Jump to content

Ζητούν €275,40 για RAM 256 MB!!!


zjohny
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξα μόνος μου το μοναδικό ξεχωριστό καπάκι που υπάρχει και είδα τον σκληρό δίσκο! Σε ποιον πλανήτη κατασκευάζονται αυτά τα μηχανήματα; Στο βιβλίο οδηγιών του notebook, στη σελίδα που αναφέρεται στην αναβάθμιση μνήμης, λέει μόνο ότι αυτή πρέπει να γίνει από εξουσιοδοτημένο τεχνικό. Το ίδιο και στο site της εταιρίας. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, όμως φαίνεται πως σ' αυτό το μηχάνημα η διάταξη είναι εντελώς διαφορετική... Δεν υπάρχει κάποιος που να έχει notebook Fujitsu Siemens και να έχει προσθέσει RAM;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πας σε κάποιο συνοικιακό μαγαζί...;

Πολλές φορές τα παιδιά σε αυτά τα μαγαζιά ξέρουν πολύ περισσότερα...

 

Πάντως ούτε κατα διάνοια να δώσεις 275 ευρώ για μια απλή 256άρα... :X

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με την ευκαιρια, μήπως ξέρει κανεις κανενα μαγαζί είτε κανονικό είτε e-shop που να πουλάει φθηνα μνήμες για φορητούς? Θα ηθελα να προσθεσω 256 ΜΒ ακόμα γιατι με τα 256 που έχει αυτή τη στιγμή σέρνεται (αν φανταστει κανείς ότι τα 32 τα τρώει η κάρτα γραφικών)
Link to comment
Share on other sites

koitaxte ego boytiksa 2 256 apo tis aderfhs moy ton forito enan hp k tora exo 512 alla thelo na krathso tn mia 256 k na balo k mia 512 einai 100 eyro namizo tha teriazei???

exo pc apo plaisio ayto to turboX k afoy anoiksa OLA ta kapakia telika sto teleyteo itan h ipodoxi ths ram :( :(

alla telika ebala tis 2 apo to hp k einai koyfeto :D :D ama anoikseis sigasiga ola ta kapakia tha breis kapoy pou benei h ram k ego eixa apelpistei :alien: :alien:

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΝΗΜΗ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ

Ο ΤΡΟΠΟΣ......

ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ

ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ

1. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ). ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΩΣΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΟ NUMLOCK ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ESC ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ (ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ). ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ . ΑΦΟΥ ΞΕΚΟΥΜΠΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ.

2. ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ F10 ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΩΔΙΟΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΙΔΕΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΣΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ). ΑΠΛΑ ΑΦΟΥ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΣΗ. Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ .

3. ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΜΕ 5 ΒΙΔΕΣ (ΠΡΟΣΟΨΗ ΣΤΑ ΜΕΓΕΘΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ) ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΛΙΚΟ ΚΑΛΥΜΑ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ. ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 2 ΒΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΩΝ. Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ PC2700 (NOMIZΩ)

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ FUJITSU-SIEMENS ΚΑΙ ΚΟΣΤΗ ΕΧΩ ΠΙΚΡΗ ΠΕΙΡΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα πριν 2 χρονια οταν πηρα το Toshiba μου απο το Πλαισιο, και ζητησα να βαλουμε ακομα 256ΜΒ και μου ειπανε 120 ευρω!!! Φυσικα επι τοπου την εκανα, μπηκα Crucial και πηρα τα 256 με 38euro και τα ειχα σε 3 μερες με courrier.

 

Οποτε, απο καποιο online μαγαζι κανε παραγγελεια και τοποθετησε την. Στον toshiba μου τουλαχιστον μια βιδα απο ενα καπακι ξεβιδωσα και εβαλα την μνημη... ποιο απλα δεν γινονταν.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα αυτά, αλλά απ'ότι κατάλαβα εγώ η μνήμη είναι 512 που θέλει να βάλει (Υποθέτω ότι δεν υπάρχει slot ελεύθερο). Τώρα για να φτάσει στα 184 ευρά κάτι παίζει (ίσως παλιό laptop και σου βαράνε τη μνήμη, δεν ξέρω...) Τώρα απλά για την εργασία βλέπουν laptop και στο βαράνε... Γενικά έχουν ξεφύγει...

My faith has left me,

they've stolen all my dreams

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει από τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ και λογικά το παληκάρι θα έχει βρει λύση οπότε....

Κι όμως φίλε μου, ακόμη δεν έχω βρει λύση. Έχω σταματήσει βέβαια να ψάχνω, αφού σε τρία μαγαζιά που πήγα δεν αναλάμβαναν να κάνουν την "εγχείρηση". Μέχρι και μόνος μου προσπάθησα, αλλά σταμάτησα γιατί δεν είχα το κατάλληλο κατσαβιδάκι.

Νομίζω πως ο φίλος "labouka" έδωσε την απάντηση που έψαχνα. Τον ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω το Σάββατο στο Πλαίσιο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

zjohny, ο φίλος labouka έχει προτείνει τη σωστη διαδικασία. έχω και εγώ το ίδιο λαπτοπ,(η εκδοση ομως με το dvd-r και τον 40αρη.) και ψάχνοντας στο νετ σε ένα γερμανικο φορουμ για τα αμιλο , βρήκα αυτή τη διαδικασία. η επιπλεον μνημουλα στοίχησε γύρω στα 40 ευρώ και είνα pc2700 /333 noname:) (φυσικά έγινε τεστ με μεττεστ, ). για πεσ μου έχεις μείνει ευχαριστημένος απο το λαπτοπ αυτό..? Εγώ απόλυτα για τα λεφτά του και την εποχή που το πήρα. κλείνει τώρα 6 μηνο. και δουλευει 8 ώρες τουλαχιστον την μέρα. η μπαταρία κρατάει 2 ώρες και 30-40 λεπτά ανάλογα τη χρήση βέβαια. βάλε τη μνημούλα. μη το φοβάσε θα δεις μεγάλη διαφορά..!)
Link to comment
Share on other sites

zjohny, ο φίλος labouka έχει προτείνει τη σωστη διαδικασία. έχω και εγώ το ίδιο λαπτοπ,(η εκδοση ομως με το dvd-r και τον 40αρη.) και ψάχνοντας στο νετ σε ένα γερμανικο φορουμ για τα αμιλο , βρήκα αυτή τη διαδικασία. η επιπλεον μνημουλα στοίχησε γύρω στα 40 ευρώ και είνα pc2700 /333 noname:) (φυσικά έγινε τεστ με μεττεστ, ). για πεσ μου έχεις μείνει ευχαριστημένος απο το λαπτοπ αυτό..? Εγώ απόλυτα για τα λεφτά του και την εποχή που το πήρα. κλείνει τώρα 6 μηνο. και δουλευει 8 ώρες τουλαχιστον την μέρα. η μπαταρία κρατάει 2 ώρες και 30-40 λεπτά ανάλογα τη χρήση βέβαια. βάλε τη μνημούλα. μη το φοβάσε θα δεις μεγάλη διαφορά..!)

Ναι, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Κι εγώ το χρησιμοποιώ πολλές ώρες κάθε μέρα για τη δουλειά μου. Βέβαια, στην τιμή που το αγόρασα τότε (€700) σήμερα υπάρχουν μηχανήματα με καλύτερες προδιαγραφές. Αλλά κι αυτό που έχω με καλύπτει. Ωστόσο, είναι αισθητή η ανάγκη προσθήκης κι άλλης RAM. Κάτι που θα γίνει μάλλον αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω, βρήκα λίγο χρόνο και πήγα σήμερα στο Πλαίσιο. Η λύση δόθηκε με €27 μόνο για μνήμη 256 RAM. :D

Φυσικά και πάλι οι τεχνικοί δεν ήξεραν πως να ανοίξουν το notebook και δεν αναλάμβαναν να το κάνουν. Τους ζήτησα λοιπόν ένα κατσαβίδι και το έκανα μόνος μου, αφού πλέον ήξερα τι έπρεπε να κάνω (ευχαριστώ "labouka"). Δοκιμάσαμε δύο μνήμες, καθώς η πρώτη δεν ήταν συμβατή (δεν άνοιγε η οθόνη). Η δεύτερη όμως δουλεύει άψογα και φυσικά τώρα το notebook είναι αισθητά ταχύτερο.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις οδηγίες και για το ενδιαφέρον που δείξατε. Το νταβατζιλίκι της αντιπροσωπείας δεν πέρασε. Από €275,40 που ζητούσαν αυτοί, έδωσα €27 κι έκανα τη δουλειά μου. Άσε που δεν χρειάστηκε να μείνω χωρίς υπολογιστή για 10 μέρες (είχα ξεχάσει να σας το πω αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...