Jump to content

Μετά το νοκια 808;


elias74gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και να μην ξεχναμε και τη λήψη φωτο με 36mp (για 16:9) με την δυνατοτητα zoom, χωρίς απώλεια ποιότητας, που παρεχει το 808.

 

 

 

 

 

Επίσης το μέγεθος του 808 μου είναιι μια χαρά. οι 5,5 ίντσες του g4 δεν ξέρω αν είναι βολικές αλλά αρχικά ξενίζουν.

 

 

 

Εχω ενα φιλο που προσφατα πηγε στο g3 απο ενα xperia tipo.Απο τις 3,2 στις 5,5.Μια χαρα μεγεθος και τα g3/g4 κρατιουνται πιο ευκολα απο μερικα αλλα λογω bezels.Επισης το g4 αξιζει τα λεφτα του.Αμα θες να μην κολλαει καθολου(δηλαδη μια φορα στο τριμηνο) πανε σε Windows.Δες το 950,ειναι απιστευτη συσκευη και με φοβερη καμερα.Το 930 ναι,ειναι το ιδιο καλο(μεταχειρησμενο θα το βρεις στα 200-250€).Αλλα πολλα βγηκαν προβληματικα,παρολο που ειναι καλη συσκευη.Θεματα με οθονη(μωβιλες,ξεκολληματα απο το πλαισιο),καμενα μικροφωνα(τα μικροφωνα για video recording).

 

Καλη συσκευη αλλα στο νημα υπαρχουν σελιδες που λενε μονο για service λογω προβληματων που εβγαλε η συσκευη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φιλο που προσφατα πηγε στο g3 απο ενα xperia tipo.Απο τις 3,2 στις 5,5.Μια χαρα μεγεθος και τα g3/g4 κρατιουνται πιο ευκολα απο μερικα αλλα λογω bezels.Επισης το g4 αξιζει τα λεφτα του.Αμα θες να μην κολλαει καθολου(δηλαδη μια φορα στο τριμηνο) πανε σε Windows.Δες το 950,ειναι απιστευτη συσκευη και με φοβερη καμερα.Το 930 ναι,ειναι το ιδιο καλο(μεταχειρησμενο θα το βρεις στα 200-250€).Αλλα πολλα βγηκαν προβληματικα,παρολο που ειναι καλη συσκευη.Θεματα με οθονη(μωβιλες,ξεκολληματα απο το πλαισιο),καμενα μικροφωνα(τα μικροφωνα για video recording).

 

Καλη συσκευη αλλα στο νημα υπαρχουν σελιδες που λενε μονο για service λογω προβληματων που εβγαλε η συσκευη.

 

Ναι, το 930 έχει κινδύνους......

Αυτή τη στιγμή το 950 είναι στην κορυφή των φωτοκινητων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το 930 έχει κινδύνους......

Αυτή τη στιγμή το 950 είναι στην κορυφή των φωτοκινητων.

 

και το Samsung Galaxy K zoom που βρίσκεται

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

και το Samsung Galaxy K zoom που βρίσκεται

 

Εκτός των φωτογραφιών με ζουμ, στα υπόλοιπα υπολείπεται. Εδώ έχει ξεπεράσει το Lumia 1020.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους,

 

τα 930, 1020 τα βρίσκουμε μόνο ως μεταχειρισμένα, και το κινητό το θέλω με την ζελατίνα...

 

το 950 ακόμα ξεφεύγει σε τιμή, οπώτε θα πρέπει να περιμένω (χωρίς να καίγομαι τώρα τώρα για αγορά κινητού). Επίσης απόσα διαβάζω δεν είναι το νέο 808 στην φωτογραφία.

 

το g4 είναι ένα πολύ καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή, με πολύ καλές δυνατότητες φωτογραφίες.

 

Να προσθέσω και την χαμηλή τιμή sar του 950 στα 0,48w/kg έναντι 0,62 του g4.

 

Λογικά ή θα πάρω τώρα g4 ή το 950 αργότερα ή το 1030 αν και όταν βγει...

Edited by elias74gr
προσθηκη τιμων sar
nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

1030 δε θα βγει. Το 808 το ξεχνάς. Ένα ήταν πάει τελείωσε. Δε θα βγει αντικατάσταση. Επικεντρωσου σε υπάρχουσες ναυαρχίδες ή σε όσες αναμένονται. Αν θέλεις λογικές διαστάσεις μόνο sony compact.
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους,

 

τα 930, 1020 τα βρίσκουμε μόνο ως μεταχειρισμένα, και το κινητό το θέλω με την ζελατίνα...

 

το 950 ακόμα ξεφεύγει σε τιμή, οπώτε θα πρέπει να περιμένω (χωρίς να καίγομαι τώρα τώρα για αγορά κινητού). Επίσης απόσα διαβάζω δεν είναι το νέο 808 στην φωτογραφία.

 

το g4 είναι ένα πολύ καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή, με πολύ καλές δυνατότητες φωτογραφίες.

 

Να προσθέσω και την χαμηλή τιμή sar του 950 στα 0,48w/kg έναντι 0,62 του g4.

 

Λογικά ή θα πάρω τώρα g4 ή το 950 αργότερα ή το 1030 αν και όταν βγει...

 

 

 

Πανε 950 ή g4.Και τα δυο ειναι πολυ καλα.Εγω θα πηγαινα στο 950 λογω

 

-Καμερας(αν και το g4 ειναι αρκετα καλο)

 

-Μπαταριας(το lg ειναι μπροστα σε σχεση με τα αλλα ανδροειδη,μαζι και το z5 εχουν καλες μπαταριες)

 

-Windows 10(ωραιο το Android αλλα τα 10αρια το φτανουν και γινονται ενα ωραιο μειγμα του Android με το iOS.

 

Θα το επαιρνα κι ολας σε Dual Sim,που θα εχει εγγυηση ενω το g4 δεν εχει(το δικαρτο).

 

Η lg ειναι πολυ αξιολογη εταιρεια και θα την προτιμουσα γιατι τα g2,g3,g4 ειναι φοβερα τηλεφωνα(εχω 4-5 ατομα με το g3 και ειναι πολυ ικανοποιημενοι).Αμα επαιρνα android θα πηγαινα σε Lg,sony αλλα και samsung.Αλλα και τα Lumia ειναι πολυ καλα.

 

Διαλεξε οτι θελεις,αλλα πιστευω και απο τα 2 θα μεινεις ικανοποιημενος.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πας στο 950.

 

1. Πρέπει να περιμένεις μήνες να πέσει στα 350. Αυτοί οι μήνες είναι χαμένος χρόνος, από την εμπειρία χρήσης που θα σου δώσει ένα καινούριο κινητό άμεσα. Σκέψου πχ να περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο, έχεις χάσει 4 μήνες χρήσης νέας συσκευής. Επιπλέον με την Microsoft να δίνει χώρο στους νέους κατασκευαστές, δεν ξέρεις αν και πότε θα ξεφτιλίσει την τιμή.

2. Η κάμερα του G4 είναι καλύτερη σε φωτογραφίες και βίντεο από του 950. Μόνο σε βραδινό βίντεο κερδίζει ο Αμερικανός σύμφωνα με το Gsmarena.

3. Τα lag του Android έχουν γίνει ο αγαπημένος αστικός μύθος των χρηστών Wp. Εσύ έρχεσαι από Symbian 4ετίας. Δεν θα δεις το παραμικρό.

Μπορείς πάντα να περάσεις μια Cyanogen Mod μετά τα δύο χρόνια και το κινητό να θερίζει σε ομαλότητα ότι υπάρχει για άλλα δυο χρόνια.

Αν η Microsoft αποφασίσει σε κάποιο μελλοντικό update ότι η ομαλότητα περνάει σε δεύτερη μοίρα ή ότι το Ui πρέπει να αλλάξει με ένα τρόπο που δε σε βολεύει, τί γίνεται;

4. Το Android κάνει ότι μπορεί να κάνει ένα κινητό. Το Wp μπορεί ότι ένα Wp.

5. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ανακαλύψεις τις ελλείψεις σε εφαρμογές του Store; Το ξέρω ότι τώρα δεν χρειάζεσαι, από Symbian έρχεσαι, αλλά μετά από 6 μήνες; Μετά από 1 χρόνο;

 

Όπως το βλέπω εγώ, καλείσαι να περιμένεις μήνες, μήπως και πέσει η τιμή, μιας υποδεέστερης πρότασης.

Και να μπεις μετά σε μια μακροχρόνια αναμονή, του επόμενου update, που επιτέλους θα φέρει εκείνο για χαρακτηριστικό που έλειπε. Και που όλως τυχαίως το Android είχε χρόνια πριν...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους,

 

τα 930, 1020 τα βρίσκουμε μόνο ως μεταχειρισμένα, και το κινητό το θέλω με την ζελατίνα...

 

το 950 ακόμα ξεφεύγει σε τιμή, οπώτε θα πρέπει να περιμένω (χωρίς να καίγομαι τώρα τώρα για αγορά κινητού). Επίσης απόσα διαβάζω δεν είναι το νέο 808 στην φωτογραφία.

 

το g4 είναι ένα πολύ καλό κινητό σε πολύ καλή τιμή, με πολύ καλές δυνατότητες φωτογραφίες.

 

Να προσθέσω και την χαμηλή τιμή sar του 950 στα 0,48w/kg έναντι 0,62 του g4.

 

Λογικά ή θα πάρω τώρα g4 ή το 950 αργότερα ή το 1030 αν και όταν βγει...

 

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή το 950 υπερέχει φωτογραφικά του G4 και ειδικά στις βραδυνές η υπεροχή μεγαλώνει. Μπορείς να δεις συγκριτικό εδώ από μέλος/γνώστη της φωτογραφίας

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=427459

Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε. Όχι πως το G4 είναι κακό σε αυτό τον τομέα, το αντίθετο. Αλλά το 950 υπερέχει.- Και σκέψου πως δεν έχει πάρει ακόμη την τελική και πιο ολοκληρωμένη έκδοση των w10.

Καλά θα κάνεις να περιμένεις λίγο ακόμη (αν θες) μιας και η τιμή πέφτει. Ξεκίνησε στα 620 (αν θυμάμαι) και τώρα το βρίσκεις με 480. Στα συν (+) είναι και το continuum όπου προσωπικά το θεωρώ μεγάλο ατού:

Αν πάλι θέλεις android τότε πας σε G4, Ζ5 ή S6

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 950 σήμερα κυμαίνεται στα 480 ευρώ, ενώ το g4 στα 330 ευρώ και η τιμή του διολισθαίνει συνεχώς.

η αλήθεια είναι ότι αν η τιμή του 950 συναγωνίζοταν αυτή του g4, και ήξερα ότι το 1030 θα βγει όταν μεγαλώσουν οι κόρες μου, θα επέλεγα το 950 για συναισθηματικούς λόγους αλλά και για το βολικότερο μέγεθος του (5,2 ίντσες έναντι 5,5 του g4). Είδα χθες το g4 σε σχέση με το μέγεθος του 808 και τρόμαξα.

 

από την άλλη βέβαια το καθένα κινητό στηρίζεται σε διαφορετικό λογισμικό, οπώτε η συζήτηση δεν τελειώνει.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

το 950 σήμερα κυμαίνεται στα 480 ευρώ, ενώ το g4 στα 330 ευρώ και η τιμή του διολισθαίνει συνεχώς.

η αλήθεια είναι ότι αν η τιμή του 950 συναγωνίζοταν αυτή του g4, και ήξερα ότι το 1030 θα βγει όταν μεγαλώσουν οι κόρες μου, θα επέλεγα το 950 για συναισθηματικούς λόγους αλλά και για το βολικότερο μέγεθος του (5,2 ίντσες έναντι 5,5 του g4). Είδα χθες το g4 σε σχέση με το μέγεθος του 808 και τρόμαξα.

 

από την άλλη βέβαια το καθένα κινητό στηρίζεται σε διαφορετικό λογισμικό, οπώτε η συζήτηση δεν τελειώνει.

 

1030 μάλλον δεν θα δούμε. Κι εγώ το περίμενα αλλά δεν.... Από την άλλη, το 950 ειναι κορυφαίο φωτοκινητο και ξεπέρασε το 1020 οπότε ίσως η ms δεν πιέστηκε για κάτι ακόμα καλύτερο (κακώς κατά την γνώμη μου). Αν θες το G4, περίμενε λίγο ακόμη μιας και κυκλοφορεί σύντομα το G5 (με διπλή κάμερα) οπότε η τιμή του υα πιεστεί πολυ περισσότερο (νομίζω).

Για το μέγεθος συμφωνώ. Κι εγώ τρόμαξα. Ούτε το 950 είναι μικρό. Γενικώς τα μεγέθη καλπάζουν....

Προσωπικά μετά το 1020 θα πάω στο 950 μιας και ο τομέας της φωτογραφίας μου είναι πολύ σημαντικός. Μου αρέσει και το λειτουργικό οπότε έδεσε (για μένα) το γλυκό.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

To blind test για τις φωτογραφικές δυνατότητες του G4 και του 950. Να σημειωθεί ότι έχει ίδια φωτογραφικά και επεξεργαστές με το V10. Χάνει κατά κράτος το Lumia...
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πανε 950 ή g4.Και τα δυο ειναι πολυ καλα.Εγω θα πηγαινα στο 950 λογω

 

-Καμερας(αν και το g4 ειναι αρκετα καλο)

 

-Μπαταριας(το lg ειναι μπροστα σε σχεση με τα αλλα ανδροειδη,μαζι και το z5 εχουν καλες μπαταριες)

 

-Windows 10(ωραιο το Android αλλα τα 10αρια το φτανουν και γινονται ενα ωραιο μειγμα του Android με το iOS.

 

Θα το επαιρνα κι ολας σε Dual Sim,που θα εχει εγγυηση ενω το g4 δεν εχει(το δικαρτο).

Η lg ειναι πολυ αξιολογη εταιρεια και θα την προτιμουσα γιατι τα g2,g3,g4 ειναι φοβερα τηλεφωνα(εχω 4-5 ατομα με το g3 και ειναι πολυ ικανοποιημενοι).Αμα επαιρνα android θα πηγαινα σε Lg,sony αλλα και samsung.Αλλα και τα Lumia ειναι πολυ καλα.

 

Διαλεξε οτι θελεις,αλλα πιστευω και απο τα 2 θα μεινεις ικανοποιημενος.

 

μη λεμε οτι να ναι

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

για τον πρωταθλητή στην φωτογραφία οι γνώμες ακόμα διίστανται,

 

όμως το 808 ακόμα είναι αξεπέραστο στο λόγο αντίθεσης της οθόνης (που βοηθάει στην ανάγνωση σε έντονο ηλιοφάνεια). και είναι μία παράμετρος που πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη ζώντας σε μία ηλιόλουστη χώρα!

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

για τον πρωταθλητή στην φωτογραφία οι γνώμες ακόμα διίστανται,

 

όμως το 808 ακόμα είναι αξεπέραστο στο λόγο αντίθεσης της οθόνης (που βοηθάει στην ανάγνωση σε έντονο ηλιοφάνεια). και είναι μία παράμετρος που πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη ζώντας σε μία ηλιόλουστη χώρα!

Όντας φανατικός χρήστης 808, μπορώ να σου πω ότι το Ζ3c που πήρα μετά είναι επίσης πολύ καλό σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Όντας φανατικός χρήστης 808, μπορώ να σου πω ότι το Ζ3c που πήρα μετά είναι επίσης πολύ καλό σε αυτόν τον τομέα.

 

Δηλαδή θα έλεγες ότι το Ζ3c ειναι καλύτερο ή ισάξιο των Lumia 1020, 950, g4 και ίσως s6? Και ότι είναι ισάξιο ή έστω κοντά στο 808 όπως αυτά που προανέφερα?

Πραγματικά ρωτάω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λόγος αντίθεσης:

nokia 808: 4700

lumia 950: 3500

sony z3: 2600

lg g4: 2317

saamsung s6: 2300

nokia 1020: 2100

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έλεγες ότι το Ζ3c ειναι καλύτερο ή ισάξιο των Lumia 1020, 950, g4 και ίσως s6? Και ότι είναι ισάξιο ή έστω κοντά στο 808 όπως αυτά που προανέφερα?

Πραγματικά ρωτάω.

Θα έλεγα να βλέπεις που έκανα παράθεση. Πράγμα που αποδεικνύεται από:

Λόγος αντίθεσης:

nokia 808: 4700

lumia 950: 3500

sony z3: 2600

lg g4: 2317

saamsung s6: 2300

nokia 1020: 2100

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...