Jump to content

linux puppy ή να βαλω κατι αλλο; . και πως τα διαγραφω;


JOHNMEGARYTHMOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σκεφτομαι να βαλω τα pappy linux μαζι με τα windows7. Για περιπου 2 χρονια ή και λιγοτερο στο δικο μου υπολογιστη ειχα το ubuntu οποτε εχω μια επαφη με τα linux , το λαπτοπ ειναι τις μητερας μου εχει διπηρηνο επεξεργαστη 2,1 και 4gb ram ελπιζω να μπορει να τα σηκωσει , παντως στο δικο μου υπολογιστη πριν χαλασει που ειχα τα ubuntu ειχα καλυτερο επεξεργαστη στα 2,8 και μνημη ραμ ddr2 στα 2gb και ετρωγε παρα πολλα κολληματα και δεν μου ειχε κοψει να του περασω τα puppy διοτι μου αρεσε το περιβαλλον του λινουξ για αυτο και δεν εβαλα αλλη εκδοση , τελος παντων στα pappy μπορω να κατεβασω οτι εχει και στα ubuntu ; Επισης μπορω να κανω την επιφανεια εργασιας οπως στο ubuntu; και να μπορω να βλεπω 4 σελιδες σε 4 τετραγωνα; .

Εγω τα λινουξ θελω να τα ξανα βαλω διοτι περισσοτερο ιντερνετ χρησιμοποιω , και βλεπω ταινιες ακουω μουσικη και κατεβαζω τορεντ ταινιες , να δω πως παει και με τα λινουξ και επισης αμα κατεβασω κανενα ιο με το τορρεντ αμα το μεταφερω σε usb στικακι και το βαλω στα windows θα μεταφερθει ο ιος ; ξερω οτι δεν κολλαει ιους το συστημα του λινουξ αλλα ειμαστε σιγουροι 100% , επισης εχω βαρεθει με τα windows να κατεβαζω ταινιες και μου αλλαζουνε συνεχεια την αρχικη σελιδα του browser και να κατεβαζω antimalware για να μπορεσω να βγαλω το yoursite 123... Τι μου προτεινεται; . Επισης κατεβασα τα puppy και τα εκτελεσα απο το dvd και ειδα οτι δεν ειχε ελληνικο πληκτρολογιο; γιατι αυτο; δεν μπορω να το περασω; πρεπει να κανω κανονικη εγκατασταση; και στα ubuntu , ειχα θεμα με την αλλαγη γλωσσας παταγα τα κουμπια shift & alt και δεν αλλαζε και το εκανα χειροκινητα , ελπιζω να μην εχω προβλημα και στα puppy.. Επισης αμα δω οτι δεν μου αρεσουνε και θελω να τα σβησω μπορω να διαγραψω τα puppy και να αφησω τα windows 7 απειρακτα; ,. Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο φορουμ και δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Βαλε lubuntu. Ειναι μια ελαφρυα ubuntu διανομη. Εχει ελληνικα. Δε θα κολλαει.

Ιο μπορεις να μεταφερεις.

Μπορεις να σβησεις το παρτισιον του λινουξ και να μεινουν τα windows. Ισως χρειαστει να κανεις μια διαδικασια για να επιστρέψει ο grub loader(?) οπως πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν σβησεις το partition των linux μετα ειναι πιο ευκολο να βαλεις Win7 και οχι νεοτερα. Αφου εγκαταστησεις κανονικα Windows, μετα θα μπορεσεις να βαλεις καποια νεοτερη εκδοση. Αν σβησεις το partition των Linux και πας να βαλεις Win8.1 θα σου λεει οτι τα Windows δεν μπορουν να εγκατασταθουν σε δισκο τετοιας μορφης.
Link to comment
Share on other sites

Αν σβησεις το partition των linux μετα ειναι πιο ευκολο να βαλεις Win7 και οχι νεοτερα. Αφου εγκαταστησεις κανονικα Windows, μετα θα μπορεσεις να βαλεις καποια νεοτερη εκδοση. Αν σβησεις το partition των Linux και πας να βαλεις Win8.1 θα σου λεει οτι τα Windows δεν μπορουν να εγκατασταθουν σε δισκο τετοιας μορφης.

 

αρα να μην βαλω τα pappy ? .

γιατι να βαλω lubuntu ?

ειναι παρα πολυ δυσκολο να απεγκαταστησω τα linux και να μην πειραζω τα windows ?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Pappy να μην βάλεις είναι για πολύ πιο χαλιά μηχανήματα , θα σε πρότεινα να βάλεις μια έκδοση mint με cinnamon πολύ πιο σταθερά απο ubuntu , και καλή υποστήριξη σε hardware, μπορείς πάντα να τα δοκιμασίες με ,live CD πριν τα περάσεις. Το να βγάλεις μετά το λίνουξ χωρίς να πειραξεις τα win δεν είναι δύσκολο απλά θά σε μείνει το partition ξεχωριστό, γαι να το κανεις ενιαίο θα πρεπει να χαλασεις τα win

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

έγινε τελικά έβαλα Linux lite και πέρασα και τα ελληνικά και το πληκτρολόγιο αλλά ακόμα δεν μπορώ να βρω που είναι το market για να κατεβάσω εφαρμογές. επίσης έχω 1gb ram και όταν είχα βάλει βίντεο από το YouTube να παίζει και άλλες3 καρτέλες ανοιχτές κάπου κόλλαγε ό ήχος του βίντεο άρα με δυο καρτέλες που το δοκιμάσα μετά ή χωρίς βίντεο μόνο κείμενο και φωτογραφίες πήγαινε πολύ καλά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...