Jump to content

LEXMARK X74


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πρώτη φορά που ανοίγω νέο θέμα στο forum computing. Και ξεκινώ μπαίνοντας κατευθείαν στο θέμα μου. Μου χει χαλάσει ο εκτυπωτής εδώ και κάποιους μήνες και ήθελα ένα φτηνό και οικονομικό αφού κυρίως για εργασίες στο Πανεπιστήμιο τον χρησιμοποιώ. Είχα βρει κάποιους γύρω στα 70ευρώ αλλά ήθελα κυρίως να είναι αρκετά μικρός μιας και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χώρο στο δωμάτιο μου. Σήμερα λοιπόν περνάω από τα καρφούρ που είναι εδώ δίπλα μου και βλέπω ένα πολυμηχάνημα της lexmark σε προσφορά μόνο 84ευρώ και αρκετά μικρό μπορώ να πω για τις δυνατότητες του (εκτυπωτής, scanner, φωτοτυπικό). Eντωμεταξύ και scanner ήθελα απλά χώρο δεν είχα οπότε αν το συνδιάσω μια χαρά μου φαίνεται σαν λύση. Έψαξα στο internet και βρήκα στο site της για το εν λόγω μοντέλο http://www.infolex.gr/lex_printers.asp?prtID=10 και μπορώ να πω έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά άσε που έχει ενδεικτική τιμή στο επίσημο site τα 200ευρώ+ΦΠΑ, είναι παλιότερη σειρά γι' αυτό φαίνεται και η χαμηλή τιμή. Αλήθεια ξέρει κανείς για την εταιρεία και το μοντέλο γιατί έλεγα να πάω από Δευτέρα να τον πάρω αλλά δε με βλέπω ν' αντέχω και θα πάω τώρα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα από το κόστος των εκτυπωτών Λέξμαρκ εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Επσον η ΗΡ γιατί προσωπικά είχα πάρει τον Χ83 (πολυμηχάνημα) και μόνο κακές εντυπώσεις έχω από αυτό :( και δυστυχώς και 2 φίλοι μου που έχουν Λέξμαρκ εκτυπωτές έχουν τα ίδια προβλήματα (μεγάλη κατανάλωση μελάνης, συνεχή αποευθυγράμμηση των κεφαλών , ασυμφωνία χρωμάτων σε οθόνη -εκτύπωση).
Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και το πήρα το μηχανηματάκι, είδα και ΗP στο πλαίσιο με πολύ κατώτερα χαρακτηριστικά να κοστίζουν κοντά στα 160ευρώ οπότε πήγα κατευθείαν και το πήρα. Όσον αφορά τις πρώτες εντυπώσεις εκτύπωσης μπορώ να πω ότι έχει τέλεια ποιότητα ή έτσι δείχνει προς το παρόν από κάτι φωτογραφίες που εκτύπωσα το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι αδυνατώ να το κάνω να συνεργαστεί με τα XP, κατέβασα και πιο καινούργιους drivers από το site τους αλλά τίποτα δουλεύει κανονικά σαν εκτυπωτής αλλά δε λειτουργεί καθόλου το scanner και η φωτοτυπίες. To δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή με win2000 και δουλεύει κανονικότατα οπότε φταίνε τα xp. Φίλε SpecFor21 τον έχεις ακόμα τον x83 αν ναι σου συνεργάζεται με τα XP (αν έχεις δηλ);

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

τώρα που το λές σχετικά με τα XP νομίζω οτι υπήρχε σχετικό topic στο unwired και τελικά (άν θυμάμαι καλά) δέν είχε δωθεί λύση

 

 

To πρόβλημα ξέρεις αν υπάρχει με όλα τα xp ή μόνο με την ελληνική έκδοση τους που έχω;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα πάντως το αδελφό μοντέλο, Χ75, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, ούτε σαν εκτυπωτής, ούτε σαν σκάνερ, ούτε σαν φωτοτυπικό. Έχω WinXp Home Gr.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoz

 

Σ' εμένα πάντως το αδελφό μοντέλο, Χ75, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, ούτε σαν εκτυπωτής, ούτε σαν σκάνερ, ούτε σαν φωτοτυπικό. Έχω WinXp Home Gr.

 

 

Nαι ε;; Περίεργο έχω εγκαταστήσει και τις τελευταίες εκδόσεις ακόμα και τις αμερικάνικες και Αγγλικές αλλά πάλι τίποτα. Τεσπα φίλε manoz για δες τα pm σου.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προ 20 περίπου ημερών είδα το συγκεκριμένο lexmark σε προσφορά από τα carefur... 89ευρώ

 

Πήγα, το πήρα στο καλάθι και είπα ας πάρω και ανταλακτικά μελανάκια...

ΣΟΚ!!!!!! 42 ευρώ το ασπρόμαυρο, 45 ευρώ το έγχρωμο!!!!!!!!!! Σύνολο 87!

Δηλαδή η αξία του μηχανήματος είνια 2 ευρώ... Και κάθε φορά που τελειώνει το μελάνι θα το ξανααγόραζα...

Φώναξα και τον υπεύθυνο και μου επιβεβεβαίωσε ότι τα συγκεκριμένα μελάνια ήταν για το πολυμηχάνημα...

Και φυσικά το επέστρεψα στη θέση του...

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας φωτοτυπικό, τι διαφορά έχει από το να scannάρει κάτι και να το τυπώνει στον εκτυπωτή;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Λέγοντας φωτοτυπικό, τι διαφορά έχει από το να scannάρει κάτι και να το τυπώνει στον εκτυπωτή;

 

 

Περίπου αυτό κάνει απλά το κάνει άμεσα, το σκανάρει και στο βγάζει κατευθείαν φωτοτυπία δηλαδή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάζεται ο Χ83 μου με τα ΧΡ και τα ελληνικά και αγγλικά χωρίς κανένα πρόβλημα συμβατότητας σε αυτό τον τομέα.Άλλα είναι τα προβλήματα όπως προανέφερα :mad:
Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και η κοπέλα μου πήρε το ίδιο (νομίζω χ74 αλλά μπορεί και χ75) από το καρφουρ και σε WinXP Home Eng δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει κάτι scannarίσματα από εκεί και είμαιθ πολύ ευχαριστημένος. Για εκτυπώσεις μόνο 4-5 σελίδες και ήταν μιά χαρά. Εγώ έχω HP 895 και είμαι ευχαριστημένος αλλά το Lexmark είναι πιό μικρό, και για τις δικές μου ανάγκες (όχι φωτογραφία) είναι πολύ καλό, και με καλό software/gui

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον doomx

 

Φίλε μου και η κοπέλα μου πήρε το ίδιο (νομίζω χ74 αλλά μπορεί και χ75) από το καρφουρ και σε WinXP Home Eng δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει κάτι scannarίσματα από εκεί και είμαιθ πολύ ευχαριστημένος. Για εκτυπώσεις μόνο 4-5 σελίδες και ήταν μιά χαρά. Εγώ έχω HP 895 και είμαι ευχαριστημένος αλλά το Lexmark είναι πιό μικρό, και για τις δικές μου ανάγκες (όχι φωτογραφία) είναι πολύ καλό, και με καλό software/gui

 

 

Όντως ρε παιδιά κάτι άλλο φταίει γιατί έκανα εγκατάσταση των xp σε άλλο δίσκο και εκεί δουλεύει κανονικά. Οπότε κάτι άλλο φταίει, ευτυχώς είχα κάνει πρόσφατα format και έτσι δεν είχα εγκαταστήσει πολλά πράγματα ακόμα, αναγκαστικά θα μεταφέρω στα νέα xp όλα τα προγράμματα και θα σβήσω τα παλιά μιας και τα αδέρφια μου που είναι και απόφοιτοι πληροφορικής/ηλεκτρ. μηχαν όσο κι αν προσπαθήσανε δε καταφέρανε με τίποτα να το κάνουν να δουλέψει.

Τώρα που δοκίμασα όλες τις λειτουργίες του μπορώ να δηλώσω πολύ ευχαριστημένος και γω, φυσικά το μικρό του μέγεθος είναι αυτό που κάνει τη διαφορά,είναι σαν απλός εκτυπωτής.

 

Εντωμεταξύ μου φάνηκε πολύ αστείο η φωνή που σε ενημερώνει για την έναρξη και τη λήξη της εκτύπωσης!!! Πλάκα έχει δε το είχα ξαναδεί ποτέ σε εκτυπωτή και στα ελληνικά κι όλας.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια,για να μην ανοιγω νεο θεμα,θελω να σας ρωτησω,για πολυμηχανημα και γω.

Στο πλαισιο μου ειπαν οτι την Παρασκευη (σημερα δηλαδη) θα φερουν αυτο το HP 109ευρω (απο 125)

Πως σας φαινεται?

γενικα τι πρεπει να προσεξω?

αυτο που ψαχνω ειναι ενα πολυμηχανημα,δεν ζηταω την τρομερη αναλυση,με ενδιαφερει να ειναι σε αυτη περιπου την τιμη. . .α,και να μπορω να εκτυπωνω φωτογραφιες (σε φωτογραφικο χαρτι με..αξιοπρεπη αναλυση (απο 3650φωτο οποτε οχι κατι ιδιαιτερο)

Λοιπον,τι προτεινετε? :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω το πολυμηχάνημα της Lexmark από Carrefour το Χ1170, το έχει ακόμα το Καρφούρ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 75€ κάνει. Τώρα για τα μελάνια δεν θα συμφωνήσω με τα παραπάνω λεγόμενα, όλα τα μελάνια είναι ακριβά από όλες τις μάρκες. Η Lexmark βγάζει σε δυο μεγέθη μελάνια (λίγο και πολύ), ίσως αυτό δεν το γνωρίζετε. Αυτό που έχω εγώ τα μελάνια του κοστίζουν από 20€ το ασπρόμαυρο και 25€ το έγχρωμο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα μελανια ειναι επισης ενα θεμα,εβλεπα σε ενα review του chip.de οτι μια φωτογραφια κοστιζει εως και 1,25ευρω...

παντως τα μελανια της HP ειναι φθηνοτερα απο της λεξμαρκ (και ο δικος μου ο παλιος λεξμαρκ ειναι)

 

αληθεια,απο τα καινουργια μηχανηματα,ξαναγεμιζουν?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε ότι ξαναγεμίζουν. Υπάρχουν κάποια καταστήματα (τα οποία δεν είναι σε γνώση μου) που κάνουν αυτή τη δουλειά και σου βγαίνει πολύ πιο οικονομικά. Αν γνωρίζει κάποιος τέτοια καταστήματα ας μας ενημερώσει.

 

Πάντως φίλε το σημαντικότερο είναι να δεις τι παίζει με τα μελάνια. Επίσης κάτι που ξέρω είναι ότι της ΗΡ όταν αγοράζεις μελάνια υπάρχει και η κεφαλή μαζί. Έτσι χαλάει δύσκολα ολόκληρο το μηχάνημα, γιατί στην ουσία η κεφαλή είναι το πιο ευαίσθητο σημείο, κάτι που αλλάζει με κάθε αγορά νέου μελανιού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω,θα το ψαξω,αν και μαλλον θα καταληξω στο μοντελο της HP που ανεφερα,για λογους οικονομικους .Θα δω και τι εκτυπωση κανει και...βλεπουμε :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε πάντως αν είναι να πάρεις αυτό το μοντέλο και στα άλλα καταστήματα της Στουρνάρη... Το πλαίσιο δεν έχει πάντα και τις καλύτερες τιμές... Έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές κατά καιρούς σε μερικά προϊόντα του... Επίσης δες πόσο πάει η τιμή του συγκεκριμένου και στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα (pixmania, e-shop κλπ.) ;)
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι Θεσσαλονικη.Δυστυχως στα online καταστηματα δεν το βρηκα,αλλα θα ξανακοιταξω γιατι ισως να ειναι καινουργιο (?) μοντελο
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (12 Νοέ. 2004 , 01:51)

 

Χουρχου κοιτα και το HP PSC 2175 :rolleyes:

 

 

:eek: Φαινεται πολυ καλο (αλλα επειδη εγω ειμαι και ψιλοασχετος ισως ολα μου φαινονται :p ) παντως ανωτερος σε χαρακτηριστικα απο αυτον που ανεφερα εγω. Μου φαινεται θα παω γι'αυτον

 

Thanx Βασιλη :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (12 Νοέ. 2004 , 01:51)

 

Χουρχου κοιτα και το HP PSC 2175 :rolleyes:

 

 

Σωστά? :worry:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...