Jump to content

Samsung SGH-E700 / 710 / 715


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιχείρησα να ψαξω στα threads ου αφορουν το Ε700 να βρω με ποιον τρόπο μπορω να αλλαξω firmware στο κινητο, ομως είναι τόσες πολλές σελίδες που χάθηκα.

Σας παρακαλώ βοηθείστε με. Εχω ενα Ε700 με αγγλικό μενού και θέλω να βάλω ελληνικά. Πήρα τηλ. στην SAMSUNG και μου είπαν πως δέν βαζουν ελληνικά σε συσκευές που δεν είναι απο Ελλάδα! Πήγα σε άλλο ανεξάρτητο μαγαζάκι και μου ζήτησε 40 ευρώ! Τελικά βρηκα ενα καλώδιο απο V200 και σκεφτομαι να το κάνω μόνος μου...

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι: Ποιά προγραμματα χρειάζομαι και links για να τα κατεβάσω.

Επισης πού θα βρώ το ελληνικό firmware.

 

Ξέρω οτι τα εχετε ξαναπεί , όμως είναι τοσες πολλές σελιδες...!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Keysmith δίπλα στο πλήκτρο μεταφοράς εικόνων και μελωδιών υπάρχει το file manager. Με αυτό μεταφέρεις από και προς το κινητό τις εικόνες και τους ήχους. Από κει και έπειτα παίζουν άλλοι ηλίθιοι περιορισμοί όπως το μέγεθος των ήχων (32 kb) και των εικόνων (γύρω στα 100kb).

Καινούριο firmware δεν υπάρχει. Είναι γεγονός ότι παρά την τεράστια επιτυχία και συμβολή που είχε το μοντέλο (και η σειρά Ε) για την παρούσα θέση της εταιρείας στην αγορά, η εταιρεία συνέχισε την παράδοση που τη θέλει ουσιαστικά να ξεχνάει κάθε μοντέλο που πρωτοβγάζει στην αγορά και να προσανατολίζεται μόνο στην προώθηση ενός καινούριου μοντέλου (τις περισσότερες φορές ανούσιου, αφού η αγορά του μόνο ώς πεταμένα λεφτα μπορεί να θεωρηθεί).

Όσο αφορά το τελευταίο μήνυμα βήμα βήμα αλλαγής του fw υπάρχει τόσο στο thread σχετικά με τα mods του 710, όσο και στις προσωπικές ιστοσελίδες ορισμένων χρηστών (παλιοσειρές του forum) τα links των οποίων φαίνονται στις υπογραφές τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dtsolakis ( 8 Ιαν. 2005 , 21:36)

 

Επειδή η συσκευή είχε κατασκευαστεί πριν η Telestet μετονομαστεί σε TIM στις λίστες δικτύων η ΤΙΜ έχει καταχωρηθεί με το παλιό της όνομα, με αποτέλεσμα σε όλες τις παλαιότερες συσκευές να εμφανίζεται έτσι... ;)

 

Δηλαδή αυτό θα γράφει πλέον στην οθόνη αναμονής ; :worry: Υπάρχει περίπτωση νάλλάξει κάτι από πλευράς tim και για μας με παλαιότερες συσκευές;

Thanks anyway

I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω ένα 710 απο Vodafone UK κλειδωμένο στο δίκτυο.

Με κάποιους κωδικούς προς το παρόν παίρνει κάρτα Cosmote αλλά ΜΟΝΟ Cosmote.

Θέλω να το Flashαρω με το κανονικό μενού (όχι live) ή τουλάχιστον να το ξεκλειδώσω.

Έχω 2 καλώδια, τα PCB133 και PCB117 μπορείτε να μου πείτε αν κάνει κάποιο απο αυτά?

Για ξεκλείδωμα χρειάζεται το ίδιο καλώδιο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό θα γράφει πλέον στην οθόνη αναμονής ; :worry: Υπάρχει περίπτωση νάλλάξει κάτι από πλευράς tim και για μας με παλαιότερες συσκευές;

Thanks anyway

 

 

Ένας φίλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα και του είπαν να το πάει για αναβάθμιση!

 

 

http://www.danasoft.com/sig/sxs.jpg

http://www.danasoft.com/sig/sxs.jpg

 

<<The impossible is often the untried>>

Link to comment
Share on other sites

Enas filos moy exei to to Samsung SGH-e710 kai exei problhma me tis yperi8res..

 

einai h siskeyh me to menu tis vodafone (live)

 

den mporei na steilei h na dextei otidipote apo allo kinhto apo tis iperi8res....

 

yparxei kapoio kleidwma ? yparxei tropos na bgei to vodafone menu ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Η οθόνη του Ε700 της κόρης μου,ξαφνικά τα έπαιξε.Έγιναν τα χρώματα αχνά και όταν πατάει το κουμπί για photo γίνεται μαύρη.Ξέρει κανείς τι παίζει?Θεωρείται τελειωμένη πάνω στον ένα χρόνο χρήσης?

Φιλοι μου γεια σας

Κατα αρχας να σας ενημερωσω πως ειμαι τεχνικος και εχω ασχοληθει επαγγελματικα στο παρελθον με επισκευες κινητων.

Δευτερον, ειμαι και εγω κατοχος μιας συσκευης samsung E700. Πριν εναν μηνα λοιπον αρχησε και εμενα η οθονη να ξεθωριαζει κατα διαστηματα, ενω οποτε η οθονη ηταν ξεθωριασμενη, δεν μπορουσα να τραβηξω και φωτογραφιες οταν το κινητο ηταν ανεπτυγμενο. Μου εβγαζε την ενδειξη "ΣΦΑΛΜΑ ΠΡΟΕΣΚΟΠΙΣΗΣ"

Δυστυχως η κατασταση επιδεινωθηκε και η οθονη ασπριζε τελειως σε μερικες μερες. Παρατηρησα οταν η βλαβη ηταν σε αρχικο σταδιο πως οταν δεν ανοιγα τελειως το κινητο, τα χρωματα της οθονης ηταν κανονικα, και η καμερα τραβουσε κανονικα επισης. Ομως, οταν ξεδιπλωνωταν τελειως το κινητο, εκανε το προβλημα!

Σαν τεχνικος το εψαξα οσο μπορουσα. Η βλαβη οφειλεται σε ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΗΣ FLAT ΤΑΙΝΙΑΣ που ενωνει το πανω μερος του κινητου με τις οθονες και τις καμερες με το κατω μερος της μητρικης του κινητου. Το ασχημο ειναι πως σκετη μεμβρανη ΔΕΝ υπαρχει, και σε υποχρεωνουν να αντικαταστησεις σχεδον ολο το εσωτερικο συστημα, (2 οθονες + ακουστικο) γιατι τα εξαρτηματα αυτα ειναι κολλημενα ΠΑΝΩ στην μεμβρανη και δεν ξεκολλανε! Το κοστος φυσικα ειναι τεραστιο...

Το δικο μου κινητο μου το περασαν στην εγγυηση (ηταν 8 μηνων) και αυτη τη στιγμη το περιμενω να ετοιμαστει. Δυστυχως ομως απο την κατασταση αυτη παγωσα γιατι αν αυτο γινοταν εκτος εγγυησης, δεν θα εδινα τοσα χρηματα να το φτιαξω...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Επειδη καποιοι με ρωτησαν, αυτο ειναι το film με τις δυο οθονες και το ακουστικο. Η καμερα συνδεεται πανω σε φισακι πανω στο film, αρα δε χρειαζεται αντικατασταση.

Επισης το film κοβεται στο σημειο που ανοιγοκλεινει το πορτακι, και ΔΕΝ επισκευαζεται το ιδιο

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Enas filos moy exei to to Samsung SGH-e710 kai exei problhma me tis yperi8res..

 

einai h siskeyh me to menu tis vodafone (live)

 

den mporei na steilei h na dextei otidipote apo allo kinhto apo tis iperi8res....

 

yparxei kapoio kleidwma ? yparxei tropos na bgei to vodafone menu ?

 

 

Οι υπέρυθρες λειτουργούν μονάχα για να συνδεθεί το κινητό με PC. Δεν είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει. :cool:

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου γεια σας

Κατα αρχας να σας ενημερωσω πως ειμαι τεχνικος και εχω ασχοληθει επαγγελματικα στο παρελθον με επισκευες κινητων.

Δευτερον, ειμαι και εγω κατοχος μιας συσκευης samsung E700. Πριν εναν μηνα λοιπον αρχησε και εμενα η οθονη να ξεθωριαζει κατα διαστηματα, ενω οποτε η οθονη ηταν ξεθωριασμενη, δεν μπορουσα να τραβηξω και φωτογραφιες οταν το κινητο ηταν ανεπτυγμενο. Μου εβγαζε την ενδειξη "ΣΦΑΛΜΑ ΠΡΟΕΣΚΟΠΙΣΗΣ"

Δυστυχως η κατασταση επιδεινωθηκε και η οθονη ασπριζε τελειως σε μερικες μερες. Παρατηρησα οταν η βλαβη ηταν σε αρχικο σταδιο πως οταν δεν ανοιγα τελειως το κινητο, τα χρωματα της οθονης ηταν κανονικα, και η καμερα τραβουσε κανονικα επισης. Ομως, οταν ξεδιπλωνωταν τελειως το κινητο, εκανε το προβλημα!

Σαν τεχνικος το εψαξα οσο μπορουσα. Η βλαβη οφειλεται σε ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΗΣ FLAT ΤΑΙΝΙΑΣ που ενωνει το πανω μερος του κινητου με τις οθονες και τις καμερες με το κατω μερος της μητρικης του κινητου. Το ασχημο ειναι πως σκετη μεμβρανη ΔΕΝ υπαρχει, και σε υποχρεωνουν να αντικαταστησεις σχεδον ολο το εσωτερικο συστημα, (2 οθονες + ακουστικο) γιατι τα εξαρτηματα αυτα ειναι κολλημενα ΠΑΝΩ στην μεμβρανη και δεν ξεκολλανε! Το κοστος φυσικα ειναι τεραστιο...

Το δικο μου κινητο μου το περασαν στην εγγυηση (ηταν 8 μηνων) και αυτη τη στιγμη το περιμενω να ετοιμαστει. Δυστυχως ομως απο την κατασταση αυτη παγωσα γιατι αν αυτο γινοταν εκτος εγγυησης, δεν θα εδινα τοσα χρηματα να το φτιαξω...

 

Τους τελευταίους 3 μήνες παρατήρησα και εγώ 3-4 φορές να ξεθωριάζουν τα χρώματα της οθόνης καθώς επίσης και να εμφανίζονται σε όλη την έκταση της οθόνης, λευκές, οριζόντιες γραμμές. Με τη φωτογραφική δεν έχω πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στον ίδιο λόγο που αναφέρεσαι <<skatzoxoiros>>???

http://www.danasoft.com/sig/sxs.jpg

 

<<The impossible is often the untried>>

Link to comment
Share on other sites

paidia pou mporw na vrw nea firmwares??????

sti avi-stuff den mporw na kanw download(!),sygkekrimena otan kanw dl katevainei ena arxeio php....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sxs19802002,

και εμενα μου το ειχε κανει λιγες φορες πριν μου το κανει συνεχεια. Θα εισαι τυχερος αν σου χαλασει πριν τελειωσει η εγγυηση! Αλλιως να υπολογιζεις 100 + φπα η μεμβρανη, + εργασια + μεταφορα αν εισαι εκτος Αθηνων γιατι η μαμα samsung δεν δινει ανταλακτικα ουτε στους εξουσιοδoτημενους αντιπροσωπους της!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειχα αρχισει να ψαχνω το επομενο μου κινητο γιατι υπηρχε και ενα ενδεχομενο να μου πουν πως δεν ηταν στην εγγυηση η βλαβη λογω μικροχτυπηματων. Αν δεν μου το εφτιαχναν θα πηγαινε στα... σκουπιδια! Σιγα μην εδινα 150 ευρω να το φτιαξω! Η επιδοτηση ερχεται, το samsung φευγει! Χαχαχα Παντως αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα, το Ε700 ειναι ενα απο τα καλυτερα κινητα απο θεμα δυνατοτητων που κυκλοφορουν. Αν ειχε και ξεκλειδωτες τις υπερυθρες μπορει να το κρατουσα ως τα βαθια γεραματα!

(του! :) )

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ φοβάμιαι πως θα είναι μετα την εγγύηση.. :cry:
Γιατί δεν το πας για service?Εγώ το πήγα αμέσως της κόρης μου στην αρχή ακόμα,μόλις παρατηρήσαμε το ξεθώριασμα των χρωμάτων της οθόνης, και το επισκεύασαν σε 3 μέρες και δωρεάν. Απ'ότι κατάλαβα το ξέρουν το πρόβλημα και δεν φέρνουν αντιρήσεις,ούτε και ρωτάνε πολλά :cool:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για το οφφ τοπικ αλλα μηπως ξερει κανεις πως να περασω τις φωτογραφιες μου στον υπολογιστη?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων !

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρησα να ψαξω στα threads ου αφορουν το Ε700 να βρω με ποιον τρόπο μπορω να αλλαξω firmware στο κινητο, ομως είναι τόσες πολλές σελίδες που χάθηκα.

Σας παρακαλώ βοηθείστε με. Εχω ενα Ε700 με αγγλικό μενού και θέλω να βάλω ελληνικά. Πήρα τηλ. στην SAMSUNG και μου είπαν πως δέν βαζουν ελληνικά σε συσκευές που δεν είναι απο Ελλάδα! Πήγα σε άλλο ανεξάρτητο μαγαζάκι και μου ζήτησε 40 ευρώ! Τελικά βρηκα ενα καλώδιο απο V200 και σκεφτομαι να το κάνω μόνος μου...

 

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι: Ποιά προγραμματα χρειάζομαι και links για να τα κατεβάσω.

Επισης πού θα βρώ το ελληνικό firmware.

 

Ξέρω οτι τα εχετε ξαναπεί , όμως είναι τοσες πολλές σελιδες...!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Stamathste akoma kai na rwtate tous euhmerous ekmetaleutes gia anaba8mhseis kai allages fws.

diabaste to thread tou E710 kai 8a ma8ete olh thn diadikasia gia na kanete o,ti einai dunato na ginei se auth th seira suskeuwn.

 

File mou dtsolakis,

mporeis na flashareis thn E% ekdosh kai kanena problhma me ta ellhnika sou.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ, ίσως υπάρχει κάτι που σας ενδιαφέρει:

http://users.panafonet.gr/giannarisd

Link to comment
Share on other sites

Keysmith δίπλα στο πλήκτρο μεταφοράς εικόνων και μελωδιών υπάρχει το file manager. Με αυτό μεταφέρεις από και προς το κινητό τις εικόνες και τους ήχους. Από κει και έπειτα παίζουν άλλοι ηλίθιοι περιορισμοί όπως το μέγεθος των ήχων (32 kb) και των εικόνων (γύρω στα 100kb).

Καινούριο firmware δεν υπάρχει. Είναι γεγονός ότι παρά την τεράστια επιτυχία και συμβολή που είχε το μοντέλο (και η σειρά Ε) για την παρούσα θέση της εταιρείας στην αγορά, η εταιρεία συνέχισε την παράδοση που τη θέλει ουσιαστικά να ξεχνάει κάθε μοντέλο που πρωτοβγάζει στην αγορά και να προσανατολίζεται μόνο στην προώθηση ενός καινούριου μοντέλου (τις περισσότερες φορές ανούσιου, αφού η αγορά του μόνο ώς πεταμένα λεφτα μπορεί να θεωρηθεί).

Όσο αφορά το τελευταίο μήνυμα βήμα βήμα αλλαγής του fw υπάρχει τόσο στο thread σχετικά με τα mods του 710, όσο και στις προσωπικές ιστοσελίδες ορισμένων χρηστών (παλιοσειρές του forum) τα links των οποίων φαίνονται στις υπογραφές τους.

 

 

O filos dtsolakis exei dikio oti einai polles oi selides, dustuxws omws einai o monos tropos gia na ma8ei kapoios pws na anakataskeuazei h' na dhmiourgeis patches. Prepei na diabasei kapoios oles tis selides gia na brei tis apanthseis se ka8e pi8anh erwthsh exei panw se auto to 8ema.

Einai duskolo na diabazeis toso, alla einai pio swsto apo to na epanalambanontai oi idies apanthseis sunexeia, giati etsi, kapoios argotera pou 8a exei to kouragio na tis diabasei, 8a diabazei olh thn wra ta idia kai ta idia.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ, ίσως υπάρχει κάτι που σας ενδιαφέρει:

http://users.panafonet.gr/giannarisd

Link to comment
Share on other sites

Keysmith δίπλα στο πλήκτρο μεταφοράς εικόνων και μελωδιών υπάρχει το file manager. Με αυτό μεταφέρεις από και προς το κινητό τις εικόνες και τους ήχους.

 

Μα το αντίστοιχο πλήκτρο ΕΙΝΑΙ απενεργοποιημένο όταν συνδεόμαστε με MA620... :geek:

1. Σε εσάς δηαλ΄δη ο FILE MANAGER δουλευει??? :blink:

2. Αν δουλευει είναι νε MA620 ή κανονικό IR (από laptop πχ)???

3. Μήπως έχει σημασία ότι είναι Athens 2004 edition??

 

Ευχαριστώ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

To Easy Studio βρίσκει το κινητό σου ή όχι? Γιατί αν γράφει offline κάτω δεξιά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες από το File -> Setup. O file manager είναι το 6ο πλήκτρο από αριστερά. Μήπως τον μπερδεύεις με τα πλήκτρα image to phone και melody to phone?
Link to comment
Share on other sites

To Easy Studio βρίσκει το κινητό σου ή όχι? Γιατί αν γράφει offline κάτω δεξιά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες από το File -> Setup. O file manager είναι το 6ο πλήκτρο από αριστερά. Μήπως τον μπερδεύεις με τα πλήκτρα image to phone και melody to phone?

 

Ναι το είδε το κινητό και μάλιστα μετέφερε και τα contacts στο PC αλλά ΔΕΝ μπορούσα ν ακάνω ΄τιποτα με αυτά. Το export function (cvs) ΔΕΝ δουλευε μιας και το παραγόμενο αρχίο ήταν μία σειρά (μία γραμμή) και τίποτα άλλο. :wacko:

 

Δεν έιπα ότι δεν συνδέεται είπα ότι δεν έχει ενεργοποιημένο το πλήκτρο file manager. Τα άλλα πλήκτρα δουλευουν μια χαρά (υπάρχει conection).

 

Το κινητό δεν το έχω τώρα στα χέρια μου να το δώ. Αλλά επειδή το έχω δουλεψει και με το 600 και εκεί δεν έιχα πρόβλημα ρωτώ (αν και ούτε εκεί μπορούσα να κάνω export ta contacts).

Aπλά ρωτώ αν μεταφέρονται, (ναι ή όχι), φωτογραφίες από το 700 (2004 edition) και IR τύπου MA620 (και όχι κανονικές)??

 

by the way έχω καλή εμπειρία με το MA620, εχω συνδέσει ΠΑΡΑ πολλά κινητά, ακόμα και κάποια που θέλαν com να συνδεθούν (sagem MyX6) μέσω ircomm.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E700 / 710 / 715

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...