Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η φωτογραφική μηχανή του κινητού είναι κορυφαία στο χειροκίνητο. Εκεί που στο αυτόματο μπορεί να βρεις κάποια ατέλεια στο χειροκίνητο εξαφανίζεται και βγάζεις εκπληκτικές φωτογραφίες. Δυστυχώς στην ανάδυση (εκεί που συνδυάζονται και οι 2 κάμερες και η 16αρα φωτογραφία μπαίνει μέσα στην 8αρα φωτογραφία) είναι πολύ εμφανές ότι δεν ταιριάζουν απολυτά, μη εμφανίζοντας μια ενιαία φωτογραφία όπως θα περιμέναμε όλοι... Η φόρτιση του κινητού όταν είναι ανοιχτή η οθόνη είναι πολύ αργή αλλά όταν κλείσεις την οθόνη πραγματικά εκτοξεύεται η μπαταρία σε μισή ώρα ανεβάζει την μπαταρία 50-60% για πλάκα. Γι αυτό συμβουλεύω να μην βάζετε το κινητό για φόρτιση όταν το χρησιμοποιείτε(με ανοιχτή οθόνη) είναι χάσιμο χρόνου. Αράξτε για 5-10 λεπτά και θα χει φορτίσει όσο χρειάζεται για να συνεχίσετε. Όταν το κινητό φορτίζει ζεσταίνεται περισσότερο απ'ότι όταν παίζω παιχνίδια αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν σε λογικά επίπεδα χωρίς να ζεματάει η συσκευή. Ραδιόφωνο και υπέρυθρες έχουν προεγκατεστημένες εφαρμογές αρκετά καλές και εύκολες στον χειρισμό.

 

Αν κάποιος έχει κάποια απορροία ή θέλει να αναλύσω κάτι παραπάνω ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι burn in φίλε μου αλλά image retention.. Είχα το ίδιο θέμα και στο g4 και στο v10..

Εάν σε ενοχλεί και είναι έντονο το πας procordia για αλλαγή οθόνης..

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι burn in φίλε μου αλλά image retention.. Είχα το ίδιο θέμα και στο g4 και στο v10..

Εάν σε ενοχλεί και είναι έντονο το πας procordia για αλλαγή οθόνης..

 

Sent from my awesome LG V10 Black

 

Ναι image retention

Το ειχα και εγω στο G4. Νομιζω πως εγινε απο χρηση gps 4G και gaming που ζεσταθηκε λιγο

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονιμο. Μολις κρυωσει η οθονη φευγει. Σε γκρι φόντο φαινεται πιο εντονα
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες χρησης μπορω να πω οτι τοτηλεφωνο τα σπαει.

Η οθονη του ειναι πολυ καλη ενω η καμερα ειναι φανταστικη.

Βεβαια θελω να το δουλεψω λιγο περισσοτερο για σιγουρα συμπερασματα, αλλα μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες.

 

Κατι ασχετο, που εχει περισσοτερο να κανει με το. Android 6:

Με εχειδυσκολεψει αρκετα οτι δεν μπορω να κανω slide call η sms απο τις επαφες. Υπαρχει τροπος ή καποια αλλη εφαρμογη να το κανει?

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παρτίδα αναφορικά με το θέμα που ακούγεται για την οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παρτίδα αναφορικά με το θέμα που ακούγεται για την οθονη?

 

Ότι ξέρατε με το G3 και G4 δεν υπάρχει στο G5. Oυτε παρτιδες κακές και καλές ούτε bootloop... Σούπερ σε όλα είναι, καλύτερο VFM κινητό εκεί που έφτασε η τιμή. Μην το ψάχνετε πολυ

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Με εχει δυσκολεψει αρκετα οτι δεν μπορω να κανω slide call η sms απο τις επαφες. Υπαρχει τροπος ή καποια αλλη εφαρμογη να το κανει?

 

xDialer και ησύχασες.

 

"V" for V10

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική μηχανή του κινητού είναι κορυφαία στο χειροκίνητο. Εκεί που στο αυτόματο μπορεί να βρεις κάποια ατέλεια στο χειροκίνητο εξαφανίζεται και βγάζεις εκπληκτικές φωτογραφίες. Δυστυχώς στην ανάδυση (εκεί που συνδυάζονται και οι 2 κάμερες και η 16αρα φωτογραφία μπαίνει μέσα στην 8αρα φωτογραφία) είναι πολύ εμφανές ότι δεν ταιριάζουν απολυτά, μη εμφανίζοντας μια ενιαία φωτογραφία όπως θα περιμέναμε όλοι... Η φόρτιση του κινητού όταν είναι ανοιχτή η οθόνη είναι πολύ αργή αλλά όταν κλείσεις την οθόνη πραγματικά εκτοξεύεται η μπαταρία σε μισή ώρα ανεβάζει την μπαταρία 50-60% για πλάκα. Γι αυτό συμβουλεύω να μην βάζετε το κινητό για φόρτιση όταν το χρησιμοποιείτε(με ανοιχτή οθόνη) είναι χάσιμο χρόνου. Αράξτε για 5-10 λεπτά και θα χει φορτίσει όσο χρειάζεται για να συνεχίσετε. Όταν το κινητό φορτίζει ζεσταίνεται περισσότερο απ'ότι όταν παίζω παιχνίδια αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν σε λογικά επίπεδα χωρίς να ζεματάει η συσκευή. Ραδιόφωνο και υπέρυθρες έχουν προεγκατεστημένες εφαρμογές αρκετά καλές και εύκολες στον χειρισμό.

 

Αν κάποιος έχει κάποια απορροία ή θέλει να αναλύσω κάτι παραπάνω ας μου πει.

Ακροαση ραδιοφωνου απο το ηχειο εχει; Γενικα το ραδιοφωνο εχεικαλη ποιοτητα ληψης σε σχεση ισως με αλλες συσκευες που ειχες παλιοτερα;

Η always-on λειτουργια αν ειναι μονιμα ενεργοποιημενη τρωει πολυ πιο γρηγορα την μπαταρια;

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ακροαση ραδιοφωνου απο το ηχειο εχει; Γενικα το ραδιοφωνο εχεικαλη ποιοτητα ληψης σε σχεση ισως με αλλες συσκευες που ειχες παλιοτερα;

Η always-on λειτουργια αν ειναι μονιμα ενεργοποιημενη τρωει πολυ πιο γρηγορα την μπαταρια;

 

Σε ευχαριστω

 

Ακροαση ραδιοφωνου απο το ηχειο εχει χρησιμοποιώντας τα ακουστικά ως κεραία προσαρμόζοντας τα αρκετά μερικές φορες. Βέβαια δεν έχω παράπονο έχει καλή λήψη π.χ. ήμουν στα 1400 μέτρα και έπιανα σταθμούς 150 χλμ μακριά μου με ανεκτά παράσιτα. Η ποιότητα λήψης είναι αρκετά καλή και καθαρή δεν έχω παράπονο. Βέβαια αν δοκιμάσω να βάλω το σταθμό μέσω ίντερνετ καταλαβαίνω τη διαφορά ποιότητας μετάδοσης. Το always-on display τρώει μπαταρία αν όμως είναι σε τσέπη ή ανάποδα το κινητό απενεργοποιείται το always-on. Αν το παρατήσεις το κινητό ένα 10ωρο το βράδυ με always on θα σου φάει γύρω στο 9% Προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ πολύ το κινητό η μπαταρία του δεν μου βγάζει μέρα βέβαια δεν κλείνω το wi-fi & gps ούτε το βράδυ. Το μεσημέρι-απόγευμα θα το φορτίσω γιατί φοβάμαι ότι δεν θα με βγάλει το βράδυ. Αλλιώς αναγκάζομαι να το βάλω σε εξοικονόμηση ενέργειας ή στην χειρότερη περίπτωση να κάνω και την οθόνη να μεταδίδει μόνο ασπρόμαυρα (πατώντας 3 φορές το κυκλικό κουμπί) αν δεν έχω δίπλα μου τον σούπερ φορτιστή που τον έχω λατρέψει. Το always-on έχει χαμηλή φωτεινότητα που μερικές φορές σε δυσκολεύει σε φωτεινά μέρη να διακρίνεις τι λέει .Δεν μπορείς να αυξήσεις την φωτεινότητα του δυστυχώς... Βέβαια είχα δει σε τεστ πιο πολύ συμφέρει να ανοιγοκλείνεις την συσκευή για να δεις την ώρα από το να έχεις αυτή τη λειτουργία ενεργοποιημένη. Να πω και ότι όταν βάζω το κινητό σε εξοικονόμηση ενέργειας παραμετροποιεί την φωτεινότητα της οθόνης διαφορετικά. π.χ. όταν σε κανονική λειτουργία το έχω στο 100% μόλις το βάλω σε εξοικονόμηση το 100% γίνεται στην πραγματικότητα 60% περίπου, βέβαια χρησιμοποιεί και φίλτρο για να σκοτεινιάσει η οθόνη.

Edited by LordCat
Link to comment
Share on other sites

Ακροαση ραδιοφωνου απο το ηχειο εχει χρησιμοποιώντας τα ακουστικά ως κεραία προσαρμόζοντας τα αρκετά μερικές φορες.

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Τι εννοεις οτι πρεπει να προσαρμοσεις τα ακουστικα αρκετα μερικες φορες;; Εχει καποιο θεμα η υποδοχη των ακουστικων και δεν τα αναγνωριζει παντα ωστε να λειτουργησει το ραδιοφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα! Κάτοχος και εγώ εδώ και μια εβδομάδα μετά από LG G3 32gb έχω να πω ότι το κινητό είναι υπέροχο και προσεγμένο σε όλα του. Τώρα μόνο βλέπω πόσες ατέλειες είχε το G3 .. Ακόμη και η αυτονομία του είναι πολύ ανώτερη.. Προσωπικά μου βγάζει τουλάχιστον 3.30 ώρες οθόνη με ανοικτά πάντα wifi, 3G, δορυφόρους στο οικοδομικό, φωτεινότητα στο αυτόματο και περίπου μία ώρα κλίσεις. Νομίζω καλά είναι..

 

Ερώτηση.. Τι προστατευτικό τζαμακι προτείνεται για την οθόνη;

Τα φοβάμαι στην εφαρμογή λόγω του πάνω μέρους της οθόνης που κάνει τη καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Τι εννοεις οτι πρεπει να προσαρμοσεις τα ακουστικα αρκετα μερικες φορες;; Εχει καποιο θεμα η υποδοχη των ακουστικων και δεν τα αναγνωριζει παντα ωστε να λειτουργησει το ραδιοφωνο;

 

Η υποδοχή των ακουστικών θέλει λίγη πίεση για να κουμπώσουν τα ακουστικά, στην αρχή είχα αποσυνδέσεις γιατί δεν τα πίεζα ώστε να κουμπώσουν σωστά. Τα ακουστικά μερικές φορές με παίδεψαν σε κάποιους σταθμούς ώστε να τα στερεώσω σωστά για να έχω το καλύτερο σήμα αλλά ντάξει έτσι είναι όλα όσα χρησιμοποιούν τα ακουστικά ως κεραία.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει καλώδιο usb type c που να διακλαδώνεται σε 2 usb type c και να μπορεί να μεταφέρει και την εικόνα στο ένα από τα 2 τουλάχιστον? Γνωρίζω ότι υπάρχει η μετάδοση μέσω του wifi σε smart tv.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω ένα S6 Edge και έχω μπριζωθει να το αλλάξω με g5, για κάποιο λόγο μου κάνει κλικ. Αξίζει η θα το μετανιώσω; Θα ήθελα την εμπειρία χρήσης από κάποιο κάτοχο της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο θηκη καμια ιδεα?Θελω να ειναι σιλικονης η πλαστικο hard case τυπου spiegen οσο πιο λεπτη γινεται 0.3 mm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω ένα S6 Edge και έχω μπριζωθει να το αλλάξω με g5, για κάποιο λόγο μου κάνει κλικ. Αξίζει η θα το μετανιώσω; Θα ήθελα την εμπειρία χρήσης από κάποιο κάτοχο της συσκευής.

 

Eπειδη ειχα s6 edge μπορω να πω οτι δεν θα το μετανοιωσεις.Aλλα οι διαφορες δεν ειναι και πολυ μεγαλες.Στα + του g5 ειναι η μπαταρια και η καμερα του .Στο s6 edge ενα πραγμα δεν παλευεται η μπαταρια του.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο θηκη καμια ιδεα?Θελω να ειναι σιλικονης η πλαστικο hard case τυπου spiegen οσο πιο λεπτη γινεται 0.3 mm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Eπειδη ειχα s6 edge μπορω να πω οτι δεν θα το μετανοιωσεις.Aλλα οι διαφορες δεν ειναι και πολυ μεγαλες.Στα + του g5 ειναι η μπαταρια και η καμερα του .Στο s6 edge ενα πραγμα δεν παλευεται η μπαταρια του.

 

Να σου πω το μόνο που με φρενάρει είναι η οθόνη..Φοβάμαι μήπως υστερεί του g5.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,εδωσα το g5 για χάρη του p9 plus.εχω μια ολοκαινουργια γνησια θήκη flip case για το g5.οποιος ειναι απο χαλκιδα και την θελει ας μου πει.την χαρίζω απλα.

 

Στάλθηκε από το VIE-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Επειδή ειμαι σε σκέψεις να αγοράσω το G5 ηθελα να μου πείτε τις απόψεις σας περι του light bleeding που διαβάζω? ειναι συχνό φαινόμενο ή έχει τύχει σε κάποια παρτίδα
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου 2 G5 που έπιασα στα χέρια μου (πρώτες παρτίδες) δεν είχαν θέμα.
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

 

είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικό το καλιμπράρισμα στο display του g5? ...ρωτάω για τον ίδιο λόγο που ρωτάει και το πιο πάνω μέλος μιας κι ενδιαφέρομαι κι εγω για το κινητό...είχα μια γεύση από "μέτριο" display σε g3 (2015) μου έβγαλε την πίστη να το φέρω στα μέτρα μου ,εδώ όμως είναι πολύ χάλια ρε παιδιά ειδικά δίπλα δίπλα με τα υπόλοιπα είναι η μέρα με τη νύχτα ....ειδικά στην αρχική σελίδα με το λευκό της google είναι μάπα δεν βλέπεται...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δώστε βάση στο βίντεο μετά το 1:30 ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

 

είναι δυνατόν να είναι τόσο τραγικό το καλιμπράρισμα στο display του g5? ...ρωτάω για τον ίδιο λόγο που ρωτάει και το πιο πάνω μέλος μιας κι ενδιαφέρομαι κι εγω για το κινητό...είχα μια γεύση από "μέτριο" display σε g3 (2015) μου έβγαλε την πίστη να το φέρω στα μέτρα μου ,εδώ όμως είναι πολύ χάλια ρε παιδιά ειδικά δίπλα δίπλα με τα υπόλοιπα είναι η μέρα με τη νύχτα ....ειδικά στην αρχική σελίδα με το λευκό της google είναι μάπα δεν βλέπεται...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δώστε βάση στο βίντεο μετά το 1:30 ;)

 

 

Φίλε μου κι εγώ απο G3 έρχομαι , και με το G5 τώρα μπορώ να πω ότι είναι μεγάλη αναβάθμιση η οθόνη του σε όλα.

 

Μην κοιτάς το βιντεάκι. είναι απάτη! Αν στο G5 βάλεις χεράτα full την φωτεινότητα , μένει σταθερά ψηλά σε ένα βαθμό, αλλά για να πάει στο FULL που μπορεί πραγματικά η οθόνη πρέπει να έχεις την φωτεινότητα στο auto! Και σου λέω ότι είναι μούφα το βίντεο γιατί σε ντάλα ήλιο, και για τεστ να γυρνάω το κινητό έτσι ώστε να αντικατοπτρίζεται ο ήλιος επάνω στην οθόνη (δηλαδή να βλέπω τον ήλιο πάνω στην οθόνη) Κι όμως ΈΒΛΕΠΑ ΑΝΕΤΑ! Μάλιστα είδα το φαινόμενο που σου λέω με το παντζούρι με την μπάρα φωτεινότητας ανοιχτή για να βλέπω τι κάνει, και να βρίσκομαι μέσα σε σπίτι με φουλ ήλιο και να βλέπω το αυτόματο να έχει την φωτηνότητα στο φουλ , μόλις λοιπόν βγαίνω έξω και ρίχνω τον ήλιο πάνω στην οθόνη , κάνει ένα μπάμ η φωτηνότητα και το τερματίζει σε φως(παρόλο που ήταν ήδη στο φουλ!) και βλέπεις άνετα σε Ελληνικό καλοκαιρινό ήλιο χωρίς πρόβλημα! Μπαίνω μετά μέσα στο σπίτι, και μπάμ, κάνει ένα ρίξιμο , αλλά με την μπάρα να είναι κολλημένη ακόμα στο φουλ αφού είχε πολύ φως μέσα στο σπιτι, απλά δεν είχε γυμνό ήλιο. άρα μην σε απασχολεί η φωτεινότητα και μην βλέπει το βιντεάκι αυτό , είναι μούφα.

 

Δεν έχει καμιά σχέση με την ασθενική οθόνη του G3 που ήταν για σκανδιναβικές χώρες.

 

Και να μην αναφέρω πόσο όμορφα φαίνονται τα χρώματα σε νορμαλ φωτισμούς..... ειναι εντονα χρώματα, και όχι ΝΕΟΝ χρώματα AMOLED.

 

Φίλε με 370€ παίρνεις Snapdragon 820 και την καλύτερη κάμερα της αγορας.... και χάλια να ήταν όλα τα άλλα , αυτό το deal είναι VFM!

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...