Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι ΤΟΣΟ τραγικά όσο λες

Αυτο πιστεύουν και στην lg & για 3η σερι χρονια απογοητευουν. (Για τη μπαταρία αναρερομαι εν προκειμενω)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο πιστεύουν και στην lg & για 3η σερι χρονια απογοητευουν. (Για τη μπαταρία αναρερομαι εν προκειμενω)

 

Και όμως με μπαταρία 2800mah έχει καλύτερη αυτονομία από κάποια άλλα κινητά με 3000mah. Εμένα σαν poweruser σε μια μέρα μια χαρά αντέχει(8 πρωί έως μεσάνυχτα) είμαι στο 15%.

SOT κάπου 3:30+ωρες. Και με Quick charge εάν ξεμείνεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μπαμ μπαμ φορτώνει

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

το g3 έχει καλύτερη αυτονομία από το g5, με data ανοιχτά, δεν βγάζει ούτε μέχρι το απόγευμα ακόμα και με aosp που κάνουν τρομερή διαχείριση.θαύματα δεν γίνονται, με 3000 μπαταρία και τέτοια αναλογία ανάλυση/διαγώνιος, δεν πας πουθενά.Η αυτονομία του είναι απαράδεκτη.

 

το quick charge προϋποθέτει πρίζα, θα γυρνάμε με τις μπαλαντέζες να φορτίσουμε.θα πάμε σε καφετέρια και θα λέμε τον κωδικό του wifi και μια πρίζα.ας κρατάει 1 μέρα με τα πάντα όλα ανοιχτά με φωτεινότητα στο θεό, όπως θα έπρεπε να είναι και ας έκανε μια νύχτα να γεμίσει.

 

αν είχαμε σοβαρή αυτονομία δεν θα ασχολούμασταν με το quick charge.αυτή η παπαρίτσα θα είχε νόημα σε μια μπαταρία 5000mah να την φορτίζει αντί 3.30 ώρες σε 2, αλλά τις 2 να τις κάνει 1.40 ή 1.30 σιγά τα αυγά, θα ζήσω και με 80% μπαταρία.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Και όμως με μπαταρία 2800mah έχει καλύτερη αυτονομία από κάποια άλλα κινητά με 3000mah. Εμένα σαν poweruser σε μια μέρα μια χαρά αντέχει(8 πρωί έως μεσάνυχτα) είμαι στο 15%.

SOT κάπου 3:30+ωρες. Και με Quick charge εάν ξεμείνεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μπαμ μπαμ φορτώνει

 

Σε σχέση με ποια κινητά?

Αν εννοείς με σχέση με g4 ή το v10 σιγά το κατόρθωμα.

Αν εννοείς σε σχέση με g2 τότε αλλάζει.

 

Το 3.30h sot το λες για καλό ή για κακό? :worry:

Και με τι χρήση? (Αν θες συγκεκριμένα, ένα αόριστο poweruser δεν μου λέει κάτι)

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με ποια κινητά?

Αν εννοείς με σχέση με g4 ή το v10 σιγά το κατόρθωμα.

Αν εννοείς σε σχέση με g2 τότε αλλάζει.

 

Το 3.30h sot το λες για καλό ή για κακό? :worry:

Και με τι χρήση? (Αν θες συγκεκριμένα, ένα αόριστο poweruser δεν μου λέει κάτι)

Φιλικά :)

Ξανά λέω ΌΛΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΆ με τέτοιο είδος μπαταρία τόσο κρατάνε,έχουν μια διαφορά 20-40λεπτα πάνω κάτω από εταιρεία σε εταιρεία (συγκρίνω με S5, S6, S7, G3, G4) εάν δεν πας σε 3400+mah ΔΕΝ θα δεις καλύτερη αυτονομία.

Ίσως ήταν λάθος που βάλανε 2800mah μπαταρία για τους πιο Ultra power users, τι να πω??

Τα 3.30SOT είναι υπεραρκετά, δηλαδή 3-4 ώρες χαζεύοντας το κινητο την ημερα δεν φτάνει? Δηλαδή με ένα κινητό στο χέρι όλη μέρα δεν είναι και ότι καλύτερο. (φιλικά πάντα)

@johnny_pl Εγώ πάντως βλέπω καλύτερη αυτονομία από G3 και G4.

Μην ξεχνάμε ότι το κινητο πλέον είναι σε κατηγορία S7 απλό και όχι Edge, ούτε κατηγορία Mate 8 με θηρίο μπαταρία. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Μια χαρά για 2800mah είναι το power management.

Οποίος δεν είναι ικανοποίημενος περνει άλλο κινητό, με λίγα λόγια περί ορέξεως...

Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

@john74

Kαι το g2 τόσο κράταγε? Και το Ζ3?

 

Θα ξαναζητήσω επίσης, να μας πεις (αναλυτικά)τι χρήση κάνεις και βγάζεις 3.30h sot από τις 8π.μ.-τα μεσάνυχτα.

(Ένα ξερό sot, ή ένα άριστο poweruser δεν λένε κάτι)

Link to comment
Share on other sites

η διαφωνία μου είναι κυρίως για το quick charge που κοροϊδεύουν τον κόσμο
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@johny_pl

Όσο οι μεγάλες εταιρείες θα είναι κολλημένες στην άποψη ότι τα κινητά πρέπει να είναι κάτω από 8 χιλιοστά και τα 10 χιλιοστά τα θεωρούν πολύ χοντρά δύσκολα θα δούμε μπαταρίες 5000mah στα κινητά τους. Βέβαια για τις μη αφαιρούμενες μπαταρίες είναι και ένα συν. Σου λέει η τάδε εταιρεία δεν θα αλλάξει μπαταρία θα πάρει το επόμενο και εγώ θα του διαφημίσω ότι κάνω καλύτερη διαχείριση μπαταρίας :p:p

Όσο για την LG έφερε κάτι καινοτόμο και όλοι ξέρουμε ότι το αρχικό προϊόν έχει πολλά περιθώρια βελτιώσεις που θα έρθουν αργότερα. Σίγουρα όμως δεν θα φέρει μπαταρία στο G6 πάνω από 3500mah.

 

10 ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ του G5 που βρήκα στο ίντερνετ και μου άρεσαν

Link to comment
Share on other sites

Καλά συγκρίνεις unibody κατασκευή που βρίσκεται στην αγορά χρόνια με μια κατασκευή που πρωτοεμφανίστηκε φέτος???

Άσε που ανέφερες κινητό με πάνω από 8 χιλιοστά :) Τέλοσπάντων η unibody κατασκευές πάντα θα κάνουν καλύτερη διαχείριση του εσωτερικού από κινητά με αποσπώμενη μπαταρία. Κάθε σχεδίαση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

Link to comment
Share on other sites

είδαμε και τα περσινά και τα προπέρσινα.ναι είναι μεγαλύτερη από 8, 8.3.....

 

η lg 3η συνεχόμενη χρονιά μας γράφει και τα κάνει σκατά.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@john74

Kαι το g2 τόσο κράταγε? Και το Ζ3?

 

Θα ξαναζητήσω επίσης, να μας πεις (αναλυτικά)τι χρήση κάνεις και βγάζεις 3.30h sot από τις 8π.μ.-τα μεσάνυχτα.

(Ένα ξερό sot, ή ένα άριστο poweruser δεν λένε κάτι)

 

4g συνέχεια , WiFi, camera, internet browsing, you tube, 1 ώρα, ομιλία, ανοιχτο GPS, brightness στο 70%.Σε κάλυψα??

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Και όμως με μπαταρία 2800mah έχει καλύτερη αυτονομία από κάποια άλλα κινητά με 3000mah. Εμένα σαν poweruser σε μια μέρα μια χαρά αντέχει(8 πρωί έως μεσάνυχτα) είμαι στο 15%.

SOT κάπου 3:30+ωρες. Και με Quick charge εάν ξεμείνεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μπαμ μπαμ φορτώνει

Δεν υπάρχει poweruser με 3.5 screen on time.. Εντελώς μεσος χρήστης εισαι..

Πολυ συχνα εχω πανω απο 5 ωρες sot τη μερα.

Περιγράφεις αυτο που λέω : g5 μονο για ελαφριά χρηση. Η αυτονομία του είναι απαράδεκτη για κατι περισσότερο. Και επιτυνχανεται σε σκοτεινή οθονη. Αν εχεις τη συνηθεια να ανεβαζεις πολυ τη φωτεινότητα, απλα δε σε καλύπτει.

Με note 4, καραπειραγμενο βέβαια βγαζω 5-6:45 ωρες sot τη μερα. Για 5.7 ιντσες μεγάλη οθόνη και μονο 3220, ειναι πολυ ποιο πετυχημένος ο συνδυασμός απο οτι στο g5. Οκ αν πειραζα και το g5 θα εβγαζε 1 ωρα παραπάνω ισως..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

4g συνέχεια , WiFi, camera, internet browsing, you tube, 1 ώρα, ομιλία, ανοιχτο GPS, brightness στο 70%.Σε κάλυψα??

Οχι, οσο είσαι σε wifi, τα data ειναι κλειστα, εκτος και αν εννοείς 4g δικτυο και ολη την ωρα ησουν σε wifi.

Camera=? (Αριθμός φωτο/διαρκεια βιντεο)

 

Υ.γ. εννοειται ότι ακομα και με βαρια χρήση (4g data & φωτεινοτητα τερμα,bt, συγχρονισμοι να τρέχουν) οι 3.30sot ειναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα οποίος είναι poweruser καλύτερα να πάρει το Mate 8, εγώ τότε σαν "μετριος" χρήστης είμαι πολύ ευχαριστημένος με το G5. Value for money είπαμε, συσκευή στα 450ευρω με τέτοιες δυνατότητες, πολύ απλά ΔΕΝ υπάρχει.

Όλα τα άλλα θετικά που έχει νομίζω πως η διαφωνία με την αυτονομία του G5 είναι ασήμαντο. Έχει 80% θετικά και 20% αρνητικά (όλες η συσκευές έχουν συν και πλην)

Αυτά από εμένα....

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που θα το πω αλλά τα κινητά δεν φτιάχνονται στο σύνολο τους για άτομα που έχουν τρελές απαιτήσεις ούτε για power users. Φτιάχνονται για νορμάλ κόσμο που θα χαζεψει λιγάκι στο ίντερνετ, λίγο το ένα λίγο το άλλο κανένα δυωρο οθόνη δηλαδή την μέρα. Αυτοί οι χρήστες θα έχουν και μπαταρία την επόμενη μέρα και θα λένε τι καλή αυτονομία που έχει το τηλέφωνο. Έχω φίλη με g4 που βγάζει μέχρι τρεις μέρες (εγώ έβγαζα μισή μέρα και αν) και μου λέει εντάξει η μπαταρία του δεν υπάρχει...! Καλώς ή κακώς δεν είμαστε νορμάλ χρήστες και είμαστε myphone addicted... Όσο και να έχουμε θα θέλουμε κι άλλο, κι άλλο... Φιλικά το λέω πάντα μιας και εγώ είμαι στην παραπάνω κατηγορία του μη νορμάλ χρήστη :p :p :p

 

Edit : είναι κάτι σαν τα mb στα πρόγραμματα κινητής που έχουμε... Κάποτε μας έφταναν 300mb τον μήνα και τώρα έχουμε 3gb και βγαίνουμε οριακά...

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ε άρα γιατί να πάρει κάποιος καινούριο κινητό αφού η μπαταρία δεν αρκεί για να εκμεταλλευτείς τα σπεκς στο έπακρο.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ε άρα γιατί να πάρει κάποιος καινούριο κινητό αφού η μπαταρία δεν αρκεί για να εκμεταλλευτείς τα σπεκς στο έπακρο.

 

Πιστεύεις οτι το σύνολο των χρηστών χρησιμοποιεί στο έπακρο αυτά που του προσφέρει η συσκευή του? εδώ εν έτη 2016 υπάρχουν καταναλωτές που ψωνίζουν μόνο απο μεγάλες αλυσίδες με καπέλο 250€-350€ γιατί οι συσκευές που υπάρχουν στα σκρουτζομάγαζα σύμφωνα με αυτούς δεν έχουν εγγύηση, είναι κλεμμένες, είναι replica κτλ. Εγώ απο το στενό μου περιβάλλον αυτό που βλέπω είναι οτι 2 στους 10 χρησιμοποίουν το κινητό τους τέρμα παντού και απο αυτούς τους 2 και οι 2 είναι μέλη του myphone.gr :lol::lol::lol:

 

Παιδιά κακά τα ψέμματα ο μέσος χρήστης δεν είμαστε εμείς που ψάχνουμε μέχρι και τι καλωδιοταινία φοράει η συσκευή που αγοράζουμε. :ninja:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως με πλήρη ειλικρινια, οποιον ξερω με smartphone, όλοι για την μπαταρία κλαιγονται.. Το 90%.

Αμα δεν το βλεπουν αυτο οι εταιρείες, ας προσεχαν. Να μη κλαιγονται για τις πωλήσεις μετα..

Βαλε σοβαρη μπαταρία, και ακομα και αυτος που εχει 1 ωρα οθονη την ημέρα θα το εκτιμησει, θα φορτιζει ποιο αραια, και θα λεει με βγαζει 5 μερες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως με πλήρη ειλικρινια, οποιον ξερω με smartphone, όλοι για την μπαταρία κλαιγονται.. Το 90%.

Αμα δεν το βλεπουν αυτο οι εταιρείες, ας προσεχαν. Να μη κλαιγονται για τις πωλήσεις μετα..

Βαλε σοβαρη μπαταρία, και ακομα και αυτος που εχει 1 ωρα οθονη την ημέρα θα το εκτιμησει, θα φορτιζει ποιο αραια, και θα λεει με βγαζει 5 μερες... :lol:

 

Μωρέ και εγω θα ήθελα 6000mHa αλλά... Η αλήθεια είναι οτι έχει παραγίνει με την LG το θέμα αυτονομία.. Όταν έχεις μη ικανοποιήμενους χρήστες απο το G3-G4 λόγω μπαταρίας (και απο τα υπόλοιπά θέματα τα γνωστά) και πας και βάζεις στο G5 χειρότερη τουλάχιστον ονομαστικά μπαταρία κάτι δεν πάει καλά... Ή είσαι :fool::fool::fool: σαν εταιρεία ή δεν σε νοιάζει η γνώμη αυτών που αγοράζουν τα προϊόντα σου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και εγω θα ήθελα 6000mHa αλλά... Η αλήθεια είναι οτι έχει παραγίνει με την LG το θέμα αυτονομία.. Όταν έχεις μη ικανοποιήμενους χρήστες απο το G3-G4 λόγω μπαταρίας (και απο τα υπόλοιπά θέματα τα γνωστά) και πας και βάζεις στο G5 χειρότερη τουλάχιστον ονομαστικά μπαταρία κάτι δεν πάει καλά... Ή είσαι :fool::fool::fool: σαν εταιρεία ή δεν σε νοιάζει η γνώμη αυτών που αγοράζουν τα προϊόντα σου.

 

Λίγη υπομονή ακόμη για τις μπαταρίες από γραφένιο... :)

 

Το γραφένιο μπορεί να αποτελέσει το κλειδί για την ενεργειακή επανάσταση. Εν αντιθέσει με την αναλλοίωτη στον χρόνο τεχνολογία της μπαταρίας, ερευνητές μελετούν την δυνατότητα δημιουργίας υπερ-πυκνωτών από γραφένιο, οι οποίοι θα διαθέτουν 20πλάσιο κύκλο ζωής σε σχέση με μια μπαταρία, επιτρέποντας θεωρητικά σε ένα smartphone να φορτίζει σε μόλις 16 δευτερόλεπτα.

 

πηγές :

1. http://www.pathfinder.gr/stories/3957297/grafenio-to-thaymatoyrgo-yliko-poy-tha-allaxei-ta-smartphones/

 

 

3.http://www.lifo.gr/team/lab/39260

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιό θα ήταν το νόημα της αποσπωμενης μπαταρίας που έβαλαν ως "πατέντα" ουσιαστικά φέτος στο 5? Σε συνδυασμό με την ευρυγωνια δεύτερη κάμερα προσπάθησαν να πρωτοτυπησουν όπως με τα πλήκτρα πίσω στο 2 με την 2Κ στο 3 με την φοβερή κάμερα στο 4 όπου είναι ουσιαστικά το πρώτο κινητό που φέρει αισθητήρα χρωμάτων...κλπ κλπ ...

Με απλά λόγια κάθε χρόνο προσπαθούν να καινοτομουν και για μένα το καταφέρνουν άσχετα αν σε όλα τα μοντέλα τους εχουν πολλά θέματα.Στο design και στα υλικά είχα επιλέξει Xperia Z παλιά όπου εμφανισιακά μόνο η σημερινή σειρά s6 kai s7 είναι πραγματικά πιο όμορφη. Σε θέματα όμως καινοτόμα και καθημερινά όσο και αν μας έχει πληγώσει η lg με τις αστοχίες της την θεωρώ κορυφαία. Μου λείπει η μπαταρία και το compact μέγεθος του g2 πολύ περισσότερο η αναλογία οθόνης πλαισίου του g3 όμως το g4 είναι πολύ καλύτερο και από τα προηγούμενα 2 όπως και το 5 πιστεύω και εχω την αίσθηση ότι δεν θα παρουσιάσει τα λάθη του 4. Αν είχε καλύτερη αναλογία οθόνης πλαισίου στα 300 κάτι ευρώ που θα χει σε μερικούς μήνες θα το τιμουσα ευχαρίστως όπως και ολη την σειρά g από 2 και μετά. Προς το παρόν μένω με το απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής 4αρι το οποίο θεωρώ εξαιρετικό για αυτά που ζητάω εγώ προσωπικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συρταρωτη εννοώ μπαταρία...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@ konakis

Το οτι ψάχνεται/πειραματίζεται δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να μην της το πιστωνει, ΑΛΛΑ το ζητημα ειναι καθε χρόνο το εκάστοτε προϊόν να διατηρει τα θετικά του προηγούμενου και να βελτιωνει τα αρνητικά του.

Η lg παει με τη λογικη ενα βημα μπρος & δύο πισω. Ετσι δεν γίνεται δουλεια.

Βαλε κατω ολα τα G απο το πρωτο ως το σημερινο & θα καταλάβεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ίσως βάλουν μυαλό όπως έκανε η Sammy με τις υλοποιήσεις της από πέρυσι είτε στην μεσαία κατηγορία σειρά Α είτε φυσικά με τα εξαιρετικά ειδικά φέτος s7.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όταν περιμένεις μια ναυαρχίδα να πέσει στα 300-350 για να την πάρεις σημαίνει ότι κάτι της λείπει...ενώ ο ανταγωνισμός πουλάει και με 100 ευρώ πάνω Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...