Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως είναι κουτή η απορία μου, αλλά οι σημερινές ναυαρχίδες βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες από το 808 PureView;

 

Το καλυτερες ειναι σχετικο...οι σημερινες καμερες εχουν περισσοτερη επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας με έναν φίλο την κάμερα του Lumia 950..

φοβερες φωτογραφιες!!!:clap::clap:

mi5s δυο manual και δυο στο αυτοματο !!!ειναι ολες στο χερι οποτε οτι βγαινει!!!:p

 

Ήδη στο αυτόματο όπως έχω ξαναπεί και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό! Ωστόσο σε manual πρέπει να βρεις μία ταχύτητα που να είναι ικανοποιητική για φωτογραφία στο χέρι. Στην πρώτη έβαλες 1/8 και είναι ελαφρώς κουνημένη, χωρίς ωστόσο να φαίνεται ενοχλητικό. Ίσως με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα 1/10 ή 1/15 να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, κι ας χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο ακόμα το iso πχ σε 200.

 

Απλα Σουπερ.-

(Δεν με εκπλησει οτι ειναι απο κινητο. Οι τελευταιες ναυρχιδες με manual και τριποδο μπορουν τετοιες ληψεις και σχετικα ανετα)

 

2-3 κινητά μου έρχονται στο μυαλό που θα μπορούσαν να βγάλουν κάτι αντίστοιχο, με πιο κοντινό το G5. Αυτή η αποτύπωση του ουρανού που από τη μία είναι και λίγο τύπου photoshop αλλά από την άλλη εντυπωσιακό το αποτέλεσμα, κυρίως στο 950 το βλέπουμε.

 

Μάλιστα έχει ανεβεί μία φωτογραφία στον διαγωνισμό στο ίδιο σημείο από το S7. Βέβαια ίσως να είναι τραβηγμένη διαφορετική ώρα και φαίνεται να είναι στο auto, ωστόσο η διαφορά είναι τεράστια. Πρέπει να είναι και λάθος η εστίαση, σε αντίθεση με αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε από την συσκευή. Βέβαια έχει και ένα σοβαρό θέμα το S7 όπου ακόμα και με χαμηλό iso 200-300 ο θόρυβος είναι έντονος. Με το που πέσει ο ήλιος και ειδικά για τέτοιες λήψεις το manual είναι απαραίτητο στο S7.

 

Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Έχω μια απορία εσείς που χρησιμοποιείτε τρίποδα βγαίνετε βόλτα και τα κουβαλάτε μαζί σας? Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα λινκ με κάποιο τρίποδο που έχει στην κατοχή του να δω τι ακριβώς είναι μιας και πότε δεν είχα κάτι ανάλογο. Θα με ενδιέφερε να αγοράσω ένα αν κάνει την διαφορά στις φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά αν και έχω τρίποδο το κουβαλάω σε ιδιαίτερες περιστάσεις. Έχω ένα τρίποδο τύπου gorillapod (στο ebay θα βρεις πολλά και φθηνά) το οποίο χωράει στην εσωτερική τσέπη ενός μπουφάν χωρίς να ενοχλεί. Πάνω στο τρίποδο βιδώνεις και μια στήριξη για το κινητό και είσαι έτοιμος.

 

Εγω θα ελεγα HTC 10

 

Από την συγκεκριμένη συσκευή θα έλεγα ότι έχουμε δει δείγματα περισσότερο εντυπωσιακά ως προς το θέμα, παρά ως προς την ποιότητα. Προσωπικά τις ημερήσιες τις βρίσκω άτονες ενώ τις βραδινές στο αυτόματο κάτω του μετρίου. Μόνο το manual στις βραδινές θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό για φωτογραφίες με τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κουτή η απορία μου, αλλά οι σημερινές ναυαρχίδες βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες από το 808 PureView;

 

Δεν είναι ερώτηση που απαντιεται με ένα σκέτο ναι ή όχι.

Το 808 έχει τις ιδιαιτερότητες του. Αλλά και πραγματική ποιότητα εικόνας.

Τα jpeg αρχεία του έχουν πολλή πληροφορια. Σηκωνουν πολύ πείραγμα. Σαν raw τσέπης ενα πράγμα.

Αν είχε οπτικό σταθεροποιητή, manual και raw θα κλαίγανε μανούλες.

 

Aν το Panasonic CM1 είχε οπτικό σταθεροποιητή και καλύτερα jpeg αρχεία θα το είχα πάρει εδώ και καιρό.

 

Τέλειο δεν υπάρχει ακόμα και τώρα.

Γι' αυτό δεν πρέπει να μαλώνουμε.

 

Θα σε παραπέμψω στο εξης θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294387

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Samsung Pixon 12...κινητο του 2009 παρακαλω

Με το φλας του, με τα όλα του. Κι αυτό σαν το Ν8 κλασική αξία. Νομίζω το 1ο 12άρι έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω θα ελεγα HTC 10

 

Κι εγώ από θέμα γενικότερης ισορροπίας στην κάμερα προς τα εκεί θα πήγαινα μάλλον. Η υπερβολική επεξεργασία δεν είναι τόσο στα γούστα μου (π.χ. S7, άσχετα αν βλέπουμε όμορφα θέματα και οπτικές γωνίες εδώ, αυτό έχει να κάνει με τους εξαιρετικούς φωτογράφους μας :) ) Τα Nexus από την άλλη πιο φυσικά, αλλά χάνουν στα δύσκολα. Να δούμε το 17 τι μας επιφυλάσσει :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κουτή η απορία μου, αλλά οι σημερινές ναυαρχίδες βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες από το 808 PureView;

 

Με πρόλαβαν τα μέλη paok και natna.

 

Όλα είναι σχετικά ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός. Απόλυτο θα ήταν το 808 αν είχε OIS και RAW. Ή το CM1 αν είχε OIS και φλας ξένου. Ή το 950 αν είχε φλας ξένου και μεγάλο αισθητήρα. Ή κάποιο άλλο που θα είχε όλο το πακέτο (τύπου 1020) αλλά στο μέγιστο (π.χ. το 1020 έχει αδύναμο φλας ξένου και λιγότερη λεπτομέρεια στο σύνολο του κάδρου) και με τις δυνατότητες dedicated κάμερας (π.χ. CM1) ή σύγχρονου smartphone (π.χ. S7, G5 κλπ). Οι αλγόριθμοι γενικά με την πάροδο του χρόνου τείνουν σε όλο και πιο αυξημένη επεξεργασία. Οπότε είναι θέμα γούστου τελικά.

 

Απλά όταν βγει μια φωτό με αυξημένη επεξεργασία (π.χ. S7), δεν μπορεί να αφαιρεθεί και να ανακτηθεί η χαμένη φυσικότητα και η λεπτομέρεια (εκτός αν έχεις και το RAW). Αντίθετα σε μια πιο φυσική φωτό (π.χ. 808), μπορείς να την αναπτύξεις και να κερδίσεις οξύτητα και αφαίρεση θορύβου εκ των υστέρων με κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με το φλας του, με τα όλα του. Κι αυτό σαν το Ν8 κλασική αξία. Νομίζω το 1ο 12άρι έτσι;

 

)

 

ναι η πρωτη 12αρα καμερα στον κοσμο...μετα απο λιγο βγηκε και το n8

Link to comment
Share on other sites

Με το φλας του, με τα όλα του. Κι αυτό σαν το Ν8 κλασική αξία. Νομίζω το 1ο 12άρι έτσι;

 

Το sony satio με 12 mp επισης, ανακοινωθηκε πρωτο, αλλα βγηκε λιγο μετα στην αγορα.

Καλο αλλα με ευπαθεια στο touchscreen.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Με το φλας του, με τα όλα του. Κι αυτό σαν το Ν8 κλασική αξία. Νομίζω το 1ο 12άρι έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το c905 satio ηταν το πρωτο 12αρι τοτε. sony ericsson. με το ξενον του και τα ολα του. τοχω κρατησει στο σκοταδι σκοτωνει.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερα, σε κανέναν μαρκετοβλακα δεν έχει κόψει μέσα στις εταιρείες να βγάλουν ξενον ξανά; Τόσοι έξυπνοι είμαστε εμείς; Ή τόσο λαλακες αυτοί άραγε;

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το φλας του, με τα όλα του. Κι αυτό σαν το Ν8 κλασική αξία. Νομίζω το 1ο 12άρι έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το c905 satio ηταν το πρωτο 12αρι τοτε. sony ericsson. με το ξενον του και τα ολα του. τοχω κρατησει στο σκοταδι σκοτωνει.

 

Οχι λάθος.. το C905 είχε 8mp, μετά βγήκε το satio και είχε 12. Ξεχωριστές συσκευές είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερα, σε κανέναν μαρκετοβλακα δεν έχει κόψει μέσα στις εταιρείες να βγάλουν ξενον ξανά; Τόσοι έξυπνοι είμαστε εμείς; Ή τόσο λαλακες αυτοί άραγε;

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

 

Με την ταση της εποχης να θελει ολο και πιο λεπτα κινητα...δε γινεται να βαλουν xenon Λογω ογκου

xenon=ζηνον προφερεται...

Link to comment
Share on other sites

Με την ταση της εποχης να θελει ολο και πιο λεπτα κινητα...δε γινεται να βαλουν xenon Λογω ογκου

xenon=ζηνον προφερεται...

Κατάλαβα.

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/asus/%cf%84%ce%bf-zenfone-3-zoom-%ce%ad%cf%87%ce%b5%ce%b9-%cf%83%cf%8d%ce%bc%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b7%ce%bd-asus-%cf%84%ce%b7%ce%bd-r13281

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

Παοκ καλές αγορές! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/asus/%cf%84%ce%bf-zenfone-3-zoom-%ce%ad%cf%87%ce%b5%ce%b9-%cf%83%cf%8d%ce%bc%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b7%ce%bd-asus-%cf%84%ce%b7%ce%bd-r13281

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

Παοκ καλές αγορές! :-)

 

Αυτο διαβαζα πριν απο λιγο...προκειται για την καλυτερη καμερα στον κοσμο αυτη τη στιγμη.

Τα specs της καμερας δεν υπαρχουν απλα...περιμενουμε και τη Nokia τελη Φλεβαρη

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ωρες ώρες ότι ο γιος μου είναι 1 μισή χρόνων και τί κινητό θα έχει στα 15 του.

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι λάθος.. το C905 είχε 8mp, μετά βγήκε το satio και είχε 12. Ξεχωριστές συσκευές είναι.

 

ok το μπερδεψα τοτε. ειχα και τα δυο και εχω κρατησει το satio για το ξενον φλασ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ωρες ώρες ότι ο γιος μου είναι 1 μισή χρόνων και τί κινητό θα έχει στα 15 του.

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

 

αυτο που θα εχεις και εσυ στα...45, 55, 65 σου? κατι τετοιο :p

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα εχεις και εσυ στα...45, 55, 65 σου? κατι τετοιο :p

Χαχαχαχα!!!

 

Sent from my incredible (after Nougat update) OnePlus 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

και το c905 εχει xenon

 

Το Nokia N82 λέγανε είχε το πιο δυνατό φλας ξένου σε κινητό πάντως. Και ήταν feature phone στυλ μπάρα, με πλήκτρα. :) Αχ, ρε Nokia που ήσουν και που κατέληξες... Για να δούμε το come-back. Πάντως σε φλας ξένου δεν ελπίζω...

 

P.S. Το Xenon προφανώς είναι ελληνική λέξη, το ευγενές αέριο ξένο(ν). Απλά αγγλιστί το λένε ζήνον.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...