Jump to content

Huawei p8 lite vs samsung j5


xr_1305
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρόνια!!είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 2 κινητά..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γτ έχω απελπιστει;
Link to comment
Share on other sites

Το Samsung τρέχει απροβληματιστα μην κοίτας πυρήνες μόνο.Έχει πολυ καλύτερη μπαταρία ένα κλικ καλύτερες κάμερες,πολύ καλύτερη οθόνη (super amoled).Το huawei από την άλλη έχει 16 gb μνήμη,οπότε αν είσαι τύπος που γεμίζει το κινητό με ένα κάρο εφαρμογές τότε πάνε στο Lite αλλιώς το j5 είναι πολύ καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι στο μυαλο μοθ, απο χτες κοιταω ολες τις κριτικες κλπ για να δω ποιο απο τα δυο αξιζει. Να σημειωσω οτι με ενδιαφερει και πολυ η καμερα.

Περιμενω απαντησεις, ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι στο μυαλο μοθ, απο χτες κοιταω ολες τις κριτικες κλπ για να δω ποιο απο τα δυο αξιζει. Να σημειωσω οτι με ενδιαφερει και πολυ η καμερα.

Περιμενω απαντησεις, ευχαριστω πολυ :D

 

Αν σε ενδιαφερει η καμερα τοτε απεφυγε το Huawei.Δεν το εχω δει βεβαια αλλα φιλος μου που το πηρε για την κοπελα του μου λεει οτι ειναι χαλι η καμερα του.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..Γενικά έχω δει πως το p8 βάση χαρακτηριστικών είναι καλύτερο..όμως επίσης είδα πως λένε τα καλύτερα για το j5 αν και έχει 4 πυρήνες αλλά κ 1,5 ram..παρόλα αυτά δεν θα αποφάσισωποτέ νομίζω..
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κάνω γτ οσο το ψαχνω τοσο μπερδεύομαι είναι ή αλήθεια..τα έχεις χρησιμοποιήσει και τα 2 από κοντά;γτ προτιμας το p8?
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα έρχομαι σε επαφή με το p8 lite.

Απλα άψογο και η κάμερα του (για δικά μου δεδομένα) είναι αψογη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κάνω γτ οσο το ψαχνω τοσο μπερδεύομαι είναι ή αλήθεια..τα έχεις χρησιμοποιήσει και τα 2 από κοντά;γτ προτιμας το p8?

Καλύτερη διαχείριση ram (κατά πολύ), ποιο ομαλή λειτουργία, bug free rom, καλύτερη camera (την μέρα μόνο δοκίμασα) καλύτερη οθόνη (χρώματα)

Μπαταρία κλπ δεν μπορώ να έχω γνώμη καθώς το είχα μια μέρα, χάλια δεν την λες γιατί μια μέρα που την είχα την συσκευή μου την έβγαλε άνετα, και την φωτεινότητα την είχα τέρμα μάλιστα

 

 

Btw αν πάρεις πάρε το άσπρο, για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο κινητό είναι κατά πολύ ομορφότερο (το ίδιο και το κανονικό p8)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Είχα το p8 τώρα έχω το j5.Για μένα j5 για την καλύτερη διαχείριση ram πολύ καλύτερη από το p8, ποιο όμορφα χρώματα σε οθόνη και στον ήλιο φαίνεται τέλεια με το τσεκάρισμα στην υπαίθρια, φώτο περίπου τα ίδια με το j5 να έχει φλας στην μπροστινή αλλά το p8 έχει hdr, και μπαταρία του j5 από άλλο πλανήτη δεν υπάρχει αυτή η μπαταρία έχω πιάσει και 6:30 ώρες οθόνη κάποιοι έχουν πιάσει και πιο πολύ. Μείον για το j5 η 8gb Ron έναντι 16 του p8.Εγω θα έπαιρνα το j5.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας παιδιά. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά που συζητάτε. Ενώ είχα καταλήξει στο j5 ο πωλητής στον Κωτσόβολο μου άλλαξε γνώμη λέγωντάς μου ότι κολάει και μου πρότεινε το Huawei p8 lite.

Λόγω του ότι έχω το samsung s3 δεν θέλω να φύγω από samsung αλλά με χαλάει που κολάει λόγω μικρής ram(832mb ελεύθερα).

Από την άλλη σκέφτομαι ότι ο πωλητής μπορεί να θέλει να μου πουλήσει το Huawei γι'αυτό μου το παρουσίασε καλύτερο απο το samsung.

Διάβασα τα χαρακτηριστικά του huawei και να σας πω τι με χαλάει.

Τα κάτω πλήκτρα στην οθόνη.

Δεν βγαίνει η μπαταρία.

Η κάμερα σε σύγκριση με τις samsung.

Αλλά είναι πολύ όμορφο κινητό.

Από την άλλη το j5 είναι αυτό που ψάχνω αλλά δεν θέλω να μου κολάει και δεν ξέρω κατά πόσο σε αυτήν την τιμή θα είναι καλό κινητό για samsung.

Συμείωση ότο δεν παίζω παιχνίδια.

 

Και κάποιο άλλο κινητό αν μπορείτε να μου προτείνετε μέχρι 170€.

Edited by gevkarinian
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το μπάτζετ είναι και τα δύο πολύ καλά κινητά.

 

Το j5 υπερτερεί σαφώς σε μπαταρία, κάτι που είναι πολύ σημαντικό...είναι μεγάλο το άγχος το γρήγορο ρούφηγμα της μπαταρίας!

H έλλειψη του 0,5 MB RAM δεν είναι εμφανής, έχουν κάνει καλή δουλειά σε αυτό το κομμάτι.

Το bloatware ελάχιστο και η συσκευή πηγαίνει νεράκι, αν σε απασχολούν κολλήματα κ.λ.π.

Φωτεινή οθόνη και κύρια κάμερα πολύ καλή, ενώ η μπροστινή διαθέτει και φλας.

Γενικώς τα sar της samsung είναι πολύ χαμηλά.

 

Το P8 από την άλλη μπορεί να φαίνεται και πιο μουράτο, με πιο πολύ επεξεργαστική ισχύ η οποία δεν ξέρω αν αποτυπώνεται και στην πράξη (σε σχέση με το j5), πιο ελαφρύ, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο (16gb vs 8gb, παίρνουν όμως sd card και τα δύο) και γενικά τα sar της Huawei είναι σχετικά υψηλά.

 

Βάλτα κάτω και αποφάσισε....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...