Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά βλέπεις σου απάντησα,το κινητό το ξέρω πολύ καλά,όταν ρίχνεις to shutter βγαίνει πολύ θόρυβος,είναι θέμα microsoft,ελπίζω να βελτιωθεί με κάνα update...Εκτός και αν είσαι σε κάνα χώρο με φωτισμό γηπέδου..

 

Σε μένα απάντησες...Παρόλα αυτα ωραια η προηγούμενη φωτογραφία.

Lumia 640 xl αυτόματα χωρις φλας

 

 

26811888596_f9548e34b3_c.jpgWP_20160505_21_12_27_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επεξεργασμενη η φωτο...ουτε raw ειναι ουτε τιποτα.Ενα απλο jpeg αρχειο.

Απλα αδυνατειτε να το πιστεψετε επειδη ειναι τοσο εντυπωσιακη...

 

Θα κανεις πλακα ισως. Μην παρασύρεσαι. Μιλάς για τη Microsoft που έχει τη δυνατότητα να κάνει ότι θέλει, να επεξεργαστεί όπως θέλει και να ονομάσει οπως θέλει, χωρίς να το καταλαβεις ουτε εσύ ούτε πιθανόν και κανένας άλλος αν δεν το θέλει εκείνη. Δεν νομίζω ότι μπορείς να την ελεγξεις για το τι έχει κάνει, χωρίς φυσικά να εκφερω γνώμη για την επεξεργασία η μη.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις πλακα ισως. Μην παρασύρεσαι. Μιλάς για τη Microsoft που έχει τη δυνατότητα να κάνει ότι θέλει, να επεξεργαστεί όπως θέλει και να ονομάσει οπως θέλει, χωρίς να το καταλαβεις ουτε εσύ ούτε πιθανόν και κανένας άλλος αν δεν το θέλει εκείνη. Δεν νομίζω ότι μπορείς να την ελεγξεις για το τι έχει κάνει, χωρίς φυσικά να εκφερω γνώμη για την επεξεργασία η μη.

Εγώ πάντως τον πιστέυω. Απλά αυτές μου φαίνονται καλύτερες...

 

808! Τα σπάει!

https://ginoraidy.files.wordpress.com/2012/08/2012-07-19-0199.jpg

 

http://cdn3.geckoandfly.com/wp-content/uploads/2012/02/nokia_808_pureview_camera_phone_sample_photosa.jpg

 

http://cdn0.soyacincau.com/wp-content/uploads/2012/02/120227-pure-view-capoeira-ori.jpg

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εικόνων μεγάλου μεγέθους
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται απο LUMIA 950 ειναι και δεν τις ειχαν προσεξει μεχρι τωρα:lol::X:p
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον πιστέυω. Απλά αυτές μου φαίνονται καλύτερες...

 

808! Τα σπάει!

 

 

δίχως exif δεν πιστεύω τίποτα :lol: .. αν και κάτι μου λένε οι φωτογραφίες :innocent:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μας έκοψε το like το Tapatalk.

Υπέροχη φωτογραφία.

Αυτη ειναι απιστευτη φωτογραφια...για διαγωνισμο black&white...μπραβο!

+++ όπως και οι υπόλοιπες ειναι μια και μια

Κώστα, Paok και Μάριε ευχαριστώ για τα σχόλια και τις κριτικές σας ;).

 

 

Εγώ πάντως τον πιστέυω. Απλά αυτές μου φαίνονται καλύτερες...

 

808! Τα σπάει!

http://cdn0.soyacincau.com/wp-content/uploads/2012/02/120227-pure-view-capoeira-ori.jpg

Αυτή και μόνο στη σκέψη να σηκώσεις την κάμερα να φωτογραφίσεις σε ένα τέτοιο υποβαθμισμένο μέρος σε πιάνει ήδη ένα σφίξιμο στο στομάχι. Είναι κάποιες φωτογραφίες που από το θέμα τους και μόνο είναι τόσο δυνατές που έχουν πετύχει στο στόχο τους.

Edited by impreza_sti
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επεξεργασμενη η φωτο...ουτε raw ειναι ουτε τιποτα.Ενα απλο jpeg αρχειο.

Απλα αδυνατειτε να το πιστεψετε επειδη ειναι τοσο εντυπωσιακη...

 

Δεν ειπα πουθενα οτι δεν το πιστεύω, ούτε οτι το κινητό δεν εχει τις δυνατότητες. Λεω απλά οτι επειδή μια καλή φωτογραφία ειναι κατα 90% θέμα και φωτισμός η συγκεκριμένη πληροί και τα δύο αυτά κριτήρια στο 100% εξού και το αποτέλεσμα. Ειναι ομως αδικο να την συκρίνουμε με αυτές που βγάζουμε εμείς οι απλοι θνητού με το φώς του ipad , του δωματίου κτλ.

 

Εξάλλου η ίδια η microsoft to λέει "...and the photo of the woman has been taken using external reflector and lighting". Φέρε μου λοιπόν ενα αντίστοιχο μοντέλο, στούντιακά φλας και reflectors και σου υπόσχομαι τέτοιο πορτρέτο απο κάθε κινητό - ναυαρχίδα.

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πουθενα οτι δεν το πιστεύω, ούτε οτι το κινητό δεν εχει τις δυνατότητες. Λεω απλά οτι επειδή μια καλή φωτογραφία ειναι κατα 90% θέμα και φωτισμός η συγκεκριμένη πληροί και τα δύο αυτά κριτήρια στο 100% εξού και το αποτέλεσμα. Ειναι ομως αδικο να την συκρίνουμε με αυτές που βγάζουμε εμείς οι απλοι θνητού με το φώς του ipad , του δωματίου κτλ.

 

Εξάλλου η ίδια η microsoft to λέει "...and the photo of the woman has been taken using external reflector and lighting". Φέρε μου λοιπόν ενα αντίστοιχο μοντέλο, στούντιακά φλας και reflectors και σου υπόσχομαι τέτοιο πορτρέτο απο κάθε κινητό - ναυαρχίδα.

Αυτό ακριβώς είπα από την αρχή.

Με επαγγελματικό φωτισμό αποδίδουν όλα.

 

Το nexus με το HDR+

εξασφαλίζει ΨΗΦΙΑΚΑ ιδανικές συνθήκες αφού ανεβάζει το iso και μειώνει το κλείστρο σε επίπεδα ημερήσιας φωτογραφίας.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είπα από την αρχή.

Με επαγγελματικό φωτισμό αποδίδουν όλα.

 

Το nexus με το HDR+

εξασφαλίζει ΨΗΦΙΑΚΑ ιδανικές συνθήκες αφού ανεβάζει το iso και μειώνει το κλείστρο σε επίπεδα ημερήσιας φωτογραφίας.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το HDR+ το εκθείαζα απο το Nexus 5 που ειχα, οπου ειχα εκπληκτικά αποτελέσματα για τον μέτριο αισθητήρα του. Δουλεύει καταπληκτικά, περισσότερο σαν noise reduction / picture stacking παρά σαν HDR.

Link to comment
Share on other sites

@paok απο τις φωτο με τα προσωπα που εχεις ανεβασει δεν νομιζω οτι ειναι καμια στο επιπεδο της promo φωτο της microsoft :ninja:

 

lg g4 vs nexus 5x auto + flash

 

g4

26934524265_c26b1b1096_c.jpg20160507_210719 by saleakos, on Flickr

 

5x

26330119723_969fc059c2_c.jpgIMG_20160507_210740 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιο τηλέφωνο θα μου προτείνατε για να βγάζω φωτογραφίες το νεογέννητο υιό μου,ξερετε τώρα, εσωτερικός χώρος,κουνημενες φωτογραφίες κλπ κλπ..

Ειμαι με s6 edge+,αξιζει το κοπο να αλλαξω με κατι καλύτερο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιο τηλέφωνο θα μου προτείνατε για να βγάζω φωτογραφίες το νεογέννητο υιό μου,ξερετε τώρα, εσωτερικός χώρος,κουνημενες φωτογραφίες κλπ κλπ..

Ειμαι με s6 edge+,αξιζει το κοπο να αλλαξω με κατι καλύτερο; Ευχαριστώ!

 

Nα σας ζήσει :) Μια χαρά είναι το κινητό σου!

Link to comment
Share on other sites

@paok απο τις φωτο με τα προσωπα που εχεις ανεβασει δεν νομιζω οτι ειναι καμια στο επιπεδο της promo φωτο της microsoft :ninja:

 

lg g4 vs nexus 5x auto + flash

 

g4

26934524265_c26b1b1096_c.jpg20160507_210719 by saleakos, on Flickr

 

5x

26330119723_969fc059c2_c.jpgIMG_20160507_210740 by saleakos, on Flickr

 

Εξακολουθεί το 5Χ να έχει ελάχιστο έως ανύπαρκτο nr, με συνέπεια να βγάζει φυσικότερη φωτογραφία.

Αν δεν υστερούσε σε αρκετά σημεία στις υπόλοιπες λειτουργίες του σε σχέση με το G4 (SD, αποσπώμενη μπαταρία, και αρκετά άλλα) θα έμπαινα στο "κόλπο" να δώσω το g4 για αυτό. Σίγουρα αν βρω τα χρήματα θα γίνει το 2ο μου αλλά 1ο στις indoor φωτογραφίες της οικογένειας.

 

Οσον αφορά το άλλο που είπες για τις φωτογραφίες του Παοκ, φυσικά δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά Saleakos. Αυτές οι φωτογραφίες δεν μπορούν να βγουν (εστω να δεχθώ δύσκολα, χωρίς μετ'επειτα επεξεργασία) χωρίς "εξωτερική βοήθεια". Εχει κάποιες που φαίνονται πολύ καλές, πχ με τον τύπο στο πρακτορείο, αλλά αφού ψάχνουμε καλώς ή κακώς τη λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά φαίνεται το nr.

 

Δεν έχω δει με αντίστοιχη βοήθεια, του 5Χ/6P. Εκεί όλοι πια θα νόμιζαν ότι πρόκειται για ακριβή DSLR. Γνώμη μου πάντα αλλά για κάποιον που αποσκοπεί στο καλύτερο στη φωτογραφία αυτή τη στιγμή και δεν τον ενδιαφέρουν οι όποιες ελλείψεις, το 5χ αλλά και ακόμη καλύτερα το 6p είναι must.

Da_rudakos να σου ζήσει και να του τραβήξεις άπειρες φωτογραφίες. Εχεις ήδη ένα καταπληκτικό τηλέφωνο. Αν θες φυσικότητα στις φωτό και να πιάσεις τη "στιγμή" ρίξε μια ματιά στο flickr για τα προαναφερθέντα nexus. Εχω και γω ένα δύο δείγματα αν θες να δεις...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πουθενα οτι δεν το πιστεύω, ούτε οτι το κινητό δεν εχει τις δυνατότητες. Λεω απλά οτι επειδή μια καλή φωτογραφία ειναι κατα 90% θέμα και φωτισμός η συγκεκριμένη πληροί και τα δύο αυτά κριτήρια στο 100% εξού και το αποτέλεσμα. Ειναι ομως αδικο να την συκρίνουμε με αυτές που βγάζουμε εμείς οι απλοι θνητού με το φώς του ipad , του δωματίου κτλ.

 

Εξάλλου η ίδια η microsoft to λέει "...and the photo of the woman has been taken using external reflector and lighting". Φέρε μου λοιπόν ενα αντίστοιχο μοντέλο, στούντιακά φλας και reflectors και σου υπόσχομαι τέτοιο πορτρέτο απο κάθε κινητό - ναυαρχίδα.

 

Εδω περα συμφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες αγάπες... 950 & AR!!!

 

26938404406_1367bbff4c_o.jpgWP_20160511_00_53_56_Pro

http://www.mondoadesivi.it/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/a/l/alfa_romeo_scritta_1_1.jpg

 

Πρέπει να φρεσκάρω τα φώτα, ε?

:p

Edited by Frankie1099
Αφαίρεση εικόνας μεγάλου μεγέθους
Link to comment
Share on other sites

Lg g4 auto

 

26699006550_b484b8d4b8_c.jpg2016-05-12_07-14-05 by Guardian, on Flickr

 

 

 

26699010650_cfc2dac5e6_c.jpg2016-05-12_07-13-38 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Lg g4 auto

 

26699006550_b484b8d4b8_c.jpg2016-05-12_07-14-05 by Guardian, on Flickr

 

 

 

26699010650_cfc2dac5e6_c.jpg2016-05-12_07-13-38 by Guardian, on Flickr

 

Ωραίες φωτογραφίες. Στα τοπία σχεδόν όλα δίνουν (σχεδόν) ανάλογο αποτέλεσμα στο αυτόματο όταν έχει κανείς και καλό χέρι.

Αν εξαιρέσουμε το οπτικό ζουμ και το καλύτερο ίσως φλας, είναι και ο λόγος που δεν σκέφτεται πια κανείς την αγορά/χρήση compact κάμερας για τις διακοπές.

Τραβάω τώρα που μιλάμε σε εσωτερικό χώρο με μία PANASONIC TZ 10 και τις συγκρίνω με το G4. Γρήγορο συμπέρασμα... Στο αυτόματα πάντα δεν έχει λόγο ύπαρξης η PANASONIC πια...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες διακοπών επίσης.

 

Πιο κάτω είναι πορτραίτο από την RX 100 iv από το review του Dpreview.com . Μπορεί να κάποιος να μου πει τι και που υπερτερεί (αν υπερτερεί) έναντι των καλών φωτοκινητών μια κάμερα σαν κι αυτή της τάξεως των 1100€?

 

26362163443_44be01a9ab_h.jpg3901707204 by P. V., on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες διακοπών επίσης.

 

Πιο κάτω είναι πορτραίτο από την RX 100 iv από το review του Dpreview.com . Μπορεί να κάποιος να μου πει τι και που υπερτερεί (αν υπερτερεί) έναντι των καλών φωτοκινητών μια κάμερα σαν κι αυτή της τάξεως των 1100€?

 

26362163443_44be01a9ab_h.jpg3901707204 by P. V., on Flickr

 

(ξεκίνησα να γράφω ένα κείμενο με κάποιες τεχνικές πληροφορίες και προσωπικές εμπειρίες, αλλά τελικά το έσβησα γιατί πάει μακριά) :lol:

 

Δύο πράγματα:

 

1)Κάθε rx100, όχι απαραίτητα η iv, είναι καλύτερη στον τομέα φωτογραφία από κάθε κινητό, γιατί όπως είπα πιο πάνω, η φυσική κερδίζει το λογισμικό 24/7. Εκεί όμως έρχεται το δεύτερο θέμα που μόλις σκέφτηκα, σταμάτησα να γράφω το κειμενάκι:

 

2)Αν δεν μπορεί κάποιος να εντοπίσει διαφορές στις εικόνες από μια high-end compact και ένα κινητό τηλέφωνο με κάμερα, τότε μάλλον δε χρειάζεται την compact.

 

Πάντως, την ημέρα τις διαφορές τις εντοπίζει και από την τεχνική τους σκοπιά κάποιος που έχει γνώση, ενώ ο απλός θεατής βλέπει απλά κάτι που για κάποιο λόγο του αρέσει πιο πολύ. Το βράδυ είναι μια άλλη ιστορία, πολύ πιο εύκολη για τη μηχανή.

 

Αν σας ενδιαφέρει, όποτε βρω χρόνο, θα κάνω ένα μίνι συγκριτικό: από τη μία το 1020 ή το s6 και από την άλλη η DSLR με τον kit φακό (γιατί με τον 50mm θα γελάσουμε όλοι), αλλά με manual ρυθμίσεις (shutter speed, aperture και iso,τίποτα πιο περίπλοκο), μια σύγκριση που δε βλέπω εύκολα στο ίντερνετ.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Lg g4 auto

 

26975753205_284c2b603a_c.jpg20160512_204716 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...