Επίσης πέρα από τις manual ρυθμίσεις υπάρχουν και άτομα τα οποία ζητούν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε 1 κλικ (οποίος έχει παιδιά θα με καταλάβει) και εκεί παίζει μεγάλο ρόλο εκτός τον φακό και το software,εκεί η samsung έχει κάνει καλή δουλειά.

 

Προσωπικό παράδειγμα,βρέθηκα πριν μερικές μέρες με κάποιον γνωστό σε παιδικό πάρτυ ο οποίος τραβούσε φωτογραφίες με λουμια 950 και εγώ με το 5Χ,όταν καθησαμε κάποια στιγμή μαζί και κοιτούσαμε τις φωτογραφίες συνφωνισε και ο ίδιος ότι του Nexus ήταν καλύτερες.

 

Δεν υπάρχει τέλειο καμεροτηλεφωνο,πάντα κάπου θα κερδίσει το ένα κάπου το άλλο,το θέμα είναι τι κάνει στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε ρυθμιζεις το G4 αναλογως...

 

Δηλαδή με iso στο Θεό ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...